Trečiadienis, 24 balandžio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNaujojo opozicijos lyderio politinės vertybės

Naujojo opozicijos lyderio politinės vertybės

Paskutiniajame (kovo 26 d.) rajono tarybos posėdyje valstybės politikui, nepartiniam Socialdemokratų frakcijos nariui ir naujai išrinktam opozicijos lyderiui Martynui Katelynui buvo užduotas klausimas – kokias politines vertybes, ideologiją ir politinės filosofijos idėjas jis išpažįsta? Ir štai ką šis politikas atsakė…

Naująjį lyderį rinko ne visa opozicija
Šių metų vasario 13 dienos rajono tarybos posėdyje opozicinės Socialdemokratų frakcijos seniūnas, opozicijos lyderis Povilas Saulevičius gana netikėtai pareiškė atsistatydinąs iš opozicijos lyderio pareigų.
Kokios svarbios priežastys Socialdemokratų frakcijos trumpiau nei prieš metus išsirinktą opozicijos lyderį privertė atsistatydinti, P. Saulevičius nepasakė, tepaminėjęs, kad „šiuo metu“ jis negali „tiek daug dėmesio skirti Varėnos rajono savivaldybės tarybos opozicijos veiklai“, o tokį „racionalų ir gerai pasvertą sprendimą“ (atsistatydinti-aut.) priėmė, „matydamas šalia esantį vieną asmenį, kuris opozicijos lyderio pareigas galėtų atlikti efektyviau“.

Tas „vienas asmuo“, kurį socialdemokratas P. Saulevičius šalia pamatė galėsiantį atlikti opozicijos lyderio pareigas efektyviau nei jis pats, kaip netrukus paaiškėjo, buvo nepartinis tos pačios Socialdemokratų frakcijos narys Martynas Katelynas. Pastarojo išrinkimui į opozicijos lyderius raštu pritarė dviejų opozicinių – Socialdemokratų ir Mišrios – frakcijų 8 nariai: Povilas Saulevičius, Marijonas Čapkovskis, Angelė Malinovskienė, Daiva Tamulevičienė, Algis Miškinis, Vidas Mikalauskas, Jovita Samauskienė ir pats Martynas Katelynas.
Tuo tarpu trečiosios opozicinės Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos frakcijos 4 nariai Edvinas Grikšas, Ąžuolas Kuprys, Jaunius Grikšas ir Dalius Lukminas laikėsi dar kadencijos pradžioje viešai duoto pažado nepripažinti opozicijos lyderiu kitos frakcijos nario ir į tuos rinkimus nesikišo.
Turi tam tikrų privilegijų
Opozicijos lyderis, kaip nurodyta Vietos savivaldos įstatyme ir Varėnos rajono tarybos pasitvirtintame jos veiklos reglamente, yra tarybos opozicijai atstovaujantis tarybos narys, atliekantis tame įstatyme ir reglamente jam pavestas funkcijas ir turintis tuose teisės aktuose nustatytas teises. Jis, pavyzdžiui, turi pirmumo teisę užduoti klausimus tarybos posėdyje ir pasisakyti, taip pat kartu su meru, vicemerais, savivaldybės administracijos direktoriumi, tarybos komitetų bei Antikorupcijos ir Etikos komisijų pirmininkais yra įtraukiamas į savivaldybės kolegijos – savivaldybės tarybos patariamojo organo – sudėtį.
O pasikeitus opozicijos lyderiui, jau kitame – kovo 26 dienos – posėdyje rajono tarybai buvo pristatytas ir sprendimo projektas, siūlantis pakeisti savivaldybės kolegijos sudėtį, vietoj P. Saulevičiaus įrašant M. Katelyną, Kontrolės komiteto pirmininką.
Ir čia žodžio paprašė valdančiosios Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcijos seniūnas Giedrius Samulevičius, beje, istorikas ir prisiekęs konservatorius su 17 metų politinio darbo rajono taryboje patirtimi. Be pertraukų išrenkamas į rajono tarybą nuo 2007-ųjų, jis daug metų dirbo opozicijoje ir buvo vienas rimčiausių bei nuosekliausių oponentų tuomet valdantiems centristams, o į rajono valdžią atėjus dabartinio mero Algio Kašėtos komandai, G. Samulevičiui buvo patikėtas net vicemero postas.
Politinės partijos – tik „platforma“ patekti į valdžią
„Gerbiamieji kolegos, turiu puikią progą viešai pasveikinti kolegą Martyną, palypėjus politinės karjeros laipteliu, ir tada aktualus tampa klausimas: kokioms politinėms vertybėms, ideologijai, politinės filosofijos idėjoms atstovauja gerbiamas Martynas? – paklausė G. Samulevičius. – Gal galėtų įvardinti?“
Klausimas buvo išties aktualus ir labai įdomus pirmiausia tuo, kad per praėjusių metų savivaldos rinkimus į rajono tarybą M. Katelynas buvo išrinktas pagal Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatų sąrašą, o savo privačių interesų deklaracijoje Vyriausiajai rinkimų komisijai nurodė esąs visai kitos ir savo ideologija netgi priešingos politinės partijos – Nacionalinio susivienijimo – kolegialaus valdymo organo narys. Tiesa, neilgai trukus M. Katelynas savo narystės Nacionaliniame susivienijime atsisakė, bet Socialdemokratų partijos nariu taip ir netapo.
Kita vertus, panašu, kad šiam 28 metų amžiaus politikui visiškai nesvarbu, kokią ideologiją ir politines vertybes deklaruoja politinės partijos, su kurių vėliava jis eina valdžion (apie tai gana plačiai rašėme vasario 23 d. ir kovo 1 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Martyno Katelyno darbai ir uždarbiai“).
Antai dar 2019 metų savivaldos rinkimuose M. Katelynas dalyvavo ir pirmą kartą į mūsų rajono tarybą pateko kaip Lietuvos centro partijos kandidatas, nors nė neslėpė, kad Centro partija pasinaudota tik kaip „platforma“, o asmeniškai jo „partija“ yra tais pačiais metais profesoriaus Vytauto Radžvilo rinkimams į Europarlamentą įsteigtas visuomeninis komitetas „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę!“ Šio komiteto narys M. Katelynas buvo paskirtas koordinuoti komiteto veiklą ir vadovauti rinkimų štabui (į Europarlamentą, beje, nepateko nė vienas komiteto „Vytautas Radžvilas: susigrąžinkime valstybę!“ kandidatas).
Figaro – šen, Figaro – ten
Vos po metų – 2020-aisiais – prof. V. Radžvilas rinkimams į Seimą įsteigė jau politinę partiją Nacionalinį susivienijimą, laikoma kraštutinių dešiniųjų, konservatyviųjų, nacionalistinių pažiūrų partija, į kurią mūsų rajono tarybos narys M. Katelynas, išrinktas pagal Centro partijos kandidatų sąrašą, nedelsdamas įstojo ir tais pačiais 2020 metais netgi sudalyvavo rinkimuose į Seimą jau kaip Nacionalinio judėjimo kandidatas (tiesa, nesėkmingai).
Narystės Nacionaliniame susivienijime M. Katelynas neatsisakė ir antrąkart pretenduodamas į mūsų rajono tarybą praėjusiais metais jau nebe kaip Centro partijos, bet kaip Socialdemokratų partijos kandidatas.
Kaip atsitiko, kad kraštutinių dešiniųjų pažiūrų Nacionalinio susivienijimo narys – rėmęs idėją migrantus stabdyti „mirtinomis priemonėmis“, o Lietuvos pareigūnus lyginęs su Baltarusijos omonininkais ir griežtai pasisakantis prieš LGBT partnerystę bei eitynes – atsidūrė viename kandidatų sąraše su kairiaisiais socialdemokratais, kurie tokiomis radikaliomis pažiūromis nepasižymi, susidomėjo net respublikinė žiniasklaida.
Praėjusių metų pradžioje LRT.lt žurnalistės Karolinos Aleknavičės (straipsnio „Politinės metamorfozės: iš prieš LGBT pasisakančio Krikščioniškosios kultūros instituto – į LSDP rinkimų sąrašą“, iki šiol publikuojamo internete, autorės) paklaustas apie politines pažiūras, M. Katelynas atsakė, kad jis „buvo ir yra tradicinių moralinių ir nuosaikių centro ekonominių pažiūrų, kokios ir būdingos Nacionaliniam susivienijimui“, nors prisipažino nei šiai, nei jokiai kitai politinei partijai nebepriklausąs.
Politines pažiūras staiga susigalvoti sunku
Ir štai praėjus vos metams, kovo 26 dienos rajono tarybos posėdyje, nepartinis Socialdemokratų frakcijos narys ir naujasis opozicijos lyderis M. Katelynas, matyt, jau buvo spėjęs pamiršti prieš rinkimus viešai išdeklaruotas savo „tradicines moralines ir nuosaikias centro ekonomines pažiūras“, būdingas „ir Nacionaliniam susivienijimui“, nes, tarybos kolegai G. Samulevičiui apie tai paklausus „gerbiamo Martyno“, stojo tyla.
Ir toji tyla tiek užsitęsė, kad jos nebeiškentęs Socialdemokratų frakcijos seniūnas P. Saulevičius pasisiūlė… pats atsakyti į klausimą vietoj M. Katelyno.
Galop prabilo ir „gerbiamas Martynas“, nieko gudriau nebesugalvojęs, kaip į rajono tarybos nario G. Samulevičiaus klausimą – kokioms politinėms vertybėms, ideologijai bei politinės filosofijos idėjoms jis atstovaująs – atrėžti: „Ne tokioms prisitaikėliškoms kaip jūsų“.
Suprantama, jog politikui, per kelerius metus peršokusiam net kelių politinių partijų „platformas“, kad pralįstų valdžion, nėra taip lengva staiga susigalvoti, kokioms politinės filosofijos idėjoms bei vertybėms jis atstovauja.
Už tai, kad opozicijos lyderis M. Katelynas būtų įtrauktas į rajono tarybos patariamojo organo – savivaldybės kolegijos – sudėtį, nubalsavo visi tarybos nariai kartu su pačiu M. Katelynu (21 balsas „už“), išskyrus jau minėtąjį opozicinės „valstiečių“ frakcijos ketvertuką (4 balsai „prieš“).
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai