Trečiadienis, 7 vasario, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosNusprendė steigti Savarankiško gyvenimo namus Varėnoje

Nusprendė steigti Savarankiško gyvenimo namus Varėnoje

Rajono taryba praėjusiame posėdyje pritarė, kad Varėnos mieste būtų įsteigti Savarankiško gyvenimo namai, kuriuose gyventų žmonės su negalia…

Naujam pirkiniui numatyta 95 tūkst. eurų
Sprendimo projektą „Dėl gyvenamojo namo pirkimo Varėnos mieste skelbiamų derybų būdu“ parengė ir rajono tarybos nariams pristatė Turto valdymo skyriaus vedėjo pavaduotoja Violeta Valūnienė. Kaip nurodoma Aiškinamajame rašte, įgyvendinant projektą „Nestacionarių socialinių paslaugų socialinę atskirtį patiriantiems asmenims plėtra Varėnos rajono savivaldybėje“, planuojama įkurti savarankiško gyvenimo namus tiems socialinę atskirtį patiriantiems žmonėms. Apsigyvenusieji savarankiško gyvenimo namuose turėtų lengvai pasiekti sveikatos priežiūros, užimtumo, kultūros, socialines ir kitas būtinas paslaugas.
Juose galėtų apsigyventi suaugusieji žmonės su negalia, kuriems kyla sunkumų pasirūpinti savimi, tačiau jie nereikalauja nuolatinės medicininės priežiūros ir yra pajėgūs tvarkytis buityje, kitaip tariant – iš savo pajamų pirkti maistą, jį pasigaminti bei susimokėti už komunalines paslaugas.
Pagal Aiškinamajame rašte pateiktą informaciją savarankiško gyvenimo namų negalima steigti socialinių paslaugų įstaigose, buvusiose mokyklose, darželiuose, ligoninėse ir kitose institucinio pobūdžio vietose bei socialinių paslaugų įstaigų teritorijose ar šalia jų, todėl ruošiamasi pirkti gyvenamąjį namą už 95 tūkst. eurų. 85 proc. šios sumos bus finansuojama iš Europos Sąjungos (ES) fondų investicijų programos.
Kodėl reikia pirkti namą ir kodėl būtent Varėnoje?
Rajono politikams svarstant dėl namo pirkimo, pasisakė Finansų ir investicijų skyriaus vedėja Svetlana Griškevičienė. Ji tarybos nariams aiškino, kad iš pradžių savarankiško gyvenimo namams buvo numatytos laisvos Varėnos ligoninės patalpos, bet vėliau paaiškėjo, kad šios tokiam reikalui visgi netinka: „Su Socialinės apsaugos ir darbo ministerija suderinta, kad tose patalpose savarankiško gyvenimo namai nebus įrenginėjami ir bus atsižvelgta į ministerijos pasiūlymą pirkti gyvenamąjį namą, kur būtų sudarytos tinkamos sąlygos gyventi“.
Tarybos opozicijai kilo ir daugiau klausimų, pavyzdžiui, kodėl nuspręsta šią mūsų rajone naują socialinę paslaugą teikti būtent Varėnoje, o ne kitose gyvenvietėse. „Ministerijos atstovai reikalavo, kad gyvenamasis namas būtų perkamas arčiau miesto centro. Vienas iš kriterijų – kad namas būtų ne toliau kaip 1 kilometro atstumu nuo gydymo įstaigų, parduotuvių ir visų kitų bendruomenei reikalingų objektų“, – teigė S. Griškevičienė.
Finansų ir investicijų skyriaus vedėja taip pat atsakė į tarybos nario Edvino Grikšo užduotą klausimą dėl galimybės šiam reikalui pritaikyti rajono savivaldybei priklausantį turtą, kaip antai Varėnos Gedimino gatvėje 6A esantį pastatą, kur šiuo metu įsikūręs Varėnos socialinių paslaugų centro Pagalbos šeimai padalinys. „Manau, kad savivaldybė tikrai turi tuščių kabinetų, kur būtų galima iškeldinti padalinio darbuotojus, tokiu būdu sutaupytumėm 95 tūkst. eurų“, – tikino politikas (juolab, kaip jau minėjome, 85 proc. išlaidų padengtų ES fondai).
„Už“ gyvenamojo namo pirkimą balsavo 13 tarybos narių, 7 susilaikė ir dar 3 nebalsavo. Taigi siūlymui pritarta.
Tikisi nusipirkti pigiau
Po posėdžio „Merkio krašto“ pakalbinta Finansų ir investicijų skyriaus vedėja S. Griškevičienė tvirtino, kad siūlymas steigti savarankiško gyvenimo namus Pagalbos šeimai padalinyje Varėnos Gedimino gatvėje būtų pernelyg didelė finansinė našta rajono biudžetui, mat tektų padengti visas išlaidas. „Tai kainuotų kur kas brangiau, negu perkant namą ir gaunant tam finansavimą. Nusipirkus namą, dar reikės jį ir įrengti, tačiau tam irgi gausime finansavimą“, – sakė S. Griškevičienė.
Pašnekovės teigimu, 95 tūkst. eurų yra maksimali suma, vadinasi, jeigu namo pardavėjas užsiprašytų daugiau, pirkimo sutartis nebūtų sudaryta. „Bus paskelbtas viešasis pirkimas, ir mes tikimės, kad pavyks įsigyti pigiau. Jeigu atsitiktų taip, kad pasiūlymų nesulauksime, tuomet antrą kartą skelbsime pirkimus ir ieškosime patys, kalbėsimės su potencialiais pardavėjais“, – komentavo vedėja.
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija skelbia, kad Lietuvoje šiuo metu veikia 21 savarankiško gyvenimo namai – Lazdijuose, Kaune, Kėdainiuose, Klaipėdoje, Šilutėje, Pakruojyje, Šiauliuose, Šilalėje, Telšiuose, Anykščiuose, Utenoje, Elektrėnuose, Šalčininkuose, Trakuose ir Vilniuje.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai