Pirmadienis, 9 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosR. Budrikienė: „Jau buvo peržengtos visos raudonos linijos“...

R. Budrikienė: „Jau buvo peržengtos visos raudonos linijos“…

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Varėnos skyriaus inspektoriai priėmė sprendimą sunaikinti net 72 tonas užšaldytų braškių, kurias iš Egipto parsigabeno varėniškė UAB „Tandemus“, bet tik bendrovės vadovybės principingumo dėka paaiškėjo, kad toks sprendimas – iš piršto laužtas…

Vieni braškėse rado pesticidų perteklių, kiti – ne

2021 metais Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) Alytaus departamento inspektoriai žinomoje Varėnos bendrovėje „Tandemus“ atliko patikrinimą ir paėmė produkcijos mėginių. Juos ištyręs Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas konstatavo, kad užšaldytose braškėse aptikti pesticido dimetoato likučiai viršija įstatyme nustatytą ribą, tai yra – siekia 0,055+0,028 miligramo kilograme (mg/kg), kai didžiausia teisės aktuose nustatyta šios medžiagos likučių koncentracija braškėse gali būti tik 0,01 mg/kg.

UAB „Tandemus“ iš Egipto tąkart buvo parsigabenusi 7200 dėžių su braškėmis, kiekvienoje dėžėje – po 10 kilogramų užšaldytų uogų, iš viso – 72 tūkst. kg. Maždaug 47 tūkst. kg jau buvo parduota ir dar maždaug 24 tūkst. kg likę įmonės sandėlyje. Kadangi braškės buvo išplatintos rinkoje, VMVT įsakė bendrovei užterštą produktą susigrąžinti ir jį visą, tai yra 72 tonas, sunaikinti.

Bendrovės direktorė Raida Budrikienė prašė VMV tarnybos tyrimus pakartoti, tačiau, nesulaukusi jokio atsakymo, pati užsakė pesticidų ekspertizę akredituotoje laboratorijoje „Sekargas Hamilton“, kurios atlikti laboratoriniai tyrimai leistinų taršos normų pažeidimų braškėse neparodė. Savo rankose jau turėdama svarius įrodymus R. Budrikienė VMVT sprendimą apskundė teismui, nes, kaip ji sakė ir „Merkio kraštui“, „jau buvo peržengtos visos raudonos linijos“.

Administracinę bylą išnagrinėjęs Vilniaus apygardos administracinis teismas praėjusį mėnesį paskelbė nuosprendį.

Gynė savo mundurą

Savo skunde R. Budrikienė tvirtino, kad VMVT inspektoriai pažeidė mėginio ėmimo tvarką –nesinaudojo jokiais specialiais įrankiais, taip pat nesiėmė priemonių, kad mėginys nebūtų užterštas, o tai daro tiesioginę įtaką tyrimo rezultato objektyvumui. Ieškovės teigimu, tuo pačiu buvo pažeisti ir kiti reikalavimai, detaliai išvardinti bylos medžiagoje, kurią turi ir „Merkio kraštas“.

Tuo tarpu teismo posėdyje dalyvavusios atsakovės, tai yra VMVT Teisės skyriaus vyriausioji specialistė Gitana Veitienė ir Alytaus departamento Varėnos skyriaus vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė Ilona Stramkauskienė prašė R. Budrikienės skundą atmesti kaip nepagrįstą. Pasak atsakovių, patikrinimus bendrovėje „Tandemus“ tarnyba organizavo pagal su maistu besiliečiančių gaminių ir medžiagų kontrolės planą, kartu tiriant gautą vartotojo skundą dėl nešvarios taros. Skirtingai, nei kalbėjo R. Budrikienė, atsakovės aiškino, kad mėginiai buvo paimti pagal nustatytus reikalavimus, tad abejoti atlikto tyrimo rezultato tikslumu esą nėra jokio pagrindo.

VMVT argumentai teismo neįtikino

Vis dėlto VMVT atstovių argumentai Vilniaus apygardos administracinio teismo teisėjų kolegijos neįtikino, kadangi braškių mėginius „Tandemus“ bendrovėje neva ėmusi Alytaus departamento Varėnos skyriaus vyriausioji specialistė-maisto produktų inspektorė I. Stramkauskienė negalėjo tiksliai pasakyti, nei kurią valandą mėginys buvo paimtas, nei kiek laiko tas procesas užtruko.

Teisėjai, kritiškai įvertinę inspektorės pasiaiškinimą, kad akte buvo užrašytas ne mėginio paėmimo, bet akto surašymo laikas, pažymėjo, jog buvo padarytas procedūrinis pažeidimas, turintis „rimtos įtakos priimto sprendimo teisėtumui“. Atsakovų – VMVT pareigūnių – versiją apie mėginių ėmimą pagal visus reikalavimus taip pat paneigė ir dar viena byloje apklausta liudininkė bei vaizdo kameros įrašas. Be to, teismas nustatė, kad mėginio paėmimo tirti aktas buvo iš dalies užpildytas jau iš anksto – dar prieš VMVT pareigūnėms ateinant į įmonę.

Sprendimas panaikintas, bet jį dar galima skųsti

Praėjusį mėnesį, gruodžio 15 dieną, Vilniaus apygardos administracinis teismas, atsižvelgęs į visas byloje nustatytas aplinkybes, nutarė patenkinti UAB „Tandemus“ skundą ir panaikinti VMVT Alytaus departamento sprendimą. Teismas VMVT taip pat įpareigojo bendrovei „Tandemus“ atlyginti bylinėjimosi išlaidas, iš viso – 1580 eurų.

Vilniaus apygardos administracinio teismo nutartį nuo jos paskelbimo dienos per 30 kalendorinių dienų dar galima apskųsti.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai