Ketvirtadienis, 28 gruodžio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosPrivatūs mūsų rajono tarybos narių interesai

Privatūs mūsų rajono tarybos narių interesai

Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymas Varėnos rajono savivaldybės, kaip ir visų kitų savivaldybių, tarybų narius įpareigoja deklaruoti savo privačius interesus, o tas deklaracijas skelbia Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK), tad „Merkio kraštas“ ir pasidomėjo, ką gi deklaruoja mūsų rajono aukščiausiosios valdžios atstovai…

Kas vadinama privačiais interesais
Privatūs interesai apibūdinami kaip atliekančiojo tarnybines pareigas ar vykdančiojo tarnybinį pavedimą, taip pat jo artimųjų suinteresuotumas asmenine turtine ar neturtine nauda, moralinė skola, moralinis įsipareigojimas ar kitas panašaus pobūdžio interesas.
O kad visuomenė žinotų, jog mūsų politikai, priimantys svarbius sprendimus jos labui, viešaisiais interesais labiau rūpinasi negu asmenine nauda, jie ir privalo bent jau nurodyti savo bei savo sutuoktinių, sugyventinių, partnerių ar kitų artimųjų darbovietes, einamas pareigas, ryšius su kitais juridiniais ar fiziniais asmenimis ir visa kita, kas galėtų sukelti interesų konfliktą.
Iš Varėnos rajono tarybos narių Vyriausiajai tarnybinės etikos komisijai (VTEK) pateiktų ir viešai skelbiamų jų privačių interesų deklaracijų pirmiausia matyti, kad vos apie pusę (iš 25-ių) mūsų aukščiausios valdžios atstovų, be jų veiklos taryboje, nuo liepos 1-osios apmokamos iš biudžeto, dar oficialiai dirba ir kitose darbovietėse.
Kita mažiau nei pusė rajono tarybos narių (tarp jų -7 pensininkai) pateiktose privačių interesų deklaracijose savo vieninteliu darbdaviu nurodo tik rajono savivaldybės administraciją.
O likusių 5-ių rajono tarybos narių privačių interesų deklaracijų VTEK-as skelbia iš viso neturįs, nors šie valstybės politikai jas privalėjo pateikti dar būdami kandidatai į valdžią, o jei duomenys pasikeitė – patikslinti juos ne vėliau kaip per 30 kalendorinių dienų. Tad gali būti, kad mūsų rajono aukščiausiosios valdžios atstovai šią savo prievolę neleistinai pamiršo ar tiesiog ignoruoja arba (kas mažai tikėtina) vykdo žvalgybą, kontržvalgybą, yra profesinės karo tarnybos kariai ar asmenys, kurių duomenys įstatymų nustatyta tvarka yra įslaptinti, nes tik pastarosios profesinės kategorijos žmonių privačių interesų deklaracijos neviešinamos.
Opozicijos senjorai
Daugiausia pensininkų (4), dabar gražiai vadinamų senjorais, ir panašiai tiek pat darbingo amžiaus asmenų, nedeklaravusiųjų jokių kitų savo darboviečių, išskyrus rajono tarybą, yra opozicijos gretose, kuriai priklauso 12 politikų. Jie, beje, dažnai kritikuoja valdančiuosius, kad šie esą netaupo rajono biudžeto pinigų, bet (ką neseniai ir jau ne kartą rašėme) kaip mat pamiršo apie biudžeto taupymą, kai tik iškilo klausimas dėl jiems patiems iš to paties biudžeto asmeniškai mokamų gana solidžių atlyginimų (nuo 689 iki 827 eurų į rankas kas mėnesį) mažinimo.
Opozicijos senjorai yra: Mišrios frakcijos atstovas, buvęs rajono policijos komisariato viršininkas Marijonas Čapkovskis, taip pat – buvęs rajono meras Vidas Mikalauskas, buvęs savivaldybės administracijos direktorius Algis Miškinis ir buvusi mokytoja Angelė Malinovskienė iš Socialdemokratų frakcijos.
Į rajono tarybą iš Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatų sąrašo išrinktas M. Čapkovskis narystę šioje politinėje partijoje nutraukė nuo šių metų balandžio 13 dienos, bet tebėra Varėnos r. bitininkų draugijos „Dzūkija“ ir sodininkų bendrijos narys. Politiko žmona Ana Čapkovskienė dirba rajono savivaldybės administracijoje vyresniąja specialiste.
Su Socialdemokratų partijos kandidatais į rajono tarybą atėję V. Mikalauskas ir A. Miškinis, kaip rodo jų privačių interesų deklaracijos, nėra šios partijos nariai ir jokia kitokia deklaruotina veikla neužsiima. V. Mikalausko žmona Irena Mikalauskienė dirba savivaldybei priklausančioje biudžetinėje įstaigoje Varėnos sporto centre direktoriaus pavaduotoja, A. Miškinio sutuoktinės Onos Miškinienės veikla – individuali.
Senjorė A.Malinovskienė irgi, atrodo, mėgaujasi užtarnautu poilsiu, nes, išskyrus einamas rajono tarybos narės pareigas, jokios kitos veiklos nedeklaruoja.
Ne senjorai
Dar 3 opozicijos atstovai – Socialdemokratų frakcijos narys Martynas Katelynas, taip pat Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos nariai Jaunius Grikšas bei Dalius Lukminas – toli gražu nėra senjorai, bet jokio kito darbdavio ir kito oficialaus pajamų šaltinio, išskyrus rajono savivaldybės administraciją ir iš rajono biudžeto jiems mokamą atlyginimą, viešai nedeklaravo.
M. Katelynas savo privačių interesų deklaracijoje tenurodė Merkinės Vinco Krėvės gimnazijoje dirbančią mamą Alytę Katelynaitę, o J. Grikšas ir D. Lukminas – dirbančias žmonas: Daiva Grikšienė rajono savivaldybės administracijoje eina socialinio darbo organizatorės pareigas, Irma Lukminienė – Lietuvos kariuomenės dr. Jono Basanavičiaus karo medicinos tarnybos specialistė.
Tiesa, J. Grikšas, sprendžiant iš jo deklaracijos, neseniai pasinėrė į visuomeninę bei politinę veiklą: nuo 2020 metų vadovauja asociacijai Panočių krašto bendruomenei, nuo šių metų gegužės yra asociacijos Varėnos krašto vietos veiklos grupės kolegialaus valdymo organo narys, o nuo šių metų birželio – Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Varėnos skyriaus pirmininko pavaduotojas.
O štai opozicijos lyderis ir Socialdemokratų frakcijos pirmininkas Povilas Saulevičius savo privačių interesų deklaracijoje, VTEK-ui pateiktoje lygiai prieš mėnesį, visuomenei išvis prisistatė kaip viengungis, nes nenurodė nei žmonos vardo, nei pavardės, paminėjęs tik savo narystę rajono taryboje, jo paties namuose įregistruotoje mažojoje bendrijoje „Galimybių sala“, taip pat Varėnos teniso klubo bei Varėnos sporto klubo „Šmarškai“ kolegialaus valdymo organuose.
Tuo tarpu Mišrios frakcijos narės Jovitos Samauskienės, į rajono tarybą išrinktos pagal politinio komiteto „Atsigręžkime į žmogų“ kandidatų sąrašą, privačių interesų deklaracijos VTEK-as praneša apskritai neturintis.
Darbininkai
Ir tik 3 iš 12-kos rajono tarybos opozicijos atstovų savo privačių interesų deklaracijose nurodė turintys, populiariai šnekant, normalius darbus ir net ne vienoje darbovietėje.
Antai Socialdemokratų frakcijai priklausanti rajono tarybos narė mokytoja Daiva Tamulevičienė deklaravo dirbanti Valkininkų gimnazijoje ir Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinėje mokykloje, taip pat – Varėnos švietimo centre.
Lietuvos valstiečių ir žaliųjų frakcijos pirmininkas Edvinas Grikšas darbuojasi Ekonomikos ir inovacijų ministerijoje skyriaus vadovu, jo žmona Daiva Grikšienė – Švenčionių rajono sveikatos centre direktoriaus pavaduotoja medicinai, taip pat referentė Lietuvos gydytojų vadovų sąjungoje.
Tos pačios „valstiečių“ frakcijos narys Ąžuolas Kuprys deklaravo dirbantis karjeros valstybės tarnautoju Neįgaliųjų reikalų departamente prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos bei einantis Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos Varėnos skyriaus pirmininko pareigas. Politikas kartu su žmona Laima Kupriene priklauso Lietuvos teisininkų draugijai.

Dirba medicinos įstaigose
Mūsų rajono tarybos valdančiąją koaliciją sudaro 13 tarybos narių: 9 yra išrinkti pagal politinio komiteto „Drauge su Jumis“ kandidatų sąrašą, 2 – pagal Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų ir dar 2 – pagal Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatų sąrašą.
Iš „Drauge su Jumis“ devyneto penki rajono tarybos nariai, be jų apmokamos veiklos taryboje, savo privačių interesų deklaracijose nurodė ir kitas darbovietes, tuo tarpu du (vienas – pensininkas, antrasis – ne) nedeklaravo jokios kitos darbovietės, o likusieji trys apskritai nieko nedeklaravo.
Antai rajono tarybos narys Kęstutis Budėnas į savo deklaraciją įrašė, kad dirba ne tik Varėnos ligoninėje direktoriaus pavaduotoju valdymui ir infrastruktūrai bei pirkimų komisijos nariu ir supaprastintų pirkimų iniciatoriumi, bet ir ūkininkauja beveik 20 metų, yra Seimo nario padėjėjas bei kooperatinės bendrovės „Tyrų laukų kooperatyvas“ ir visuomeninio judėjimo „Drauge su Jumis“ narys. Rajono tarybos nario žmona Laima Budėnienė dirba Varėnos „Ryto“ progimnazijoje mokytoja.
Rajono tarybos narys Saulius Ivanauskas darbuojasi Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centre (PSPC) direktoriaus pavaduotoju medicinai ir šeimos gydytoju, o Varėnos ligoninėje – vaikų ligų gydytoju. Be to, jis yra Lietuvos gydytojų sąjungos Varėnos skyriaus vadovas ir visuomeninio judėjimo „Drauge su Jumis“ kolegialaus valdymo organo narys. Politikas taip pat deklaravo 2022 metais pirkęs automobilį „Kia Optima“, o 2023 pardavęs „VW Passat“. Politiko žmona Danguolė Ivanauskienė dirba Varėnos PSPC, Eišiškių PSPC ir Varėnos ligoninėje gydytoja akušere-ginekologe.
Rajono tarybos narės Rasos Kačiurinienės darbovietė – Varėnos ligoninė, čia ji dirba gydytoja ir skyriaus vedėja, taip pat yra Lietuvos intensyviosios kardiologijos ir skubiosios medicinos asociacijos kolegialaus valdymo organo narė bei priklauso visuomeniniam judėjimui „Drauge su Jumis“. Politikės sutuoktinis Dmitrij Kačiurin yra Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninės direktoriaus pavaduotojas medicinai ir taip pat politikas – Alytaus miesto tarybos narys.
Kas – drauge su mumis, o kas – ne drauge
Rajono tarybos narys Audrius Saulynas yra ir Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijos direktoriaus pavaduotojas. Jis taip pat deklaravo savo narystę visuomeniniame judėjime „Drauge su Jumis“ bei to paties pavadinimo politiniame komitete. Politiko žmona Vilma Saulynienė dirba „Ąžuolo“ gimnazijoje mokytoja.
Narystę visuomeniniame judėjime „Drauge su Jumis“ bei to paties pavadinimo politiniame komitete savo privačių interesų deklaracijoje nurodė ir rajono tarybos narys Gintautas Kanauka. Dar politikas deklaravo, kad jo sūnus Vitalijus Kanauka dirba Varėnos ligoninėje vairuotoju, o marti Gerda Kanaukienė – UAB „Varėnos vandenys“ plėtros ir projektų vadove. Pats senjoras G. Kanauka su žmona Danute jokios kitos darbovietės nedeklaravo.
Visuomeniniam judėjimui „Drauge su Jumis“ priklauso ir rajono tarybos narys Žilvinas Baublys, deklaravęs ir ryšį su Varėnos krašto vietos veiklos grupe, kurios kolegialaus valdymo organo narys yra. Daugiau palyginti jauno politiko privačių interesų deklaracijoje nėra nurodyta jokių kitų nei jo, nei jo žmonos Olgos Baublienės darboviečių.
O štai net trijų likusių rajono tarybos narių iš minėtojo valdančiųjų devyneto „Drauge su Jumis“ – Ryčio Amšiejaus, Jono Kleponio ir Michailo Golubevo – privačių interesų deklaracijų, kaip pažymi Vyriausiosios tarnybinės etikos komisijos (VTEK) Privačių interesų registras, apskritai nėra. Tad gali būti, kad šie mūsų rajono aukščiausiosios valdžios atstovai Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymu įtvirtintą savo prievolę neleistinai pamiršo ar tiesiog ignoruoja, nes už savo veiklą rajono taryboje ir taip gauna kas mėnesį nuo 689 iki 827 eurų į rankas iš rajono biudžeto.
Koalicijos partneriai
Nėra VTEK-o Privačių interesų registre ir Danguolės Miškinienės, pirmąkart į rajono tarybą išrinktos iš Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ kandidatų sąrašo, privačių interesų deklaracijos.
Užtat jos kolega, tos pačios politinės partijos atstovas Virginijus Varanavičius yra pateikęs tokią turiningą savo privačių interesų deklaraciją, kokios užtektų ir dviem.
Rajono tarybos narys V. Varanavičius yra UAB „Vipreka“ direktorius ir akcininkas, taip pat UAB „Varbitas“ akcininkas, be to, priklauso Lietuvos medžiotojų ir žvejų draugijos Varėnos skyriui, to skyriaus medžiotojų klubui „Kurtinys“, Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijai bei Varėnos miesto vietos veiklos grupei. Politiko žmona Elena Varanavičienė dirba Valstybinėje maisto ir veterinarijos tarnyboje.
Daug darbo pagal profesiją turi ir iš Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų sąrašo į rajono tarybą išrinktas gydytojas Marius Krakauskas. Jis darbuojasi ne tik Varėnos PSPC, bet ir Eišiškių PSPC, Alytaus miesto PSPC bei Alytaus apskrities S. Kudirkos ligoninėje. Politikas taip pat deklaravo 2020 metais pirkęs automobilį „Mitsubishi Pajero“. Rajono tarybos nario žmona Lina Krakauskienė dirba gydytoja Varėnos PSPC ir Varėnos ligoninėje.
Antrasis konservatorius Giedrius Samulevičius šių metų birželį pateiktoje privačių interesų deklaracijoje nenurodo jokios kitos savo darbovietės, išskyrus rajono tarybos nario pareigas ir narystę Alytaus regiono plėtros taryboje bei Ūlos krašto baidarių nuomotojų asociacijoje. Politiko žmona Virginija Samulevičienė dirba Varėnos „Ąžuolo“ gimnazijoje mokytoja.
Pastebėjimai
Pirmojoje šio straipsnio dalyje, kur rašėme apie rajono tarybos opozicijos narių privačių interesų deklaracijas, tarybos narei Daivai Tamulevičienei netyčia priskyrėme daugiau darboviečių, nei ji deklaravo – klaidą pastebėjo ir pati tarybos narė.
Iš tiesų D. Tamulevičienė dirba tik Valkininkų gimnazijoje, o Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinėje mokykloje ir Varėnos švietimo centre dirba politikei artimas asmuo, kurio pavardės ji nenurodė.
Už straipsnyje paliktą klaidą atsiprašome D. Tamulevičienės ir skaitytojų.
O ta proga politikei raštu pranešėme pastebėję, kad ji į minėtąją savo privačių interesų deklaraciją kažkodėl neįrašė bene artimiausio asmens – savo sutuoktinio, nors tokius duomenis deklaruoti pagal Viešųjų ir privačių interesų derinimo įstatymą yra būtina. (D. Tamulevičienės sutuoktinis kitoje analogiškoje jos deklaracijoje, užpildytoje beveik prieš metus, yra įrašytas).
Netrukus sulaukėme ir raštiško rajono tarybos narės atsakymo: „Ačiū už pastebėjimą. Duomenis papildžiau. Geros dienos.“
Rajono tarybos narės sutuoktinis Algis Tamulevičius dirba UAB „Arolso statyba“ direktoriaus pavaduotoju.
Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai