Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNaujosios savivaldybės gydytojos debiutas nustebino net seimūnus

Naujosios savivaldybės gydytojos debiutas nustebino net seimūnus

Šio mėnesio pradžioje Seimo sveikatos reikalų komitetas Alytuje surengė išvažiuojamąjį posėdį, kuriame dalyvavę parlamentarai, Alytaus apskrities savivaldybių bei kitų šalies valdiškų įstaigų vadovai arba atstovai diskutavo apie sveikatos priežiūros įstaigų reformą; ta tema pasisakė ir naujoji Varėnos rajono savivaldybės gydytoja Inga Jazukevičienė…

Reforma įsigalios po 9 mėnesių

SAM Asmens sveikatos departamento direktorės Odetos Vitkūnienės teigimu, reforma įsigalios kitų metų rugpjūčio 1 dieną. Pranešėja vardijo, kad savivaldybėse atsiras sveikatos centrai, didės reikalavimai paslaugų kokybei.

„Kalbant apie Alytaus regioną, jis yra ypatingas tuo, kad pacientų srautai pasiskirsto į dvi dalis – vieni keliauja į Kauną, kiti į Vilnių. Todėl bendradarbiavimas numatomas tiek su Vilniaus, tiek su Kauno centrais“, – aiškino O. Vitkūnienė.

Departamento direktorė, įsitikinusi, kad pokyčių sveikatos sistemoje – reikia, palygino Alytaus, Lazdijų, Druskininkų ir Varėnos gydymo įstaigas bei įvardijo, kur dar reikėtų „pasitempti“.

Kas laukia vienintelio visoje apskrityje gimdymo skyriaus?

Ateityje taip pat planuojama uždaryti akušerijos skyrius, kuriuose per metus priimama mažiau kaip 600 gimdymų. Domėtasi, kas laukia vienintelio apskrityje Stasio Kudirkos ligoninės akušerijos skyriaus, kur suvažiuoja gimdyvės ne tik iš Alytaus, bet ir iš Varėnos, Druskininkų bei Lazdijų. Alytaus skyriuje priimama maždaug 450 gimdymų per metus, o tai jau yra mažiau, nei reikalauja ministerija.

„Šiuo metu negalime prognozuoti, kiek Alytui atiteks srautų, nes moteris pati pasirenka, kur jai gimdyti, ir tie srautai vėliau paaiškės. Todėl ir duodame pereinamąjį laikotarpį iki 2025 metų, sakydami, kad jeigu 2 metus iš eilės neturi 600 gimdymų, tuomet 2025 metais Alytaus ligoninei ir kils klausimas, kaip bus“, – sakė sveikatos apsaugos viceministrė Danguolė Jankauskienė.

Kad ministerijos reikalaujami 600 gimdymų per metus yra per daug, pritarė ir Seimo sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas, sakydamas, kad šis skaičius „galbūt“ keisis. SAM esą yra pasiruošusi įvertinti ir „geografinius ypatumus“, tad, jeigu Alytaus apskrityje daugiau nėra nė vieno gimdymo skyriaus, A. Matulas pažadėjo ieškoti būdų, kad apskrityse liktų bent po vieną.

Apie gydytojų atlyginimus ir gydymo paslaugas

Alytaus apskrities gydymo įstaigų apžvalgą trumpai pristatė Vilniaus teritorinės ligonių kasos Finansų ir apskaitos skyriaus vedėja Diana Valentinovičienė. Pasak jos, pavyzdžiui, Varėnos ligoninės ir pirminės sveikatos priežiūros centro pajamos iš privalomojo sveikatos draudimo fondo sudaro nuo 83 iki 92 proc., darbo užmokesčio sąnaudos – nuo 80 iki 84 proc. 2021 ir 2022 metais įstaigų mokumo koficientas buvo geras, paprastesniais žodžiais tariant, bankrotas šioms dviem svarbioms Varėnos rajono medicinos įstaigoms negresia.

Buvo palyginti ir gydytojų bei slaugytojų atlyginimai skirtingose apskrities savivaldybėse. D. Valentinovičienės duomenimis, Druskininkų ligoninės gydytojo vidutinis atlyginimas yra 3571 euras, Varėnos – 2075 eurai (lyginti vidutiniai 2021-2022 metų darbo užmokesčiai „popieriuje“, o 2021 metais dar priskaičiuoti priedai už darbą su koronavirusu sergančiais pacientais).

Daug skaičių turėjo paruošusi ir Vilniaus teritorinės ligonių kasos Sutarčių skyriaus vedėja Dangira Skebėrienė. Antai konsultacijų bei dienos chirurgijos paslaugų lyginant su 2019 metais, pasak vedėjos, labiausiai sumažėjo Varėnos ligoninėje, tačiau per pastaruosius metus čia suteikta daugiausia paliatyviosios pagalbos paslaugų. Tuo tarpu daugiausia slaugos ir palaikomojo gydymo paslaugų suteikta Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) ir Druskininkų ligoninėje. Per 8 šių metų mėnesius Alytuje bei Varėnos PSPC lyginant su kitomis apskritiems savivaldybėmis užregistruota daugiausia nuotolinių šeimos gydytojų konsultacijų.

39 proc. Varėnos rajono gyventojų ambulatorines paslaugas gauna kitose savivaldybese, daugiausia – Vilniuje, tuo tarpu į Varėnos gydymo įstaigas iš kitų savivaldybių atvyksta 6,4 proc. pacientų. Stacionarines dienos chirurgijos paslaugas kitose savivaldybese gauna 59 proc. mūsų rajono gyventojų, o į Varėną iš kitų savivaldybių dėl jų atvažiuoja maždaug 14 proc.

Iškritikavo visuomenės sveikatos biurus, o savivaldybės gydytojos atsiprašė

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas atkreipė dėmesį į visuomenės sveikatos biurus, esą „jie turėtų ne gimnastikos ar jogos pratimais užsiiminėti“, o aktyviau dalyvauti bendruomenių renginiuose ir juose informuoti apie sezonines ligas bei skiepų reikšmę. Pirmininkas taip pat svarstė, ar iš tiesų reikalingas savivaldybės gydytojų etatas. Pasak A. Matulo, jie turėtų „sėdėti prie merų ir aktyviau koordinuoti veiklą“. Savivaldybių gydytojams esą reikėtų „imti valdžią į savo rankas“ ir šią pareigybę išnaudoti efektyviau.

Daugiau kaip pusę metų Varėnos rajono savivaldybė neturėjo savivaldybės gydytojo po to, kai šių pareigų atsisakė Irma Lukminienė. Bet štai Alytuje įvykusiame Seimo sveikatos reikalų komiteto posėdyje prie mikrofono pasirodė naujoji Varėnos rajono savivaldybės gydytoja Inga Jazukevičienė, prisipažinusi, kad šias pareigas eina tik savaitę. Savo kalboje I. Jazukevičienė išskyrė keletą esminių problemų, su kuriomis susiduria rajono gyventojai bei jų sveikata besirūpinančios įstaigos, ir kad rajonui yra aktualu reorganizuoti greitąją medicinos pagalbą, taip pat – pacientų pavežėjimas.

Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas A. Matulas pasidžiaugė, kad I. Jazukevičienė per savaitę spėjo „įsigilinti į rajono problemas“ ir jos atsiprašė dėl savo išsakytų teiginių apie savivaldybės gydytojo pareigybę bei palinkėjo toliau aktyviai bendradarbiauti ir tarpininkauti.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai