Trečiadienis, 18 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosMelioratorių gatvėje siūlomi butai užminė dar vieną mįslę – ar viskas ...

Melioratorių gatvėje siūlomi butai užminė dar vieną mįslę – ar viskas teisėta?

Varėnos mieste jau šią vasarą žadama pastatyti modernų daugiabutį Aušros gatvėje (apie tai rašėme praėjusio penktadienio „Merkio krašte“), o štai internetiniame skelbimų portale siūlyta pirkti butus ir buvusios UAB „Varėnos melioracija“ administraciniame pastate Melioratorių gatvėje, tačiau mūsų skaitytojui pasidalinus įtarimais, kad tokia prekyba gali būti nelegali, o „Merkio kraštui“ pradėjus domėtis situacija, butų prekyba Melioratorių gatvėje staiga buvo sustabdyta…

Butus siūlė pirkti buvusios įmonės kontoroje

„Sveiki, gal jus domintų parašyti laikraštyje apie parduodamas administracines patalpas? Esmė, kad jas parduoda kaip gyvenamąsias patalpas (būstą), tvirtina, kad jose galima gyventi, bet pagal įstatymą administracinės patalpos ir turi būti naudojamos kaip administracinės patalpos, jose gyventi negalima. Žmogus šių patalpų negalės deklaruoti kaip buto, netgi yra numatoma bauda, jeigu jose gyvensi. Prašau informuoti Varėnos gyventojus, kad pirkdami jie žinotų tikrąją situaciją. Savininkai patys nepakeičia administracinių patalpų į gyvenamąsias, nes tai gali užtrukti daug laiko ir pareikalaus papildomų investicijų, be to, administracinės patalpos gali neatitikti gyvenamųjų patalpų reikalavimams. Todėl tai paliekama padaryti patiems gyventojams, kurie ateityje gali susidurti su rimtomis problemomis“, – perspėjo mūsų skaitytojas savo elektroniniame laiške redakcijai su nuoroda į minėtąjį skelbimą.

Pagal nuorodą išties radome skelbimą apie pardavinėjamus 19 būstų Varėnos Melioratorių gatvėje 4, administracinės paskirties pastate (žr. faksimilę). Skelbime taip pat buvo galima pamatyti parduodamų butų išplanavimą ir keletą pastato nuotraukų, kaip jis turėtų atrodyti modernizuotas. Statybas, kaip rašoma skelbime, žadama užbaigti šių metų trečiąjį ketvirtį, tai yra iki rudens.

Statybos inspekcijos paaiškinimas

Ar būtina šiuo atveju pakeisti patalpų paskirtį iš administracinės į gyvenamąją, „Merkio kraštui“ paaiškino Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Konsultavimo skyriaus vyriausiasis specialistas Rimgaudas Kviklys.

„Jeigu pastate gyvenamųjų patalpų yra įrengta mažiau nei administracinių, tokiu atveju paskirtis nekeičiama. Tačiau jeigu gyvenamosios patalpos pastate dominuoja, tuomet paskirtį reikia keisti. Taip pat gyvenamasis pastatas turėtų atitikti tam tikriems reikalavimams, tarkime, gaisrinės saugos, higienos, sveikatos ar naudojimo saugos. Kiekvienas būstas turi turėti atskirą įėjimą, turi būti įrengti sanitariniai mazgai, elektros įvadai“, – aiškino R. Kviklys.

Specialistas taip pat atkreipė dėmesį, kad tam tikros patalpos administracinės paskirties pastate gali būti gyvenamosios, jeigu jos yra atskirtos, suformuotos ir įregistruotos Nekilnojamojo turto registre. „Jeigu butai suformuoti kaip atskiri nekilnojamojo turto vienetai, notaras sandorį greičiausiai patvirtins, nes žmogus įsigijo būtent gyvenamąją patalpą administracinės paskirties pastate“, – teigė pašnekovas.

Patikrinimą gali suorganizuoti ir savivaldybė

Norint išsiaiškinti, ar patalpos buvo suformuotos teisėtai, anot R. Kviklio, reikėtų suorganizuoti patikrinimą, peržiūrėti dokumentus. „Gali būti, kad šiuo atveju savininkas, kuris pardavinėja butus, privalėjo pakeisti pastato paskirtį, gauti projektą ir statybas leidžiantį dokumentą, priešingu atveju tai yra savavališkos statybos, kitaip tariant – pažeidimas. Tokiu atveju reikėtų kreiptis į Statybos inspekciją, kad būtų atliktas patikrinimas, ir tik po tyrimo būtų galima nustatyti, ar pažeidimai yra, ar ne. Ar pastatas yra naudojamas pagal paskirtį, savo ruožtu galėtų patikrinti ir savivaldybė. Į vietą nuvykęs savivaldybės atstovas irgi gali konstatuoti faktą, pradėti tyrimą ir skirti baudą“, – kalbėjo Valstybinės teritorijų planavimo ir statybos inspekcijos Konsultavimo skyriaus vyriausiasis specialistas R. Kviklys.

Ir jeigu po patikrinimo būtų nustatyta, jog, pavyzdžiui, atliktas kapitalinis remontas, pertvarkytos pastato bendrosios inžinerinės sistemos, ir tam reikėjo statybas leidžiančio dokumento, bet pastato savininkai jo neturi, R. Kviklio patikinimu, būtų skiriama bauda, o savininkai – įpareigojami savavališkus statinius pašalinti.

Neįžvelgė nieko nelegalaus

Kas apie siūlomus butus Melioratorių gatvėje yra žinoma vietinei valdžiai, pasiteiravome Varėnos rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjo Egidijaus Zaleskio. Jis „Merkio kraštui“ papasakojo, kad tame pastate senesniais laikais veikė UAB „Varėnos melioracija“. Kai 2020 metais buvo paskelbtas įmonės bankrotas, pastatą nupirko nauji savininkai. Pašnekovas sakė taipogi matęs, kad tenai siūloma įsigyti butus.

„Šiaip jau žmonės turėtų gyventi gyvenamosiose patalpose, o administracinėse – nebent tik laikinai. Iš esmės jūsų skaitytojas yra teisus, kadangi administracinis pastatas skirtas administracinei veiklai vykdyti, o kad jis taptų gyvenamas, reikėtų pastato paskirtį pakeisti į daugiabučio. Apie tai daugiau galėtų pasakyti mūsų savivaldybės architektai“, – pakomentavo E. Zaleskis.

Tuo tarpu skelbimą apie butus buvusioje „Varėnos melioracijoje“ peržiūrėjusi Varėnos rajono savivaldybės administracijos vyriausioji architektė Orinta Lakickienė iš pradžių tvirtino, neva pardavėjas nenurodo, jog tai yra gyvenamosios patalpos, nors šių eilučių autorė atkreipė dėmesį, kad skelbime labai aiškiai, didžiosiomis raidėmis, parašyta, jog parduodami būtent būstai, tik paties pastato paskirtis – administracinė. Tuomet pašnekovė irgi pritarė matanti butus, kurie, anot jos, „gali būti pardavinėjami kaip administracinės patalpos“, kitaip tariant, žmonės gyvens kabinetuose. „Kas draudžia turėti savo tokį „ofisiuką“? Tik tiek, kad jie rašo, jog tai yra butai, ir tai yra vienintelis „kabliukas“, kas yra ne taip“, – nieko nelegalaus tokioje butų prekyboje neįžvelgė vyriausioji savivaldybės architektė, pažadėjusi dar pasidomėti ir savo atsakymą pateikti raštu.

Netrukus gavome ir raštišką O. Lakickienės atsakymą. Jame kalbama, kad deklaruoti gyvenamąją vietą negyvenamosios paskirties būste vis tik galima, mat pagal Civilinį kodeksą žmogaus gyvenamoji vieta yra ten, kur jis gyvena ilgiausiai bei laiko savo didžiąją dalį turto.

Anot O. Lakickienės, minėtąjį plytinį triaukštį Melioratorių gatvėje yra nusipirkusi UAB „Investicija pro“ (įmonė, teikianti konsultacijos paslaugas, įregistruota Vilniuje, joje dirba 5 etatiniai darbuotojai). Vyriausioji architektė taip pat tvirtino, kad savivaldybė nesulaukė bendrovės prašymo išduoti leidimą keisti pastato paskirtį, o skelbime pateikiama informacija esą „yra klaidinanti“.

Pastato savininkų atsakymo kol kas nėra

Tuo tarpu Varėnos nekilnojamojo turto agentūros „Dėdė“ direktoriaus Manto Radzevičiaus ir kitų nekilnojamojo turto rinkos ekspertų teigimu, jeigu pakeisti patalpų paskirtį būtų taip paprasta, nekilnojamojo turto plėtotojas tą paskirtį greičiausiai jau būtų pakeitęs, mat dažnai toks keitimas yra labai miglotas, kitaip tariant, sudėtingas arba net neįmanomas.

Pavyzdžiui, kaip viešai skelbia patalpų paskirties keitimo projektus rengianti UAB „Geodezija ir architektūra“, administraciniame pastate galima pakeisti kelių patalpų paskirtį, tačiau tik tuo atveju, jeigu patalpos suformuotos kaip atskiri nekilnojamojo turto objektai.

„Merkio kraštas“ pabandė susisiekti su pačiu butus Melioratorių gatvėje pardavinėjančios UAB „Investicija pro“ direktoriumi Ivan Stančik, bet telefonas buvo išjungtas, o paskambinus skelbime nurodytu telefonu, atsiliepė moteris, prisistačiusi projektų vadove Neringa.

Pašnekovei turėjome parengę keletą paprastų klausimų žodžiu, bet ji paprašė juos pateikti elektroniniu paštu. Netrukus bendrovė atsiuntė paaiškinimą, kad tie „Merkio krašto“ užduoti klausimai bus persiųsti teisininkams, kurie į juos ir atsakys.

Bet atsakymų kol kas nesulaukėme.

O įdomiausia yra tai, jog dar šį antradienį skelbimas buvo aktyvus, tačiau trečiadienį, kai jo turiniu pradėjo domėtis „Merkio kraštas“, jau raudonavo užrašas, kad skelbimas… negalioja, nebeliko ir kontaktinio telefono numerio.

Ką atsakys „Investicija pro“ minėtieji teisininkai, informuosime.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai