Šeštadienis, 30 kovo, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosMišką bjaurojantys keturračiai varo į neviltį

Mišką bjaurojantys keturračiai varo į neviltį

Dėl sugadintų miško kelių ir didelio triukšmo mūsų skaitytojas Kęstutis Maksimavičius į „Merkio kraštą“ kreipėsi dar pernai, kai Barčių apylinkėse vyko ralio varžybos, o štai neseniai ponas Kęstutis pranešė, kad Barčių miške vėl pramogauja keturratininkai, dar labiau išmaldami pernykščių ralistų taip ir nesutvarkytus miško keliukus, negana to, keliamas triukšmas gąsdina laukinius žvėris, jau vedančius jauniklius, ir iš pietų pargrįžusius sparnuočius…

Trukdo miško gyvūnams veistis ir paukščiams perėti
Praėjusių metų rugsėjo pabaigoje su „Merkio kraštu“ susisiekęs Barčių kaimo gyventojas Kęstutis Maksimavičius pranešė, kad ralio varžybų dalyviai ne tik kelia didžiulį triukšmą, bet ir išrausė miško kelius, kuriais tapo neįmanoma pervažiuoti. Tąkart rajono savivaldybės viešųjų ryšių specialistas Evaldas Tamariūnas teigė, kad po varžybų visus padarytus nuostolius atlygins ir kelių tvarkymu pasirūpins renginio organizatorė – VšĮ „Bekelės fiesta“.
O neseniai „Merkio kraštui“ paskambinęs ponas Kęstutis pasakojo, kad beveik kiekvieną savaitgalį maždaug nuo 11 valandos Barčių miške vėl garsiai birbia keturračiai. „Yra urėdija, girininkai, aplinkosaugininkai, bet niekas nieko nesiima, nors sugrįžę paukščiai tuoj pradės perėti, žvėrys jau veda jauniklius. Be to, keliai po pernykščio ralio taip ir liko nesutvarkyti. O dabar, kai šlapia, ten viskas ištaškyta“, – kalbėjo K. Maksimavičius.
Lietuvos miško ir žemės savininkų asociacijos valdybos pirmininkas Algis Gaižutis taip pat yra pasisakęs, kad triukšmingi keturračiai ilgam sutrikdo gyvūnų ramybę ypač pavasarį, žvėrių ir paukščių veisimosi metu.
Aplinkosaugininkai keturračių miškais nesivaikys
Valstybinius miškus patikėjimo teise tvarko ir prižiūri urėdijos, todėl „Merkio kraštas“ kreipėsi į Valstybinių miškų urėdijos Varėnos regiono padalinio vadovą Tomą Bazevičių. Jis garantavo, kad pernai rudenį Barčių apylinkėse įvykusių ralio varžybų organizatoriai miško kelius buvo sutvarkę. „Tikrai žinau, kad taip buvo padaryta. Vėliau, jau prieš naujuosius metus, teko įspėti ralio varžybas organizavusią asociaciją, kad jos nariai ten daugiau nevažinėtų, ir viskas aprimo bent jau urėdijos teritorijoje, kur yra valstybinis miškas. Tačiau ten yra ir privataus miško, kurio mes nekontroliuojame“, – komentavo T. Bazevičius.
Varėnos regiono padalinio vadovas sakė tuoj pat pasidomėsiantis, kokia šiuo metu yra Barčių miško keliukų būklė, o išsiaiškinęs pažadėjo „Merkio kraštui“ perskambinti. O kol laukėme žinių iš T. Bazevičiaus, pasikalbėjome su Aplinkos apsaugos departamento Alytaus aplinkos apsaugos skyriaus vyriausiuoju specialistu Valdu Kavaliausku.
Pasirodo, kad net jeigu mūsų miškai ir jų gyventojai kenčia nuo keturratininkų ar kitų panašių motorinių transporto priemonių, aplinkosaugininkai nieko padaryti esą negali. „Pažeidėjus turėtų gaudyti policija, o ne aplinkosaugininkai, bet miško savininkė – Valstybinių miškų urėdija – yra davusi leidimą, o kadangi leido vieną kartą, tai dabar keturračiai ten ir važinėja. Be to, aplinkosaugininkams vaikytis keturračius miškais būtų bergždžias reikalas. Savivalda turi teisę priimti sprendimą, draudžiantį važinėti miškais, bet tokio sprendimo nepriima, nes mes visi miškuose grybaujame ir ten važinėjame. Savaime suprantama, kad keturračiai tuoj pradės trukdyti grįžusiems paukščiams, išbaidys laukinius žvėris. Išeina didelė problema, bet jos niekas nesprendžia. Mes, eiliniai gamtosaugininkai, esame tik priimtų sprendimų tikrintojai“, – teigė V. Kavaliauskas.
Motociklininkų eismą uždrausti iš principo galima, bet…
Kaip žadėjęs, netrukus perskambino ir Valstybinių miškų urėdijos Varėnos regionio padalinio vadovas T. Bazevičius. O išsiaiškino jis štai ką: „Pasikalbėjau su girininku, kuris man patvirtino, kad ralistai rudenį kelią tikrai sutvarkė, valstybiniuose miškuose šiuo metu keliai nesugadinti. Vadinamieji motociklininkai važinėja, bet keliams jokios žalos nepadaryta. Mūsų vyrai situaciją stebi ir kontroliuoja, neleidžia gadinti kelių. O dėl privačių miškų atsakyti negalime. Transporto priemonėms važiuoti miško keliu nėra draudžiama, tačiau negalima to kelio gadinti. Didžiausia bėda būna su miškovežiais, kurie tuos kelius sugadina, veždami medieną per lietų ar nesulaukę polaidžio“.
Tuo tarpu „Merkio krašto“ pakalbintas rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis aiškino, kad eismą tam tikruose keliuose galėtų uždrausti tik tų kelių savininkai, ir ne kitaip. „Miško keliukai dažniausiai priklauso privatiems asmenims arba Valstybinei miškų urėdijai. Bet tai būtų gana sudėtingas klausimas, nes jeigu kažkurioje vietoje uždrausi eismą, tai ten važiuoti bus draudžiama ne tik keturračiams, bet ir kitoms transporto priemonėms“, – svarstė pašnekovas.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai