Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNeįgaliųjų Dainų slėnyje nelaukė...

Neįgaliųjų Dainų slėnyje nelaukė…

Užpraėjusį savaitgalį rekonstruoto Dainų slėnio atidarymo šventėje sudalyvavusiai jaunai varėniškei, turinčiai judėjimo negalią, šis rajono savivaldybės suorganizuotas ir daug žiūrovų sutraukęs renginys, kaip ji sakė „Merkio kraštui“, labai patiko, bet štai organizatorių nesupratingumas ir abejingumas neįgaliems žmonėms bei jų teisėtiems poreikiams tiesiog pribloškė…

Neįgaliems žiūrovams įrengtų vietų nebuvo

Jaunoji redakcijos interesantė Svetlana (vardas pakeistas) sakė ilgokai svarsčiusi, ar verta viešai kalbėti, ką ji, turinti judėjimo negalią, patyrė išsiruošusi į Varėnos dainų slėnyje vykusį Justės Arlauskaitės-Jazzu ir kitų žinomų atlikėjų koncertą. Ir pagaliau nusprendė, kad verta – vien todėl, kad ateityje panašių didelių sambūrių Varėnos rajone organizatoriai pagaliau atsižvelgtų į neįgalių žmonių teises bei poreikius ir jie nebūtų diskriminuojami, kaip atsitiko jai.

Taigi į koncertą Dainų slėnyje Svetlana su ją lydinčiu asmeniu sakė išsiruošusi visa valanda anksčiau, kad galėtų ramiai, be skubos, nuvykti automobiliu iki pat žiūrovams skirtų vietų, kol pastarieji nepradėjo masiškai rinktis.

„Buvau įsitikinusi, kad neįgaliems žiūrovams ir juos lydintiems asmenims bus specialiai įrengtos vietos – kaip Vilniuje, Kaune bei visur panašiuose renginiuose, kur man teko lankytis, – o jau aš, išlipusi iš automobilio, sugebėsiu jas nesunkiai pasiekti, – prisiminė  Svetlana. – Bet tokių specialių vietų – ar netoli scenos, ar kitur, kur koncertą netrukdomai galėtų stebėti taip pat ir neįgaliųjų vežimėliuose sėdintys žmonės, – Dainų slėnyje nebuvo įrengta. Tad šiaip taip įsitaisiau ant žiūrovų suolų per vidurį. Bet ten nebuvo patogu – priekyje pastatytas „namelis“ gal su aparatūra ar kuo iš dalies užstojo sceną, o kai priešais sėdintys žiūrovai atsistodavo paploti ar pašokti, scenos išvis nebemačiau. Dabar galvoju, kad jei būtume atvykę vėliau, aš išvis jokios laisvos sėdimos vietos nebebūčiau radusi…“

Bet tai buvo ne vienintelis nepatogumas, kurį patyrė sunkiai vaikštanti Svetlana.

„Tebeveikia sovietinis mąstymas“

Kitas nemaloniai Svetlaną nuteikęs incidentas įvyko, kai ją į koncertą automobiliu atvežęs palydovas jau ruošėsi išvažiuoti iš Dainų slėnio, bet prisistatė čia pat budėjęs policijos ekipažas.

„Mes turim automobilio privažiavimo kortelę – tą leidžia Kelių eismo taisyklės, tad policininkai nieko nebesakė, tik pasisiūlė mano palydovą palydėti iki automobilių stovėjimo aikštelės, – pasakojo redakcijos interesantė. – Viena tokia aikštelė yra maždaug už 200 metrų, bet policija nusprendė, kad mano vienintelę susisiekimo priemonę reikia pastatyti į kitą aikštelę už maždaug 1 kilometro, antraip, „organizatoriams galbūt tas nepatiks“. Tad mane lydintis žmogus ilgam nuo manęs buvo atskirtas. Ir nors renginys Dainų slėnyje man labai patiko, buvo puiki muzika, visą laiką jutau širdyje nuoskaudą ir nerimą, kad štai esu palikta, savo palydovo minioje nematau, automobilis – kažin kur, be to, temsta, ir kaip naktį reikės sugrįžti namo… Ir neviltis, kad niekuo negaliu sau padėti, o taip norisi būt savarankiškai…“

Vis dėlto po renginio, jau visiškai sutemus, Svetlaną lydintis asmuo ją susirado ir paprašė policijos nuvežti beveik nevaikštantį žmogų iki jo automobilio.

„Pareigūnai mielai sutiko pagelbėti, nuvežė mane, kur reikia, bet kartėlis širdyje liko, – kalbėjo Svetlana. – Kodėl tokio didelio savivaldybės renginio organizatoriai paprasčiausiai neįrengė neįgaliems žmonėms pritaikytų vietų, kas įstatymiškai yra privalu jau nuo 2011 metų? Tai yra neįgaliųjų teisių pažeidimas, ir tokių problemų niekur, kur man teko lankytis, nebuvo, jos iškilo tik Varėnoje. Akivaizdu, jog čia tebeveikia sovietinis mąstymas, kad neįgalūs žmonės – jau nebe žmonės, todėl turi sėdėt namuose ir iš jų niekur nosies nekišti. Ar taip bus ir per Jonines, Grybų šventę, kur neįgalieji taip pat nebus laukiami? Dėl to šį pirmadienį telefonu kreipiausi į merą, į savivaldybės Turizmo skyriaus vedėją, bet mane tenkinančio atsakymo negavau…“

Atsakomybę turėtų prisiimti savivaldybė

Priminsime, kad dar 2010 metais Lietuvos Respublikos Seimas priėmė įstatymą Nr. XI-854 „Dėl neįgaliųjų teisių konvencijos ir jos fakultatyviojo protokolo“, kuriuo ratifikavo 2006-aisiais Niujorke priimtą Jungtinių Tautų neįgaliųjų teisių konvenciją ir jos fakultatyvųjį protokolą.

Ratifikuotos Konvencijos tikslas – skatinti ir užtikrinti visų neįgaliųjų visapusišką ir lygiateisį naudojimąsi visomis žmogaus teisėmis ir pagrindinėmis laisvėmis, taip pat skatinti pagarbą šių asmenų prigimtiniam orumui.

Konvencijoje, be visa kita, yra įtvirtintos neįgalių asmenų laisvo judėjimo, pilietybės ir savarankiško gyvenimo teisės, taip pat galimybė dalyvauti politiniame bei kultūriniame gyvenime.

Lietuvos Respublikos Vyriausybė netrukus priėmė nutarimą dėl šios Konvencijos įgyvendinimo, už ką yra atsakingos ne tik šalies aukščiausiosios valdžios institucijos, bet ir savivaldybės. Taip pat Lietuvoje buvo priimta nemažai įstatymų ir poįstatyminių teisės aktų, ginančių neįgalių žmonių teises.

Antai Neįgaliųjų socialinės integracijos įstatymas (3 straipsnis) skelbia, kad „neįgalieji nuolat skatinami būti savarankiškais“, jiems, „kaip ir kitiems visuomenės nariams“, turi būti sudaromos „tokios pat laisvalaikio leidimo bei dalyvavimo visuomenės gyvenime galimybės“. Ir „tik tais atvejais, kai tokios sąlygos ir priemonės yra neveiksmingos, numatomos specialiosios priemonės, gerinančios neįgaliųjų padėtį“.

„Manau, kad Varėnos rajono savivaldybė dėl pažeistų neįgaliųjų teisių jos suorganizuotame Dainų slėnio renginyje turėtų prisiimti atsakomybę ir atsiprašyti tų žmonių, kurių, be manęs, ten tikriausiai buvo ir daugiau“, – sakė Svetlana. – Jie yra lygiateisiai visuomenės nariai ir nenusipelnė būti diskriminuojami.“

Rajono savivaldybės komentaras

„Merkio kraštas“ supažindino su redakcijos interesantės priekaištais  renginio Dainų slėnyje birželio 4 dieną organizatorius, tarp jų – Ekonomikos ir turizmo skyriaus vedėją Iloną Norkūnienę, ir štai ką ji atsakė. 

„Dainų slėnio automobilių statymo aikštelėje yra įrengtos ir horizontaliuoju bei vertikaliuoju ženklinimu pažymėtos dvi neįgaliesiems skirtos automobilių statymo vietos. Visa Dainų slėnio renginių erdvė taip pat pritaikyta neįgaliųjų judėjimui, pasiekiamumas užtikrintas, renginių erdvėje įrengtos vedimo juostos akliesiems. Dainų slėnio rekonstrukcijos projektas ir jo sprendiniai buvo suderinti su Lietuvos žmonių su negalia aplinkos pritaikymo asociacija, gautas pritarimas, kad renginių erdvė atitinka keliamus reikalavimus.

Varėnos rajono savivaldybės administracija kreipėsi į Alytaus apskrities vyriausiąjį policijos komisariatą, prašydama paaiškinti neįgaliosios minimą kilusią situaciją su policijos pareigūnais. Gautas paaiškinimas, kad automobilis, vežęs neįgalųjį asmenį, buvo įleistas iki Dainų slėnio teritorijos ir, išlaipinus neįgalųjį, vairuotojo paprašyta automobilį pastatyti tam skirtoje saugioje automobilių stovėjimo vietoje. Planuota, kad po renginio vairuotojas bus įleistas į renginio teritoriją pasiimti neįgaliosios, tačiau to neprireikė, kadangi neįgalioji su draugais pačių policijos pareigūnų buvo pavėžėta iki automobilio.

Varėnos rajono savivaldybės administracija, gavusi neįgaliosios užklausą raštu ir žodžiu dėl renginio Dainų slėnyje birželio 4 d., padėkojo už pastabas, atsiprašė dėl patirtų nepatogumų ir įsipareigojo ateityje, organizuojant renginius, dar daugiau dėmesio skirti neįgaliųjų poreikiams, atitinkamai informacijai ir ženklinimui. Tai buvo pirmasis renginys Dainų slėnio teritorijoje po rekonstrukcijos, išryškinęs ir tam tikrus patekimo į renginio erdvę trūkumus, tad po jo tikrai bus vertinamos galimybės sudaryti geresnes sąlygas judėjimo ir kitas negalias turintiems žmonėms.“

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai