Penktadienis, 5 liepos, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosRajono tarybos rankose – ir dviejų medžių gerovė

Rajono tarybos rankose – ir dviejų medžių gerovė

Šiandien rajono tarybos posėdyje, be visų kitų į posėdžio darbotvarkę įtrauktų 37-jų klausimų, turėtų būti svarstomas ir sprendimo projektas su siūlymais porą medžių – liepą privačiame miško sklype Perlojoje bei ąžuolą Vydenių seniūnijos valstybinėje žemėje – paskelbti savivaldybės saugomais gamtos paveldo objektais…

Du prašymai išsaugoti vertingus medžius
Dar praėjusių metų rugsėjį Perlojos kaimo gyventoja Aušra Danguolė Kuliešienė raštu kreipėsi į rajono savivaldybės administraciją su prašymu jos nuosavame miško sklype šalia namų augančias tris šimtametes liepas įtraukti į saugomų gamtos paminklų sąrašą.
Pareiškėja rašė, kad toms liepoms, kaip spėjama, gali būti 180-200 metų amžiaus, medžių aukštis – 25-30 metrų, o kamienų storis – nuo 2,3 iki 3,1 metro.
Rašto autorė taip pat paminėjo prieš mėnesį užklaususi Valstybinės saugomų teritorijų tarnybos (VSTT), ar nereikėtų tokių vertingų medžių įtraukti į saugomų gamtos paminklų sąrašą, ir gavusi VSTT Kraštovaizdžio apsaugos skyriaus vyr. specialisto Vytauto Ruko išaiškinimą, kad „remiantis dabar veikiančiais aktais“, „į vietinės (savivaldybės) lygio gamtos paminklų sąrašą šios liepos jau patenka ir turėtų būti įtrauktos“.
„Aukščiau paminėtas pareigūnas patarė kreiptis į savivaldybę, ką ir darome šio prašymo forma, – pažymėjo savo rašte A. D. Kuliešienė. – Aš, kaip sklypo savininkė, labai noriu, kad šie vertingi medžiai būtų išsaugoti ateities kartoms. Medžiai sveiki, viename jų yra drevė. Kaip vyresni žmonės kalbėjo man dar esant paauglei, ši drevė buvo naudojama kaip Lietuvos partizanų Merkio būrio pašto dėžutė. Perlojos partizanų būrio vadas Adolfas Baublys-Merkys yra kilęs iš šių vietų, jo sodyba – 400 metrų nuo šių liepų. Šią istoriją man papasakojo mano močiutė…“
O praėjusį mėnesį rajono savivaldybė gavo raštišką Vydenių seniūnės Genės Ramaškienės prašymą paskelbti savivaldybės saugomu gamtos paveldo objektu „ypač vertingą ąžuolą“.
Sprendimo projektą parengė Antanas Labanauskas
Tas ąžuolas, kaip nurodyta Vydenių seniūnės G. Ramaškienės prašyme, auga Aladiškių kaime, prie pat kapinių, valstybinėje žemėje, jo „amžius gali siekti 300 metų“, kamieno apimtis – 4,62 metro, lajos plotis – apie 16 metrų, aukštis – apie 14 metrų.
„Medžio kamienas drevėtas, bet kaip tokio amžiaus medžiui ganėtinai sveikas, medis neturi sausų šakų, laja taisyklinga, negenėta, natūraliai susiformavusi, – pažymima rašte. – Kadangi šis medis puošia apylinkės kraštovaizdį, būtina imtis priemonių jam išsaugoti, nes medis turi ir jo niokojimo pažymių – kamieno apačia neseniai apdegusi galbūt dėl šalia esančioje ganykloje padegtos žolės…“
Taigi pagal minėtus du prašymus ir atitinkamus teisės aktus (nurodytus Aiškinamajame rašte) rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vyr. specialistas, ekologas Antanas Labanauskas parengė sprendimo projektą su siūlymu rajono tarybai – pritarti, kad ąžuolas Aladiškių kaime ir tik viena liepa iš trijų Perlojoje (su sprendimo projekte pažymėtomis koordinatėmis) būtų paskelbti savivaldybės saugomais gamtos paveldo objektais.
Šiedu, anot A. Labanausko, „išskirtinių matmenų, formų ir dendrologiniu bei estetiniu požiūriu ypač vertingi“ medžiai šiuo metu nėra saugomi. O jei rajono taryba sprendimu pripažintų juos saugomais, ąžuolo ir liepos apsaugos zonose (lajos ploto ribose ir dar 5 metrus aplink ją) būtų draudžiama kasti, arti žemę, statyti bet kokius statinius, jeigu tie darbai nėra susiję su paveldo objektų eksponavimu ar tvarkymu, taip pat – tuos medžius kirsti ar kitaip žaloti.
Taigi kokį sprendimą priims rajono taryba (kurioje, beje, nėra nė vieno miškininko ar gamtos žinovo, nusimanančio apie medžius, o daugelis, ko gera, nėra net matę nei tos liepos Perlojoje, nei ąžuolo Aladiškėse), pranešime.
Mūsų inf.

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai