Penktadienis, 4 spalio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienos„Negiedokit, gaideliai…“

„Negiedokit, gaideliai…“

Šiais gerai žinomos lietuvių liaudies dainos žodžiais „šienelio“ pjovėjai prašo gaidžių „netrumpinti naktelės“, kad išsimiegotų, būtų darbingi ir netektų paskui „ant dalgės rymoti“ mieguistiems; o štai kai kurie dirbantys Varėnos individualių namų kvartalo gyventojai prašo savo kaimynių senjorių, kad jų laikomi gaidžiai savo įkyriu giedojimu netrumpintų jiems ne tik nakties, bet ir nervų bei apskritai sveikatos; bet ar tokie prašymai paveikūs?..

Skiauterėtieji giesmininkai mieste patinka ne visiems
Dar šių metų rugpjūčio 9 d. „Merkio krašto“ žinutėje „Gaidžiai“ paskelbėme mūsų skaitytojos skundą, kad Varėnos individualių namų kvartale netoli dabartinio Sveikatos centro (Birutės ir aplinkinėse gat-vėse) garbaus amžiaus senjorės laiko vištas su gaidžiais, kurie savo garsiu giedojimu jaunesnius dirbančius kaimynus tiesiog varo iš proto. „Negana, kad tie gaidžiai pradeda giedoti 4 valandą ryto, po ko nebeina užmigt, bet ir gieda kas 15-20 minučių visą dieną iki pat vakaro, ir taip – kasdien, – tuomet kalbėjo redakcijos interesantė. – Varėna vis dėlto – miestas, ne kaimas, mūsų sklypai maži – vos po 6 arus, namas prie namo, kaimynių vištidės – po pat langais, bet močiutės nesupranta, kad jų gaidžiai gali kam nors labai trukdyti, nors bandėm gražiai šnekėt. Į policiją kol kas nenorim kreiptis…“
O netrukus atsiliepė ir oponentė, teigianti, kad žmonės jau tikrai pasidarė pernelyg nervingi, jei jiems net gaidžiai trukdo gyventi. Bet ir ji galop pritarė, kad tokie giesmininkai mieste – „labiau senų moterų išmislas“, nes ir be tų rėksnių galima kuo puikiausiai apsieiti. Šios redakcijos interesantės nuomonę taip pat paskelbėme.
Erzinančio triukšmo poveikis žmogaus organizmui
O štai po mėnesio dar viena mūsų skaitytoja pasiskundė, kad tame pačiame individualių namų kvartale, Pušyno skersgatvy, „bobulė laiko vištas su gaidžiu, kuris plyšauja nuo 4.30 valandos ryto kas kelios minutės ištisą dieną iki pat vakaro 19.30 valandos“.
„Jau toks bridkus tas gaidys, įsiėdė iki gyvo kaulo, – neslėpė susierzinimo moteris. – O močiutė, jo savininkė, sako, na, kas gi čia tokio, kad tas mano gaidelis kiek pagieda… Ir ką daryt?“
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) skelbia, kad šiuo metu gerai žinomas bet kokio nuolatinio erzinančio triukšmo poveikis žmogaus nervų, kraujotakos sistemai, protinei, psichinei veiklai, miegui. Jis pasireiškia įvairiai: gali padidėti kraujospūdis, nervingumas, sutrikti miegas, atsirasti irzlumas. Triukšmas taip pat gali paveikti savijautą, elgesį, lavinimąsi. Nustatyta, kad organizmo atsakas į triukšmą priklauso nuo organizmo būsenos ir jautrumo, amžiaus, socialinio statuso, kitų veiksnių, bet labiau triukšmas paveikia vaikus, senjorus, ligonius, pamaininius darbuotojus.
Vis dėlto net Alytaus apskrities vyriausiojo policijos komisariato (VPK) Komunikacijos skyriaus vedėja Kristina Janulevičienė, „Merkio krašto“ paprašyta, negalėjo konkrečiau pakomentuoti, kokios pasekmės numatytos gaidžių savininkams už jų augintinių keliamą nuolatinį garsų triukšmą nuo pat ankstaus ryto gyvenamojoje miesto teritorijoje.
Sparnuotiesiems triukšmadariams taisyklių dar nesukurta, bet…
Policijos atstovė pripažino, kad dar niekas į Alytaus apskrities VKP dėl gaidžių giedojimo nesikreipė, o tą klausimą, jos nuomone, pirmiausia turėtų spręsti Varėnos rajono savivaldybėje už viešąją tvarką atsakingas asmuo, be to, yra Varėnos rajono tarybos patvirtintos gyvūnų laikymo taisyklės, kuriose turi būti numatyta, kaip reikia laikyti naminius paukščius.
Beje, pašnekovė pridūrė ir pati gyvenusi kaime, bet nė nepagalvojusi, kad gaidžių giedojimas gali kam nors nepatikti.
Na, skiauterėtųjų giesmės mieste ir kaime vis dėlto skirtingai girdimos, nes kaime ir namų valdų sklypai didesni – toliau nuo kaimynų galima naminius paukščius įkurdinti, ir erdvės ten daugiau garsui išsisklaidyti. Bet kaip reikia laikyti gaidį miesto gyvenamųjų namų kvartale, 6 arų sklypelyje, kad tas paukštis neplyšautų visa gerkle nuo 4 valandų ryto po pat kaimynų langais, Varėnos rajono gyvūnų laikymo taisyklėse nėra parašyta nė žodžio.
O štai už viešąją tvarką atsakingas asmuo Varėnos rajone, kurį rekomendavo Alytaus apskrities VPK atstovė, – rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vyriausiasis specialistas Arūnas Rudskas tikrai turėtų žinoti, kaip tą „gaidžių klausimą“ išspręsti, juolab kad prieš tai dirbo Alytaus apskrities VPK Kriminalinės policijos nusikaltimų tyrimo skyriaus vyriausiuoju tyrėju. Su juo susisiekti galima viešai skelbiamais tarnybinio telefono numeriais: 8 310 20714, 8 687 01086; el. paštu arunas.rudskas@varena.lt arba ateiti į darbovietę – kabinetas I aukšte, Parko g. 8.
Be to, kaip sakė Alytaus apskrities VPK Komunikacijos skyriaus vedėja K. Janulevičienė, gyventojai dėl gaidžių miesto teritorijoje nuolat keliamo erzinančio triukšmo visuomet gali kreiptis ir į policiją – iškviesti pareigūnai jau vietoje spręs, kokių priemonių reikėtų imtis. Juos išsikviesti galima bendruoju pagalbos telefonu 112.
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai