Varėnos rajono policijos komisariatui pristačius savo veiklos ataskaitą už pernykščius metus, „Merkio kraštas“ detaliau pasidomėjo, kokių nusikaltimų rajone pernai buvo daugiausia, į kokią nusikalstamą veiką įsitraukia nepilnamečiai, taip pat – kas ir kokiu tikslu rajone neseniai išplatino šmeižikiško pobūdžio anoniminius „atsišaukimus“, kuriuose jų skaitytojai atpažįsta labai gerai žinomus žmones…
Dažniausi pranešimai – dėl smurto ir vagysčių
Varėnos policija ir savivaldybė neseniai pranešė apie rajono policijos komisariate (PK) pristatytą komisariato praėjusių metų veiklos ataskaitą, bet ką policija konkrečiai nuveikė per visus tuos metus, pranešime neužsimenama nė žodeliu. Tad „Merkio kraštas“ apie tai pasikalbėjo su minėtąją ataskaitą pristačiusiu rajono PK viršininko funkcijas atliekančiu Veiklos skyriaus viršininku Sauliumi Dabravolsku.
Taigi pernai, kaip nurodoma ataskaitoje, policininkai į pranešimus reagavo 4 tūkst. 668 kartus (tai yra pustrečio šimto kartų mažiau nei 2023-aisiais), taip pat užregistravo 193 nusikaltimus ir baudžiamuosius nusižengimus, ištyrė – 145. Statistika rodo, kad per keletą metų užregistruotų nusikalstamų veikų sumažėjo beveik perpus (2020 metais užregistruotos 332 nusikalstamos veikos, 2021 metais – 247, 2022 metais – 252, 2023 metais – 199).
Dažniausi nusikaltimai rajone – smurtas artimoje aplinkoje, vagystės, nežymūs sveikatos sutrikdymai, neblaivūs vairuotojai bei narkotinių medžiagų vartojimas ir platinimas. Antai ataskaitoje išskiriama, kad 2024 metais dėl smurto artimoje aplinkoje policija sulaukė net 780 pranešimų (2023 metais – 650), buvo pradėti 57 ikiteisminiai tyrimai (2023 metais – 65), surašyti iš viso 283 apsaugos nuo smurto artimoje aplinkoje orderiai (vadinamasis smurto orderis Lietuvoje buvo įtvirtintas 2023 metų liepą, kai smurtautojas įpareigojamas 15-kai parų išsikelti iš namų).
L. e. p. rajono PK viršininkas S. Dabravolskas „Merkio kraštui“ aiškino, kad iš visų rūšių nusikalstamų veikų būtent dėl smurto artimoje aplinkoje policijos pareigūnai sulaukia daugiausia pranešimų. Ne ką mažiau pranešimų užregistruojama ir dėl vagysčių.
„Dažniausiai vagystės vykdomos prekybos centruose – vagiami alkoholiniai gėrimai už įvairias sumas, kurios gali siekti nuo 50 iki 150 eurų. Praėjusių metų pradžioje dėl to suorganizavome susitikimą su prekybos centrų vadovais, ir po susitikimo kai kuriuose prekybos centruose buvo įrengta daugiau vaizdo stebėjimo kamerų, tarkime, – mažojoje Varėnos „Iki“ parduotuvėje. Pasitaiko vagysčių ir iš negyvenamųjų sodybų. Tokių sodybų šeimininkai turėtų būti sąmoningesni ir stengtis apsaugoti savo turtą. Tarkime, jeigu turi galimybę, įsirengti vaizdo stebėjimo kameras. Galiu pasakyti, kad ši priemonė vagis tikrai atbaido“, – pasakojo S. Dabravolskas.
Nusikalstamos veikos pagal seniūnijas
Pernykštėje policijos ataskaitoje taip pat išnagrinėtos dominuojančios nusikalstamos veikos pagal seniūnijas.
Skaičiuojama, kad Varėnos seniūnijos gyventojams praėjusiais metais pradėti 56 ikiteisminiai tyrimai, iš kurių 22 – dėl vagysčių, 19 – dėl smurto artimoje aplinkoje, 8 – dėl narkotinių medžiagų ir 7 – dėl neblaivių vairuotojų (kai nustatomas vidutinis – daugiau nei 1,5 promilės – girtumo laipsnis). 2023-aisiais dėl šių nusikaltimų ikiteisminių tyrimų buvo pradėta daugiau – iš viso 64, daugiausia dėl smurto artimoje aplinkoje ir vagiliavimo.
Merkinės seniūnijoje – 18 ikiteisminių tyrimų, 8 – dėl smurto artimoje aplinkoje, 6 – dėl vagysčių ir po 2 už vairavimą išgėrus bei už narkotines medžiagas (2023 metais šioje seniūnijoje buvo pradėti 28 ikiteisminiai tyrimai: 9 – dėl smurto artimoje aplinkoje, 8 – dėl girtų vairuotojų, 2 – dėl vagysčių).
Valkininkų seniūnijoje – 14 ikiteisminių tyrimų: po 5 – dėl smurto ir neblaivių vairuotojų, 3 – dėl narkotikų ir 1 – dėl vagystės (2023 metais buvo pradėta 19 ikiteisminių tyrimų, daugiausia, kaip ir pernai – dėl smurto ir vairavimo neblaiviems, po porą – dėl vagysčių ir narkotikų).
Nedaug atsilieka ir Marcinkonių seniūnija – 13 ikiteisminių tyrimų, daugiausia dėl neblaivių vairuotojų – 6, dar 4 – dėl vagystės, 3 – dėl smurto artimoje aplinkoje (2023 metais buvo pradėti 8 ikiteisminiai tyrimai, 5 gyventojams pareikšti įtarimai dėl vagystės, 3 – dėl smurto artimoje aplinkoje).
Matuizų seniūnijoje pernai užfiksuota 10 ikiteisminių tyrimų: 6 – dėl narkotikų ir po 2 – dėl smurto ir neblaivių vairuotojų (užpernai buvo pradėti 26 ikiteisminiai tyrimai, daugiausia – dėl narkotikų (11 ikiteisminių tyrimų), 7 – dėl smurto, 5 – dėl neblaivių vairuotojų ir 3 – dėl vagysčių).
Jakėnų seniūnijoje 2024 metais pradėti 8 ikiteisminiai tyrimai, tai yra – 4-iems neblaiviems vairuotojams, dar po 2 ikiteisminius tyrimus teisėsaugininkai pradėjo dėl smurto artimoje aplinkoje ir narkotinių medžiagų (2023 metais skaičius buvo labai panašus – 9 ikiteisminiai tyrimai: po 3 – dėl smurto, neblaivumo ir vagysčių).
O štai mažiausiai ikiteisminių tyrimų dėl minėtųjų nusikalstamų veikų pernai buvo Vydenių ir Kaniavos seniūnijose – po 5. Pavyzdžiui, Vydenių seniūnijoje 2024 metais dėl smurto artimoje aplinkoje pradėtas tik 1 ikiteisminis tyrimas, dėl neblaivių vairuotojų ir narkotikų – po 2 (2023 metais pradėti 6 ikiteisminiai tyrimai, po 2 – dėl smurto ir vagysčių, po 1 – dėl vairavimo išgėrus ir narkotinių medžiagų).
Kaniavos seniūnijoje 3 ikiteisminiai tyrimai pradėti dėl smurto artimoje aplinkoje ir 2 – dėl vagystės (užpernai buvo 5 ikiteisminiai tyrimai dėl smurto, 2 – dėl vagystės ir 1 – dėl neblaivaus vairuotojo).
Kaip matyti, rajono policijos komisariatas pernai pradėjo iš viso 23 ikiteisminius tyrimus dėl narkotinių medžiagų vartojimo ir platinimo, užpernai – apie 16. Dažniausiai, kaip komentavo S. Dabravolskas, ikiteisminiai tyrimai pradedami dėl neteisėto narkotikų laikymo, neturint tikslo jų platinti.
Tuo tarpu didelius narkotikų kiekius gabenantys asmenys, pasak pašnekovo, įkliūva gana retai. „2023 metais prie Merkinės buvo sulaikytas asmuo, turėjęs 400 tablečių su psichotropine medžiaga. Taip pat pernai Merkinėje buvo sulaikytas asmuo, gabenęs virš 500 gramų kanapių“, – įvardijo pašnekovas.
Rizikos židiniai ir nepilnamečių nusikaltimai
O štai daugiausia pranešimų dėl įvairių pažeidimų rajono policija pernai sulaukė iš trijų konkrečių adresų, kuriuos savo veiklos ataskaitoje vadina „rizikos židiniais“. Tai – Varėnos J. Basanavičiaus g. 1A (2023 metais – 47, 2024 metais – 36 pranešimai), Varėnos M. K. Čiurlionio g. 6 (2023 metais – 20, 2024 metais – 17 iškvietimų) bei Varėnos Mechanizatorių g. 9 (2023 metais – 34, 2024 metais – 3 iškvietimai).
„Paprastai tai būna viešosios tvarkos pažeidimai, pavyzdžiui, triukšmas, alkoholio vartojimas, muštynės. Kad tokių pranešimų būtų mažiau, pareigūnai patruliuoja arčiau tų objektų. Tarkime, Basanavičiaus gatvėje yra bendrabutis, ir pareigūnai netgi pereina per visus aukštus. Matome, kad tokia veikla pasiteisino, nes pranešimų lyginant su 2023 metais sumažėjo“, – teigė S. Dabravolskas.
Atskiroje veiklos ataskaitos skaidrėje yra trumpai apžvelgti ir nepilnamečių padaryti pažeidimai. Antai pernai policijos pareigūnai nustatė iš viso 90 įstatymą pažeidusių nepilnamečių, iš jų 76-iems pradėta administracinių nusižengimų teisena, 4 nepilnamečiai patraukti baudžiamojon atsakomybėn dėl nesunkaus sveikatos sutrikdymo, dar 10 nusikaltusių nepilnamečių nebuvo sulaukę amžiaus, nuo kurio gali būti taikoma griežčiausia teisinė – baudžiamoji – atsakomybė.
Pasak laikino policijos komisariato viršininko, dažniausi nepilnamečių nusižengimai – alkoholio vartojimas, taip pat smulkios vagystės iš parduotuvių, muštynės bei turto sunaikinimas.
Tikslina „Varėnos pedofilo išpažinties“ aplinkybes
Šią savaitę mūsų skaitytojas į „Merkio krašto“ redakciją atnešė gatvėje surastą spausdintą skelbimą, pavadintą „Socialinė akcija: Varėnos pedofilo išpažintis“ su šmeižikiško pobūdžio turiniu apie rajone gerai pažįstamus žmones. Be to, skelbimo autorius ragina juo dalintis socialiniuose tinkluose.
Rajono PK laikinasis viršininkas S. Dabravolskas patvirtino, kad komisariatą taip pat pasiekė toks pats spausdintas skelbimas, išplatintas ne tik Varėnoje, bet ir Valkininkuose, Perlojoje, Senojoje Varėnoje. Šiuo metu, pasak S. Dabravolsko, atliekamas aplinkybių patikslinimas.
Beje, beveik 30 metų Varėnos policijoje dirbantis S. Dabravolskas sutiko „Merkio kraštui“ duoti interviu ir plačiau papasakoti apie policijos pareigūno darbo subtilybes. bet apie tai – kituose „Merkio krašto“ numeriuose.
Evelina Kuliešė