Ketvirtadienis, 9 gegužės, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNuo šio mėnesio atpigo varėniškiams centralizuotai tiekiamos dujos

Nuo šio mėnesio atpigo varėniškiams centralizuotai tiekiamos dujos

Valstybinė energetikos reguliavimo taryba (VERT) dar vasario 28 dienos posėdyje perskaičiavo UAB „Varėnos dujos“ centralizuotai tiekiamų suskystintų naftos dujų kainą ir nustatė, kad nuo balandžio 1 dienos pastovioji šios kainos dalis išlieka nepakitusi, užtat kintamoji dalis mažėja daugiau nei trečdaliu; tačiau pačios „Varėnos dujos“ apie tai savo vartotojams pranešti raštu, ką paprastai darydavo, šįkart net nesiteikė…

Pranešimai apie dujų skaitiklių tikrinimus su… pagrasinimu
Praėjusio mėnesio pradžioje ant Varėnos miesto daugiabučių laiptinių durų pasirodė priklijuoti popieriniai skelbimukai, pranešantys, kad UAB „Varėnos dujos“ nurodytą dieną nuo pusės šešių valandų vakaro tikrins savo abonentų dujų skaitiklius. O jei to padaryti nepavyktų, paprašyta abonentų nurodytu telefono numeriu bendrovę informuoti, kada būtų galima tuos skaitiklius patikrinti.
Skelbimuko pabaigoje, beje, vietoj padėkos už supratingumą ar atsiprašymo už būsimus nepatogumus, ką paprastai prirašo įstaigos arba įmonės, dėl vienokių ar kitokių priežasčių priverstos sutrukdyti savo klientus, „Varėnos dujos“ savo klientams… pagrasino, kad „nesuteikus galimybių ir neinformavus, bus paskaičiuota pagal vidutinį dujų sunaudojimą“.
Kaip bendrovė paskaičiuotų tą „vidutinį dujų sunaudojimą“ vartotojams, turintiems dujų skaitiklius, nebuvo parašyta. Be to, „Merkio krašto“ žiniomis, į daugelį butų ir net namų patikrinti dujų skaitiklių nurodytą dieną niekas iš „Varėnos dujų“ taip ir neatėjo, nors gyventojai laukė iki pat vėlaus vakaro. O kai kuriems gyventojams, vėliau paskambinusiems minėtajame įmonės skelbimuke duotu telefono numeriu, buvo pasakyta, kad …patys žmonės nufotografuotų savo skaitiklių rodmenis ir juos elektroniniu paštu atsiųstų „Varėnos dujoms“.
Ir nė žodeliu nebuvo užsiminta ar parašyta tame ar kitame popieriniame skelbimuke, kad „Varėnos dujų“, net su pagrasinimais reikalavusių iš savo vartotojų skaitiklių parodymų, tiekiamos dujos tiems vartotojams nuo šių metų balandžio 1-osios atpigs.
Dujų kainas prireikė perskaičiuoti dėl sumažinto akcizo tarifo
Iki šiol daugelyje Varėnos daugiabučių laiptinių tebekaba dar praėjusių metų pabaigoje „Varėnos dujų“ pakabinti ir dabar iš dalies klaidinantys popieriniai skelbimai apie Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) 2023 m. spalį varėniškiams nustatytą centralizuotai tiekiamų suskystintų naftos dujų kainą, galiosiančią nuo 2023m. gruodžio 2 d. iki 2024 m. gruodžio 31 dienos.
Neklaidinga tik tuomet nustatyta šios dujų kainos pastovioji dalis, arba vadinamasis abonentinis mokestis, siekiantis 5,62 euro be PVM (pridėtinės vertės mokesčio) per mėnesį, o su PVM, t. y. tiek, kiek realiai reikia mokėti „Varėnos dujoms“, – 6,80 euro per mėnesį.
Tuo tarpu kintamoji kainos dalis, apskaičiuojama pagal sudegintų dujų kiekį (po 1,96 euro už kiekvieną kubinį metrą be PVM, o su PVM – po 2,37 euro už kub. m.), jau nebeatitinka tikrovės.
Pernai tokias dujų kainas Varėnai patvirtinusi VERT tuomet įvertino ir prognozuojamą jų įsigijimo kainą, atsižvelgusi į nuo šių metų sausio 1 dienos taikytą 304 eurų už toną šio produkto akcizo tarifą.
Tačiau nuo šių metų kovo 1 dienos, kaip numato tam tikri teisės aktai, akcizo tarifo dydis turėjo būti smarkiai sumažintas – nuo 304 eurų už toną suskystintų naftos dujų iki 13 eurų už toną.
Tad visos suskystintas naftos dujas tiekiančios šalies įmonės, tarp jų – ir „Varėnos dujos“, per nustatytą terminą privalėjo VERT-ui pristatyti jų pačių persiskaičiuotų dujų kainų projektus, kad būtų galima iš naujo tas kainas patvirtinti.
Kainas „Varėnos dujoms“ VERT nustatė vienašališkai
Tačiau UAB „Varėnos dujos“ perskaičiuotų dujų kainų VERT-ui tvirtinti nepateikė.
Vietoj to VERT gavo šių metų vasario 23 dienos „Varėnos dujų“ raštą, kuriame prašoma nekeisti dujų kintamosios dalies kainos, kadangi dėl šio pokyčio įmonė esą patirs didelių išlaidų: reikės keisti dujų kainas apskaitos programoje, patikrinti visų abonentų skaitiklių parodymus ir dėl to teks priimti papildomų darbuotojų šiam darbui atlikti.
Taigi „Varėnos dujos“ nepatikslino šiais metais centralizuotai tiekiamų suskystintų naftos dujų kainų dėl pasikeitusio akcizo tarifo, tad VERT tas kainas perskaičiavo pati ir jas „Varėnos dujoms“ vasario 28 dienos posėdyje nustatė vienašališkai.
Kaip rašoma VERT nutarime, „Varėnos dujų“ tiekiamų dujų kainos pastovioji dalis (vadinamasis abonentinis mokestis) išlieka nepakitusi – 5,62 euro be PVM per mėnesį, tad realiai (su PVM) mokėsime 6,80 euro kaip ir iki šiol.
O štai dujų kainos kintamoji dalis sumažėjo 38,78 procento, t. y. – nuo 1,96 euro iki 1,20 euro už kub. m be PVM. Tad realiai „Varėnos dujų“ bendrovei nuo šiol mokėsime ne po 2,37 euro už kiekvieną sudegintų dujų kubą, bet po 1,45 euro.
Tokios naujosios dujų kainos varėniškiams galioja nuo šių metų balandžio 1-osios iki gruodžio 31 dienos.
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai