Paskutiniajame rajono tarybos posėdyje buvo patvirtinta UAB Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro (ARATC) pernykštės veiklos ataskaita ir atliekų tvarkymo taisyklės, tad šiame „Merkio krašto“ straipsnyje – kiek šiukšlių prikaupėme pernai ir apie ką su naujuoju ARATC‘o direktoriumi Aurimu Uldukiu diskutavo rajono valdžia, galop pritarusi ARATC‘o veiklai ir taisyklėms…
Mūsų ir ne mūsų atliekų rūšiavimo įpročiai
Trumpai priminsime, kad Alytaus regiono atliekų tvarkymo centras (ARATC) administruoja atliekų tvarkymo sistemą 7-iose savivaldybėse: Alytaus mieste, Birštone, Druskininkuose, taip pat Lazdijų, Prienų, Alytaus ir Varėnos rajonuose.
Taigi pagal ARATC ataskaitoje pateiktus duomenis pernai iš Varėnos rajono gyventojų buvo surinkta iš viso 1284 tonos antrinių žaliavų, tai yra – perdirbamų plastiko, stiklo, popieriaus ar metalo gaminių (2023 metais – 1 250 t). Daugiau tokių atliekų buvo surinkta Alytaus mieste (2 083 t) ir rajone (1888 t), taip pat Prienuose (1 872 t) bei Druskininkuose (1 354 t).
Mūsų rajono individualių namų gyventojai, pavyzdžiui, 2023 metais išrūšiavo 809 kilogramus antrinių atliekų (pernai – 858 kg) ir pralenkė Druskininkus, Birštoną ir Alytaus miestą. Daugiabučių gyvenamųjų namų gyventojai, pernai išrūšiavę 426 kg (2023-aisiais – 441 kg), pralenkė Prienus, Lazdijus, Birštoną ir Alytaus rajoną.
Maisto ir virtuvės atliekų (maisto gamybos metu susidariusių bei vartojimui netinkamų maisto likučių) iš Varėnos rajono gyventojų ARATC pernai surinko 360 kg (užpernai – 295 kg). Daugiau maisto atliekų į joms skirtus konteinerius išmetė Prienų rajono, taip pat Druskininkų savivaldybės ir Alytaus miesto gyventojai.
O štai į tekstilės konteinerius mūsų rajono gyventojai išmetė 92 kg drabužių, avalynės, patalynės, antklodžių, minkštų žaislų, užuolaidų ir kitų tekstilės gaminių (2023 metais – 82 kg), ir tai yra daugiau nei Prienų, Lazdijų, Alytaus rajonuose ir Birštone.
Tuo tarpu į mišrių komunalinių atliekų konteinerius mūsų rajono gyventojai pernai išmetė 2 438 t atliekų (2023 metais – 2 559 t), ir tai yra daugiau už Lazdijus (2 298 t) ir Birštoną (640 kg). Siekdamas sumažinti mišrių atliekų kiekį, ARATC pernai vykdė individualių valdų ir kolektyvinių konteinerių kontrolę. Varėnos rajone, pavyzdžiui, pernai buvo patikrinti 6 105 konteineriai, nustatytas 371 pažeidimas. Mažiausiai pažeidimų nustatyta Lazdijų (189) ir Alytaus rajonuose (195), daugiausia – Druskininkuose (797) ir Prienų rajone (737).
Mūsų rajone pernai gyveno iš viso 16 tūkst. 211 vietinės rinkliavos už komunalinių atliekų surinkimą tvarkymą mokėtojų, kuriems priskaičiuota 1 mln. 251 tūkst. 529 eurai mokesčių, surinkta – 1 mln. 123 tūkst. 325 eurai. Beje, dėl nesumokėtos vietinės rinkliavos už šiukšles gyventojai gali patekti į teismą. Antai pernai, kaip nurodoma ARATC‘o metinėje ataskaitoje, mūsų rajono gyventojams buvo parengti 24 dokumentai teisminiam skolų išieškojimui, skola siekė 2 tūkst. 926 eurus, ir tai yra mažiausia suma lyginant su kitomis ARATC administruojamomis savivaldybėmis.
Ar tai nėra „perteklinė praktika“?
Pernykštės ARATC veiklos ataskaitą naujasis šios įmonės vadovas Aurimas Uldukis pirmiausia pristatė rajono tarybos Biudžeto ir finansų bei Teritorinio vystymo ir kaimo reikalų komitetams balandžio 23-24 dienomis. „Regione 2 procentais didėja komunalinių atliekų kiekis, mišrių komunalinių atliekų kiekis mažėja, per paskutinius keturis metus – apie 20 procentų, bet šiuo metu tendencija yra lėtėjanti. Žmonės, kuriuos pasiekė informacija, kad reikia rūšiuoti atliekas, pradėjo tai daryti. Liko, matyt, sudėtingesni žmonės, kurie tuo netiki arba tiesiog nenori nieko daryti. Tai yra mūsų ir savivaldos klausimas, kad juos įtikintumėme, kad reikia tai daryti“, – kalbėjo A. Uldukis.
Pasak pranešėjo, maisto atliekas Alytaus regiono savivaldybės rūšiuoja geriausiai visoje Lietuvoje, o konkrečiai Varėnos rajone išrūšiuotų maisto atliekų padaugėjo 26 procentais. „Tačiau dar yra kur tobulėti, nes apie 5 tūkstančiai tonų maisto lieka mišriose atliekose“, – pažymėjo ARATC direktorius.
Trumpai priminsime, kad nuo praėjusių metų gegužės pasikeitė atliekų priėmimo tvarka Alytaus regiono atliekų tvarkymo centro eksploatuojamuose rūšiavimo centruose. Pavyzdžiui, didelių gabaritų atliekų surinkimo aikštelėse Varėnoje ir Jasauskuose, kur kiekvienas dideles atliekas atvežęs žmogus dar turi pateikti jo tapatybę patvirtinantį dokumentą – asmens tapatybės kortelę, pasą arba vairuotojo pažymėjimą.
Alytaus regione atliekų tvarkymą administruojančios įmonės vadovas rajono tarybos komitetuose sulaukė klausimo, ar tai nėra „perteklinė praktika“, esą į aikštelę atvežęs net ir nedidelį kiekį atliekų, žmogus „dar sugaišta 5-10 minučių, kol sutvarko formalumus“.
Įmonės direktoriaus A. Uldukio teigimu, teisės aktai įpareigoja, kad gyventojai, norintys atsikratyti pakuočių, elektronikos ar padangų, dokumentą pateikti privalo. „Mano supratimu, nėra visai teisinga, kad kai kurie žmonės per metus sugeba keliasdešimt tonų statybinių atliekų per visas aikšteles atvežti, o tai sistemai kainuoja kelis tūkstančius eurų. Tobulinsime sistemą, kad būtų galima lengvai identifikuoti rinkliavos mokėtojus, o kai kurioms atliekoms – galbūt įvesti limitus“, – teigė A. Uldukis. Direktorius taip pat sakė turintis įtarimų, kad atliekos į jų surinkimo aikšteles atkeliauja ir iš kitų rajonų.
Tuo tarpu sprendimo projektą dėl atliekų tvarkymo taisyklių rajono tarybos nariams komitetuose pristatęs rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis gavo tarybos narių pasiūlymą individualių namų gyventojus aprūpinti šiukšlių maišais, kad šiems nereikėtų plauti savo konteinerių. Šį klausimą buvo nuspręsta svarstyti balandžio 29-osios rajono tarybos posėdyje.
Šiukšlių maišų gyventojams nepirks, o nuoplovas siūlo pilti į kanalizaciją
Balandžio 29 dieną į posėdį susirinkę rajono tarybos nariai, 21 balsu „už“ ir 4-iems susilaikius, be jokių diskusijų patvirtino 2024-ųjų ARATC veiklos ataskaitą. Posėdyje taip pat buvo svarstomas sprendimo projektas dėl atliekų tvarkymo taisyklių, kurias, kaip nurodė savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas E. Zaleskis, siūloma patvirtinti dėl pasikeitusių teisės aktų, reglamentuojančių atliekų tvarkymą.
„Viename iš komitetų buvo siūlymas nustatyti, kad individualių namų konteinerių savininkai būtų aprūpinami polietileniniais šiukšlių maišais. Mes, kaip sprendimo rengėjai, manome, kad tai nėra tikslinga dėl kelių priežasčių. Visų pirma – tai išaugintų sąnaudas, nes pirkti kiekvienam tuos maišelius yra vienos sąnaudos, o dar juos kiekvienam žmogui išvežioti, sąnaudos turbūt išaugtų dar tris kartus. Manome, kad individualių namų gyventojai gali savo konteinerius išsiplauti ir šioje vietoje didelės problemos nematome“, – teigė E. Zaleskis, komitetuose minėjęs, kad ir pats plauna savo atliekų konteinerius.
Pasisakyti šiuo klausimu posėdžių salės tribūnon buvo pakviestas ir rajono tarybos posėdyje dalyvavęs ARATC direktorius A. Uldukis, kuris taip pat nepalaikė savivaldybės politikų idėjos: „To daryti nerekomenduojame, nes viskas „atsigultų“ į vietinę rinkliavą. Be to, tokios praktikos Lietuvoje nėra, o kam kyla problemų, gali maišų įsigyti, tačiau vasarą tai sukeltų iššutimą, ir gali atsirasti daugiau problemų“.
Opozicijai susidomėjus, kur, išplovęs konteinerį, savivaldybės Turto valdymo skyriaus vedėjas išpila purviną vandenį su chemija, E. Zaleskis priminė, kad nuoplovas galima išpilti į kanalizaciją: „Asmeniškai priemonių beveik nenaudoju, užtenka nuplauti šiltu vandeniu, o jeigu manote, kad reikia kažką daryti papildomai, yra ekologiškų priemonių“.
3-ims rajono tarybos nariams balsavus „už“, 12-kai „prieš“, 8-iems susilaikius ir 2-iems nebalsavus, siūlymas aprūpinti individualių namų gyventojus šiukšlių maišais buvo atmestas. Tuo tarpu „už“ atliekų tvarkymo taisyklių patvirtinimą balsavo 14 tarybos narių ir 11 susilaikė. Šiam sprendimo projektui pritarta.
Evelina Kuliešė