Ketvirtadienis, 12 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNaujoji valdžia jau prisiekė „sąžiningai ir garbingai atlikti savo pareigas“

Naujoji valdžia jau prisiekė „sąžiningai ir garbingai atlikti savo pareigas“

Po tokių naujai išrinktų 24-ių rajono tarybos narių ir mero Algio Kašėtos priesaikos žodžių praėjusį penktadienį savivaldybės posėdžių salėje prasidėjo pirmasis naujosios valdžios posėdis, kurio metu vos dviejų balsų persvara pritarta mero teikiamai vicemero kandidatūrai bei merą pavaduosiančio tarybos nario paskyrimui, taip pat įregistruotos 5-ios tarybos frakcijos, iš kurių 3 sudarys valdančiąją daugumą, neišvengta ir šokių tokių staigmenų…

Rajono taryboje – 6 naujokai
Naujai išrinktų 24-ių rajono tarybos narių ir mero priesaiką priėmė bei jiems tarybos nario ir mero pažymėjimus įteikė savivaldybės rinkimų apygardos komisijos pirmininkė Laima Denutienė. (25-oji naujai išrinkta rajono tarybos narė Daiva Tamulevičienė į posėdį neatvyko.)
Šią iškilmingai vykusią privalomą ceremoniją (nes priesaikos nedavę rajono tarybos nariai ir meras negali eiti savo pareigų) stovėdami stebėjo savivaldybės skyrių vedėjai, savivaldybei priklausančių įmonių, įstaigų ir kitų organizacijų vadovai, seniūnijų seniūnai, žiniasklaidos atstovai, kiti svečiai.
Po priesaikos meras Algis Kašėta pasveikino rajono tarybos narius, „ypač naujus“, linkėdamas „pakankamai vieningo, sėkmingo ir, svarbiausia, gyventojams naudingo darbo“.
Rajono tarybos naujokų tėra 6 (iš 25-ių). Du iš jų – Danguolė Miškinienė, išrinkta pagal Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatų sąrašą, ir Edvinas Grikšas, atėjęs su Lietuvos valstiečių ir žaliųjų partija, – per šiuos savivaldos rinkimus kandidatavo ir į rajono merus, tad mūsų krašto gyventojams yra gana gerai pažįstami. (Juodu pristatyti ir š. m. vasario 7 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Kandidatų į mūsų rajono merus portretai“.)
Dar du naujus rajono tarybos narius – Joną Kleponį, išrinktą iš politinio komiteto „Drauge su Jumis“ kandidatų sąrašo, bei Dalių Lukminą iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatų – rajono visuomenė taip pat turėtų neblogai pažinti kaip mero A. Kašėtos patarėją ir buvusį Varėnos seniūną.
Vieni – daugiau žinomi, kiti – mažiau
Trumpai priminsime, kad iš Panaros kaimo kilęs 70 metų amžiaus J. Kleponis yra baigęs Žemės ūkio akademiją, kur įgijo ekonomisto organizatoriaus specialybę, yra politinio komiteto „Drauge su Jumis“ pirmininko pavaduotojas, moka rusų kalbą, turi žmoną Marijoną Kleponienę, mėgsta poilsį gamtoje, žvejybą ir medžioklę.
Dar būdamas kandidatas į rajono tarybos narius jis Vyriausiajai rinkimų komisijai (VRK) deklaravo užpernai turėjęs 68 tūkst. eurų vertės privalomo deklaruoti turto, 33 tūkst. eurų santaupų, gavęs tais metais 24 tūkst. eurų pajamų ir sumokėjęs valstybei daugiau nei 4 tūkst. eurų pajamų mokesčio.
Valkininkuose gimęs 49-erių metų amžiaus rajono tarybos narys D. Lukminas Klaipėdos universitete yra įgijęs vadybininko specialybę, moka rusų kalbą, mėgsta keliones, skaityti knygas, jo sutuoktinė, buvusi rajono savivaldybės gydytoja Irma Lukminienė dirba Lietuvos kariuomenės dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnyboje specialiste.
Pats D. Lukminas praėjusių metų pabaigoje VRK nurodė dirbantis Varėnos rajono savivaldybės tarybos nario padėjėju, turintis 173 tūkst. eurų vertės privalomo registruoti turto ir 18 tūkst. eurų santaupų, 2021 metais uždirbęs 23 tūkst. eurų ir sumokėjęs beveik 4 tūkst. eurų pajamų mokesčio.
O štai dar du rajono tarybos nariai – Jovita Samauskienė, išrinkta iš politinio komiteto „Atsigręžkime į žmogų“ kandidatų sąrašo, ir Žilvinas Baublys iš politinio komiteto „Drauge su Jumis“ – mažiau žinomi žmonės.
Iš Plungės kilusi 37-erių metų amžiaus J. Samauskienė yra gydytoja kardiologė, baigusi Vilniaus universitetą, dirbanti UAB „Druskininkų šeimos klinika“, UAB „Inmedica“, VšĮ Krikščionių medicinos centre ir VšĮ Vilniaus universitetinės ligoninės Santaros klinikose. Rajono tarybos narė priklauso Santaros klinikų gydytojų sąjungai, moka anglų ir rusų kalbas, mėgsta fotografuoti ir keliones, yra ištekėjusi už Juozo Samausko – elektriko, užsiimančio individualia veikla.
Trapi valdančioji dauguma
VRK J. Samauskienė nurodė užpernai turėjusi 37 tūkst. eurų vertės privalomo deklaruoti turto, beveik 4 tūkst. eurų santaupų ir dar pasiskolinusi 31 tūkst. eurų. Per tuos metus ji (šeima), turto deklaracijos duomenimis, gavo 79 tūkst. eurų apmokestinamųjų ir neapmokestinamųjų pajamų, 3 tūkst. eurų pajamų iš individualios veiklos, valstybei sumokėjo 14 tūkst. eurų pajamų mokesčio.
Varėnoje gimęs 44-erių metų amžiaus rajono tarybos narys Žilvinas Baublys baigė Varėnos „Ąžuolo“ gimnaziją, užsiima individualia mechaniko veikla, yra Varėnos krašto vietos veiklos grupės (VVG) valdybos narys, dalyvauja visuomeniniame judėjime „Pakeliui su vėju“, mėgsta motociklus, turi žmoną Olgą Baublienę. Jo šeimos 2021 m. turto deklaracijoje nurodytas privalomas registruoti turtas – 100 tūkst. eurų vertės, metinėje pajamų mokesčio deklaracijoje – gautos 6 tūkst. eurų pajamos ir sumokėti 215 eurų pajamų mokesčio.
O štai likusieji 18-ka prisiekusių rajono tarybos narių – jau ne vieną kadenciją taryboje dirbę ir visuomenei gerai žinomi senbuviai. Jie kartu su naujokais tame pačiame posėdyje spėjo įregistruoti penkias atskiras tarybos frakcijas pagal politinę priklausomybę.
Taigi didžiausią taryboje „Drauge su Jumis“ frakciją sudaro 9 rajono tarybos nariai, išrinkti pagal politinio komiteto „Drauge su Jumis“ kandidatų sąrašą: Rytis Amšiejus, Žilvinas Baublys, Kęstutis Budėnas, Michailas Golubevas, Saulius Ivanauskas, Rasa Kačiurinienė, Gintautas Kanauka, Jonas Kleponis (frakcijos vadovas) ir Audrius Saulynas (frakcijos vadovo pavaduotojas).
Ši frakcija kartu su dar dviem naujai įregistruotomis tarybos frakcijomis – Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, kurią sudaro Giedrius Samulevičius (vadovas) ir Marius Krakauskas, bei Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ frakcija, sudaryta iš Virginijaus Varanavičiaus (vadovo) ir Danguolės Miškinienės – susijungė į rajono tarybos daugumą (13 tarybos narių iš 25-ių).
Susibūrė be M. Čapkovskio, nenori ir lyderio socialdemokrato
Likusieji tarybos nariai susiskirstė į dvi atskiras – Socialdemokratų bei Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos – frakcijas, kurios pareiškė dirbsiančios rajono tarybos opozicijoje.
Opozicinę Socialdemokratų frakciją sudaro 5 tarybos nariai: Martynas Katelynas, Angelė Malinovskienė, Vidas Mikalauskas, Algis Miškinis ir Povilas Saulevičius (vadovas).
Opozicinę Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakciją sudaro 4 tarybos nariai: Edvinas Grikšas (vadovas), Jaunius Grikšas, Ąžuolas Kuprys ir Dalius Lukminas. Įdomu tai, kad rajono tarybos narys Marijonas Čapkovskis, tos pačios partijos (su kurios vėliava visas penketas atėjo į rajono valdžią) Varėnos skyriaus pirmininkas, kažkodėl nebuvo įtrauktas į frakcijos sudėtį ir net sėdėjo atskirai nuo savo (buvusių?) kolegų, šalia irgi be jokios frakcijos likusios tarybos narės iš politinio komiteto „Atsigręžkime į žmogų“ Jovitos Samauskienės.
Be to, „valstiečių“ opozicinės frakcijos ketvertas pareiškė nepripažinsiąs rajono tarybos opozicijos lyderiu „jokio kitos frakcijos asmens, kuris tokiu bus paskelbtas“, tuo pralinksmindamas ne tik tą „kitą“ opozicinę, be to, didesnę frakciją – penkis socialdemokratus, bet ir posėdžio dalyvius, prisiminusius, kokia arši kova dėl lyderystės vyko tarp šiųdviejų opozicinių politinių komandų prieš mero rinkimus, kurių galop nė vienas iš jų vadinamųjų lyderių nelaimėjo.
Tuo tarpu naujajai rajono tarybai pristatytas svarstyti pirmasis sprendimo projektas – pritarti ar ne mero A. Kašėtos teikiamai savivaldybės administracijos direktoriaus Alvydo Verbicko kandidatūrai į vicemero pareigas – jokiomis staigmenomis nė nekvepėjo.
Pavaduos merą ir priims sprendimus
Rajono savivaldybės administracijos direktorius A. Verbickas šias pareigas ėjo dvi kadencijas (8 metus) ir abu kartus šį postą užėmė mero A. Kašėtos teikimu politinio (asmeninio) pasitikėjimo pagrindu bei tuometinei valdančiajai rajono tarybos daugumai pritarus.
O per šiuos savivaldos rinkimus A. Verbickas kandidatavo į rajono tarybą pagal politinio komiteto „Drauge su Jumis“ kandidatų sąrašą ir buvo išrinktas antruoju numeriu (priešrinkiminiame sąraše buvo ketvirtas), tačiau gauto mandato atsisakė, perleisdamas jį pirmam neišrinktam kandidatui iš to paties sąrašo. Tuomet jau niekam turbūt nebuvo paslaptis, kad meras A. Kašėta, pagal naująjį Vietos savivaldos įstatymą tapęs vykdomosios institucijos vadovu, vienu iš dviejų galimų vicemerų vėlgi pasiskirs A. Verbicką politinio (asmeninio) pasitikėjimo pagrindu, rajono tarybai pritarus.
Ir net jei rajono taryba nebūtų pritarusi šiai mero siūlomai kandidatūrai, meras pagal įstatymą turėjo teisę į vicemero pareigas jo nusižiūrėtą kandidatą pasiskirti savo potvarkiu.
Kandidatas A. Verbickas, atsakinėdamas į rajono tarybos narių klausimus, teigė, kad tapęs vicemeru jis „galbūt“ norėtų kuruoti „infrastruktūros projektus, ekstremalių situacijų, na, ir turto valdymą“. O svarbiausi darbai, kuriuos jis numatė, būtų „sveikatos sritis“, „kelių infrastruktūra“, „na, ir galbūt kelios socialinės sritys, susijusios su vaikais, turinčiais negalią, ir su mūsų rajono senjorais“.
M. Katelynui pasidomėjus, kaip sveikatos sritis siejasi su būsimojo vicemero nusiteikimu kuruoti infrastruktūros projektus, ekstremalias situacijas ir turto valdymą, A. Verbickas atsakė, kad „siejasi konkrečiai, nes, nesant mero, aš jį pavaduosiu ir priimsiu sprendimus“.

Svarbiuose postuose – tik mero komandos atstovai
Tuo tarpu P. Saulevičius pareiškė, kad „visi žinom, kokia yra šio asmens kompetencija vietos savivaldos klausimais – ji, švelniai tariant, kelia didelių abejonių, ir dar kartą matyti šį žmogų rajono savivaldybės valdymo struktūrose aš nerekomenduočiau niekam“. Jis siūlė tarybos kolegoms nepalaikyti A. Verbicko kandidatūros į rajono savivaldybės vicemerus.
Vis dėlto atviru balsavimu 13 rajono tarybos narių pritarė, kad A. Verbickas taptų vicemeru, 11 balsavo „prieš“.
Taigi vienas vicemeras jau yra, o kas bus kitas, taip pat kas bus paskirtas savivaldybės administracijos direktoriumi greičiausiai paaiškės kitame rajono tarybos posėdyje.
Panašiai balsuota ir apsvarsčius antrąjį sprendimo projektą „Dėl tarybos nario, pavaduojančio merą ar laikinai einančio mero pareigas, paskyrimo“.
Šiuo sprendimo projektu siūlyta į minėtąsias pareigas paskirti „Drauge su Jumis“ frakcijos vadovo pavaduotoją A. Saulyną, o kai šis negalės eiti tų pareigų, – tos pačios frakcijos vadovą J. Kleponį.
Tokios naujos pareigos radosi naujajame Vietos savivaldos įstatyme, tad, kaip paaiškino A. Kašėta, mero pavadavimas „bus trijų lygių“, t. y. merą galės pavaduoti ne tik du vicemerai, bet ir tam tikslui tarybos sprendimu paskirtas tarybos narys.
„Už“ tai, kad tarybos nariai A. Saulynas arba J. Kleponis galėtų pavaduoti merą jo atostogų, laikino nedarbingumo metu ar dėl kitų pateisinamų priežasčių, nubalsavo vėlgi 13 rajono tarybos narių, 2 balsavo „prieš“, 9 susilaikė.
Pirmajam posėdžiui pasibaigus, meras visus 24 rajono tarybos narius pakvietė įsiamžinti bendroje nuotraukoje ir pasivaišinti kava, arbata bei užkandžiais.
Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai