Vienas populiarus ukrainiečių šou pasiūlė savo deputatams Aukščiausiojoje Radoje įsitaisyti po 4 balsavimo mygtukus: „už“, „prieš“, „susilaiko“ ir dar vieną – „a mnie poch…“ (lietuviškai būtų maždaug – „o man tas pats“), kas, ko gera, labai tiktų ir kai kuriems mūsų rajono tarybos nariams, ignoruojantiems rajonui svarbių klausimų svarstymą bei sprendimų priėmimą, jei tik yra proga pademonstruoti savo politines ambicijas…
Nepriimti 4 svarbūs sprendimai
Paskutiniajame rajono tarybos posėdyje, įvykusiame vasario 26 d. nuotoliniu būdu, iš 27-ių posėdžio darbotvarkėje numatytų klausimų 4 liko neapsvarstyti ir sprendimai dėl jų nepriimti, kas pasitaiko itin retai.
Tie 4 nepriimti sprendimai yra tiesiogiai susiję su viešosios įstaigos (VšĮ) Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centru (PSPC) ir VšĮ Varėnos ligonine: 2-iem sprendimais turėjo būti tvirtinami šių dviejų medicinos įstaigų įstatai, o kitais 2-iem – jųdviejų vidaus kontrolės tvarkos aprašai.
Vidaus kontrolės tvarkos aprašuose, atsižvelgus į finansų ministro įsakymą, yra detalizuota šių medicinos įstaigų kontrolės politika, aprašyti vidaus kontrolės principai, analizė, vertinimas, taip pat reglamentuota informacijos apie vidaus kontrolės įgyvendinimą abiejose medicinos įstaigose teikimo tvarka.
O Varėnos PSPC ir Varėnos ligoninės įstatus prireikė atnaujinti, kad jie atitiktų pakeistas Sveikatos priežiūros įstaigų įstatymo nuostatas ir reikalavimus. (Įstatai yra steigimo dokumentas, kuriuo viešoji įstaiga vadovaujasi savo veikloje, ir tuos dokumentus šiuo atveju turi patvirtinti rajono taryba, kad būtų galima juos įregistruoti Juridinių asmenų registre.)
Šiuo tikslu dar sausio 6 dienos mero potvarkiu buvo sudaryta Darbo grupė, kurią sudarė: jos pirmininkas, mero pavaduotojas Giedrius Samulevičius ir nariai: rajono tarybos narys, Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkas Valdas Kukulskis, savivaldybės gydytoja Irma Lukminienė, Varėnos ligoninės direktorius Algirdas Miklyčius, Varėnos PSPC teisininkas Deimantas Miliauskas, taip pat – rajono tarybos narys, Kontrolės komiteto pirmininkas bei Biudžeto ir kontrolės komiteto narys Algis Miškinis, kurį į šią Darbo grupę vieningai delegavo tarybos opozicija.
Prie boikoto prisijungė net vienas iš įstatų rengėjų
Darbo grupė būtent ir rengė Varėnos PSPC ir Varėnos ligoninės naujuosius įstatus, kuriais remiantis, abiejose medicinos įstaigose turėtų būti keičiama kolegialių valdymo organų, stebėtojų tarybos narių sudėtis, Gydymo ir slaugos tarybos skyrimo, darbo tvarka, nustatoma įstaigų finansinė kontrolė, dokumentų ir kitos informacijos apie įstaigų veiklą visuomenei pateikimo tvarka bei kita.
Kai įstatai buvo parengti, beliko juos pateikti apsvarstyti rajono tarybai vasario 26 d. posėdyje, tikintis tarybos narių pritarimo.
Bet štai to pritarimo ir nesulaukta, nes rajono tarybos opozicija kartu su Darbo grupėje besidarbavusiu savo atstovu A. Miškiniu sumanė boikotuoti ir tų klausimų svarstymą, ir sprendimų priėmimą, t. y. – 9 tarybos nariai tiesiog atsijungė nuo internetinės posėdžio vaizdo platformos, dorai nė nepaaiškinę, kodėl.
Tai buvo jau antrasis opozicijos boikotas be paaiškinimų per porą mėnesių. Pirmasis įvyko sausio 29 d. rajono tarybos posėdyje taip pat dėl 4 sprendimų (iš kurių 3, beje, irgi buvo tiesiogiai susiję su medicinos įstaiga – Varėnos PSPC), tik tuomet boikotuotojai iš posėdžio nepasišalino. Apie tai rašėme vasario 12 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Opozicija mygia merą šokti pagal jos dūdą“.
Ir tik po šios „Merkio krašto“ publikacijos rajono tarybos opozicija atskiru pareiškimu teikėsi viešai pasiaiškinti, kokios to protesto, pavadinto „politiniu veiksmu“, priežastys. Jų esmė – kad rajono meras Algis Kašėta, opozicijos narių nuomone, nesilaiko tarybos veiklos reglamento ir neleidžia jiems pasisakyti posėdžių metu. (Apie tai paskelbėme vasario 17 d. „Merkio krašto“ str. „Kodėl opozicija nebalsavo, arba Koks nedemokratiškas meras“.)
Tiesa, tas pirmasis rajono tarybos opozicijos „politinis veiksmas“ nesuveikė taip, kaip galbūt tikėtasi, nes visi 4 jos boikotuoti sprendimai buvo priimti likusių tarybos narių balsais, ir tam kvorumo (balsų daugumos) užteko.
Protestas su įžanga
O štai vasario 26 d. rajono tarybos posėdyje 4-ių sprendimų nebepavyko priimti, nes, nusišalinus 4 tarybos nariams dėl galimo interesų konflikto ir iš posėdžio pradingus opozicijai, kvorumo nebeliko.
Opozicija, be abejo, visa tai numatė iš anksto, ir tai padaryti nebuvo sunku. Kaip gi viskas prasidėjo?
O prasidėjo tuo, kad nuo pirmojo klausimo svarstymo dėl Varėnos PSPC įstatų turėjo nusišalinti 4 rajono tarybos nariai, siekdami išvengti interesų konflikto, nes Varėnos PSPC dirba arba jie patys, arba jų artimieji.
Tik šįkart nuotolinio posėdžio pirmininkas, meras Algis Kašėta ėmė taikyti sudėtingesnę nusišalinimo tvarką nei iki šiol. Meras paaiškino, kad pagal Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) siūlomas rekomendacijas rajono tarybos nariui nebeužtenka vien pareikšti apie savo nusišalinimą ir atsijungti nuo posėdžio vaizdo platformos: dabar reikėtų dėl kiekvieno kolegos nusišalinimo visiems tarybos nariams balsuoti atskirai – „už“ (jei su nusišalinimu sutinka) arba „prieš“ (jei nesutinka).
Kurį laiką visa rajono taryba taip ir elgėsi, kol nenusišalino 4 kolegos, susiję su Varėnos PSPC, ir kol garsiai neužprotestavo tarybos opozicija. Dėl ko ji protestavo?
Pirmiausia opozicijos atstovas Povilas Saulevičius „gerbiamo mero“ paprašė „paaiškinti visiems tarybos nariams, kodėl mes pradėjom žaisti šituos žaidimus dėl nusišalinimo priėmimo ar nepriėmimo“, nors „šitie žaidimai“ yra oficialios VTEK-o rekomendacijos visų šalies savivaldybių tarybų nariams, kurias tas pats VTEK-as patvirtino dar 2019 m. spalio 30 d. ir 2020 m. rugpjūčio 5 d. savo sprendimais. VTEK-o sprendimai yra vieši, ir kiekvienas tarybos narys bent jau jam skirtas rekomendacijas privalo žinoti atmintinai.
Kas svarbiau – politiniai „raumenys“ ar visuomenės interesas?
Bet, regis, svarbiausia, apie ką opozicijos atstovas buvo įgaliotas pranešti, jog „dabar, gerbiamas mere, aš visos opozicijos vardu pareiškiu, kad 9 opozicijos nariai toliau šiame klausime nedalyvaus ir toliau posėdy nedalyvaus.“
Ir kol meras A. Kašėta „gerbiamam kolegai“ kantriai aiškino, jog „mes konsultavomės su VTEK-u ir kruopščiai atliekam procedūras, kad jos teisiškai būtų tvarkingos“, „gerbiamas kolega“, o su juo ir likę opozicionieriai vienas po kito atsijungė nuo nuotolinio posėdžio vaizdo platformos, ir jų galvos iš ekrano pranyko.
Taigi 4 tarybos nariams teisėtai nusišalinus, o 9-iems šiaip pradingus, posėdyje liko mažiau nei pusė (12 iš 25) tarybos narių, kurių balsų nebeužteko teisėtam sprendimui priimti.
Toks pat scenarijus kartojosi, pristačius svarstyti visus 4 sprendimų projektus, susijusius su Varėnos PSPC ir Varėnos ligonine, nes opozicija per visą tą laiką taip ir nepasirodė.
Tai kas šįkart opozicijai nepatiko, jei ji nei dėl šių įstaigų įstatų, nei dėl jų vidaus kontrolės tvarkos priekaištų nepareiškė? Ar čia vėl buvo opozicijos „politinis veiksmas“ prieš artėjančius savivaldos rinkimus, kurį meras pavadino „raumenų demonstravimu“ ir kuris greičiausiai tik parodo visuomenei, kad jos išsirinktosios valdžios 9-iems nariams nerūpi sprendimai, reikalingi Varėnos medicinos įstaigų veiklai ir vidaus tvarkai reglamentuoti bei tuo pačiu aktualūs ir mūsų rajono gyventojams ypač dabar, pandemijos metu?
Ar tai galop nepanašu į viešųjų interesų pažeidimą, ko visi mūsų rajono tarybos nariai prisiekė šiukštu nedaryti, padėję ranką ant Lietuvos Respublikos Konstitucijos ir paprašę net paties Dievo pagalbos?..
Diana Zubavičienė