Antradienis, 26 gruodžio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosPagrindine kontrabandininkų duona vis dar išlieka cigaretės

Pagrindine kontrabandininkų duona vis dar išlieka cigaretės

Valstybinė sienos apsaugos tarnyba (VSAT) atskleidė, kokiu būdu pergabenama daugiausia kontrabandos, kokius „išradimus“ naudoja kontrabandininkai bei koks didžiausias krovinys buvo sulaikytas šiemet…

,,Varėnos rinktinei priklauso trumpiausias saugomos valstybės sienos ruožas – 480,09 km, tačiau ji kontroliuoja visą ruožą su Lenkijos Respublika, kuriame yra vadinamasis Suvalkų koridorius, ir jautriausią gabaliuką išorės sienos su Baltarusija. Per pastarąjį eina didžiausi kontrabandos kiekiai“, – ,,Merkio kraštui“ kalbėjo Valstybinės sienos apsaugos tarnybos Varėnos pasienio rinktinės viešųjų ryšių specialistė Laura Jurgelevičiūtė.

Pašnekovės teigimu, stip-riausias spaudimas Lietuvos sienos saugumui dėl kontrabandos išlieka pasienyje su Baltarusija, iš kurios į Lietuvą bandoma atgabenti absoliučią daugumą nelegalių tabako gaminių. Gabenti jiems pasitelkiami visi įmanomi būdai. ,,Kontrabandininkai automobilių stoguose, atsarginiuose ratuose, priekinių sėdynių atlošuose ir kitose transporto priemonių angose įrengia slėptuves. Sumeistrauja dvigubus kuro bakus, cigaretėms slėpti perdaro automobilių salonus“, – pasakojo VSAT specialistė.
Pasak pašnekovės, kontrabanda plukdoma ir Nemunu, žiemos metu plaustus bandant padaryti panašius į ledo lytis, o kai ledai ištirpsta, bandoma juos apdrabstyti žolėmis bei purvu.
,,Kontrabandininkai, siekdami sumažinti riziką būti sulaikytiems, kontrabandą gabena ir vadinamuoju „nuotoliniu“ rūkalų gabenimo būdu – bepilotėmis skraidymo priemonėmis, o didžiausi pervežimo kiekiai vykdavo traukiniais iš Baltarusijos“, – pasakojo L. Jurgelevičiūtė.
Anot VSAT specialistės, didžiausias šių metų kontrabandos krovinys Varėnos pasieniečių buvo sulaikytas Stasylų geležinkelio kontrolės poste, kuris priklauso Tribonių pasienio užkardai, kai „viename krovininiame sąstate buvo gabenami 148 tūkstančiai cigarečių pakelių“. Į Lietuvą geležinkeliu kontrabanda keliauja paslėpta biriuose kroviniuose (skaldoje, medžio drožlėse, granulėse), kartais užmaskuota „priedangos“ kroviniais ar įmaišant cigarečių dėžes tarp oficialaus krovinio.
Lietuva nuo šių metų vasario 16 dienos uždarė krovininio geležinkelio Stasylos–Beniakoniai pasienio kontrolės punktą (PKP). Per Stasylų geležinkelio PKP tokie sąstatai nevyks, kol čia bus įrengta stacionari rentgeno kontrolės sistema – tai planuojama padaryti 2024 m. pabaigoje.
Kontrabandos kelią apsunkina fizinis barjeras ir vaizdo stebėjimo sistemos – šios priemonės gerokai apribojo pasienyje veikusių kontrabandininkų galimybes. Didelės reikšmės užkardant kontrabandą iš Baltarusijos turi ir su migrantų antplūdžiu susijęs sienos apsaugos sustiprinimas, paskelbus nepaprastąją padėtį – tai irgi verčia kontrabandos organizatorius ieškoti naujų maršrutų ir gabenimo būdų. ,,Šiuo metu kontrabandinių cigarečių nešikai vidutiniškai gabena apie tūkstantį pakelių cigarečių, o prieš fizinio barjero ir vaizdo stebėjimo sistemų įrengimą gabendavo apie 7-8 tūkstančius, taigi įrengta infrastruktūra tikrai padeda“, –kalbėjo L. Jurgelevičiūtė.
Pernai Varėnos pasieniečiai užkirto kelią į juodąją rinką patekti 1 mln. 388 tūkst. 937 pakeliams rūkalų. Užpernai, 2021 m., buvo sulaikę 873 tūkst. 982 pakelius rūkalų.
Daugiausia pasieniečiai sulaikė Gardino tabako fabrike „Neman“ pagamintų „NZ“, „Minsk“ ir „Fest“ markių cigarečių. Absoliuti dauguma rūkalų buvo pažymėta Baltarusijos akcizo ženklais.
Pasak VSAT specialistės, pasieniečių, saugančių Lietuvos sieną, šiuo metu pakanka, o esant ekstremalioms situacijoms, VSAT pasitelkia pagalbą. ,,Esame pasirašę bendradarbiavimo sutartis su kitomis jėgos struktūromis, tad, esant poreikiui, pasitelkiama Lietuvos kariuomenė, Krašto apsaugos savanoriai, šauliai, policijos pareigūnai bei kitos pajėgos, – pasakojo pašnekovė. – Jos VSAT ir gelbėjo 2021 metų neteisėtų migrantų piko metu.“
VSAT stiprinus sienos apsaugą, bendradarbiaujant su atsakingomis Lietuvos institucijomis, buvo aktyvuotas skubios pasienio pagalbos suteikimo („Rapid Border Intervention“) mechanizmas. Todėl Lietuvos ir Baltarusijos pasienyje sienų kontrolę padėjo vykdyti ir gausios Europos sienų ir pakrančių apsaugos agentūros ,,Frontex“ pareigūnų pajėgos.
„Jie suteikė savo ekspertinių žinių, atsigabeno transporto priemonių, sraigtasparnių. Tuo metu patruliuodavo apie 150 „Frontex“ pareigūnų, kai šiuo metu jų turime daugiau kaip 20, o mano pateikiami skaičiai apima tik sausumos erdvę“, – kalbėjo L. Jurgelevičiūtė
VSAT Varėnos pasienio rinktinės atsakomybės ruožo ilgis yra 480,09 km, iš jų saugomas valstybės sienos ruožo ilgis su Baltarusijos Respublika – 375,71 km ir 104,38 km kontroliuojamas ruožas su Lenkijos Respublika.
Rokas Andruškevičius

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai