Pirmadienis, 9 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNaikinti invazinių augalų atsakingosios institucijos nepadės

Naikinti invazinių augalų atsakingosios institucijos nepadės

Į „Merkio krašto“ redakciją paskambinusi matuiziškė iš Pievų gatvės pasiguodė jau kurį laiką kovojanti su kaimynų sklype suvešėjusiais invaziniais augalais – uosialapiais klevais, plačiai įleidusiais šaknis, kurios išsiplėtė į šalia esantį jos sodą, ir, nors tokius augalus būtina naikinti, kaimynai Matuizose negyvena ir savo sklypo netvarko; o ką tokiu atveju reikia daryti, domėjosi „Merkio kraštas“…

Sunaikino svarainius

Kad sode vienas po kito ėmė dygti neaiškios kilmės augalai, matuiziškė I. T. sakė pastebėjusi prieš maždaug 3 metus. O kad tai ne šiaip sau piktžolės, bet invazinio augalo – uosialapio klevo – atžalos, galinčios pridaryti nemažai žalos kitiems sodiniams, moteris suprato, pamačiusi plakatą seniūnijoje, skelbiantį, kad tokius kenkėjiškus augalus būtina naikinti.

Jau gerokai išvešėję uosialapiai klevai auga Matuizų kaimo Pievų gatvėje, greta I. T. namų. „Merkio kraštui“ moteris rodė po jos darželyje augančiais svarainiais ką tik išrautas maždaug 5 metrų ilgio uosialapio klevo šaknis. Dalis šeimininkės svarainių sodinukų, deja, jau sunyko. Matuiziškė sakė ir raštu, ir žodžiu prašiusi vietos valdžią pagelbėti, bet valdininkai esą tik atvažiavo, pasižiūrėjo, kad žemė, kurioje auga klevai, – privati, ir pasakė nieko negalį padaryti. Pats tos žemės savininkas, kaip pasakojo redakcijos interesantė, pasirodo retai, o į jos prašymus išpjauti klevus tik numodavo ranka.

Neseniai moteris gavo elektroninį savivaldybės atsakymą į savo prašymą dėl invazinių klevų, kuriame pripažįstama, kad „galimai padarytas administracinis nusižengimas, numatytas Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 3042 straipsnio 1 dalyje“, tad interesantės pranešimas perduotas „institucijai, kompetentingai tirti tokio pobūdžio pažeidimus“. Pagal savivaldybės paminėtą teisės aktą invazinių rūšių naikinimo, izoliavimo ar gausos reguliavimo priemonių nevykdymas užtraukia baudą nuo 30 iki 100 eurų, dvigubai didesnės baudos numatytos juridinių asmenų vadovams ar kitiems atsakingiems asmenims. Redakcijos interesantei sužibo viltis, kad reikalai pagaliau pajudės, tačiau ar kaimynas bus įpareigotas invaziniais medžiais atsikratyti, I. T. sakė nežinanti.

Augalų kontrolę vykdo Aplinkos apsaugos departamentas

Apie redakcijos interesantės bėdą žino ir „Merkio krašto“ pakalbintas Matuizų seniūnas Mindaugas Matuiza, nurodęs, kad „savivaldybė užsiėmė šituo reikalu“: „Ten yra trys apleisti sklypai, kuriais dalinasi trys savininkai. Klevai auga privačioje valdoje, todėl negalime ten lįsti. Visi savininkai išsilakstę – vieni užsienyje, kiti dar kur nors. Kiekvienais metais šiuos sklypus įtraukiame į neprižiūrimų sąrašą, tai kažkas atvažiuoja ir nusišienauja žolę, o medžiai stovi kaip stovėję, nes taisyklėse nėra numatyta, kad dėl invazinių augalų turime kažką daryti. Kita vertus, šeimininkas turėtų pats juos naikinti“.

Varėnos rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyriausioji specialistė Jolanta Monkevičienė „Merkio kraštą“ informavo, kad pagal gautą pilietės pranešimą buvo nuvažiuota įsitikinti, ar augalai iš tiesų yra invaziniai, o savivaldybės ekologas Antanas Labanauskas šį faktą patvirtino: „Moters pareiškimą persiuntėme aplinkosaugininkams. Neturiu jokios informacijos, kaip viskas klostėsi toliau, nes ši situacija yra „šviežia“.

Paprašėme ir rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyriausiojo specialisto, ekologo A. Labanausko komentaro, o jis paaiškino taip: invazinių augalų kontrolę vykdo ne savivaldybė, bet Aplinkos apsaugos departamentas. „Savivaldybė rūpinasi, kad sklypai nestovėtų apleisti, ir gali tokių sklypų savininkus bauduoti. Kalbant apie uosialapį klevą, mokslininkai yra pripažinę, kad jų išnaikinti neįmanoma. Lietuvoje tokių medžių yra labai daug ir tarp invazinių augalų jis yra vienas prioritetinių, kurį reikia naikinti“, – kalbėjo A. Labanauskas.

Privačių sklypų savininkų nubausti negali

Už invazinių augalų kontrolę atsakingi Aplinkos apsaugos departamento specialistai, kaip vėliau paaiškėjo, ne tik neįspės naikinti minėtų medžių, bet ir baudos kvito neišrašys. „Merkio krašto“ pakalbintas Druskininkų aplinkos apsaugos inspekcijos viršininkas Evaldas Brusokas tvirtino, kad uosialapių klevų pilna visur, pavyzdžiui, Lazdijuose, kur, anot pašnekovo, jų pridygę visame mieste, o privačios žemės savininkų, kurių sklypuose auga invaziniai augalai, aplinkosaugininkai nubausti esą negali.

E. Brusoko paaiškinimu, jeigu gyventojas mato, kad kaimynystėje invaziniai augalai sodinami per arti tvoros (atstumas turėtų būti bent jau 3 metrai) ir nepavyksta sutarti gražiuoju, jis turėtų kreiptis į institucijas ilgai nelaukdamas – kai želdiniai dar tik sodinami ar neseniai pasodinti. „Jeigu tie uosialapiai klevai auga seniai, niekas to sklypo savininko negali priversti jų išpjauti. Tokius medžius galima pjauti be leidimo, taigi žmonės, jeigu nori, juos pjauna, nori – ne“, – teigė E. Brusokas.

„Merkio kraštui“ rajono savivaldybės administracijos Architektūros skyriaus vedėjos pavaduotoja Jurgita Skirevičiūtė pranešė, kad Matuizų kaimo Pievų gatvėje esančios apleistos valdos, kuriose auga invazinis augalas, nėra įtrauktos į neprižiūrimų sklypų sąrašą, tačiau pažadėjo perduoti informaciją atsakingiems savivaldybės darbuotojams.

Į apleistų sklypų sąrašą, kurį tvirtina rajono taryba savo sprendimu, įtraukiami apaugę piktžolėmis, nešienaujami, apleisti sklypai. Šiame sąraše esančių neprižiūrimų sklypų savininkai apie tai informuojami. Tuomet gyventojai privalo tinkamai susitvarkyti, o to nepadarę moka didžiausią žemės mokestį – 4 procentus nuo jos vertės.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai