Šeštadienis, 7 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNepažįstami grybai mūsų miškuose, arba kodėl sumažėjo žaliuokių?

Nepažįstami grybai mūsų miškuose, arba kodėl sumažėjo žaliuokių?

Gegužės 17 d. „Merkio krašte“ publikavome kraštiečio akademiko Jono Remigijaus Naujalio straipsnį „Žalsvarudžiai baltikai iš Varėnos – vieninteliai Rytų Europoje“, kuris sudomino mūsų skaitytoją varėniškį grybautoją, atsiuntusį redakcijai savo komentarą kartu su kitokių jam nepažįstamų grybų nuotrauka ir prašymu paaiškinti, „kas čia per grybas“?..

Redakcijai mūsų skaitytojo Antono el. paštu atsiųstame komentare su pridėtomis dviem nuotraukomis rašoma:

Ką tik perskaičiau „Merkio krašte“ straipsnį apie grybus, kurio „herojus“ – žalsvarudis baltikas. Tokių grybų Varėnos miškuose aš rasdavau ir prieš 50 metų, auga kartu su žaliuokėmis. Jų nėra labai daug, bet iki šiol yra. O tikrų žaliuokių sumažėjo katastrofiškai. Dabar aplink Varėną yra gal tik dvi ar trys vietos, kur jos dygsta, bet jų kiekiai neverti dėmesio. Ir dar randu miške kartu su žaliuokėmis panašių į jas, bet man nepažįstamų, grybų – jų viršus ir apačia vienodai žalios spalvos, tik šviesesnės nei žaliuokių. Lietuviškose knygose nėra šių grybų aprašymo. Gal specialistai žino, kas čia per grybas?

Skaitytojo komentarą ir jo klausimą su nuotraukomis persiuntėme straipsnio „Žalsvarudžiai baltikai iš Varėnos – vieninteliai Rytų Europoje“ autoriui, akademikui J. R. Naujaliui. Ir štai ką jis atsakė.

Šių metų gegužės 17 d. “Merkio krašto” laikraštyje buvo paskelbtas straipsnis “Žalsvarudžiai baltikai iš Varėnos – vieninteliai Rytų Europoje”. Iš publikacijos laikraščio skaitytojai sužinojo, kad tarptautinėje  mokslo spaudoje paskelbtas kolektyvinis straipsnis apie naujos Lietuvai rūšies grybą žalsvarudį baltiką, kol kas prieš kelerius metus aptiktą tik Senosios Varėnos apylinkėse esančiuose sausuose pušynuose. Žalsvarudžiai baltikai – išoriškai ganėtinai panašūs į žaliuokes grybai, kurie rugsėjo antroje pusėje-spalyje išauga greta tų pačių žaliuokių. Laikraščio skaitytojas, matyt, patyręs grybautojas, ne tik išdėstė savo žinias apie žalsvarudžius baltikus ir žaliuokes, bet ir atsiuntė dvi kokybiškas nuotraukas su savo rastais pažįstamais ir jam nežinomais grybais. Pirmoje nuotraukoje visi išrauti ir tarp kerpių išaugę grybai išties yra žalsvarudžiai baltikai. Laikraščio skaitytojas teigia, kad šiuos grybus jis jau yra radęs maždaug prieš 50 metų. Visaip gamtoje būna, bet Lietuvos mikologai (grybų tyrinėtojai) apie juos, kaip atskiros rūšies grybus, sužinojo vos prieš kelerius metus. Gali būti, kad anksčiau žalsvarudžius baltikus dėl jų nemažo išorinio panašumo į žaliuokes tiesiog priskirdavo žaliuokėms. Antroje nuotraukoje vienas grybas yra žaliuokė, o dviejų kitų grybų, irgi panašių į žaliuokes, skaitytojas nepažįsta. Deja, bet šiuo atveju pagelbėti grybautojui nepavyks, nes nuotraukoje nesimato grybų kepurėlių. Bet akivaizdu, kad visi nuotraukoje esantys grybai yra iš baltiko (Tricholoma) genties, kuriai mūsų krašte priklauso 35-ios rūšys. Pažinti juos nėra lengva, mikologė dr. Reda Iršėnaitė iš Gamtos tyrimų centro Mikologijos laboratorijos baigia ruošti specialią lentelę šios genties grybams pažinti. Planuojama rudenį tokią lentelę įdėti į Lietuvos mikologų draugijos puslapį – tada visi galės geriau baltikus pažinti.

Dar skaitytojas teigia, kad per pastaruosius metus pušynuose kadaise masiškai augdavusių rudens meto grybų žaliuokių labai sumažėjo. Manau, jis teisus. Priežastys tokios grybautojams nemalonios situacijos gali būti įvairios, bet bent dvi biologines galima paminėti. Pirma, žaliuokės geriausiai auga smėlėtose kerpinių pušynų vietose. Pastaraisiais metais tokių žaliuokėms tinkamų buveinių labai sumažėjo, nes kerpių vietoje pradėjo masiškai augti žaliosios samanos, ypač šilsamanės. Žaliųjų samanų apsuptyje žaliuokės neauga. Antra, daugelyje sausašilių masiškai pradėjo augti lanksčioji šluotsmilgė – stambokas, agresyvus varpinių šeimos augalas, kuris irgi sukuria žaliuokėms netinkamą aplinką.

Gero grybavimo visiems – greitai pasipils voveraitės!

Jonas Remigijus Naujalis, akademikas, Senoji Varėna

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai