Pirmadienis, 25 rugsėjo, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNuo rytdienos smarkiai brangsta ir mūsų rajono valdžia

Nuo rytdienos smarkiai brangsta ir mūsų rajono valdžia

Nuo šio šeštadienio, liepos 1 dienos, kai įsigalios Seimo priimto Vietos savivaldos įstatymo pataisos, įtvirtinančios fiksuotą atlyginimą visos šalies savivaldybių tarybų nariams, Varėnos rajono taryba mums kainuos maždaug trečdalį milijono eurų per metus, t. y. keliskart daugiau nei kainavo iki šiol…

Seimas ėmėsi taisyti įstatymą po „čekiukų“ skandalo
Iki šiol Vietos savivaldos įstatymo nuostatos skelbė, kad kiekvienam savivaldybės tarybos nariui priklauso kompensacija iš biudžeto už patirtas išlaidas, susijusias jo darbu taryboje, kiek jų neapmoka tiesiogiai savivaldybės administracija, t.y. – už įsigytas kanceliarines prekes, už pašto, telefono, interneto, transporto ir kitas gautas paslaugas, numatytas tarybos veiklos reglamente.
Kompensacijų arba vadinamųjų kanceliarinių išmokų maksimalią sumą nusistatydavo kiekviena savivaldybė savarankiškai, o tarybos nariams, norintiems gauti tų išmokų, reikėdavo savivaldybei pristatyti patirtas išlaidas įrodančias sąskaitas arba čekius.
Šalyje kilus vadinamajam „čekiukų“ skandalui – kai žurnalistas Andrius Tapinas paviešino, kad kai kurių savivaldybių tarybų nariai begėdiškai piktnaudžiavo jiems skirtomis išmokomis, siekiančiomis po kelis šimtus ar net daugiau nei po tūkstantį eurų per mėnesį – mūsų rajono savivaldybėje tokiam skandalui kilti, tiesą sakant, nelabai buvo iš ko.
Mat iki šių metų balandžio 14 dienos, kai įsigaliojo nauja Vietos savivaldos įstatymo redakcija, Varėnos rajono tarybos nariams nustatytos „lubos“ kanceliarinėms išlaidoms tesiekė po 150 eurų per mėnesį, arba po 1 tūkst. 800 eurų per metus kiekvienam. Maždaug po tiek valdiškų pinigų praėjusiais metais ir išleido mūsų politikai daugiausia automobilių degalams, išskyrus Rasą Kačiurinienę, Marių Krakauską ir Saulių Ivanauską, kurie iš tų jiems skirtų išmokų neėmė nė cento.
O po šių metų balandžio 14 dienos maksimali kanceliarinių išmokų suma mūsų rajono tarybos nariams buvo padidinta 3 kartus – iki 420 eurų per mėnesį, kas sudarytų iki 5 tūkst. 40 eurų per metus kiekvienam (tam tikslui rajono biudžete turėjo būti numatyta iš viso apie 120 tūkst. eurų). Bet tų sumų nėra nė ko lyginti su tomis, kurias jie netrukus gaus, kai Seimas nutarė nustatyti fiksuotus atlyginimus visų šalies savivaldybių tarybos nariams, atsisakant minėtųjų išmokų.
Mūsų rajono tarybos nario atlyginimas palyginti – net labai solidus
Po šį mėnesį Seimo priimtų pataisų liepos 1-ąją įsigaliosiančiame Vietos savivaldos įstatyme įtvirtinta, kad fiksuotas atlyginimas savivaldybių tarybų nariams bus susietas su tos pačios savivaldybės merui mokamu atlyginimu ir sudarys 20 procentų pastarojo atlyginimo dydžio.
Be to, Įstatyme papildomai nustatyta, kad tarybos opozicijos lyderiui, nuolatinių komitetų ir komisijų pirmininkams bus mokamas 20 proc. didesnis atlyginimas, o tų pirmininkų pavaduotojams – 10 proc. didesnis atlyginimas nei tokių pareigų neinančiam „eiliniam“ tarybos nariui.
Ir tokie atlyginimai kas mėnesį bus mokami ne už faktiškai dirbtas valandas, o už visą veiklą, t. y. už tai, ką nuveikė (ar nenuveikė) tarybos narys per minėtąjį laikotarpį. Ir jam jokių čekių ar sąskaitų, pagrindžiančių tos veiklos išlaidas, pateikti nebereikės.
Tarybos nario atlyginimui bus taikomas 20 proc. gyventojų pajamų mokesčio tarifas, nes politiko veikla yra prilyginama darbo santykiams, taip pat bus išskaičiuojama pensijų socialinio draudimo įmoka (8,72 proc.) ir sveikatos draudimo įmoka (6,98 proc.). Taigi iš viso iš tarybos nario atlyginimo bus išskaitoma 35,7 proc. mokesčių.
„Merkio kraštas“ pasidomėjo, kokio dydžio fiksuotas mėnesinis atlyginimas nuo liepos 1 dienos bus mokamas 25-iems Varėnos rajono tarybos nariams, ir štai kokius duomenis gavo.
Vieno mėnesio atlyginimas vienam rajono tarybos nariui sieks 1 tūkst. 71,24 euro, neatskaičius mokesčių (į „rankas“ jis turėtų gauti beveik 689 eurus per mėnesį).
Tuo tarpu tarybos nario, kuris yra paskirtas opozicijos lyderiu ar kurio Komiteto, ar nuolatinės Komisijos pirmininku, mėnesinis atlyginimas bus dar didesnis – 1 tūkst. 285,49 euro (į „rankas“ – 827 eurai). Nebus nuskriausti ir tų pirmininkų pavaduotojai – jiems numatyta mokėti po 1 tūkst. 178,36 euro dydžio atlyginimą per mėnesį, neatskaičius mokesčių (juos atskaičius, politikai gaus po 758 eurus).
Rajono tarybos kadencija mokesčių mokėtojams kainuos apie 1,5 milijono
Kad toks modelis – mokėti atlyginimus savivaldos politikams už papildomas pareigas taryboje – nėra teisingas, o tie atlyginimai – per dideli, dar Seimo posėdyje svarstant fiksuotų atlyginimų savivaldybių tarybų nariams klausimą, kalbėjo ir Seimo pirmasis vicepirmininkas Jurgis Razma. Be to, jis atkreipė dėmesį į nepageidautiną „lygiavą“, kai visi tarybos nariai – ir sąžiningai dirbantys, ir nieko nedirbantys – gaus tokį pat atlygį.
Tuo tarpu Seimo narys Vilius Semeška netgi įregistravo siūlymus tarybos nariams mokėti ne 20 proc., bet 15 ar tik 10 proc. mero algos. Anot jo, savivaldos politikų, kurie per mėnesį vidutiniškai tedirba vos po 20 valandų, numatyto atlyginimo dydis yra „gerokai per didelis“, nes „apytikriai atitinka įstaigose visu etatu dirbančių pedagogų, kultūros darbuotojų ir kitų atlyginimą“.
Tačiau tik 2 parlamentarai balsavo „prieš“ numatytas Vietos savivaldos įstatymo pataisas ir 9 susilaikė, o 116 Seimo narių balsavo „už“. Be to, Seime visiškai nekalbėta, ar šalies savivaldybių, ypač mažųjų, biudžetuose rasis pakankamai lėšų tarybų narių atlyginimams išmokėti.
Antai mūsų rajono taryboje yra sudaryti 5 komitetai (Kontrolės, Biudžeto ir finansų, Sveikatos ir socialinių reikalų, Švietimo ir kultūros reikalų bei Teritorinio vystymo ir kaimo reikalų), 3 nuolatinės komisijos (Antikorupcijos, Etikos ir šį antradienį rajono tarybos sprendimu sudaryta Peticijų komisija) bei 1 opozicijos išsirinktas lyderis (Povilas Saulevičius).
Tad nesunku paskaičiuoti, kad visų šių komitetų ir komisijų 8-iems pirmininkams, 8-iems jų pavaduotojams ir 1-am opozicijos lyderiui iš biudžeto kas mėnesį tektų atseikėti iš viso maždaug 21 tūkst. eurų.
O pridėjus dar 8-ių tarybos narių, neužimančių tokių pareigų, atlyginimus (8 tūkst. 70 eurų), rajono biudžetas kas mėnesį „paplonės“ iš viso maždaug 30-čia tūkstančių, per metus – apie 355-is tūkstančius, o per ketverius metus, kiek trunka kadencija, – apie 1,5 milijono eurų.
Apeliuoja į savivaldos politikų sąžinę ir rinkėjų „teismą“
Tiesa, pataisytas Vietos savivaldos įstatymas dar papildytas nuostata, kad savivaldybės tarybos nario atlyginimas mažinamas reglamente nustatyta tvarka proporcingai praleistų to mėnesio tarybos, komitetų, nuolatinių komisijų ir savivaldybės kolegijos (pastaroji rajono tarybos sprendimu sudaryta šio antradienio posėdyje), kuriems priklauso tarybos narys, posėdžiui skaičiui, tačiau tokio reglamentavimo tvarka dar nėra parengta.
Šiaip ar taip, tai bus vis tiek palyginti didelės ir labai netikėtos išlaidos mūsų rajono biudžetui, tad „Merkio kraštas“ raštu pasiteiravo mero Algio Kašėtos, ar šiųmetis biudžetas tą naštą „pakels“, ar teks numatyti ir papildomų lėšų tarybos narių atlyginimams, atimant dalį jų iš kitų rajonui svarbių sričių?
„Taip, tai yra papildoma našta biudžetui, nes suma, kurią reikės išmokėti tarybos nariams, yra kur kas didesnė, tad per metus papildomai reikėtų apie 110 tūkst. eurų“, – atsakė meras.
Ne paslaptis, kad dalis mūsų rajono tarybos narių į posėdžius ateina nepasiruošę, net nepaskaitę sprendimų projektų arba nesupranta jų esmės ir savo plepalais tik trukdo rimtai dirbantiems kolegoms. Taip būdavo ir visų ankstesnių kadencijų taryboje. Tad paklausėme mero A. Kašėtos, kaip jis pats vertina tokį Seimo sprendimą – mokėti fiksuotus atlyginimus tarybos nariams? Ar nebuvo protingiau palikti senąją tvarką, t. y. skirti jiems jų pačių numatyto dydžio, atsižvelgiant į biudžeto „pajėgumus“, kanceliarines išmokas telefono, transporto ir kitoms išlaidoms kompensuoti, tik labiau sugriežtinus tų išlaidų kontrolę?
Meras A. Kašėta atsakė taip: „Čia atsakymas nebūtų vienareikšmiškas. Dalis tarybos narių tikrai atsakingai žiūri į savo prisiimtus įsipareigojimus rinkėjams, kruopščiai ruošiasi posėdžiams ir turi aiškią poziciją vienu ar kitu klausimu, dalyvauja juos parengiant. Kaip pavyzdį galėčiau pasakyti praėjusiame tarybos posėdyje priimtą sprendimo projektą dėl Sveikatos centro steigimo. Deja, yra ir kitokio požiūrio, kai net užduodami kolegų klausimai išduoda, kad jie neskaitę projekto, dėl kurio diskutuojama. Taigi tikrai nevienodos tarybos narių pastangos ir laiko sąnaudos ruošiantis komitetų ar tarybos posėdžiams. Bet čia jau palikime jų sąžinei ir rinkėjų, kurie domisi savivaldybės tarybos darbu, teismui. O Seimo numatyta tvarka mokėti fiksuotus atlyginimus tarybos nariams yra patogesnė ir paprastesnė. Senoji tvarka, kaip matome, taip pat turėjo savo ydų, o Seimo priimtas atlygis yra didesnis negu mes buvome priėmę.“
Beje, Įstatyme yra nustatyta pareiga informaciją apie savivaldybių tarybų narių atlyginimus skelbti tų savivaldybių interneto svetainėse, siekiant, kaip teigiama, „skaidrumo ir atskaitomybės visuomenei“. Taigi neilgai trukus patys pamatysime, kiek mums kainuoja papildomai mūsų rajono valdžia.
Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai