Ketvirtadienis, 12 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNuo „žiaurios politikos“ Kabeliuose iki... „Gražulio partijos“

Nuo „žiaurios politikos“ Kabeliuose iki… „Gražulio partijos“

Kabeliuose nuo balandžio 1 dienos nebeliks daugiafunkcio skyriaus, įsteigto buvusios šio kaimo mokyklos pastate, dėl ko rajono taryboje, o tiksliau – tarp buvusio ir dabartinio merų įsiplieskė ginčas, ir tik neseniai paaiškėjo, kad tuščioje mokykloje numatyta įkurdinti nuo karo pabėgusius ukrainiečius…

Ką veiks 10 kaimo vaikų, jei nebebus daugiafunkcio?

Marcinkonių daugiafunkcio centro Kabelių skyrius buvo įkurtas praėjusiais metais buvusios Kabelių mokyklos pastate, Mokyklos g.1.

O štai pagal šių metų sausį Marcinkonių daugiafunkcio centro savivaldybei atsiųstą raštą buvo parengtas sprendimo projektas, kuriuo rajono tarybai siūlyta pakeisti šio daugiafunkcio centro nuostatus, panaikinant Kabelių skyrių.

Kaip nurodyta Aiškinamajame rašte, Kabelių daugiafunkciame skyriuje „nevykdoma jokia veikla“: „gyventojams neteikiamos jokios paslaugos, nes, nuo 2021 m. pradėjus veikti mobiliajai bibliotekai, buvo uždarytos bibliotekos patalpos“, „pirminės sveikatos priežiūros punktas uždarytas nuo 2020 m. spalio 1d.“, o „kitos veiklos nevykdomos dėl senyvo gyventojų amžiaus labai mažo aktyvumo ir dėl suinteresuotumo“, „tačiau pastatas šildomas“.

Apie tai kalbėjo ir vasario 15 d. posėdyje minėtąjį sprendimo projektą rajono tarybai pristačiusi Švietimo skyriaus vedėja Stasė Bingelienė.  Pasak jos, Marcinkonių daugiafunkcio centro direktorė Lina Černiauskienė „pati važinėjo per tas apylinkes, per kaimą, bendravo su žmonėmis, kvietė ir dėjo daug pastangų, kad tame Kabelių skyriuje vyktų veiklos, bet niekas nėjo į tas veiklas“. Ir tai, anot vedėjos, vienintelis kriterijus, kad Kabelių daugiafunkcis skyrius būtų uždarytas.

Tuo tarpu rajono tarybos opozicija su Vidu Mikalausku priešakyje prieštaravo Kabelių daugiafunkcio uždarymui, tvirtinusi, jog „ir ne tokio senyvo amžiaus“ vietos gyventojai esą „ten nieko negirdėjo apie jokias veiklas“ „ir labai liūdėjo, kad pas juos realiai nėra darbuotojo, ir niekas nieko nevykdo“. O ką po pamokų ir per atostogas veiks 10 Kabelių kaimo vaikų, iš kurių 6 mokosi „Ryto“ progimnazijoje, 1 – Merkinėje, 1 – Varėnos technologijų ir verslo mokykloje ir 2 – Druskininkuose, jei nebebus daugiafunkcio, labiausiai susirūpino V. Mikalauskas.

Orientuojasi į Kabelių bendruomenės tarybą

Beje, Kabelių daugiafunkcio skyriaus išlaikymas buvusioje mokykloje kartu su Marcinkonių daugiafunkciu centru, kaip posėdžio metu užsiminė Švietimo skyriaus vedėja S. Bingelienė, rajono biudžetui apytiksliai kainuoja „šimtą kelis tūkstančius“ eurų per metus. Kabelių kaime, 2021 metų surašymo duomenimis, gyvena apie 120 gyventojų, Marcinkonyse – apie 600.

Posėdžio pirmininkas, meras Algis Kašėta aiškino pats asmeniškai ne kartą susitikęs su Kabelių bendruomenės taryba – tiek ankstesniąja, tiek dabartine, kurios „laikosi tos pačios nuomonės, kad tas pastatas (buvusi mokykla-aut.) įgautų naują kvėpavimą, kad ten vyktų galbūt komercinės veiklos, o geriausia, jų manymu, kad pastatas būtų parduodamas“.

„Tai yra mūsų bendras sutarimas, kad tai būtų geriausias sprendimas, nes dirbtinai išlaikyti pastatą, kai ten veiklos nevyksta… Manau, niekas taip nesielgia. O bendruomenė nori matyti perspektyvas, kad kažkas vyktų tame pastate, – kalbėjo meras. – Mes orientuojamės į bendruomenės tarybą, t. y. į bendruomenės išrinktus žmones, kurie atstovauja jos didžiajai daliai, nes 100 procentų gyventojų pritarimo vienam ar kitam sprendimui negalim pasiekti, ir kito kelio, matyt, būti negali…“

Tačiau rajono tarybos narys, buvęs meras V. Mikalauskas irgi surado ką pasakyti. Jo patikinimu, „Kabeliai buvo vienas iš tokių sėkmingiausių projektų“, turėję „išskirtinai sutvarkytą biblioteką“, „prieš 7-8 metus buvo vienas iš pavyzdingiausių kultūros centrų“, bet „po truputį, po 1-2 daiktus, Marcinkonys sugebėjo perimti, padaryti Kabelius dykviete, ir tos kalbos, kad ten nieko nevyksta, – didžiausias absurdas“.

O didžiausia kaltininkė, kad „Kabeliai staiga pasidarė balta dėme“, kur net „nėra 0,25 etato sporto organizatoriaus“, V. Mikalausko teigimu, yra rajonui pradėjusi vadovauti „liberalų ir konservatorių valdančioji dauguma“, pasiruošusi „palikti gyvenvietę visiškai be patalpų“, „ciniškai išparceliuojanti viską“, kas „yra didelis nusikaltimas“, ir „tokia politika yra žiauri“. Jo manymu, „valdžia tikrai dar turėtų palaukti“, neuždaryti Kabelių daugiafunkcio skyriaus vien dėl tų 10-ies „mokyklinio amžiaus vaikų“.

Geras ūkininkas taip nesielgia

Atsiliepdamas į oponento kaltinimus, valdančiosios daugumos lyderis meras A. Kašėta pasiūlė „neklijuoti neteisingų partinių etikečių“, nes jis pats jau 3 metai nepriklauso Liberalų sąjūdžiui ir yra nepartinis, bei įgėlė užsimindamas, kad gal kolega V. Mikalauskas, į rajono tarybą „atėjęs su Puteikio partija“, dabar priklauso „Gražulio partijai“, kuriai pastarasis vadovauja po dviejų partijų susijungimo.

Trumpai priminsime, kad prie Naglio Puteikio vadovaujamos Centro partijos, pagal kurios kandidatų sąrašą į šios kadencijos mūsų rajono tarybą pateko Vidas Mikalauskas, Martynas Katelynas ir Daiva Tamulevičienė, pernai prisijungė Tautininkų ir respublikonų sąjunga (pirmininkas Sakalas Gorodeckis), po ko naujoji politinė partija pasivadino Tautos ir teisingumo sąjunga (centristai, tautininkai), pirmininku išsirinkusi Petrą Gražulį (jo pavaduotoju tapo tas pats N. Puteikis).

Iš V. Mikalausko energingo mosikavimo rankomis ir nepatenkintos jo veido išraiškos nuotolinio posėdžio ekrane buvo galima spėti, kad jis greičiausiai nepriklauso „Gražulio partijai“, bet posėdžio pirmininkas A. Kašėta nutarė užbaigti politinius pareiškimus, o klausimą „spręsti dalykiškai“.

„Negi mes turim, mielas kolega, išlaikyt pastatą ir dirbtinai imituot veiklas jame, jei jų nėra? – kreipėsi A. Kašėta į V. Mikalauską. – Geras ūkininkas taip nesielgia, o jūs, aš tikiu, irgi geras. Bendruomenė nori matyti perspektyvą, o tiek senoji jos taryba bei pirmininkė, tiek naujoji yra už tai, kad mes eitume tuo keliu, dėl kurio sutarėme, ir tai yra jų patvirtinta.“

Taigi nuo šių metų balandžio 1-osios Kabeliuose daugiafunkcio skyriaus nebeliks – tam pritarė 16 rajono tarybos narių, 6 nepritarė, dar 2 nebalsavo išvis.

P. S. Derėtų pridurti, kad minėtasis sprendimas buvo priimtas vasario 15 dienos rajono tarybos posėdyje, o po savaitės, vasario 24-ąją, Ukrainoje prasidėjo karas. Tad buvusios Kabelių mokyklos geros būklės pastatas, kur buvo biblioteka, daugiafunkcis skyrius ir yra virtuvėlė, neturėtų likti tuščias – čia numatyta apgyvendinti nuo karo bėgančius ukrainiečius. Tuo tarpu Kabelių bendruomenės žmonės, kaip „Merkio kraštui“ sakė rajono savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas, galės rinktis renovuotuose parapijos arba vadinamuose bendruomenės namuose, kur ir anksčiau rinkdavosi, tik dėl tam skirtų patalpų reikės atnaujinti panaudos sutartį, ir tai jau su klebonu aptarta.

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai