Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosPaklojo pamatą medicinos įstaigų reformai mūsų rajone

Paklojo pamatą medicinos įstaigų reformai mūsų rajone

Aukščiausioms šalies vykdomosios valdžios institucijoms pritarus Sveikatos apsaugos ministerijos inicijuotai sveikatos priežiūros tinklo pertvarkai, savivaldybėse jau šiemet bus steigiami Sveikatos centrai, apjungiantys pirminę ir antrinę sveikatos priežiūrą; po ilgų svarstymų tokio centro įkūrimui pritarta ir gegužės 30-ąją įvykusiame mūsų rajono tarybos posėdyje…

Savivaldybė gali pati pasirinkti, kaip kurti Sveikatos centrą
Kalbos apie Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) įgyvendinamą sveikatos priežiūros tinklo reformą netyla jau ne vienerius metus. Reformos autoriai akcentuoja bendruomeninių sveikatos centrų būtinybę ir planuoja, kad bent po vieną tokį centrą veiks kiekvienoje savivaldybėje, o didžiuosiuose miestuose jų gali rastis daugiau. Ir tai esą viskas – dėl pacientų, siekiant kokybiškesnių paslaugų arčiau žmonių namų.

Pirmieji žingsniai šio tikslo link žengiami ir mūsų rajone. Štai rajono tarybos jungtinio komiteto metu prieš geras dvi savaites šia itin jautria visuomenei tema pranešimą skaitė SAM pirminės asmens sveikatos priežiūros specialistė Ramunė Andriušaitienė, papasakojusi apie Sveikatos centro veikimo principą. Specialistės paaiškinimu, tai yra sveikatos paslaugų organizavimo forma, bendradarbiavimo sutartimis į vieną tinklą sutelksianti savivaldybėje esančias sveikatos priežiūros įstaigas. Be to, Sveikatos centro dalimi gali tapti ir privačios klinikos bei gydytojų kabinetai.
Kiekviena savivaldybė esą gali pati pasirinkti naujosios įstaigos modelį, mat čia galimi keli variantai. „Bendradarbiavimas gali būti struktūrinis ir paslaugos teikiamos vienoje vietoje. Tačiau, jeigu prie Sveikatos centro norės prisijungti bent viena privati įstaiga, tokiu atveju bendradarbiavimas bus funkcinis, tai reiškia, kad paslaugos bus teikiamos skirtingose vietose bendradarbiavimo sutarties pagrindu. Jeigu privati įstaiga išreiškia norą prisijungti prie Sveikatos centro, pagal Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymą savivaldybė negalės jos nepriimti. Galimas ir mišrus jungimosi būdas, tai reiškia, kad vienos įstaigos gali susijungti struktūriškai, o kitos gali jungtis sutarčių pagrindu“, – aiškino R. Andriušaitienė.
Naujoji įstaiga turėtų „startuoti“ po beveik 2 mėnesių
Rajono tarybos nariams atstovė iš SAM pristatė, kokias asmens sveikatos priežiūros paslaugas bus privaloma suteikti vietoje. O tai yra: šeimos medicina, pirminė ambulatorinė odontologija bei ambulatorinės psichikos sveikatos priežiūra, cukrinio diabeto slauga, rentgeno diagnostika, ultragarso tyrimai, vidaus bei vaikų ligų paslaugos, taip pat akušerijos ginekologijos ir chirurgijos paslaugos, otorinolaringologijos, oftalmologijos ir pradinės medicininės reabilitacijos, dienos stacionaro paslaugos, ambulatorinė ir dienos chirurgija, skubioji medicinos pagalba bei pacientų pavežėjimas iki gydymo įstaigos ir atgal. Dėl kai kurių kitų paslaugų Sveikatos centras esą turės apsispręsti pats arba bendradarbiauti su kitų rajonų gydymo įstaigomis.
SAM pirminės asmens sveikatos priežiūros specialistės R. Andriušaitienės teigimu, Sveikatos centras turėtų startuoti jau šių metų rugpjūčio 1 dieną, mat nuo to priklausys finansinės paramos dydis. Skaitytojams priminsime, kad sveikatos įstaigų pertvarkos planui visos šalies mastu ruošiamasi skirti iš viso daugiau kaip 800 mln. eurų, o pirmasis Sveikatos centras šių metų kovą jau atsidarė Švenčionyse.
„Nieko nedaryti būtų neišmintinga“
Ar reikėtų steigti Sveikatos centrą, ar ne, svarstyta gegužės 30 dieną įvykusiame rajono tarybos posėdyje, kuriame nebuvo nei viešųjų, nei privačių sveikatos priežiūros įstaigų atstovų. Sprendimo projektą „Dėl Varėnos sveikatos centro steigimo inicijavimo“ pristatęs rajono savivaldybės administracijos Teisės ir civilinės metrikacijos skyriaus vedėjas Aivaras Batūra aiškino, kad pritarus minėtajam siūlymui, savivaldybės administracija būtų įpareigota informuoti visas sveikatos priežiūros įstaigas, taip pat ir privačias, apie Sveikatos centro steigimą ir sušaukti jų visų susirinkimą.
Rajono tarybos narys, Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro direktoriaus pavaduotojas medicinai ir Sveikatos centro steigimui suburtos specialios darbo grupės vadovas Saulius Ivanauskas pridūrė, kad politikams priėmus teigiamą sprendimą, visos be išimties sveikatos priežiūros įstaigos per 14 darbo dienų turės duoti savo atsakymą. „Jeigu privačios įstaigos norės prisijungti prie Sveikatos centro, turės pateikti sąrašą paslaugų, kurias galės teikti. Prie Sveikatos centro prisirašiusiems pacientams tos paslaugos bus teikiamos nemokamai“, – kalbėjo S. Ivanauskas.
Vietos politikams besiaiškinant Sveikatos centro naudą, rajono tarybos narys Giedrius Samulevičius sakė nesiimąs spėlioti, ar minėtoji įstaiga pateisins Varėnos rajono gyventojų lūkesčius, tačiau patvirtino, kad reforma, nori ar nenori, vyks, nes ją jau palaimino Vyriausybė ir Seimas: „Nieko nedaryti būtų neišmintinga, nes, ko gera, liktume ir be pinigų, ir be paslaugų“.
Tarybos kolegai iš valdančiosios daugumos pritarė ir opozicijos atstovas Povilas Saulevičius, o kitas opozicionierius Edvinas Grikšas dar pasiūlė nuvažiuoti į kitas savivaldybes, kuriose jau veikia tokie centrai, ir ten „pasisemti gerosios patirties“.
Atsakydamas į oponento siūlymą S. Ivanauskas teigė, kad remtis kitų savivaldybių pavyzdžiu galima, tačiau reikėtų atsižvelgti ir į kiekvieno rajono skirtumus: „Švenčionių sveikatos centras buvo įkurtas iš didelės bėdos ir vargo, nes reikėjo gelbėti bankrutuojančią ligoninę. O mes viską darome laiku, esame viena pirmųjų savivaldybių, priimančių tokį sprendimą, ir niekur nevėluojame“.
Tuo tarpu rajono meras Algis Kašėta atkreipė dėmesį, kad atsisakius steigti naująją įstaigą, „negausime ne tik lėšų modernizavimui ir įrangai – savivaldybė pati turės mokėti už paslaugas, kurių ateityje nebefinansuos ligonių kasos“.
„Už“ Sveikatos centro steigimo inicijavimą nubalsavo 15 rajono tarybos narių, 1 – „prieš“ ir dar 9 susilaikė, taigi sprendimui pritarta. Savivaldybės administracija jau išplatino viešą kreipimąsi į visas privačias rajono įstaigas, teikiančias sveikatos priežiūros paslaugas, dėl dalyvavimo Sveikatos centro veikloje (toks kvietimas publikuotas ir praėjusio „Merkio krašto“ numeryje). Apie savo apsisprendimą įstaigos turi pranešti iki birželio 22 dienos.
Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai