Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNelegalių migrantų keliai per mūsų rajoną nenutrūksta

Nelegalių migrantų keliai per mūsų rajoną nenutrūksta

Praėjusį mėnesį Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmuose kaltu pripažintas
Baltarusijos pilietis, per mūsų rajoną į Lenkiją bandęs pervežti penkis nelegalius
migrantus iš Irano Islamo Respublikos; į Varėnos pasienio rinktinės Kabelių pasienio užkardos bei Lietuvos krašto apsaugos savanorių pajėgų pareigūnų rankas baltarusis su visa iraniečių kompanija įkliuvo Merkinės seniūnijos Šunupio kaime…

Nelegalų vežėjas

Šių metų rugpjūčio 17 dieną, praėjus kelioms valandoms po vidurnakčio, Krašto apsaugos savanorių pajėgų pareigūnai, talkinę Kabelių pasieniečiams, mūsų rajono Merkinės seniūnijos Šunupio kaime patikrinimui sustabdė automobilį, kurį, kaip vėliau paaiškėjo, vairavo Baltarusijos pilietis Yauheni Trafimchyk. Be vairuotojo, automobilyje taip pat važiavo dar 5 keleiviai (4 vyrai ir 1 moteris), neturėję jų tapatybę bei pilietybę patvirtinančių dokumentų ir prisistatę Irano Islamo Respublikos piliečiais.

Paklaustas, iš kur jo keleiviai, Y.  Trafimchyk pripažino, jog tai – migrantai, kuriuos jis paėmęs miške ir gabenęs į Lenkiją. Automobilis kartu su visais jo keleiviais užsieniečiais iškart buvo sulaikytas ir pristatytas į Kabelių pasienio užkardą.

Pareigūnai išsiaiškino, kad nelegalus vežęs baltarusis dirba Lenkijoje, ten įregistruotas ir jo vairuotas automobilis – jame taip pat rasta sutartis dėl ilgalaikės automobilio nuomos su galimybe jį išsipirkti. Tuo tarpu sulaikytojo Y. Trafimchyk telefone rastos nuotraukos su žemėlapiais, geolokacijos taškais bei koordinatėmis, taip pat susirašinėjimas su asmeniu, pasivadinusiu „Boss“ (liet. „viršininkas“), dėl nelegalių migrantų pavežėjimo.

Mišku lydėjo du vedliai afganistaniečiai

Visi 5 automobiliu važiavę iraniečiai teisme liudijo pabėgę iš gimtosios šalies dėl persekiojimų, tad geresnio gyvenimo ketino ieškoti Vokietijoje. Kelias paras Lietuvos pasienio su Baltarusija link, kaip teigė liudytojai, iš pradžių juos lydėjo du vedliai afganistaniečiai. Tuomet grupelei kelią esą pastojo Baltarusijos pasieniečiai, iš iraniečių atėmę mobiliuosius telefonus, suplėšę asmens tapatybę patvirtinančius dokumentus ir pasiuntę atgal į mišką. Dar paėjėjus, vedliai įsakė laukti, neva atvažiuos žmogus ir nuveš juos į Vokietiją. Netrukus prisistatė ir žadėtas vairuotojas, tik iraniečių kelionė automobiliu truko neilgai, mat nuvažiavus maždaug 50 metrų, Merkinės seniūnijos Šunupio kaimo kelyje Vilnius-Druskininkai-Gardinas ekipažą sustabdė Lietuvos pasieniečiai.

Baltarusis teisinosi buvęs apgautas

Įtariamasis Y.  Trafimchyk, bandęs į Lenkiją nelegaliai pervežti grupę iraniečių, teisme savo kaltę pripažino. Jis pasakojo socialiniame tinkle „Telegram“ susipažinęs su asmeniu, pasivadinusiu „Boss“, vėliau pakeitusiu šį slapyvardį. Pastarasis neva užklausęs, ar Y.  Trafimchyk galėtų padėti pabėgėliams iš Ukrainos, mat jiems esą labai reikalinga pagalba, ir Y.  Trafimchyk sutiko. Baltarusiui buvo nurodyta ukrainiečius paimti iš Lenkijos miesto Balstogės. Kai iki Balstogės liko visai nedaug, Y.  Trafimchyk esą gavo žinutę, jog reikės važiuoti dar toliau – maždaug 300 km už Balstogės, kartu su koordinatėmis. Pažiūrėjęs į žemėlapį Y.  Trafimchyk suprato, jog toji vieta yra net ne Lenkijoje, bet Lietuvoje.

Y.  Trafimchyk „Boso“ paklausė, kodėl ukrainiečiai atsidūrė Lietuvoje, ir pasakė iš Lenkijos ribų išvykti nepasiruošęs, mat su savimi neturėjo pasiėmęs paso. Tuomet per socialinį tinklą „Telegram“ paskambinęs rusakalbis vyras esą pradėjo aiškinti, kad yra keletas žmonių, bėgusių nuo karo ir patekusių į Lietuvą, bet nenorinčių čia likti.

Kadangi Y.  Trafimchyk jau buvo nuvažiavęs nemažai kilometrų, nusprendė net be paso važiuoti į Lietuvą. Įtariamojo teigimu, apie jokį atlygį už pabėgėlių parvežimą į Lenkiją kalbos nebuvo, degalus Y.  Trafimchyk irgi pylėsi už savus pinigus. Vėliau baltarusiui buvo nurodyta viską derinti su kitu asmeniu taipogi per „Telegram“ paskyrą. Tas kitas asmuo esą jį ramino, kad viskas bus gerai. Važiuojant pagal atsiųstą maršrutą, navigacija rodė įvažiuoti į miško keliuką kažkur Šunupio kaimo teritorijoje, tik tuomet Y.  Trafimchyk esą supratęs, jog čia gali būti kažkas neteisėta. Y.  Trafimchyk liudijimu, netrukus į jo vairuojamą automobilį įsėdo 5 tamsaus gymio asmenys. Įtariamasis tvirtino neturėjęs kur dėtis, be to, buvo šokiruotas dėl tokios apgaulės. 

Teisme Y.  Trafimchyk tvirtino, kad jeigu nuo pat pradžių būtų žinojęs, jog jam siūloma vežti nelegalius migrantus ir juolab už dyką, niekada nebūtų sutikęs, mat visą laiką jis tikėjęsis, jog padeda Ukrainos piliečiams, bėgantiems nuo karo.

Teismas skyrė areštą ir baudą

Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmų teisėjas Kęstutis Lukošiūnas, išnagrinėjęs Kauno apygardos prokuratūros Alytaus apylinkės prokuratūros prokurorės Živilės Gecevičienės pareiškimą ir surinktą medžiagą, Baltarusijos pilietį Y.  Trafimchyk pripažino kaltu. Kaltinamasis pažeidė Lietuvos Respublikos baudžiamojo kodekso 292 straipsnio „Neteisėtas žmonių gabenimas per valstybės sieną“ 1 dalį: tas, kas neteisėtai per Lietuvos valstybės sieną gabeno ar slėpė nuolatinės gyvenamosios vietos Lietuvoje neturintį arba neteisėtai valstybės sieną perėjusį užsienietį, baudžiamas bauda, areštu arba laisvės atėmimu iki 6 metų.

Kadangi baltarusis savo kaltę pripažino ir gailėjosi, o atsakomybę sunkinančių aplinkybių nenustyta, teismas, kaip tai numato Baudžiamojo kodekso 54 straipsnio „Bendrieji bausmės skyrimo pagrindai“ 1 ir 2 dalys (padarytos nusikalstamos veikos pavojingumo laipsnis bei kaltės forma ir rūšis), bausmę sumažino vienu trečdaliu ir skyrė Y.  Trafimchyk 60 parų areštą. Į Valstybinės mokesčių inspekcijos sąskaitą Y.  Trafimchyk taip pat turės sumokėti automobilio, kuriais gabenti migrantai, vertę atitinkančią sumą, tai yra 2,6 tūkst. eurų. Buvo konfiskuotas ir kaltinamojo telefonas su išankstinio mokėjimo kortele.

Bus daugiau

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai