Trečiadienis, 5 birželio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNuostolingai dirbantis Autobusų parkas pirks autobusą už 100 tūkstančių

Nuostolingai dirbantis Autobusų parkas pirks autobusą už 100 tūkstančių

Rajono taryba patvirtino praėjusių metų UAB Varėnos autobusų parko veiklos ir finansinę ataskaitas, nors bendrovė tuos metus užbaigė su 39 tūkst. eurų nuostoliu netgi gaudama po daugiau nei 0,5 milijono eurų dydžio kasmet iš rajono biudžeto savivaldybės skiriamą kompensaciją už nuostolingus maršrutus; kitu sprendimu rajono taryba Autobusų parkui suteikė 88 tūkst. eurų garantiją, kad šis galėtų gauti paskolą iki 110 tūkst. eurų kainuojančiam autobusui įsigyti; taip pat pritarta ir dar vienam brangiam projektui įmonei modernizuoti…

Išlaidų daugiau nei pajamų
Uždarosios akcinės bendrovės Varėnos autobusų parko vienintelė akcininkė (100 proc. akcijų) ir savininkė yra rajono savivaldybė, tad bendrovė kartą per metus privalo atsiskaityti rajono tarybai už savo veiklą bei finansus.
2023 metų veiklos ataskaitą ir finansinių ataskaitų rinkinį rajono tarybai pristatė pats šios bendrovės direktorius Juozas Jaskonis.
Veiklos ataskaitoje, pavyzdžiui, rašoma, kad bendrovė praėjusiais metais gavo 749 tūkst. eurų pajamų, iš kurių 81 tūkst. eurų – už keleivių vežimą; 80 tūkst. eurų – už autobusų nuomą; 11 tūkst. eurų – už remonto paslaugas; dar 21 tūkst. eurų – už kitą veiklą.
Bet didžiausios Varėnos autobusų parko gautos pernykštės pajamos buvo iš rajono biudžeto savivaldybės skiriama kompensacija už nuostolingus autobusų maršrutus – 545 tūkst. eurų. Panašaus dydžio finansinę kompensaciją bendrovė iš rajono savivaldybės gauna kasmet.
Tuo tarpu išlaidų per praėjusius metus, kaip rašoma Autobusų parko veiklos ataskaitoje, bendrovė patyrė daugiau nei gavo pajamų – 788 tūkst. eurų, tad metus užbaigė su 39 tūkst. eurų dydžio nuostoliu.
Bendrovės veikla daugumai rajono tarybos narių patiko
Didžiausią Varėnos autobusų parko išlaidų dalį pernai sudarė darbo užmokestis (518 tūkst. eurų) 32-iem darbuotojams, iš kurių 2 dirbo administracijoje, 7 – techniniai ir 23, vežioję keleivius, remontavę transportą, atlikę kitus darbus. Praeitais metais vidutinis visų bendrovės darbuotojų atlyginimas siekė 1257 eurus per mėnesį (neatskaičius mokesčių), vairuotojų-konduktorių – 1454 eurus.
Degalai per metus bendrovei kainavo 107 tūkst. eurų, transporto amortizacijos sąnaudos sudarė 48 tūkst. eurų, atsarginės dalys ir medžiagos – 37 tūkst. eurų.
Pristatytose ataskaitose buvo išvardinta ir daugiau problemų, su kuriomis nuolat susiduria Varėnos autobusų parkas, bet rajono tarybos nariai nepratarė ta tema nė žodžio ir bendrovės direktoriui neuždavė nė vieno klausimo, patvirtinę ataskaitas 19 balsų dauguma (6 tarybos nariai susilaikė). (Visą UAB Varėnos autobusų parko 2023 m. veiklos ataskaitą ir finansinių ataskaitų rinkinį galima rasti rajono tarybos balandžio 30 d. posėdžio medžiagoje adresu www.varena.lt/savivaldybė/Taryba/Tarybosposėdžiai , šiuos dokumentus dar turėtų paskelbti ir pati bendrovė savo interneto svetainėje adresu www.varenosap.lt)
Kitu sprendimu rajono taryba suteikė Varėnos autobusų parkui iki 88 tūkst. eurų garantiją, kad tiek pinigų neturinti bendrovė galėtų jų pasiskolinti autobusui pirkti.
Savivaldybės garantija Autobusų parkui
Rajono tarybos garantijos paprašė Varėnos autobusų parko direktorius J. Jaskonis raštu. „Bendrovė šiuo metu turi 13 autobusų, kurie aptarnauja 15 priemiestinių ir 3 tarpmiestinius maršrutus, – rašė Autobusų parko vadovas. – Kad galėtume užtikrinti tolimesnę bendrovės veiklą be sutrikimų, o keleivinio transporto priemonės atitiktų naujus keliamus reikalavimus, būtina atnaujinti bendrovės transporto parką, įsigyjant ekologišką, mažiau taršią transporto priemonę.“
Varėnos autobusų parkas suplanavo nusipirkti naudotą (2020-2021 m. gamybos) M2 klasės, Euro6 standarto iki 22 sėdimų vietų autobusą, kainuojantį iki 110 tūkst. eurų. Tuo tikslu numatyta sumokėti 20 proc. pradinio įnašo bendrovės lėšomis, o likusius pinigus – iki 88 tūkst. eurų – pasiskolinti penkeriems metams su savivaldybės garantija. Tai reiškia, kad jei Autobusų parkas pats negrąžins per nustatytą terminą paimtos paskolos, tą padaryti tektų savivaldybei iš to paties rajono biudžeto.
Rajono savivaldybės galimybę suteikti tokio dydžio garantiją Varėnos autobusų parkui vertino ir savivaldybės kontrolierius Gintautas Šakalis. Jis padarė išvadą, kad savivaldybė, prisiimdama įsipareigojimus dėl jos kuruojamos bendrovės imamos paskolos, neviršys šių metų savivaldybės garantijų limito.
Šių metų savivaldybės garantijų limitas yra 2 mln. 800 tūkst. eurų, iš jų 1 mln. 63 tūkst. eurų (38 proc.) iki balandžio 1 dienos jau panaudota, tad garantijų likučio – 1 mln. 737 tūkst. eurų – turėtų užtekti ne tik Autobuso parko reikmėms. Taip, be savivaldybės kontrolieriaus, manė ir rajono taryba, visais balsais pritarusi be diskusijų, kad prašoma garantija bendrovei būtų suteikta.
Diegs vieningą elektroninio bilieto ir keleivių informavimo sistemą
Rajono taryba visais balsais be diskusijų pritarė ir dar vienam projektui „Vieninga elektroninio bilieto ir keleivių informavimo sistema Alytaus regiono savivaldybėse“, tarp jų – ir Varėnos rajone, o tiksliau – UAB Varėnos autobusų parke.
Preliminarus viso projekto biudžetas – 1 mln. 289 tūkst. eurų; Varėnos r. savivaldybei numatomas finansavimas – 254 tūkst. eurų, iš jų iki 210 tūkst. eurų būtų Europos Sąjungos pinigai, iki 44 tūkst. eurų (PVM apmokėti) – Lietuvos valstybės biudžeto lėšos.
Papildomų pinigų iš mūsų rajono biudžeto, kaip nurodyta Aiškinamajame rašte, prireiktų tik tuo atveju, jeigu, vykdant minėtąjį projektą, „Varėnos rajono savivaldybei būtų priskirtos nenumatytos ar netinkamos finansuoti, tačiau projektui įgyvendinti būtinos išlaidos“.
Taigi už tą 1 mln. 289 tūkst. eurų planuojama apjungti penkias Alytaus regiono savivaldybių viešojo transporto sistemas į vieningą elektroninio bilieto ir keleivių informavimo sistemą: būtų įdiegta programinė įranga sistemos administravimui, keleivių aptarnavimui, keleivių savitarnos svetainė ir pan. Sistema turėtų apimti keleivių informavimą apie autobusų eismą realiu laiku visose penkiose Alytaus regiono savivaldybėse. Tokiu būdu, kaip teigiama, būtų sudarytos sąlygos „Alytaus regiono gyventojams saugiai ir patogiai naudotis viešojo transporto paslauga“.
Projektą planuojama įgyvendinti per 3 metus.
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai