Ketvirtadienis, 12 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosRajono valdžios atstovai vėl traukia valdžion kartu su savo „komandomis“

Rajono valdžios atstovai vėl traukia valdžion kartu su savo „komandomis“

Iš 25-ių dabartinės mūsų rajono tarybos narių tik 3 nebedalyvaus savivaldos rinkimuose kovo 5-ąją, o kiti dalyvaus – ir nebūtinai tos pačios politinės organizacijos kandidatų sąrašuose, pagal kuriuos buvo išrinkti į šios kadencijos tarybą; beje, kartu su jais į rajono valdžią kandidatuoja gana marga publika, kurioje yra ir bedarbių, ir bemokslių, ir teistų už tyčinius nusikaltimus, be to, valdyti rajono einama ir šeimomis…

„Jau gana…“

Vyriausiosios rinkimų komisijos (VRK) praėjusią savaitę paskelbtuose įregistruotų kandidatų į Varėnos rajono savivaldybės tarybą ir merus sąrašuose nebėra trijų dabartinės kadencijos tarybos narių: Virginijos Druskinienės, Rasos Tamulienės ir Valdo Kukulskio.

V. Druskinienė į šios kadencijos rajono tarybą buvo išrinkta 2019 metų savivaldos rinkimuose pagal Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų kandidatų sąrašą. O iš viso varėniškių pasitikėjimą rinkimuose ji pelnė net tris kartus nuo 2007-ųjų ir rajono taryboje išdirbo tris kadencijas, t. y. 12 metų.

„Jau gana, – atsakė politikė, „Merkio krašto“ paklausta, kodėl jos nebėra kandidatų į rajono tarybą sąrašuose. – Tegul eina jauni, ir jų, perspektyvių, mūsų (konservatorių-aut.) sąraše, mačiau, tikrai yra. O aš, prieš 5 metus išėjusi į pensiją, džiaugiuosi poilsiu ir tikrai turiu ką veikti…“

Panašiai kalbėjo ir rajono tarybos narys Valdas Kukulskis, prieš ketverius metus išrinktas pagal visuomeninio rinkimų komiteto „Algio Kašėtos sąrašas „Drauge su Jumis“ kandidatų sąrašą.

„Rajono taryboje išdirbau tris kadencijas iš eilės, o iš viso – penkias kadencijas (20 metų-aut.), tad nusipelniau atostogų, – sakė politikas. – Manau, kad užsisėdėti negalima, turi būti kaita, o senųjų politikų pareiga – į tarybą atrinkti tuos žmones, kurie pajėgūs dirbti teisingai, be didelio suinteresuotumo, ir tokių, manau, yra mūsų sąraše (politinio komiteto „Drauge su Jumis“-aut.).“

Pasirinko kitus bendražygius

Su tuo pačiu visuomeniniu rinkimų komitetu „Algio Kašėtos sąrašas „Drauge su Jumis“ į rajono tarybą atėjusi Rasa Tamulienė čia išdirbo tik vieną kadenciją, tačiau irgi nusprendė iš politikos pasitraukti.

„Taryboje gavau neįkainojamos patirties, – prisipažino rajono tarybos narė „Merkio kraštui“. – Bet darbas joje užima nemažai laiko, o kadangi turiu nuosavą verslą, kurį reikia plėsti, ir tris mažus vaikus, be to, dar esu Seimo nario padėjėja ir kaimo bendruomenės tarybos narė, kai kurių veiklų, deja, tenka atsisakyti…“

Tuo tarpu kai kurie likusieji rajono tarybos nariai tiek iš dabartinės valdančiosios koalicijos, tiek iš opozicinių frakcijų kelyje į būsimuosius savivaldos rinkimus pasirinko kitus bendražygius, o ne tuos, su kuriais į tarybą atėjo.

Antai pagal visuomeninio rinkimų komiteto „Algio Kašėtos sąrašas „Drauge su Jumis“ prieš ketverius metus į rajono tarybą išrinkta ir valdančiojoje koalicijoje tiek pat metų išdirbusi Danutė Karalevičienė dabar atgal į tarybą kandidatuoja su pernai gruodį suburtu politiniu komitetu „Atsigręžkime į žmogų“ (kitur rašoma „Atsigręžk į žmogų“) ir šio komiteto kandidatų sąraše yra įrašyta 12-uoju numeriu. Pirmoji sąraše –  kandidatė į rajono merus Rita Severinienė (daugiau apie ją ir visus kitus kandidatus į rajono mero postą rašėme praėjusio „Merkio krašto“ str. „Kandidatų į mūsų rajono merus portretai“).

Beje, šio politinio komiteto „Atsigręžkime į žmogų“ 32-ių kandidatų sąraše – tik 3 vyrai (kalvis, ūkininkas ir elektrikas) ir 29-ios moterys, kurių dauguma – gydytojos, slaugytojos ar kitokias pareigas einančios darbuotojos iš Varėnos poliklinikos ir ligoninės. Be to, su šiuo kandidatų sąrašu į rajono tarybą tikisi patekti net trys vienos šeimos atstovai: 2-uoju numeriu įrašyta Jovita Samauskienė, 3-iuoju –  jos sutuoktinis Juozas Samauskas ir 10-uoju numeriu – šešuras Edmundas Samauskas.

Į valdžią eina su sūnumi

Kitas į rajono tarybą pagal visuomeninio rinkimų komiteto „Algio Kašėtos sąrašas „Drauge su Jumis“ 2019-aisiais išrinktas ir į valdančiąją koaliciją iškart patekęs Jaunius Grikšas (tiesa, po kurio laiko iš to komiteto pašalintas ir perėjęs į opoziciją) šįkart pasirinko Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjungos kandidatų sąrašą. Šio sąrašo pačiame viršuje – J. Grikšo sūnus, kandidatas į merus Edvinas Grikšas.

Be rajono tarybos nario J. Grikšo, įrašyto 4-uoju numeriu, su „valstiečių“ kandidatais į savivaldos rinkimus eina ir jo bendražygiai, du rajono tarybos nariai iš tos pačios opozicinės Mišrios frakcijos –  Marijonas Čapkovskis (2-asis numeris) ir Ąžuolas Kuprys (3-iasis). Juos į šios kadencijos rajono tarybą prieš ketverius metus taip pat delegavo Lietuvos valstiečių ir žaliųjų sąjunga.

Pirmąjį sąrašo penketuką gana netikėtai užbaigia buvęs Varėnos seniūnas Dalius Lukminas.

Dabartinis 36-ių „valstiečių“ kandidatų, pasiryžusių eiti į rajono valdžią, sąrašas dar išskirtinis tuo, kad jame yra du teisti asmenys.

Vienas jų – tas pats rajono tarybos narys ir kandidato į merus tėvas J. Grikšas, teistas du kartus: 2012 m. teismas jį pripažino kaltu pagal Baudžiamojo kodekso skyriaus „Nusikaltimai ir baudžiamieji nusižengimai viešajai tvarkai“ 284 str. „Viešosios tvarkos pažeidimas“ 1 dalį (teistumas išnykęs ar panaikintas 2015 m.), taip pat įsiteisėjusiu teismo nuosprendžiu J. Grikšas pripažintas kaltu 2017 metais pagal BK skyriaus „Nusikaltimai žmogaus gyvybei“ 140 str. „Fizinio skausmo sukėlimas ar nežymus sveikatos sutrikdymas“ 1 dalį (teistumas išnykęs ar panaikintas 2021 metais).

Dar viena naujiena rajono tarybos nario ir kandidato į tarybą J. Grikšo biografijoje, skelbiama viešai, – kad jis išsiskyrė su žmona. Prieš ketverius kandidatuodamas į rajono tarybą J. Grikšas deklaravo turįs žmoną Daivą Grikšienę.

Opozicijos šešetukas – viename sąraše

Antrasis teistas „valstiečių“ kandidatas į mūsų rajono tarybą – Mindaugas Mameniškis (sąraše – 20-asis), kurį teismas kaltu buvo pripažinęs 2001 metais pagal BK 16 str. „Neatsargus nusikaltimas ir baudžiamasis nusižengimas“ 2 dalį ir BK 271 str. „Saugomų teritorijų ar gamtos paveldo objektų sunaikinimas ar suniokojimas“ 2 dalį (teistumas išnykęs).

Primename, kad asmenų su neišnykusiu teistumu VRK apskritai neregistravo kandidatais į savivaldą.

Rajono tarybos opozicijoje iki šiol tebedirbantys frakcijos „Už Varėnos kraštą“ trys nariai – Vidas Mikalauskas, Martynas Katelynas ir Daiva Tamulevičienė, į tarybą 2019 metais išrinkti pagal Lietuvos centro partijos kandidatų sąrašą, šįkart įsitaisė Lietuvos socialdemokratų partijos kandidatų sąraše. M. Katelynas jame yra 2-as, V. Mikalauskas – 3-ias, D. Tamulevičienė – 6-ta.

Tame pačiame kandidatų sąraše yra ir trys rajono tarybos nariai iš kitos opozicinės – socialdemokratų – frakcijos: Povilas Saulevičius (kandidatas į merus – 1-as), Algis Miškinis (4-tas) ir Angelė Malinovskienė (5-ta). Juos Socialdemokratų partija į šios kadencijos tarybą delegavo ir prieš ketverius metus.

Su šiuo šešetuku socialdemokratų sąraše į rajono tarybą pasiryžo patekti dar 44 kandidatai, tarp kurių yra ir A. Malinovskienės sesuo Laima Zalieckaitė (41-a), taip pat Sonatos ir Arūno Puodžių šeima (46 ir 33 numeriai), yra ir pensininkų, ir bedarbių, baigusių aukštąjį mokslą ir nebaigusių, pasiturinčių ir vargšų, taip pat – buvusių „anos valdžios“ savivaldybės ar jos įstaigų darbuotojų, keletas mokytojų, pardavėjų, virėjų, žemės ūkio mokslų daktarė ir net gimnazistas. Tik nematyti tame gausiame sąraše nė vieno mediko (kas neįprasta, nes anksčiau kiekvienos partijos kandidatų sąraše jų paprastai būdavo) – skirtingai nuo jau paminėtojo politinio komiteto „Atsigręžkime į žmogų“, kurį sudaro beveik vien medikai, o tiksliau – medikės.

O su kokiais bendražygiais į rajono valdžią eina čia dar nepaminėti kiti 12 rajono tarybos narių (iš 25-ių): Rytis Amšiejus, Virginijus Bučinskas, Kęstutis Budėnas, Michailas Golubevas, Saulius Ivanauskas, Rasa Kačiurinienė, Gintautas Kanauka, Algis Kašėta (meras), Marius Krakauskas, Giedrius Samulevičius (vicemeras), Audrius Saulynas ir Virginijus Varanavičius – kitame „Merkio krašto“ numeryje.  

Viename sąraše – ir advokatė, ir trys teisti asmenys

Į šios kadencijos rajono tarybą pagal Lietuvos socialdemokratų darbo partijos kandidatų sąrašą 2019 metais išrinkti bei valdančiojoje koalicijoje iki šiol dirbantys Virginijus Varanavičius ir Virginijus Bučinskas į Demokratų sąjungos „Vardan Lietuvos“ gretas įsiliejo dar pernai, kai tik pastaroji politinė partija susikūrė.

Tad šįkart pagal „Vardan Lietuvos“ kandidatų sąrašą abudu rajono tarybos nariai (V. Varanavičius – 2-as, V. Bučinskas – 5-as) ir ruošiasi sugrįžti atgal į rajono tarybą kartu su sąrašo lydere, kandidate į rajono merus Danguole Miškiniene (apie ją ir visus kitus kandidatus į merus daugiau rašėme vasario 7 d. „Merkio krašto“ str. „Kandidatų į mūsų rajono merus portretai“).

Šios politinės partijos 25-ių kandidatų sąrašo trečdalį sudaro žmonės su aukštuoju išsilavinimu, dirbantys labai įvairiose srityse ir užimantys solidžias pareigas. Tarp jų yra ir žinoma advokatė, buvusi Varėnos r. apylinkės teismo pirmininkė.

Bet yra šiame sąraše ir 3 kandidatai į mūsų rajono tarybą, teisti už įvairius tyčinius nusikaltimus: 13-uoju numeriu įrašytas Gintaras Paulauskas (teistas net tris kartus), 15-uoju – Oskaras Golambiauskas ir 20-asis –  Laurynas Žilinskas.

G. Paulauskas pirmąkart teismo buvo pripažintas kaltu 2004 metais pagal Baudžiamojo kodekso 178 str. „Vagystė“ 2 dalį ir 184 str. „Turto iššvaistymas“ 1 d. (teistumas išnykęs arba panaikintas 2010 m.). Antrąkart teismas jį pripažino kaltu 2005 metais pagal BK 178 str. „Vagystė“ 1dalį (teistumas išnykęs 2010 m.) ir trečiąkart – 2006-aisiais pagal to paties BK 178 str. „Vagystė“ 4 dalį (teistumas išnykęs 2010 m.)

Konservatorių kandidatas – mįslė rinkėjams

Demokratų partijos „Vardan Lietuvos“ kandidatas į mūsų rajono tarybą O. Golambiauskas buvo nuteistas 1994 metais pagal, kaip pats deklaravo, BK 178 str. 1 d., 151 str. 3 d. ir 182 str. (tai būtų „Vagystė“, „Privertimas lytiškai santykiauti“ ir „Sukčiavimas“; kandidato teistumas išnykęs prieš 29 metus – 1998-aisiais).

Tos pačios Demokratų partijos kandidatas L. Žilinskas teismo kaltu pripažintas 2020 metais pagal BK 281-1 str. „Transporto priemonių vairavimas, kai vairuoja neblaivus asmuo“ 1 dalį. Kada kandidato teistumas panaikintas, jo anketoje, pristatytoje VRK, to nenurodoma. Primename, kad asmenų, kurių teistumas neišnykęs, VRK apskritai neregistravo kandidatais į savivaldą.

Dabartinėje valdančiojoje koalicijoje tebedirbantys rajono tarybos nariai Giedrius Samulevičius (mero pavaduotojas) ir Marius Krakauskas į rajono valdžią vėl kandidatuoja su ta pačia Tėvynės sąjunga – Lietuvos krikščionimis demokratais, su kuria į šios kadencijos rajono tarybą atėjo ir prieš ketverius metus.

G. Samulevičius dabar pretenduoja į rajono mero postą ir yra 1-asis konservatorių partijos kandidatų sąraše, o M. Krakauskas eina į tarybą 2-uoju numeriu. Trečiuoju kandidatu įrašytas irgi žinomas žmogus – Marcinkonių seniūnas Vilius Petraška, kurio dabartinės pareigos, beje, pagal įstatymą nėra suderinamos su rajono tarybos nario pareigomis.

Tad seniūnui, jei jį kovo 5 dieną rinkėjai deleguotų į rajono tarybą, tektų pasirinkti – arba eiti ten, kur jį siunčia rinkėjai, ir dirbti visuomeniniais pagrindais, arba toliau sėkmingai seniūnauti su garantuotu kasmėnesiniu atlyginimu. (Iki šiol rajone nė vienas į savivaldos rinkimus ėjęs ir juos laimėjęs seniūnas neatsisakė  seniūno pareigų.) Bet labai gali būti, kad seniūnas V. Petraška yra nusprendęs išeiti į pensiją, ir tuomet, sėkmės rinkimuose atveju, senjorui V. Petraškai jau nebebūtų jokių kliūčių garbingai darbuotis rajono taryboje visų mūsų labui.

TS-LKD partijos 26-ių kandidatų sąraše yra ir daugiau žinomų žmonių, vertų rinkėjų dėmesio, bet taip pat yra ir vienas teistas už tyčinį nusikaltimą – 16 numeriu pažymėtas Virginijus Rutkauskas.

Neapsiėjo be „šeimyninės rangos“

V. Rutkauskas teismo nuosprendžiu buvo pripažintas kaltu 2012 metais pagal Baudžiamojo kodekso 201 str. „Neteisėtas namų gamybos stiprių alkoholinių gėrimų, nedenatūruoto, denatūruoto ar techninio etilo alkoholio, jų skiedinių (mišinių) ir aparatų jiems gaminti gaminimas, laikymas, gabenimas ar realizavimas“ 3 dalį.

Politinio komiteto „Drauge su Jumis“ 50-ies kandidatų sąrašo viršuje – beveik visa dabartinė savivaldybės vadovybė: meras ir kandidatas į merus Algis Kašėta (1-asis numeris), žemiau – savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas (4-as), jo pavaduotoja Vilma Miškinienė (2-a), mero patarėjas Jonas Kleponis (7-as).

Tame sąraše yra ir 7 dabartiniai rajono tarybos nariai, 2019 metais išrinkti iš visuomeninio rinkimų komiteto „Algio Kašėtos sąrašas „Drauge su Jumis“: Saulius Ivanauskas (3-ias), Rasa Kačiurinienė (5-a), Kęstutis Budėnas (6-as), Audrius Saulynas (8-as), Rytis Amšiejus (10-as), Michailas Golubevas (11-as) ir Gintautas Kanauka (50-as).

Į rajono tarybą „Drauge su Jumis“ kandidatuoja ir buvęs Senosios Varėnos A. Ryliškio mokyklos direktorius, ir buvusio Varėnos komunalinio ūkio direktorius, ir daug kitų tiek savivaldybei priklausančiose, tiek ir nepriklausančiose įmonėse arba įstaigose dirbančių ar dirbusių daugeliui pažįstamų varėniškių.

Neapsieita ir be „šeimyninės rangos“, į kandidatų sąrašą įtraukus savivaldybės administracijos direktoriaus A. Verbicko marčią Robertą Verbickienę (14 numeris). Užtat tarp „Drauge su Jumis“ pusšimčio kandidatų į mūsų rajono aukščiausiąją valdžią nėra teistų asmenų, kas jau tampa kone retenybe rinkimuose.

Be teistų kandidatų – nė žingsnio

Partija „Laisvė ir teisingumas“ kandidatu į merus iškėlė Marių Juškevičių, bet 13-os kandidatų į rajono tarybą sąraše jis kažkodėl įtrauktas ne 1-u, o tik 3-iu numeriu (žr. sąrašą).

Pirmąją vietą šiame sąraše užima kandidato į merus dėdė (tėvo brolis) Almantas Juškevičius, 5-asis – dabartinio rajono tarybos nario (ir kandidato į tarybą „Drauge su Jumis“ sąraše) Ryčio Amšiejaus tėvas, yra čia ir UAB-o direktorė bei akcininkė, ir augalininkystės specialistas, yra ir bedarbių, ir neišsilavinusių (išsilavinimo nedeklaravo dauguma). Yra ir teistas kandidatas, tai – 13 numeriu įrašytas Valdas Sinkevičius.

V. Sinkevičius teismo kaltu pripažintas 2007 metais pagal Baudžiamojo kodekso 164 straipsnį „Vengimas išlaikyti vaiką“ (teistumas išnykęs ar panaikintas 2008 metais).

Darbo partija, kandidatu į mūsų rajono merus iškėlusi Remigijų Bugailiškį, į rajono tarybą deleguoja 16 kandidatų, iš kurių beveik pusė – pensininkai, bet yra ir jaunų, ir teistų, o pastarųjų – net trys.

Vienas jų – 8-u numeriu į Darbo partijos kandidatų sąrašą įtrauktas Viktoras Vasilionokas buvo teistas du kartus. Pirmą kartą teismas jį kaltu pripažino 2015 metais pagal Baudžiamojo kodekso (BK) 309 str. „Disponavimas pornografinio turinio dalykais“ 2 dalį (teistumas išnykęs 2018 m.). Antrąkart teismo nuosprendžiu V. Vasilionokas nuteistas 2020 metais pagal BK 281-1 str. „Transporto priemonių vairavimas, kai vairuoja neblaivus asmuo“ 1 dalį. Teistumo panaikinimo data kandidato anketoje nėra pažymėta.

„Rekordas“ Darbo partijos komandoje

Du kartus yra teistas ir 10-asis sąraše Darbo partijos kandidatas Ričardas Dainius Čižinauskas: pirmąkart – 1992 metais pagal BK 128 str. „Užsienio valstybės, Europos Sąjungos ar tarptautinės viešosios organizacijos simbolių išniekinimas“ 2 dalį ir BK 246 str. „Aprašyto ar areštuoto turto arba turto, kuriam nustatytas laikinas nuosavybės teisės apribojimas, perleidimas, paslėpimas, sunaikinimas ar sugadinimas“ 2 dalį (teistumas išnykęs 1995 m.). Antrąkart R. D. Čižinauskas teismo pripažintas kaltu 2002 metais pagal BK 246-1 straipsnio, kuris numato baudžiamąją atsakomybę už turto, kuriam laikinai apribotos nuosavybės teisės, perleidimą, paslėpimą, sugadinimą ar sunaikinimą, 2 dalį (teistumas išnykęs 2004 metais).

O štai dar vienas Darbo partijos kandidatas, pasiryžęs patekti į mūsų rajono aukščiausiąją valdžią ir į sąrašą įtrauktas 9-uoju numeriu, Vidmantas Žitkus yra teistas… net 9 kartus, be to, ne tik Lietuvoje, bet ir Didžiojoje Britanijoje bei Italijoje.

Taigi Darbo partijos kandidato į mūsų rajono tarybą V. Žitkaus teistumai iš eilės: 1990 metais nuteistas Lietuvoje pagal BK 118 str. „Padėjimas kitai valstybei veikti prieš Lietuvos Respubliką“ 3 dalį; 2007 m. rugpjūtį nuteistas D. Britanijoje pagal BK 1701 00 „Vagystė“; 2007 m. gruodį nuteistas D. Britanijoje pagal BK 1200 00 „Nusikaltimai valstybei, viešajai tvarkai, teisingumo vykdymui arba prieš valstybės pareigūnus“ ir BK 1701 00 „Vagystė“; 2008 m. sausį nuteistas D. Britanijoje pagal BK 1200 00 „Nusikaltimai valstybei, viešajai tvarkai, teisingumo vykdymui arba prieš valstybės pareigūnus“ ir BK 1701 00 „Vagystė“; 2008 m. vasarį nuteistas D. Britanijoje pagal BK 1701 00 „Vagystė“; 2008 m. birželį nuteistas D. Britanijoje pagal BK 1701 00 „Vagystė“; 2014 m. nuteistas D. Britanijoje pagal BK 0811 00 „Nesunkus kūno sužalojimas“ ir BK 1606 00 „Tyčinis nuosavybės sugadinimas ar sunaikinimas“; 2015 m. nuteistas D. Britanijoje pagal BK 0907 00 „Prievarta, mėginimas paveikti, persekiojimas, priekabiavimas arba psichologinė ar emocinė agresija“; 2017 m. nuteistas Italijoje pagal BK 2302 00 „Pagalba neteisėtai atvykti į šalį ir gyventi joje“.

Į mūsų rajono tarybą kandidatuoja ir dar viena politinė partija – Lietuvos lenkų rinkimų akcija-Krikščioniškų šeimų sąjunga – tik savo kandidato į merus neturi. O tarp siūlomų kandidatų yra du mokytojai, bibliotekininkė, pora bedarbių, bet daugiausia – darbininkijos atstovai. Ir teistų tarp jų, beje, nėra nė vieno.

Diana Zubavičienė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai