Pirmadienis, 16 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosPagerbė tradicijų puoselėtojus ir Krokšlio gražintojus

Pagerbė tradicijų puoselėtojus ir Krokšlio gražintojus

Nediduką gražiausiuose šiluose šalia Ūlos įsikūrusį Krokšlio kaimą savaitgalį papuošė nuotaikinga šventė, sukvietusi ne tik šio kaimo, bet ir aplinkinių kaimų gyventojus, šio krašto palikuonis bei svečius iš įvairių Lietuvos ir pasaulio kampelių – ji smagiai šurmuliavo nuo pat ryto iki vėlaus vakaro, o į gimtinę trumpam sugrįžę vaikai ir vaikaičiai drauge su savo tėvais ir seneliais susibūrė į vieną darnią šeimą…

Krokšliškių suorganizuotas renginys tradiciškai buvo skirtas legendiniams lakūnams Steponui Dariui ir Stasiui Girėnui atminti, kaimo tradicijų puoselėjimui bei bendruomeniškumui  skatinti ir paminėti Savanorystės metus.

Šventė prasidėjo renginio vedėjos Birutės Švagždienės eilėmis apie Lietuvą. Visiems sutartinai giedant Lietuvos himną, buvo iškelta Trispalvė.

Šalia S. Dariui ir S. Girėnui skirtų atminties ženklų – ąžuolų, Baublio, paminklo, stogastulpio bei skulptūros – šv. Mišias už gyvus ir į Amžinybę jau iškeliavusius kaimo gyventojus aukojo Dubičių parapijos klebonas Almantas Kibirkštis. „Kiekvieną kartą, kai atvažiuoju į šitą kaimą, jaučiu dvasios pakilimą. Todėl, kad šiame kaime Dievas mylimas ir gerbiamas, čia tvyro malda ir bendrystė. Džiaugiuosi, kad Krokšlyje daug žmonių, kurie gali save dovanoti kitiems“, – kalbėjo klebonas bei kvietė gyventojus ir toliau savo gražiais darbais puošti savo kaimą.

Po šv. Mišių jis pašventino ties įvažiavimu į kaimą pastatytą naująjį kaimo kryžių, kuris pakeitė daugybę metų čia stovėjusį senąjį. Jį sumeistravo krokšliškis skulptorius Antanas Česnulis.

Vėliau šventė persikėlė į erdvią ir svetingą Česnulaičių, kurią vietiniai vadina Mančiagiriškio, sodybą. Joje iki vėlaus vakaro netilo dainos ir kalbos. Renginį literatūriškai vedė Birutė Švagždienė. Čia buvo iškelta ir bendruomenės vėliava.

Renginio organizatorius, aktyvusis Krokšlio kaimo bendruomenės pirmininkas Jonas Jazepčikas pažymėjo, jog didžiuojasi savo kaimu, jo žmonėmis, jų gebėjimu išlaikyti kaimo tradicijas, dalyvauti savanoriškose talkose. „Krokšlio kaime bendruomeniškumo dvasia gili jau daugiau nei aštuoniasdešimt metų.  Žuvus S. Dariui ir S. Girėnui, 1933 m. kaimas jų garbei pasodino du ąžuolus, vėliau pastatė paminklą, Baublį, stogastulpius, Antanas Česnulis kaime išdrožęs ne vieną meno kūrinį. Nuo 1983 metų kaime pradėtos švęsti S. Dariaus ir S. Girėno atminimo ir kaimo bendruomeniškumo šventės, kurios kaimui svarbios iki šiol. Pastaraisiais metais Krokšlyje suorganizuota ne viena kaimo talka, sutvarkyta prieiga prie Juodojo ežerėlio, prižiūrima Baublio teritorija, atnaujinti seni suoliukai, vykdomos aplinkos tvarkymo iniciatyvos. Todėl  kaimo šventėje didelį dėmesį skyrėme savanoriams, kurie  prisideda prie kaimo gražinimo, taip tęsdami gilias tradicijas“, – sakė jis.

Šventės metu pagerbti vyriausi kaimo gyventojai Antanas Jezepčikas ir Marytė Sereičikienė. Padėkota kaimo gyventojai Julei Česnulevičiūtei už vedamas gražias religines apeigas ir Krokšlio kaimo tradicijų palaikymą. Taip pat pagerbti ir aktyviausi kaimo gyventojai, kurie labiausiai prisideda prie Krokšlio kaimo tradicijų puoselėjimo, aplinkos tvarkymo, renginių organizavimo. Garbės piliečio vardas suteiktas seniūnaičiui Bronislovui Sereičikui. Padėkota Mančigiriškio sodybos šeimai, kurie daugybę metų svetingai atveria sodybos vartus kaimo šventei organizuoti.

Renginyje susirinkusius pasveikino Varėnos rajono savivaldybės administracijos, Panočių, Dubičių ir kitų bendruomenių atstovai. Jie džiaugėsi kaimo gyventojų patriotiškumu, organizuojamais gražiais lietuviškumo tradicijas puoselėjančiais renginiais. 

Šventėje krokšliškiai sugiedojo Krokšlio kaimo himną, nuotaiką kūrė Ugnė Sereičikaitė su dzūkiškomis dainomis. Koncertavo Krokšlyje kartu su vyru Dariumi įsikūrusi ukrainietė Viktorija Malinauskienė. Specialiai šiam renginiui posmus „Ūlos išdaigos“ apie Ūlą sukūrė Vincas Švagždys. Dainų dovanojo Dubičių vokalinis ansamblis „Neramios širdys“, nuostabų koncertą surengė Varėnos kultūros centro mišrus choras „Harmonija“, vadovaujamas Ilonos Zalanskienės.

Renginio dalyviai grožėjosi Aldonos Žydelienės siuvinėtais paveikslais, Antano Česnulio drožiniais, Gintauto Sereičiko paruoštomis istorinėmis nuotraukomis, Audriaus Sereičiko lazerių graviravimo įranga, dalyvavo bitininkės Jolantos Miliuvienės žvakių ir vaško edukacinėje programoje, degustavo žolelių arbatą. Vaikus linksmino filmukų personažas katinas Silvestras su Mikimauze, vaikai ir jaunimas dalyvavo baidarių slalome, išbandė pramogines užduotis. Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras šventės dalyviams paruošė daug įdomių veiklų, skatino atkreipti dėmesį į sveikatos stiprinimą.

Istorinių nuotraukų ekspozicija

Vakare svečiai dalyvavo linksmoje dzūkiškoje programoje su Marceliuke ir muzikantu.

Krokšlio bendruomenė nuolat skatina kaimo žmones dalintis unikalia kaimo atmintimi, atrasti ir perduoti sukauptą atmintį ateinančioms kartoms. Ieškoma būdų, kaip telkti bendruomenę, išsaugoti kaimo žmonių prisiminimus, pakalbinti dar gyvus esančius kaimo žmones, paskatinti juos pasidalinti savo prisiminimais su krašto išeiviais ir jų vaikais. Krokšliškis Audrius Sereičikas siekia viską užfiksuoti ir įamžinti filme.

Renginiai suorganizuoti įgyvendinant Žemės ūkio ministerijos finansuojamą projektą „Savanorystės galia puoselėjant lietuviškumą Krokšlio kaime“ ir  Varėnos rajono savivaldybės ir Varėnos krašto vietos veiklos grupės finansuojamą projektą „Mažas kaimas – didelis lietuviškumo dvasia“.

Nors šiame lietuvybę puoselėjančiame kaimelyje užregistruota tik keliasdešimt gyventojų, tačiau mylinčių kaimą, sugrįžtančių į jį pailsėti, pasisemti dvasinės stiprybės, papuošti jį savo prasmingais darbais yra daug daugiau. Krokšlyje, kaip retai kuriame kitame, apstu lietuviškumo ir meilės savo gimtinei dvasios. Taip norisi tikėti, kad ta dvasia šiame kaime išliks visada.

Rūta Averkienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai