Penktadienis, 5 sausio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaGyvieji archyvaiPerlojos bažnyčios dekorui 80 metų

Perlojos bažnyčios dekorui 80 metų

Perloja – išskirtinis bažnytkaimis Varėnos rajone, garsėjantis ne tik pilietiškais, laisvais bei atsakingais žmonėmis, bet ir bažnyčia, kurios nuostabų aukštos meninės vertės dekorą verta pamatyti; turėti tokį grožį ir jo nerodyti kitiems būtų išties didžiulė nuodėmė…

Prieš 80 metų, kai Perloja, kaip ir visa Lietuva, buvo okupuota fašistinės Vokietijos, į parapiją atkeliamas jaunas kunigas Vincentas Andrulevičius. Turėdamas lėšų sumanė jas naudingai išleisti, nes pinigų vertė kasdien smuko. Gal reikia gražinti prieš trylika metų pastatytą bažnyčią? Gražiais prisiminimais kadais senoliai dalijosi, kaip pavyko klebonui prikalbinti parapijiečius, kad būtų kviečiami menininkai. Vyrai ragino gaminti kokybiškus suolus, sudėti tvirtas duris ir pan. Klebonas, manytina, jau buvo susipažinęs su dailininkų komanda ir jų gebėjimais, ieškojo būdų, kaip pakreipti vyrų požiūrį, ir 1943-ųjų pavasarį, o gal vasaros pradžioje, klausė moterų, ką jos manančios. Jo teigimu, išdekoruota bažnyčia būtų graži ne tik brandiems lankytojams, bet pritrauktų ir daugiau vaikų. Žinoma, moterys tam pritarė, ir, reikia manyti, jos ir vyrų nuomonę pakeitė. Tad kun. V. Andriulevičiaus diplomatinių gebėjimų dėka 1943 m. vasarą buvo sudaryta sutartis su Vilniaus dailės profesoriumi Jurgiu Hopenu, kuris sutiko darbus atlikti per itin trumpą laiką. Kaip bažnyčioje išlikusiame įraše skelbiama: „DIDESNEI DIEVO GARBEI IR SIELŲ IŠGANYMUI, JO EKSCELENCIJOS KAIŠIADORIŲ VYSKUPIJOS VYSKUPUI TEOFILIUI MATULIONIUI LEIDUS, PERLOJOS BAŽNYČIOS ADMINISTRATORIAUS KUN. VINCENTO ANDRULEVIČIAUS RŪPESČIU SU BAŽNYTINIO KOMITETO VYRŲ: ANTANO CIŪNIO, JONO SVIRSKO, RAULO BAUBLIO, ZIGMANTO BAUBLIO, ZIGMANTO STANKAUSKO, MYKOLO BUČINSKO, VINCENTO MARČINSKO IR KITŲ GERŲ VYRŲ PAGALBA, SU PARAPIJIEČIŲ PARAMA, KAIMYNINIŲ PARAPIJŲ PAGELBĖJIMU, ŠI BAŽNYČIA IŠDEKORUOTA 1943 MET. LAIKOTARPYJE NUO ŠVENČ. PAN. MARIJOS ĖMIMO Į DANGŲ ŠVENTĖS LIGI ŠVENČ. PAN. MARIJOS NEKALTO PRASIDĖJIMO ŠVENTĖS. DEKORACIJĄ ATLIKO DAILĖS-MENO PROF. JURGIS HOPPEN‘AS SU PENKIŲ SAVO MOKINIŲ PAGALBA. DARBĄ GLOBOJO AG STATYBA AB VILNIAUS SKYRIUS JO DIR. DIPL. INŽ. B. GALINIS.“ Taigi nuo rugpjūčio 15 d. iki gruodžio 8 d. darbą atliko išties nedidelė komanda.
Jurgis Hopenas gimė Kaune, dailę studijavo Krokuvos dailės akademijoje. Į Perloją su komanda atvyko iš Lentvario, kur, kaip teigiama, pasiliko ir tik vėliau užbaigė Lentvario bažnyčios dekorą. Nors klebonas V. Andrulevičius puikiai komunikavo ir su vokiečiais, tačiau darbams atlikti okupantai dažų pakankamai nedavė. Čia vėl buvo pasitelkta parapija ir puikūs J. Hopeno gebėjimai. Jis paragino, kad moterys neštų pieną, geriau liesą, kiaušinius, o vaikus paragino skusti medžių žieves, rinkti gėles, ir jis pats pagal viduramžių metodiką gamino dažus. Reikia pasakyti, kad stebina ir operatyvumas, ir gebėjimas organizuoti, ir puiki kūryba. Perlojos bažnyčioje iliustracijomis perteikiama krikščionybės istorija, labai nuosekliai, logiškai ir aiškiai. Kunigo V. Andrulevičiaus sesuo Adelė yra pasakojusi, kad brolis naktimis dėliojęs galimus vaizdus ir tekstus. Kadangi J. Hopeno darbuose ryškūs baroko ir vėlyvojo romantizmo bruožai, tai ir Perlojos bažnyčios dekoras jokia išimtis. Puikiai pritaikyta sgraffito (italų kalboje reikiantis raižytas) ir al secco (ant sauso) technikos.
Šiek tiek gaila, kad Lietuvos meno tyrinėtojai vis dar neskyrė dėmesio Perlojos bažnyčios dekorui. Jame gausu tautinės heraldikos, kuri išliko per visas okupacijas. O kur dar lietuvių kalba, tautos kalba skliaute pateikiamose Švento Rašto ar maldų ištraukose. Pažintis su Perlojos bažnyčia, kai simbolių kalba paaiškinama, atskleidžiamos vaizduojamos istorijos, daugumai lankytojų tampa atradimu. Muziejuje galima pamatyti originalių nuo 1943-iųjų išlikusių pigmentų.
Šis tekstas – tai subtilus raginimas apsilankyti ir susipažinti su taip arti esančiu meno perlu.
Marija Lūžytė
Perlojos istorijos muziejaus muziejininkė
Autorės nuotr.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai