Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNuo sklypo pirkimo už 16000 eurų iki „miglos pūtimo, išvertus akytes“

Nuo sklypo pirkimo už 16000 eurų iki „miglos pūtimo, išvertus akytes“

Ar privatų 8 arų žemės sklypą, ant kurio įrengta Merkinės gimnazijos sporto aikštelė, rajono savivaldybei būtina išpirkti iš jo savininko už 16 tūkst. eurų, ar derėtų imtis kitokių būdų išsaugoti tą aikštelę gimnazijai? Dėl to, o daugiausia – ne dėl to itin aršiai ginčytasi paskutiniajame (rugpjūčio 30 d.) rajono tarybos posėdyje, nors, regis, rimto pagrindo tokiam audringam ginčui lyg ir nebuvo…

Sklypą nusprendė pirkti jau prieš 3 mėnesius

Kad privatų 8 arų žemės sklypą Merkinės gimnazijos sporto aikštyne reikia pirkti, rajono taryba jau buvo nusprendusi prieš tris mėnesius – gegužės 24 d. rajono tarybos posėdyje (15 balsų – „už“, 4 – „prieš“, 3 „susilaikė“). Tik tuomet dar nebuvo žinoma, kiek pinigų iš rajono biudžeto pareikalaus tas pirkinys.

O visą situaciją, kaip privatus sklypas atsidūrė valstybinėje žemėje, rajono savivaldybei skirtoje pagal panaudos sutartį ir jau užstatytoje tai pačiai savivaldybei nuosavybės teise priklausančia sporto aikštele, detaliai aprašėme birželio 21 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Žemėtvarkininkų klaidas savivaldybė taiso už mokesčių mokėtojų pinigus“.

Trumpai priminsime, kad viskas prasidėjo 2007 metais, kai Varėnos žemėtvarkininkai, teisiškai įregistravę ir rajono savivaldybei pagal panaudos sutartį ilgam laikui perdavę beveik 2 hektarų valstybinės žemės sklypą prie Merkinės gimnazijos, į tą sklypą per klaidą įtraukė ir privačiam asmeniui nuosavybės teise priklausančius 8 arus.

Bėda ta, kad tie privatūs arai, kaip Merkinės gimnazijos aikštyno dalis, jau buvo iškloti specialia brangia danga su kitais sportui skirtais įrengimais, priklausančiais rajono savivaldybei nuosavybės teise.

Tuo tarpu 8-ių arų sklypo savininkas, su tų pačių Varėnos žemėtvarkininkų pagalba įregistravęs šią savo nuosavybę Registrų centre, 2019 metais pareikalavo rajono savivaldybės atlaisvinti jo žemę nuo visų aikštelės įrengimų net per teismą.

Rajono savivaldybės administracija, nesutikusi išardyti nuosavos aikštelės, reikalingos Merkinės gimnazijai, pasiūlė ginčą išspręsti taikiai – perleisti 8 arų savininkui identiško ploto valstybinės žemės sklypą kitoje Merkinės vietoje, jei pastarasis atiduos savo arus valstybei.

Sutiko parduoti už didesnę nei rinkos kainą

Šią bylą pagal 8-ių arų savininko ieškinį pradėję nagrinėti Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmai buvo sustabdę jos nagrinėjimą, kol abi besibylinėjančios šalys ginčą pabaigs taikos sutartimi.

Bet tokios sutarties nepavyko sudaryti, nes ją derinę Nacionalinės žemės tarnybos (NŽT) žemėtvarkininkai pareiškė, kad valstybinės žemės mainų pagal savivaldybės pasiūlymą „teisinis reglamentavimas nenumato“.

Tuomet teismas atnaujino pradėtą bylą, ir savivaldybės administracija susirūpino, kad jei bus patenkintas ieškovo reikalavimas, savivaldybė bus įpareigota sunaikinti savo sporto aikštelę, reikalingą gimnazijai, su visa specialia danga bei visais įrengimais, o įrengti naują sporto aikštelę kainuotų labai brangiai.

O kol taip neįvyko, šių metų gegužės 24 d. posėdyje daugumos tarybos narių balsais ir buvo nuspręsta privatų 8 arų sklypą nupirkti iš jo savininko, ir pastarasis sutiko savo žemę parduoti, nors opozicija tuomet piktinosi, kodėl savivaldybė turi mokėti už NŽT klaidas rajono biudžeto pinigais, juolab nežinia, kiek tų pinigų 8 arų pardavėjas užsiprašys.

O jau rugpjūčio 30 d. rajono tarybos posėdyje, t. y. po trijų mėnesių ir po visų derybų dėl kainos, įvertinus perkamo sklypo vertę, pagaliau paaiškėjo, kad 8 arų savininkas šį savo sklypą savivaldybei sutinka parduoti už 16 tūkst. eurų (nors pats prašė 17 tūkstančių).

Tokia minėtojo sklypo kaina yra didesnė už realią jo vertę – 12 tūkst. 600 eurų (kurią nustatė nepriklausomi turto vertintojai), bet Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis tarybos nariams paaiškino, kodėl apsimoka už tą sklypą sumokėti tiek, kiek sutarta, nes, pasirinkus kitas dvi alternatyvas, rajono biudžetas esą patirtų dar daugiau išlaidų.

Su protu dar nesusipyko

Antai alternatyva – inicijuoti privataus žemės sklypo paėmimo visuomenės poreikiams procedūrą, pasak pranešėjo E. Zaleskio, savivaldybei kainuotų panašiai, o gal ir daugiau nei tie 16 tūkst. eurų, nes reikėtų parengti projektą (už 3 ar 4 tūkst. eurų), o paimamos žemės savininkui –  atsilyginti pinigais už tą žemę pagal rinkos vertę.

O jei teismas patenkintų ieškovo reikalavimą ir sporto aikštelę tektų nugriauti, nugriovimo darbai ir naujos aikštelės Merkinės gimnazijai įrengimas, kaip suskaičiavo pranešėjas, pareikalautų net apie 77 tūkst. eurų.

Tad ir sprendimo projekte, pateiktame rajono tarybai, buvo siūloma pirkti Merkinės mokyklos g. 6 esantį privatų sklypą už 16 tūkst. eurų, o su jo savininku atsiskaityti iki šių metų lapkričio 30 dienos.

Tuo tarpu tarybos opozicija vėl sujudo –  bet ne dėl sklypo pirkimo ar jo kainos.

Keturi opozicijos nariai netikėtai pareiškė girdėję, kad Alytaus apylinkės teismo Varėnos rūmai jau priėmė sprendimą, ir tas „teismo sprendimas yra“, bet niekas jiems jo neparodė, nors „buvo prašymas“.

Štai Jaunius Grikšas ir Povilas Saulevičius tikino apie teismo sprendimą išgirdę iš Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjo Aivaro Batūros, Angelė Malinovskienė sakė patvirtinanti „Povilo žodžius“, kad apie tai „pasakė“ Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis, nes ji „dar su protu nesusipyko“,  o Ąžuolas Kuprys tegirdėjo, kad to teismo sprendimo „kolegos buvo prašę“.

Nors tiek A. Batūra, tiek E. Zaleskis atsiprašinėjo, jei jiems „ne toks žodis išsprūdo“, ir tikino – jog „jokio teismo sprendimo dar nėra“, kas „visur buvo akcentuojama“, o „dėl to ir kreipiamės į tarybą, kad vienokiu ar kitokiu keliu galėtume eiti toliau šiame teismo procese“ – oponentai nenurimo.

Stengėsi „sutaupyti finansus” ir patenkinti abi šalis

Panašu, kad tik minėtasis opozicijos ketvertukas girdėjo tai, ko negirdėjo niekas, ir svarstomu klausimu dėl sklypo pirkimo nelabai ką turėjo pasiūlyti, o kadangi kalbėti labai norėjo (nes kaip kitaip pasirodytų rinkėjams didžiais kovotojais už teisybę), ta proga abu savivaldybės skyrių vedėjai be skrupulų buvo išdėti į šuns dienas, apkaltinus juos melavimu, „klaidinga, apgaulinga informacija“ ir „nervų tampymu“.

O kai posėdžio pirmininkas, meras A. Kašėta pasiūlė ausyliesiems kolegoms peržiūrėti gegužės 24-osios rajono tarybos posėdžio įrašą ir atidžiau perskaityti visus tarybai pateiktus aiškinamuosius raštus (kur nurodyta, kad teismo byla sustabdyta), kliuvo ir „ponui Kašėtai“, jog „pradėjo šnekėti pasakas“, „įžeidinėja“ bei „kur mero geri darbai?“

Nuo tokių užgaulių pašnekėjimų apie viską ir nieką, ką posėdžio pirmininkas pavadino „labai nesąžiningu“ „miglos pūtimu, išvertus akytes“, prie svarstomo klausimo kolegas grąžino taip pat opozicijos atstovas nuo Merkinės Martynas Katelynas. Jis vienintelis pagarsino gan racionalią mintį – kad jei minėtąjį privatų sklypą, užstatytą savivaldybės turtu, savivaldybė dabar išpirks, tuo pačiu ji suformuos precedentą ir kitiems panašių sklypų savininkams tikėtis to paties.

„Buvo minėta, kad teismo procesas sustojęs ir dabar vyksta derybos, tad siūlau tuo pasinaudoti ir inicijuoti to sklypo paėmimą visuomenės reikmėms, ir nesuformuoti precedento, kuriuo, manau, ateityje tikrai ne vienas žemės savininkas remsis“, – siūlė opozicijos atstovas.

Tuo tarpu žodžio paprašęs savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas tikino rajono tarybą pats „tame procese daug dalyvavęs“ ir stengęsis, „kaip sutaupyt finansus ir kad abi šalys liktų patenkintos“, tad pagal direktorių būtų racionaliausia nupirkti tą sklypą, kaip nurodyta sprendimo projekte, ir pagaliau pabaigti ilgiau nei dešimtmetį trunkantį reikalą.

Šiam siūlymui pritarė dauguma – 15 – rajono tarybos narių, 6 balsavo „prieš“, 3 susilaikė.

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai