Ketvirtadienis, 12 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosParamos maistu reikia ir varėniškiams

Paramos maistu reikia ir varėniškiams

Nepasiturinčius Varėnos rajono gyventojus jau pasiekė pirmoji partija jiems priklausančių paramos krepšelių maisto produktais, tokia parama juos šiemet pasieks dar penkis kartus – balandžio, birželio, rugpjūčio, spalio ir gruodžio mėnesiais; tuo ir panašiais klausimais domėjosi „Merkio kraštas“…

Ne visi būna patenkinti dovanojamų maisto paketų turiniu

Šį mėnesį išdalintame maisto davinyje gyventojai rado 9 skirtingus produktus: kiaulienos bei vištienos konservų, ekologiškų ryžių kruopų, konservuotų žaliųjų žirnelių, pirmos rūšies kvietinių miltų, ekologiškų makaronų, greito paruošimo avižų košę su džiovintais vaisiais, ekologiško cukraus, konservuotą šiupininę sriubą bei medicininių kaukių dėžutę. Visi paramos paketai buvo iš anksto supakuoti ir paruošti išsinešti, todėl asmeninių krepšelių žmonėms nereikėjo.

Kaip „Merkio kraštą“ informavo Varėnos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus socialinių išmokų specialistė Aistė Šiškevičienė, pirmojo dalinimo metu buvo atiduota 1750 maisto paketų: Jakėnų seniūnijoje – 115, Kaniavos seniūnijoje – 136, Valkininkų seniūnijoje – 152, Vydenių seniūnijoje – 157, Marcinkonių seniūnijoje – 195, Merkinės seniūnijoje – 201, Matuizų seniūnijoje – 284, o Varėnos seniūnijoje – 510.

„Merkio krašto“ pakalbintos Varėnos seniūnijos socialinio darbo organizatorės Ramunė Jurgelevičienė ir Kristina Česnulaitienė pastebi, kad vis dėlto ne visi paramos gavėjai būna patenkinti maisto paketų turiniu. „Vieniems neįtinka kruopos, antriems – konservai, treti nenori apsauginių kaukių. Nelabai nori ir visokių košių. Pageidauja, kad vietoje vienokio ar kitokio produkto būtų, pavyzdžiui, miltai, cukrus ar aliejus, nes maisto paketai kiekvieną kartą būna skirtingi. Bet jie džiaugiasi gavę skalbimo priemonių, nors higienos gaminių gausime tik vasarą. Tiems, kurie galbūt nebūna labai patenkinti, paaiškiname, kad ne mes sudarinėjame davinius, o juos gauname iš „Maisto banko“. Šis skelbia apklausą ir, matydamas, kokių produktų paklausa didesnė, juos įtraukia į sąrašą“, – pasakojo socialinės darbuotojos.

Moterų paaiškinimu, žmonės, norėdami gauti maisto paramą, privalo pateikti prašymą: Varėnos miesto gyventojų prašymai priimami savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriuje, tuo tarpu kaimiškų vietovių gyventojai prašymus gali atiduoti seniūnijų socialiniams darbuotojams. Parama maisto produktais priklauso žmonėms, kurių vidutinės mėnesinės pajamos vienam šeimos nariui neviršija 193,5 euro per mėnesį. Išimties tvarka parama taip pat gali būti skiriama, kai pajamos vienam šeimos nariui viršija numatytą sumą, bet ne daugiau nei 283,8 euro per mėnesį.

Žmonės jiems skirtą maisto paketą atsiimti privalo

Varėnos seniūnijos socialinio darbo organizatorė K. Česnulaitienė taip pat paaiškino, kad pagal sutartį žmonės, pagerėjus jų socialinei padėčiai, turi apie tai pranešti. „Yra daug nuoširdžių žmonių, kurie ateina ir pasako, kad jų finansinė padėtis geresnė ir galbūt yra sunkiau gyvenančių žmonių, kuriems tos paramos maistu reikia labiau. Pablogėjus situacijai, kviečiame žmones dėl maisto paramos kreiptis vėl“, – kalbėjo K. Česnulaitienė.

Pasak pašnekovės, ateityje tokia maisto paketų dalinimo tvarka turėtų keistis: vietoje jų turėtų būti išduodamos kortelės su pinigais, už kuriuos žmonės patys nusipirktų produktų pagal sudarytą sąrašą. Kortele nebus galima atsiskaityti už tabako ar alkoholio gaminius.

Tuo tarpu R. Jurgelevičienė pakomentavo, kad visuose rajonuose maisto produktų atsiėmimo laikas skiriasi, taip pat ne visi rajonai gauna ir vienodus maisto paketus. Informaciją apie tikslią maisto produktų dalijimo vietą ir datą konkrečioje savivaldybėje gyventojai gali rasti savivaldybių ir „Maisto banko“ interneto puslapiuose.

Socialinio darbo specialistė taip pat pažymėjo, kad skurstantys žmonės maisto paketą atsiimti privalo, nes taip numatyta taisyklėse: „Atsiranda žmonių, kurie parašo prašymą, bet paramos atsiimti neateina, tenka jų ieškoti. Galime grąžinti maistą, bet gaila žmonių, tuomet jų ieškome: skambiname ir primename. Žmonės turėtų jausti pareigą, kad jeigu parašo prašymą paramai, turi ją ir atsiimti“.

Ragina pateikti prašymą kietojo kuro kompensacijoms gauti

Socialinių darbuotojų tvirtinimu, maisto paketų dalinimo tvarka leidžia juos atiduoti paramos gavėjų artimiesiems, draugams ar kaimynams: „Pavyzdžiui, karantino metu žmonės atsiimdavo paketus per langelį, taip pat neprašydavome jų pasirašyti, pačios pažymėdavome, kad paketą atsiėmė. Žmonės ateidavo atsiimti vieni už kitus, pasitikėdavome ir atiduodavome. Užrašydavome žmogaus, kuris atsiėmė paketą, vardą ir pavardę. Problemų dėl to nebuvo iškilę. Be to, daug metų dirbame šioje srityje ir savo paramos gavėjus pažįstame, atsiranda tik vienas kitas naujas veidas“.

Varėnos seniūnijos socialinio darbo organizatorės atkreipė gyventojų dėmesį, kad iki balandžio 1 dienos vis dar dar galima pateikti prašymą gauti kietojo kuro kompensacijai: „Žmonės, gyvenantys kaimiškoje vietovėje, išimties tvarka galėtų gauti kompensaciją už du praėjusius mėnesius“.

Maisto davinių dalybos seniūnijose

„Merkio kraštas“ taip pat pasidomėjo, kaip socialinę paramą maisto produktais sekasi dalinti trijose didžiosiose Varėnos rajono seniūnijose. Štai Matuizų seniūnas Mindaugas Matuiza papasakojo, kad dauguma žmonių maisto paketų ateina atsiimti patys, mat tokią paramą gauna didelė dalis Matuizų kaime gyvenančių žmonių: „Kai kam ir nuvežame į namus, pavyzdžiui, važiuojant pakeliui, jeigu žmogus susirgo ir pats negali ateiti. Bet jeigu taip darytume nuolat, žmonės tingės. Ir taip jau kai kurie labai atsainiai į tai žiūri ir net neateina tos paramos pasiimti, nors priklauso“.

Merkinės seniūnijos socialinio darbo organizatorė Silvestra Batulevičienė sakė negirdėjusi nusiskundimų dėl maisto produktų. Jie seniūnijos gyventojams pristatomi į Panaros, Kibyšių ir Vilkiautinio bendruomenių centrus, kur žmonėms paketus išdalina bendruomenių pirmininkai: „Visi kiti seniūnijos gyventojai atvažiuoja į Merkinę. Taip pat socialinės paramos gavėjai susikooperuoja: iš kažkurio kaimo atvažiuoja vienas automobilis, ir mes be problemų atiduodame viso kaimo paramą, nes ne visi turi transportą ir galimybę atvažiuoti“.

Marcinkonių seniūnijos socialinio darbo organizatorė Danutė Stankūnienė irgi sakė, kad maisto paketais žmonės yra patenkinti: „Jie netgi nenorėtų paramos gauti pinigėliais, visiems patogu gauti maistu. Tuos maisto paketus daugiau mažiau visiems išvežiojame. Nebent marcinkoniškiai, gyvenantys čia pat vietoje, atvažiuoja ir pasiima. Arba būna ir taip, kad vienas žmogus atvažiuoja ir paiima už visą kaimą ir perduoda kitiems, taip yra, pavyzdžiui, Mardasave“.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai