Pirmadienis, 20 sausio, 2025
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosSavivaldybė nusiteikusi tvarkyti priedangas, mus saugančias nuo bombų

Savivaldybė nusiteikusi tvarkyti priedangas, mus saugančias nuo bombų

Paskutiniajame praėjusių metų rajono tarybos posėdyje visais balsais pritarta dalyvauti Vidaus reikalų ministerijos paskelbtame projekte – jį įgyvendinus, būtų atnaujintos kai kurios mūsų savivaldybės teritorijoje esančios priedangos, kuriose galėtume pasislėpti karo metu prasidėjus apšaudymams…

Rajone – 36-ios priedangos
Sprendimo projektu, kurį rajono tarybai svarstyti parengė savivaldybės administracijos Investicijų skyrius, siūlyta dalyvauti Vidaus reikalų ministerijos projekte „Priedangų infrastuktūrų plėtra“, kurį įgyvendinus, būtų atnaujinta dalis priedangų, skirtų trumpalaikei apsaugai nuo apšaudymo karo atveju. Tai yra – būtų įrengti evakuaciniai išėjimai, pritaikant juos žmonėms su negalia, languose įstatyti apsauginiai šydai, taip pat įrengtos vėdinimo, gaisro aptikimo ir signalizavimo sistemos arba autonominio dūmų signalizatoriai bei pastatyti elektros generatoriai. Rajono mero potvarkiu patvirtintame sąraše yra iš viso 36 priedangos, išsidėsčiusios įvairiose gyvenvietėse. Antai daugiausia specialiuoju geltonos spalvos ženklu „Priedanga“ pažymėtų statinių yra Varėnoje – „Ryto“ progimnazija, Kultūros centras, Alytaus profesinio rengimo centro Varėnos profesinio mokymo skyrius, Jadvygos Čiurlionytės menų mokykla, Sveikatos centras, kavinė „Grilis“, daugiabučio namo savininkų bendrija „Blokas“ (Marcinkonių g. 16), Švietimo centras, savivaldybės administracijos pastatai, Moksleivių kūrybos centras, seniūnija ir „Žilvičio“ vaikų lopšelis-darželis.
Naujuosiuose Valkininkuose ir Valkininkų miestelyje ženklu „Priedanga“ pažymėta ambulatorija, senjorų namai „Pušelė“, kultūros centras ir Santaros klinikų stacionarinės reabilitacijos skyrius; Senojoje Varėnoje – Andriaus Ryliškio pagrindinė mokykla, Šv. arkangelo Mykolo bažnyčia ir „Nykštuko“ vaikų lopšelis-darželis; Matuizose – pagrindinė mokykla, kultūros centras ir seniūnija; Merkinėje – „Merkio“ gimnazijos Merkinės Vinco Krėvės skyrius ir daržovių saugykla; Marcinkonyse – Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcijos Marcinkonių lankytojų centras ir Gamtos mokykla; Vydeniuose – buvusi mokykla ir seniūnija; Perlojoje – daugiafunkcis centras; Užuperkasyje – gimnazija; Panočiuose – buvusi mokykla; Žilinuose – kultūros centras; Dubičiuose – kaimo bendruomenės namai; Liškiavoje – Švč. Trejybės bažnyčia.
Visoms priedangoms įrengti pinigų nepakaks
Planuojamas biudžetas priedangoms atnaujinti – iki 200 tūkst. eurų, o maksimali investicijų suma vienai priedangai – 40 tūkst. eurų (projektas finansuojamas Valstybės gynybos fondo lėšomis). Rajono savivaldybės administracijos parengties pareigūnas Valdas Tamulevičius „Merkio kraštui“ nurodė, kad į finansavimą gali pretenduoti visos savivaldybės, o jo dydis bus skirstomas, atsižvelgus į gyventojų skaičių.
„Savivaldybėms, kuriose gyventojų skaičius neviršija 50 tūkst. žmonių, numatytas maksimalus – 200 tūkst. eurų – finansavimas. Taigi mūsų savivaldybė taip pat papuola į šią kategoriją. Taip pat yra kelios sąlygos, pavyzdžiui, vienos priedangos finansavimas neturi viršyti 40 tūkst. eurų dydžio sumos, o vieno kvadratinio metro įrengimas neturi kainuoti daugiau kaip 100 eurų. Tarkime, jeigu priedanga yra 20-ies kvadratinių metrų ploto, jos atnaujinimui negali būti skirta daugiau kaip 2 tūkst. eurų“, – komentavo pašnekovas.
Kadangi visų 36-ių rajono priedangų atnaujinimui pinigų nepakaks, iš jų buvo atrinktos 11: Matuizų pagrindinėje mokykloje, Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokykloje, Alytaus profesinio rengimo centro Varėnos profesinio mokymo skyriuje, Senosios Varėnos „Nykštuko“ vaikų lopšelyje-darželyje, Varėnos kultūros centre, daugiabučio namo savininkų bendrijoje „Blokas“, Varėnos sveikatos centre, taip pat rajono savivaldybės administraciniame pastate, Naujųjų Valkininkų senjorų namuose „Pušelė“, Perlojos daugiafunkciame centre ir Varėnos „Žilvičio“ vaikų lopšelyje-darželyje.
„Pasirinkome tokius pastatus, kuriuose ar šalia jų susirenka daug žmonių, ir nutarėme įrengti tai, kas būtiniausia – rezervinius elektros energijos šaltinius, neįgaliųjų pakėlimo ir nusileidimo mechanizmus, taip pat vėdinimo sistemas, priešgaisrinę signalizaciją, avarinius išėjimus. Tačiau ministerija patikino, kad finansavimas civilinei saugai bus padidintas, tad ateityje, tikimės, bus įrengos ir likusios priedangos“, – teigė V. Tamulevičius.
Savivaldybės parengties pareigūnas „Merkio kraštui“ taip pat aiškino, kad bus įtvirtinti 3 priedangų lygiai: 3-iojo lygio priedangoje žmonės galės pasislėpti iki 5-ių valandų, 2-ojo lygio – iki 24 valandų, o 1-ojo lygio – iki 72 valandų. Priklausomai nuo priedangos lygio, numatyti skirtingi reikalavimai bei rekomendacijos. Pavyzdžiui, jeigu 3-iojo lygio priedangoms taikomi minimalūs reikalavimai, tai 1-ojo lygio priedangos turės būti aprūpintos vandens atsargomis, sauso maisto daviniais ir panašiai.
„Šiuo metu rajone esančios priedangos priskiriamos 3-ajam lygiui, jose galima pasislėpti kelioms valandoms, tačiau priedangose, kurias esame numatę sutvarkyti, išskyrus daugiabučio namo savininkų bendriją, po įrengimo bus galima apsistoti iki paros. Planuojame, kad laikui bėgant patalpos bus pritaikytos 1-ojo lygio priedangoms. Vienas iš reikalavimų tokioms priedangoms, kad priklausomai nuo jose talpinamo žmonių kiekio, būtų du trečdaliai sėdimų ir tiek pat gulimų vietų“, – vardijo V. Tamulevičius.
Vidaus reikalų ministerija skelbia, kad šiemet investicijoms į priedangas numatoma iš viso skirti 12 mln. eurų, o iki 2030 metų – iš viso 77 mln. eurų.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai