Trečiadienis, 11 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosSavivaldybėje ir seniūnijose – norinčiųjų gauti kompensacijas už šildymą antplūdis

Savivaldybėje ir seniūnijose – norinčiųjų gauti kompensacijas už šildymą antplūdis

Varėnos rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus „Merkio
kraštui“ pateiktais duomenimis, lyginant su praėjusiais metais šiemet jau priimta
maždaug 1000 daugiau gyventojų prašymų dėl būsto šildymo, geriamojo ir karšto
vandens išlaidų kompensacijų…

Jau priimta beveik 3000 prašymų

Šį šildymo sezoną šalies specialistai palankių vartotojams prognozių, deja, neturi: spėjama, kad jis gali būti pats brangiausias per pastaruosius dešimtmečius, tad Vyriausybė meta gelbėjimosi ratą – sunkiau besiverčiantys ir net vidutinį atlyginimą uždirbantys gyventojai gali pasinaudoti šildymo išlaidų kompensacijomis nepriklausomai nuo to, kokiu kuru jie šildosi savo būstą.

Su „Merkio kraštu“ bendravusi rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotoja Irma Liaudanskytė suskaičiavo, kad vien per 9 šių metų mėnesius gauta 833 prašymais daugiau negu 2021 metais per tą patį laikotarpį, t. y. per 9 praėjusių metų mėnesius buvo priimti 1873 rajono gyventojų prašymai dėl būsto šildymo, šalto ir karšto vandens išlaidų kompensacijų, šiemet per tą patį laiką – 2706.

Pašnekovė taip pat komentavo, kad gyventojai kaimuose, norintys gauti kompensaciją, turėtų kreiptis į savo seniūniją, o varėniškiai – į savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyrių, iš anksto užsiregistravę telefonu 831053627. Savo prašymą galima pateikti ir elektroniniu būdu per Socialinės paramos šeimai informacinę sistemą www.spis.lt. Pildant užklausą internetu, reikės pateikti informaciją apie būsto kvadratūrą, jame gyvenančiųjų žmonių skaičių bei gaunamas pajamas.

Kompensacija – už visą šildymo sezoną

Gauti kompensaciją už būsto šildymą, geriamąjį ir karštą vandenį turi teisę deklaravę gyvenamąją vietą, taip pat būstą nuomojantys žmonės. Piniginė išmoka skiriama, atsižvelgus į bendras gyventojų pajamas. Tad, jeigu namuose gyvena daugiau nei vienas žmogus, prašymus turi pateikti kiekvienas atskirai. Kompensacijos suma, kaip skelbiama, priklauso ir nuo būsto ploto, valstybės remiamų pajamų dydžio, oro temperatūros, ir nuo šildymui sunaudojamos energijos ar kuro rūšies bei jo kainos.

Socialinės paramos skyriaus vedėjo pavaduotojos I. Liaudanskytės teigimu, kompensacijas bus galima gauti už visą šildymo sezoną: „Pavyzdžiui, jeigu žmogus kreipsis 2023 metų kovą, kompensacijos galės būti išmokamos ir už 2022 metų spalio-gruodžio, ir už 2023 metų sausio bei vasario mėnesius“.

Netyla gyventojų skambučiai

Šiuo metu savivaldybės Socialinės paramos skyriaus priimamajame gyventojus aptarnauja 1 darbuotoja, dar 11 darbuotojų prašymus dėl kompensacijų priima seniūnijose.

Štai Marcinkonių seniūnijos socialinio darbo organizatorė Danutė Stankūnienė „Merkio kraštui“ patvirtina – susidomėjimas piniginėmis išmokomis už šildymą šiemet didesnis nei pernai. D. Stankūnienė jau priėmė Marcinkonių, Žiūrų ir Kašėtų gyventojų prašymus. Ilgėliau, pasak pašnekovės, tenka palaukti žmonėms, neturintiems galimybės atvažiuoti į seniūniją.

Merkinės seniūnijos socialinio darbo organizatorė Silvestra Batulevičienė pasakojo, kad kompensacijomis aktyviau pradėta rūpintis dar pernai, o štai šiemet skambinančiųjų srautas – gerokai didesnis. „Žmonės po truputį įpranta, kad reikia skambinti iš anksto ir registruotis. Manau, kad prie to prisidėjo ir žiniasklaida, kuri skleidžia tą informaciją, nes anksčiau daugiausia kreipdavosi pensininkai, o šiemet kompensacijomis jau domisi ir dirbantys žmonės, turintys šeimas“, – pakomentavo S. Batulevičienė.

Kaniavos seniūnijos socialinio darbo organizatorė Liuda Trakimavičienė irgi atskleidė skambučių sulaukianti ženkliai daugiau nei praėjusiais metais. Moteris svarstė, kad tam įtakos turėjo ir informacijos sklaida, ir prognozuojamos didesnės šildymo kainos, taip pat išbrangęs kietasis kuras.

Kai kurie apie kompensaciją nė nežino

Socialiniame tinkle „Facebook“ šių eilučių autorė šia tema paskelbė apklausą.

Beveik pusė apklausos dalyvių iš maždaug 30-ies nurodė net nežinoję apie galimybę gauti kompensaciją už būsto šildymą. maždaug trečdalis respondentų tokios kompensacijos prašė arba ruošiasi prašyti pirmą kartą, dar ketvirtadalis pažymėjo piniginių išmokų prašantys kasmet, o štai likusieji apklausoje sudalyvavavę rajono gyventojai kompensacijų teigė niekada neprašę ir neprašys, nors ir galėtų.

Smarkiai brango malkos

Nepigus kūrenimas ir kietuoju kuru. Kad jis šiemet pabrango trečdaliu, pripažįsta ir Valstybinių miškų urėdijos Varėnos regioninio padalinio Medienos ruošos ir prekybos vadovas Dainius Muzikevičius. Malkų jomis besišildantiems gyventojams, anot pašnekovo, miškų urėdija parduoda palyginti mažai, mat žmonės patys esą turi nuosavų miškų ir kuru apsirūpina savarankiškai.

O štai varėniškė pensininkė Birutė, šildanti savo būstą malkomis, jas perka. Nors šios kuro rūšies senjorė savo malkinėje yra prikaupusi anksčiau, dar papildomai nusipirko birželį iš privataus pardavėjo. Už 6 kubinius metrus jau suskaldytų pušinių malkų pardavėjas tąkart paprašė 270 eurų. Moteris ankstesniais metais už tą patį kiekį sakė mokėjusi maždaug 100 eurų pigiau. Pašnekovės žodžius patvirtina ir internete esantys skelbimai. Tarkime, už 5 kubus malkų kai kurie prekiautojai jau nori 350 ar net 450 eurų.

Apie galimą šildymo kompensaciją ponia Birutė teigė girdėjusi, bet niekada jos neprašiusi. Tačiau šią savaitę senjorė nusprendė paskambinti į savivaldybės Socialinės paramos skyrių ir užsiregistruoti vizitui. Tiesa, savo eilės jai reikės palaukti iki gruodžio pabaigos.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai