Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosPustuštėje turgavietėje naujajai prekybininkei vietos kažkodėl pritrūko

Pustuštėje turgavietėje naujajai prekybininkei vietos kažkodėl pritrūko

Šių metų birželį Senojoje Varėnoje pradėjo veikti Verslumo ugdymo centras, o šalia jo – vietinių ūkininkų ir prekeivių turgelis, pavadintas „Gamtos ritmu“, bet šioje valdiškoje turgavietėje pačios užaugintomis daržovėmis, medumi ir grybais panorusi prekiauti varėniškė Ramunė sužinojo, kad galėtų prekiauti tik miško gėrybėmis, nes kitais maisto produktais laisvos vietos naujajai prekybininkei nebus…

Prekiauti nepavyko
Ramunė Verbickienė daug metų prekiauja UAB „Ekoratas“ turguje. Prieš kurį laiką moteris nusprendė pabandyti dalį savo prekybos perkelti į Senojoje Varėnoje šiemet pradėjusią veikti valdišką turgavietę „Gamtos ritmu“ ir pasiprašė verslumo ugdymo specialisto Valdo Kavaliausko skirti jai prekyvietę. Tačiau vos tik ant prekystalio ponia Ramunė išsidėliojo savo prekes, buvo priversta jas susirinkti.
„Prie manęs priėjęs Valdas pasakė, kad medumi bei daržovėmis prekiauti negalima, galima tik grybais. Buvau dėl to nuėjusi pas vicemerą Alvydą Verbicką, kuris kažkam paskambino ir man pasakė, kad Grybų šventės metu vietų prekiauti šioje turgavietėje nėra. Bet ten prekiauti šventės metu aš visai ir nenorėjau. Tuomet nuvažiavau į Varėnos seniūniją, ten man buvo pasakyta rašyti prašymą dėl leidimo pardavinėti savo produkciją Senosios Varėnos turgelyje“, – pasakojo R. Verbickienė „Merkio kraštui“.
Pasak verslumo ugdymo specialisto, daržovėms ir medui nėra vietos
Taigi ponia Ramunė suraitė prašymą ir, praėjus maždaug 10-čiai dienų, gavo V. Kavaliausko atsakymą. Cituojame:
Mes galime jums suteikti vietą prekybai miško grybais ir uogomis be stalo ir skėčio. Tačiau atkreipiame dėmesį, kad turgelis veikia 3 dienas per savaitę, tad, siekdami nuolatinės pardavėjų sudėties, prašome prekiauti visas 3 dienas, nuo penktadienio iki sekmadienio, nuo 10 iki 19 val. Tačiau negalime jums suteikti galimybės prekiauti kita žemės ūkio produkcija, tarp jų ir bičių produktais, kadangi tam neturime laisvos šių produktų prekybai skirtos vietos. Šiai produkcijai skirtos vietos yra iš dviejų autobusėlių (ūkininkai Edvardas Kilmonis ir ūkininkė Rasa Ilinauskaitė), kurie yra išsipirkę leidimus nuolatinei prekybai ir prekiauja pagal nustatytą tvarką visas turgelio veikimo dienas nuo 10 iki 19 val“.
Kitame laiške V. Kavaliauskas dar parašė, kad „viešose vietose galima prekiauti tik produktais, atitinkančiais VMVT reikalavimus, ir sąlygomis, kurios atitinka sanitarinius reglamentus
“.
Savivaldybės atstovams komentuoti sudėtinga
Toks prekių asortimento ribojimas ir įpareigojimas prekiauti būtent 3 dienas mūsų redakcijos interesantei pasirodė mažų mažiausiai keistas.
Trumpai priminsime, kad šių metų rugpjūčio 30-ąją rajono taryba sprendimu patvirtino mokesčių dydžius už leidimus prekiauti viešose vietose. Tame sąraše yra ir šalia Verslumo ugdymo centro įsikūręs turgelis „Gamtos ritmu“. Kaip pažymima rajono tarybos patvirtintame kainyne, 1 dienos prekyba šioje turgavietėje kainuoja 3 eurus, mėnesio – 29 eurai, metų – 260 eurų, o vasaros sezono metu – 129 eurai. Tiesa, kokia produkcija ten galima prekiauti, o kokia – ne, tarybos sprendime neparašyta.
Rajono vicemeras A. Verbickas „Merkio kraštui“ šiuo klausimu irgi nedaug ką tegalėjo pasakyti. Jis teigė prisimenantis, kad ponia Ramunė buvo pas jį užėjusi ir esą norėjusi turgelyje prekiauti būtent Grybų šventės metu. O apie V. Kavaliausko raštišką atsakymą vicemeras sakė nieko nežinąs.
Rajono savivaldybės administracijos Ekonomikos ir turizmo skyriaus vedėjai Ilonai Norkūnienei minėtąją situaciją „Merkio kraštui“ taip pat, anot jos, buvo „sudėtinga komentuoti“.
„Leidimus bendrąja tvarka išduoda Varėnos seniūnija, tad galbūt visoms prekybos vietoms leidimai jau yra išduoti. Šiaip jau mes sudarome galimybę prekiauti visu asortimentu, jeigu tik žmonės turi prekybos leidimą ir yra suderinę su verslumo ugdymo specialistu Valdu Kavaliausku, kuris šį turgelį prižiūri ir jį administruoja. Tad jis geriausiai jums ir atsakytų“, – teigė I. Norkūnienė.
Pašnekovės užklausėme, ar tikrai būtina turgelyje prekiauti visas 3 dienas. „Tikslas tikrai yra toks, siekiant pritraukti nuolatinius prekeivius, kad turgelis visada turėtų tam tikrą asortimentą ir būtų ką pasiūlyti turgelio lankytojams, – nurodė I. Norkūnienė. – Tarkime, vienas prekybininkas prekiauja pusdienį – jis automatiškai užima prekybos vietą ir dėl to nukenčia nuolatinis prekybininkas“.
Užkliuvo „nelegalūs“ konservai
„Merkio krašto“ pakalbintas verslumo ugdymo centro specialistas V. Kavaliauskas išvardijo, kad šiuo metu Senosios Varėnos turgelyje yra 2 vietos prekybiniams autobusiukams, 3 vietos – amatininkams ir dar maždaug 4 – prekiautojams grybais. „Organizuojame turgelį pagal tam tikrą strategiją ir kriterijus. Prioritetas – vietiniam produktui. Taip pat esame numatę vietas, kur ir kokiais produktais galima prekiauti, išlaikant tam tikrą estetiką ir garantą, kad produktai nebus užteršti dulkėmis nuo kelio. Šitaip svarstydami nusprendėme, kad yra dvi vietos autobusėliams, kuriuose prekiaujama produktais, reikalaujančiais tam tikros apsaugos, tarkime – daržovėmis ir kitokiais maisto produktais. Dar yra stalas lauke po stogu, kurį apsisprendėme skirti amatininkams, ir dar turime veją gatvės pusėje, ją paskyrėme prekiaujantiems miško gėrybėmis“, – aiškino V. Kavaliauskas.
Pašnekovui esą užkliuvo p. Ramunės „nelegalūs“ konservai, o štai pardavinėti medų, pasirodo, moteris galėjo. Bet kodėl jai buvo uždrausta? „Kai Ramunė į mane kreipėsi, aš jai paskyriau vietą prekiauti miško gėrybėmis be leidimo, kad pasibandytų, ar patiks. Tačiau kilo konfliktas, nes ji dar atsinešė konservų, adžikų ir viso kito. Pardavinėti tokius produktus ji neturi teisės, nes produktas turi atitikti veterinarinius reikalavimus. Paaiškinau, kad tai yra nelegalu ir kad negaliu leisti prekiauti šiais produktais. Tuomet Ramunė parašė prašymą dėl prekybos leidimo. Su seniūnija yra suderinta, kad leidimai bus išduodami tik tada, kai yra prekybos vietų. Parašiau atsakymą, kad bus galima prekiauti miško gėrybėmis, išskyrus kitą produkciją. Parašiau, kad negalima pardavinėti medaus, bet iš principo būtų galima ir nebūtų didelės problemos…“, – komentavo turgelio prižiūrėtojas.
V. Kavaliauskas mato kitą bėdą – turgavietėje prekybininkams per mažai vietos. „Šalia Verslumo ugdymo centro yra tuščias sklypas, kurį pagal panaudą valdo turgelio prekeivių asociacija „Merkio slėnio HUB“ ir planuoja ten įkurti daugiau prekyviečių. Kiek žinau, po truputį vyksta procesas. Tačiau reikia rasti balansą tarp pirkėjų srauto ir gamintojų pasiūlos, nes, jeigu sustotų 10 ar 20 prekeivių, tai visi labai stipriai nukentėtų, nes tokio didelio pirkėjų srauto dar nėra. Norisi turėti geros kokybės produktų gamintojus, kurie dirbtų nuolat turgelio darbo valandomis“, – sakė V. Kavaliauskas.
„Nepaisė taisyklių“
Apie poniai Ramunei iškilusią itin nemalonią situaciją papasakojome ir Varėnos seniūnei Jolantai Monkevičienei, kuri patikino, kad seniūnijos vaidmuo šiuo atveju – tik išduoti prekybos leidimus. Seniūnei irgi buvo keista girdėti, kad daržovėmis galima prekiauti tik iš autobusėlių ir kad prekybininkams grybais vietos turgelyje yra, o kitai produkcijai – ne.
„Nežinau, kas jam (V. Kavaliauskui – aut.) suteikė tokią informaciją, kiek turgelyje vietų yra prekiauti grybais, kiek – daržovėmis ir kiek – kažkuo kitu. Galiu pasakyti tik tiek, kad jis surenka visus reikiamus dokumentus, jeigu reikia, padeda užpildyti prašymus dėl leidimo. Tarkime, jeigu nori prekiauti ūkininkas, reikia pateikti ūkininko pažymėjimą, jeigu įmonė – būtinas registracijos pažymėjimas, jeigu prekiaujama maisto produktais – reikalinga veterinarinė pažyma“, – pakomentavo seniūnė.
O štai ką „Merkio kraštui“ pasakė turgelio prekeivių asociacijos „Merkio slėnio HUB“ valdybos pirmininkė R. Ilinauskaitė: „Yra taisyklės, kurių visi turi paisyti, o ši moteris taisyklių nepaisė, dėl to yra pati kalta. Pasakiusi, kad atvažiuos prekiauti tik grybais, prisidėstė daug nelegalių produktų – grybų konservų, džiovintų produktų be etikečių ir kitko. Jai buvo leista prekiauti tik grybais, kaip ir visiems kitiems, kurie neturi veterinarinių leidimų. Yra ir konkurenciniai dalykai. Žmogus turgelyje dirba tris dienas ir bando iš savo daržovių kažkiek užsidirbti, bet ateina kitas pasėdėti tik valandžiukę, tikėdamasis, kad jis parduos greičiau už pigesnę kainą. Mes vertiname nuolatinį prekybininką, o ne tą, kuris atbėgo, pardavė ir išbėgo. Tačiau mes tikrai esame atviri, pavyzdžiui, šiandien atėjo moteris su spanguolėmis, bet yra taisyklės ir turime jų laikytis“.
asociacijos „Merkio slėnio HUB“ valdybos pirmininkė R. Ilinauskaitė yra Verslumo ugdymo centro specialisto V. Kavaliausko žmona.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai