Ketvirtadienis, 14 kovo, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNorintiems naujo asfalto greičiau – teks mokėti brangiau

Norintiems naujo asfalto greičiau – teks mokėti brangiau

Vasario 13 dieną įvykusiame rajono tarybos posėdyje buvo patvirtintas tvarkos aprašas, numatantis, kad įmonės ar gyventojai, norintys asfaltuoto kelio, galės prisidėti prie darbų finansavimo, tačiau už dailų asfaltą vietoje duobėto žvyrkelio netrukus reikės mokėti dvigubai brangiau nei iki šiol…

Valstybės pinigų visiems žvyrkeliams neužtenka
Lietuvos automobilių kelių direkcija pagal Kelių priežiūros ir plėtros programą savivaldybėms priklausančių vietinės reikšmės kelių remontui kasmet numato finansavimą: antai pernai mūsų rajonui atiteko 2 mln. 41 tūkst. eurų, šiemet – 1 mln. 961 tūkst. eurų. Pinigai kiekvienai savivaldybei paskirstomi, atsižvelgiant į nuolatinių gyventojų skaičių ir kelių ilgį.
Rajono tarybos sprendimu yra patvirtintas savivaldybės žinioje esančių vietinės reikšmės kelių sąrašas: keliai Merkinės seniūnijoje sudaro maždaug 333 km, Varėnos – 295 km, Marcinkonių – 227 km, Kaniavos – 156 km, Matuizų – 146 km, Vydenių – 135 km, Valkininkų – 116 km, Jakėnų seniūnijoje – 97 km.
Tačiau visiems rajono keliams kapitališkai sutvarkyti iš valstybės biudžeto skiriamų pinigų nepakanka.
Mano, kad padidinti procentą yra „tikslinga“
Rajono taryba yra pasitvirtinusi tvarkos aprašą, pagal kurį fiziniai ir juridiniai asmenys, pageidaujantys, kad tam tikras savivaldybei priklausantis vietinės reikšmės kelias būtų išasfaltuotas pirmumo tvarka, turėjo iš savo lėšų apmokėti ne mažiau kaip 10 proc. darbų kainos.
O štai vasario 13 dieną posėdžiavusiai rajono tarybai savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis pristatė sprendimo projektą, kuriuo siūlė buvusius 10 procentų kilstelėti iki 20-ties. Pranešėjo paaiškinimu, per metus sulaukiama 2-3 pageidavimų prisidėti savomis lėšomis prie vienos ar kitos gatvės išasfaltavimo, todėl „būtų tikslinga tą procentą padidinti“.
Naujoji tvarka įsigalios nuo šių metų balandžio 1 dienos, „kad suinteresuoti asmenys turėtų laiko pateikti prašymus su mažesne prisidėjimo dalimi“. Be to, nuo tos datos bus privaloma finansuoti ir dalį techninio projekto parengimo išlaidų. Iki šiol to daryti nereikėdavo. Šiam sprendimo projektui buvo pritarta visais 25-iais rajono tarybos narių balsais.
Kelio asfaltavimas – brangus malonumas
Turto valdymo skyriaus vedėjas E. Zaleskis „Merkio kraštui“ teigė, kad 2018-2023 metais rajono savivaldybės administraciją pasiekė nemažai prašymų su pa­siū­ly­mais fi­nan­siš­kai pri­si­dė­ti, as­fal­tuo­jant 15 sa­vi­val­dy­bei pri­klau­san­čių vie­ti­nės reikš­mės ke­lių: dėl 7-ių kelių tvarkymo kreipėsi sodininkų bendrijos, po 2 kelius pageidavo tvarkyti kaimo bendruomenės ir įmonės, dar dėl 4-ių kelių kreipėsi fiziniai asmenys. Iš jų daugiausia kelių prašyta sutvarkyti Varėnos seniūnijoje – iš viso 10, Merkinės seniūnijoje – 2 ir po vieną Matuizų, Jakėnų ir Marcinkonių seniūnijose.
Tuo tarpu per 2021-2023 metus buvo pasirašytos sutartys su 4-iomis sodininkų bendrijomis –  „Dzūkija“, „Epušine“, „Smiltyne“ ir „Beržupiu“, taip pat 1 sutartis su Girežerio kaimo bendruomene ir 2 su privačiomis įmonėmis. „Jeigu darbai yra nedidelės apimties, kitaip tariant, – kai prisidedama prie kelio atskirų vietų žvyravimo arba asfaltavimo darbai vykdomi iki 1 tūkst. kv.m, tokius darbus stengiamasi atlikti metų laikotarpyje. Jeigu darbai yra didelės apimties, tuomet keliai įtraukiami į prioritetines eiles pagal prašymo pateikimo datą. Pavyzdžiui, 2022-2023 metais buvo išasfaltuoti keliai, dėl kurių prašymai buvo gauti 2018-2020 metais“, – aiškino E. Zaleskis.
Pasidomėjus, kiek šiuo metu kainuoja suremontuoti vieną kilometrą vieškelio, pašnekovas tikino, kad viskas priklauso nuo darbų pobūdžio, kelio pločio ir jo konstrukcijos, o pagerinti kelio būklę galima įvairiais būdais, tarkime, sustiprinti dangą žvyro ar skaldos sluoksniu, ir, žinoma, išasfaltuoti. Preliminariais skaičiavimais, vieno kilometro žvyravimo kaina gali svyruoti nuo 15 iki 50 tūkst. eurų, o štai asfaltavimas, jeigu nėra įrengta pagrindų, gali kainuoti nuo 200 iki 300 tūkst. eurų.
Pasak E. Zaleskio, pastaraisiais metais asfaltavimo kaina ūgtelėjo apie 30 proc., o tam įtakos esą turėjo išbrangę darbai ir medžiagos bei pasikeitę reikalavimai kelio konstrukcijai.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai