Trečiadienis, 11 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosParama serganties vėžiu: vieniems skiria tūkstančius, o kitiems – ...nieko

Parama serganties vėžiu: vieniems skiria tūkstančius, o kitiems – …nieko

Vėžiu sergantis vyras iš Varėnos (pavardė redakcijai žinoma) „Merkio kraštui“
pasakojo iš gydytojo Vilniuje ir socialinės darbuotojos Druskininkuose sužinojęs, kad ligoniams su tokia kaip jo diagnoze galima gauti vienkartinę pašalpą, bet mūsų rajono savivaldybė finansinės pagalbos sunkiai sergančiam vyrui nesuteikė…

Pašalpos nedavė

Į „Merkio krašto“ redakciją atėjęs 72 metų amžiaus varėniškis (dėl suprantamų priežasčių jo pavardės negalime skelbti, tad pavadinkime jį Andriumi) atsinešė Nacionalinio vėžio instituto išduotą pažymą, kad jam nustatytas piktybinis inksto navikas. Andrių gydantis gydytojas, anot redakcijos interesanto, jam pasakė, kad su tokia diagnoze iš savivaldybės galima gauti vienkartinę pašalpą, ne mažesnę nei jo pensija. Tas pats vyriškiui esą buvo pasakyta ir „Eglės“ sanatorijoje Druskininkuose.

Sužinojęs apie tokią galimybę p. Andrius iš pradžių kreipėsi į Varėnos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, po to – ir į Varėnos seniūniją, kur iš socialinio darbo organizatorės išgirdo neigiamą atsakymą – vienkartinė išmoka sunkiai sergančiam žmogui nepriklauso, mat jo pensija – 514 eurų – per didelė. „Jei mano pensija būtų 500 eurų, tą pašalpą gaučiau, o kadangi pensija yra 14 eurų didesnė, pašalpa jau nebepriklauso, taip, atseit, nusprendė mūsų rajono taryba, – aiškino redakcijos interesantas. – Bet kuo čia siejasi sunki liga, rajono taryba ir mano pensijos dydis?..“

Rajono tarybos sprendimas

Kaip „Merkio kraštui“ aiškino rajono savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Irma Liaudanskytė, dėl finansinės pagalbos sąlygų ir jos dydžio kiekviena savivaldybė sprendžia atskirai. Vienkartinių pašalpų mokėjimo tvarką yra pasitvirtinusi ir Varėnos rajono savivaldybės taryba, sprendimu nustačiusi, kokiais atvejais žmogui gali būti skiriama išmoka, kokiais – ne, kokius dokumentus reikia pateikti, ir kita.

Finansinės pagalbos gali tikėtis žmogus, sergantis liga, įrašyta į sveikatos apsaugos ministro patvirtintą sąrašą (jame yra daugiau kaip 30 įvairių ligų). Tačiau pirmiausia, pasak I. Liaudanskytės, bus atsižvelgta į medicininę pažymą bei įvertintos žmogaus mėnesinės pajamos.

„Jeigu vyro pajamos viršija tvarkos apraše numatytą pajamų dydį, jis išmokos negaus – socialinė darbuotoja seniūnijoje tikriausiai paskaičiavo jo pajamas. Jeigu pajamos viršija tvarkos apraše numatytą pajamų dydį, išmoka neskiriama. Pajamų kriterijus turi būti nustatytas, siekiant nepažeisti Piniginės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymo 3 straipsnyje išdėstytų principų. Parama skiriama nepasiturintiems gyventojams, kurie gauna mažas pajamas“, – komentavo I. Liaudanskytė.

Jeigu p. Andriaus netenkina seniūnijos socialinės darbuotojos atsakymas, pasak I. Liaudanskytės, seniūnijoje jis gali parašyti prašymą vienkartinei išmokai gauti, pateikti reikalingus dokumentus. Tuomet savivaldybės administracijos direktoriaus sudaryta Piniginės socialinės paramos teikimo komisija išnagrinės interesanto prašymą ir pateiks atsakymą.

Daugiau 441 euro nemoka

Rajono savivaldybės socialinės paramos skyriaus „Merkio kraštui“ pateiktais duomenimis, per šių metų 11 mėnesių vienkartinė parama yra skirta 250-čiai mūsų rajono gyventojų, iš jų 216-ai dėl įvairių ligų, taip pat ir onkologinių; iš viso išmokėta 80,6 tūkst. eurų (palyginti, pernai vienkartinė išmoka skirta 188 mūsų rajono gyventojams, iš jų 161 – dėl sunkios ligos; jiems išmokėta 41,4 tūkst. eurų). Mūsų rajono savivaldybės mokamų pašalpų dydis svyruoja nuo 147 iki 441 euro.

Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) 2021 metais atliktas tyrimas parodė, kad šalies savivaldybių mokamų vienkartinių išmokų dydžiai yra labai skirtingi, jie priklauso nuo rajono tarybų apsisprendimo. Tarkime, dauguma savivaldybių onkologiniams ligoniams išmoka iki 200 eurų dydžio pašalpą, o kai kur net iki 640 ar 1000 eurų.

Pora savivaldybių, anot POLA, savo gyventojams nepagaili dar didesnių sumų – net iki 6500 eurų, tik jų ligonis į rankas negauna. Už tuos pinigus gali būti apmokėtos sveikatos priežiūros išlaidos, kai žmogus nėra apsidraudęs arba jam reikia apmokėti Lietuvoje nekompensuojamą gydymą.

Pirmiausia žiūri į biudžetą

Kiekvienoje šalies savivaldybėje individualiai vertinamos ir ligonio pajamos.

Pagal naujausią mūsų rajono tarybos sprendimu patvirtintą tvarką sunkia liga sergantis žmogus galėtų gauti vienkartinę kompensaciją, jeigu jo mėnesinės pajamos neviršija 3,5 valstybės remiamų pajamų dydžio (1 VRP šiuo metu 147 eurai), tai yra 514,50 euro. Vienkartinė išmoka taip pat yra numatyta patyrusiesiems traumas ar po komplikuotų operacijų bei ligų, kai liga tęsiasi ilgiau nei 60 dienų. Tokiu atveju vidutinės 3 praėjusių mėnesių pajamos vienam šeimos nariui neturi viršyti 3 valstybės remiamų pajamų dydžio, tai yra 441 euro.

Seimo narys Justas Džiugelis yra sakęs, kad kiekvienos savivaldybės išmokų sistemoje turėtų būti nustatyti minimalūs reikalavimai ir numatytos vienodos sąlygos. Tačiau „Merkio krašto“ kalbinta Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja I. Liaudanskytė teigė, kad priimdama sprendimą kiekvienos savivaldybės taryba įsivertina finansines biudžeto galimybes, todėl išmokos atskirose savivaldybėse yra skirtingos. Pašnekovė taip pat svarstė, kad išmokų dydžiai savivaldybėse turbūt niekada nesusilygins, nes viena gali mokėti Vilniaus miestas, kita – mažesni miesteliai. 

POLA nuolaidos

Lietuvoje veikia Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacija (POLA), vienijanti onkologinių pacientų draugijas ir kitas nevyriausybines organizacijas, dirbančias pagalbos onkologiniams ligoniams srityje. Asociacijos direktorė Neringa Čiakienė pranešime žiniasklaidai teigė, kad bendruomenėje pacientai gauna ne tik emocinę paramą, bet ir patarimų įvairiais klausimais.

Taip pat bendruomenės nariai gali nemokamai įsigyti POLA kortelę. Nuo praėjusių metų sausio su šia kortele onkologiniams ligoniams taikoma 80 proc. nuolaida viešojo transporto bilietams, taip pat 15 proc. nuolaida vaistams, apie 20 proc. nuolaida diagnostiniams tyrimams, iki 75 proc. nuolaida optikos prekėms, odontologo paslaugoms, apgyvendinimui ir kitoms POLA partnerių, kurių yra daugiau nei 130, siūlomoms onkologiniams pacientams reikalingoms prekėms ir paslaugoms. Konsultaciją galima gauti užpildžius internetinę registracijos formą adresu https://pola.lt/konsultacijos/ arba skambinti tel. 8 605 88191.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai