Pirmadienis, 25 gruodžio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosRajono valdžios teismai negąsdina

Rajono valdžios teismai negąsdina

Savo sutartinių įsipareigojimų – iki šių metų rugpjūčio Varėnos Aušros gatvėje 17 pastatyti daugiabučių namų kvartalą – neįvykdžiusi UAB „Somnus LT“ vėliau prašė rajono tarybos pratęsti statybų terminą, bet prašymas buvo atmestas, o štai šį antradienį įvykusiame posėdyje rajono taryba balsų dauguma galiausiai nusprendė sutartį nutraukti…

Dėl statybų termino pratęsimo susitarti nepavyko
Trumpai priminsime, kad 2019 metų lapkritį rajono taryba nusprendė 99-iems metams per aukcioną išnuomoti Varėnos Aušros gatvėje 17 esantį žemės sklypą su sąlyga, kad nuomininkas per 3 metus tenai pastatys viešbutį arba gyvenamosios paskirties daugiabučio pastatą. To nepadarius, žemės sklypo nuomos sutartis turėjo būti nutraukta.
2020 metų rugpjūčio 10 dieną Nacionalinė žemės tarnyba (NŽT) pasirašė žemės nuomos sutartį su aukcioną laimėjusia UAB „Somnus LT“.
„Somnus LT“ ketino Varėnos miesto centre pastatyti daugiabučių namų kvartalą su 46-iais aukščiausios kokybės standartus atitinkančius butais ir komercinėmis patalpomis, bet šių planų bendrovei laiku įgyvendinti nepavyko. Bendrovės atstovas Mantas Timaitis kreipėsi į rajono tarybą su pageidavimu pratęsti sutartį dar 18-kai mėnesių. Tačiau rajono tarybai jo argumentų nepakako ir prašymas šių metų rugsėjo 26 dienos posėdyje buvo atmestas (už sutarties pratęsimą tąkart balsavo 9 rajono tarybos nariai, 6 buvo prieš, 5 susilaikė ir 5 nebalsavo). Apie tai rašėme rugsėjo 29 dienos „Merkio krašto“ straipsnyje „Rajono taryba tarė žodį: daugiabučio Aušros gatvėje nebus“.
„Teismo sprendimas nebūtų blogiausias atvejis“
Šį antradienį posėdžiavusios rajono tarybos darbotvarkėje buvo įtrauktas sprendimo projektas „Dėl teikimo nutraukti valstybinės žemės nuomos sutartį“. Minėtąjį siūlymą rajono tarybos nariai prieš tai apsvarstė komitetuose. Vieni tikino, kad reikia pratęsti sutartį ir žūtbūt ją išsaugoti, kiti laikėsi nuomonės tiesiog ją nutraukti. Tačiau daugiausia rajono tarybos nariai užtruko gvildendami klausimą – kaip viskas klostysis toliau, jeigu UAB „Somnus LT“ paduos rajono savivaldybę į teismą?
Ši abejonė nuskambėjo ir rajono tarybos posėdyje. Sprendimo projektą parengęs rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis sakė negalįs prognozuoti, kas būtų, jeigu būtų. Jis taip pat teigė, kad rajono biudžete nėra numatyta lėšų bylinėjimosi išlaidoms, nes dar nesibylinėjama.
„Dažniausiai teismo atveju būna pritaikomos kažkokios laikinos apsaugos priemonės. Tikėtina, kad sutarties nutraukimas bus stabdomas. Praėjusiame posėdyje taryba nesutiko pratęsti sutarties, ir dabar ji yra nei pasibaigusi, nei tęsiama, todėl savivaldybės administracija negali pasirašyti nei infrastruktūros plėtros sutarties, nei išduoti statybos leidimo. Mano nuomone, teismo sprendimas nebūtų blogiausias atvejis, nes teismas gali baigtis taikos sutartimi, pagal kurią rangovas galėtų prisiimti kažkokius specialius įsipareigojimus“, – aiškino E. Zaleskis.
Rajono tarybos opozicijos atstovas Martynas Katelynas pareiškė žinantis, kad rajono savivaldybė jau yra paduota į teismą. „Rangovei „UAB Somnus LT“ nebuvo suteikta galimybė pasirašyti infrastruktūros plėtros sutartį ir šis atsisakymas jau yra užginčytas teisme“, – teigė politikas.
„Somnus LT“ irgi užsiminė apie teismą
Beje, dieną prieš rajono tarybos posėdį – lapkričio 13-ąją – UAB „Somnus LT“ išsiuntinėjo tarybos nariams štai tokį laišką:
Gerbiami Varėnos rajono savivaldybės Tarybos nariai. Labai malonu, kad klausimas dėl daugiabučių kvartalo vystymo Aušros g. 17 susilaukė daugiau dėmesio ir diskusijų nei praeituose komitetuose. Be abejo, sprendžiamas klausimas rimtesnis. Rytojaus tarybos posėdyje spręsite, ar nutraukti nuomos sutartį prieš laiką arba nepritarti pateiktam sprendimui dėl nuomos sutarties nutraukimo prieš laiką. Norėčiau atkreipti Jūsų dėmesį į keletą svarbių detalių ir neaiškumų, kurie kilo komitetų posėdžių metu.
Taip, šiandieną sutarties šalis yra NŽT (kuri, be kita ko, nemato problemos sutartį pratęsti ir mano, jog sutartis vykdoma tinkamai, be to, savivaldybė gauna nuomos mokestį iš šios nuomos sutarties).
Nuo 2024 metų miestų ir miestelių žemės patikėtiniais tampa savivaldybės. Priešingai, nei teigia E. Zaleskis, kuris vienu atveju teigė, kad „esamos sutartys ir sklypai nepereina savivaldybei ir lieka NŽT“; kitu atveju teigė, kad „sklypas pereina, bet sutarties šalis lieka NŽT“.
Pateikiu Žemės įstatymo pakeitimo įstatymo, kuriuo vadovaujantis, bus vykdomi veiksmai, ištraukas. (…) Apibendrinant visas NŽT, kaip valstybinės žemės patikėtinės, teises ir pareigas miestų ir miestelių teritorijose perims atitinkama savivaldybė – tiek pagal galiojančias, tiek pagal naujai sudaromas sutartis.
Komitetuose taip pat diskutavote apie tai, kas būtų atsakovas teismuose. Tikrai nėra tiesa, kaip teigia E. Zaleskis – jei sutartis būtų nutraukta, bylinėtis tektų NŽT, o savivaldybė kažkaip liktų nuošalyje ar trečiuoju asmeniu. Akivaizdu, kad perėmusi teises ir pareigas iš NŽT savivaldybė taptų atsakove teismuose. 
 Taigi, Gerbiami Tarybos nariai, tikiu, kad balsuosite pagal savo sąžinę ir matydami situaciją objektyviai. Šiuo atveju susilaikyti, nebalsuoti ar balsuoti prieš reiškia ieškoti būdo spręsti situaciją ne teismo, o derybų ir bendradarbiavimo keliu. Nutraukti sutartį visada spėsite. 
„Aušros 17“ yra svarbus ir rimtas projektas Varėnos miestui ir jo vystymuisi. Nuoširdžiai manau, kad toks projektas ne tik papuoštų miestą, bet ir atkreiptų dėmesį, paskatintų kitų potencialių investuotojų domėjimąsi šiuo nuostabiu Lietuvos kraštu.
Gero vakaro ir teisingo balsavimo ryt.
Už Naują Varėną!
“.
Vis dėlto daugumos rajono tarybos narių, regis, neišgąsdino galimos teisminės procedūros: „už“ sutarties nutraukimą balsavo 13 tarybos narių, 6 – „prieš“, 2 susilaikė ir tiek pat nebalsavo. Sprendimo projektui dėl žemės sklypo nuomos sutarties su „Somnus LT“ nutraukimo pritarta.
Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai