Sekmadienis, 8 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosPrieš invazinį augalą nacionaliniame parke bejėgė net Aplinkos ministerija

Prieš invazinį augalą nacionaliniame parke bejėgė net Aplinkos ministerija

Rugsėjo 5 dienos „Merkio krašto“ straipsnyje „Prieš invazinį augalą nacionaliniame parke visi bejėgiai“ rašėme apie privačiame žemės ūkio paskirties sklype Kapiniškių kaime plytinčią ištisą rykštenės plantaciją, stelbiančią retus Dzūkijos nacionalinio parko saugomus augalus, kurios išnaikinti neapsiima niekas, net, kaip paaiškėjo dabar, – Aplinkos ministerija; tai ką gi belieka daryti?..

Bandys išsaugoti „labai vertingą“ teritoriją
Trumpai priminsime, kad apie išsikerojusią rykštenę Dzūkijos nacionaliniame parke pranešusią Salomėją Jankauskienę „Merkio kraštas“ aplankė rugpjūčio 30-ąją. Tądien į Kapiniškių kaimą atvykusiai žurnalistei moteris parodė kaimynystėje geltonuojančią rykštenių pievą, tik šis grožis, kaip vėliau mums patvirtino biomedicinos mokslų daktaras Mindaugas Lapelė, nieko gera nežada, mat tai – kanadinė rykštenė, išstumianti retus Dzūkijos nacionalinio parko saugomus augalus.
Apie tai „Merkio kraštas“ papasakojo Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktoriui Eimučiui Gudelevičiui, kuris sakė esąs pasiruošęs bandyti tartis su apleisto sklypo šeimininkais, nes toji teritorija, pašnekovo žodžiais tariant, „labai vertinga“. Tuo tarpu Varėnos rajono savivaldybės ekologas Antanas Labanauskas teigė šiuo klausimu nieko negalintis pagelbėti ir visą atsakomybę primetė Aplinkos ministerijai.
Po ministerijos atsakymo – dar daugiau klaustukų
„Merkio kraštas“ kreipėsi į Aplinkos ministerijos (AM) Strateginės komunikacijos skyriaus vyriausiąją specialistę Aistę Gadliauskaitę ir po kelių dienų gavo raštišką AM Gamtos apsaugos politikos grupės vyriausiosios specialistės Kristinos Jankauskaitės dviejuose puslapiuose itin biurokratišku stiliumi surašytą atsakymą, kurį trumpai būtų galima apibūdinti taip: „Aišku, kad niekas neaišku“.
Antai Gamtos apsaugos politikos grupės specialistė siūlo „pakartotinai“ kreiptis į ministeriją, kad ši atliktų tyrimą dėl invazinės rykštenės auginimo ar plitimo. Tačiau kas turėtų „pakartotinai“ kreiptis ir kodėl „pakartotinai“ – nepaaiškinta, nors į AM jau kreipėsi ir S. Jankauskienė, ir „Merkio kraštas“. Ar šį rūpestį vėl turėtų apsiimti ponia Salomėja, niekaip nesusijusi su invazinių augalų naikinimo reikalais? O gal tą galėtų padaryti mūsų rajono savivaldybė ar Dzūkijos nacionalinis parkas, įsteigtas išsaugoti retus ir nykstančius augalus?
Prigriebti apleisto sklypo savininką trūksta „teisinių instrumentų“
Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės specialistės atsiųstoje „paklodėje“, pilnoje įstatymų terminų, konkrečiai taip ir nepaaiškinta, kokiais būdais būtų galima išspręsti, rodos, niekam neįkandamą rykštenės galvosūkį, tad „Merkio kraštas“ dar pasikalbėjo su tos specialistės viršininku – Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovu Algirdu Klimavičiumi. Vadovas į žurnalistės užduotus klausimus atsakinėjo kur kas suprantamiau. Taigi jo paaiškinimu, į ministeriją turėtų kreiptis „suinteresuotas žmogus“, pavyzdžiui, Dzūkijos nacionalinio parko atstovas, tačiau, kaip pašnekovas leido suprasti, vargu… ar tai turės apčiuopiamą rezultatą.
„Tai dar nereiškia, kad ministerija ims ir įpareigos žemės savininką susitvarkyti, kadangi kol kas nėra tokių teisinių instrumentų. Dėl tam tikrų augalų rūšių suvaldymo, kurios jau yra išplitę, karas su vienu žemės savininku nieko neduos, nes yra tūkstančiai kitų žemės savininkų, kurie to invazinio augalo nenaikins ir tos rūšies išnaikinti paprasčiausiai nebus įmanoma“, – komentavo A. Klimavičius.
Tikisi „ūkiškojo“ direktoriaus iniciatyvos
Pasiteiravome, kokia gi būtų to invazinės rykštenės auginimo ar plitimo tyrimo nauda, apie kurį „Merkio kraštui“ užsiminė Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyriausioji specialistė K. Jankauskaitė. Pasirodo, kad tai tik palengvintų darbą pačiai ministerijai, kuri ilgame sąraše paprasčiausiai pasižymės dar vieną eilinę „varnelę“.
„Ministerija turėtų tikslesnę apskaitą. Pagal europinį reglamentą ministerija yra įpareigota atlikti išplitusių invazinių rūšių inventorizaciją, dėl to kiekvienas toks pranešimas mums yra svarbus. Administracinių nusižengimų kodekse yra straipsnis dėl žemės apleidimo. Už šio straipsnio pažeidimus Nacionalinė žemės tarnyba galėtų skirti baudą. Tačiau, kiek man yra žinoma, istorijoje dar nebuvo tokių atvejų, kad pagal šį straipsnį būtų paskirtos baudos. Tokios išplitusios rūšys, kaip uosialapis klevas, rykštenė ar sprigės, iš tiesų kelia pavojų vietinei florai ir turėtų būti kontroliuojamas jų išplitimas, tačiau mes negalime kaip nors nubausti žemės savininkų, kai šių rūšių išnaikinimas yra labai komplikuotas“, – aiškino pašnekovas.
Taigi visą rūpesčių naštą dėl greitai plintančio invazinio augalo išnaikinimo, anot AM Gamtos apsaugos politikos grupės vadovo A. Klimavičiaus, turėtų prisiimti Dzūkijos nacionalinis parkas. „Galbūt Dzūkijos nacionalinis parkas sutartų su apleisto žemės sklypo savininkais, kad jie leistų parkui pačiam tą žemę sutvarkyti. Parko direktorius yra ūkiškas žmogus, todėl tikiu, kad jis kažką padarys. Direkcija turėtų ilgai nelaukdama parodyti iniciatyvą“, – kalbėjo Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vadovas A. Klimavičius.
Naujienos iš Dzūkijos nacionalinio parko
Taigi užvakar vėl pabendravome su Dzūkijos nacionalinio parko direktoriumi E. Gudelevičiumi, kuris jau prieš tai „Merkio kraštui“ buvo pasižadėjęs įsitraukti į gerokai įstrigusį „rykštenės reikalą“. Parko direktorius šįkart turėjo neblogų naujienų. „Pasikalbėjau su sklypo savininku, ir jis mane patikino artimiausiu metu susitvarkyti teritoriją. Taip pat jis sakė nematantis tame sklype jokių perspektyvų, kadangi miško sodinti ten negalima, todėl galvoja tą sklypą išnuomoti arba parduoti. Galbūt jį galėtų įsigyti ir Dzūkijos nacionalinis parkas. Mes tikrai ir toliau seksime visą situaciją“, – pažadėjo Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direktorius E. Gudelevičius.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai