Sekmadienis, 8 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosSavivaldybės kišenę tebešildo 1,6 mln. eurų nemokamai elektrai pasigaminti

Savivaldybės kišenę tebešildo 1,6 mln. eurų nemokamai elektrai pasigaminti

Šį mėnesį Lietuvos Prezidentūroje įvyko ketvirtasis Prezidento Gitano Nausėdos inicijuotas Regionų forumas, kuriame su Vyriausybės nariais, politinių partijų lyderiais, ekspertais, visuomenininkais ir savivaldybių merais, be visa kita, diskutuota bene aktualiausia šių dienų tema – apie savivaldos galimybes valdyti elektros kainas; tad „Merkio kraštas“ domėjosi, kokių priemonių tam ruošiasi imtis ar jau ėmėsi mūsų rajono valdžia…

Elektrėnuose saulės elektrinė jau veikia

Regionų forume savo pranešimus iš Prezidentūros tribūnos skaitė trijų savivaldybių atstovai iš Joniškio, Klaipėdos ir Elektrėnų. Pastarosios savivaldybės, kuri gyventojų skaičiumi yra panaši į mūsų, meras Kęstutis Vaitukonis dalijosi gerąja praktika elektros energijos išteklių klausimais.

Šių metų balandį Elektrėnuose jau pradėjo veikti nutolusi saulės elektrinė, dar kitaip vadinama saulės parku, kuris žaliąja energija visus metus nemokamai aprūpins daugiau nei pusę savivaldybei priklausančių įstaigų, tai yra – darželius, mokyklas, socialinės globos centrus, taip pat ligoninę, kultūros centrą, biblioteką ir kitas biudžetines įstaigas.

Elektrėnų savivaldybei priklausanti nutolusi saulės elektrinė yra 1107 kilovatų galios ir per metus pagamins apie 1,4 mln. kilovatvalandžių energijos. Be to, ši elektrinė yra viena moderniausių šalyje – čia įrengti dvipusiai pažangūs saulės moduliai, kartu su sekimo konstrukcijomis autonomiškai keičiantys poziciją pagal realią saulės šviesos padėtį, t. y. jie visuomet bus atsisukę į saulę.

Energetinės nepriklausomybės link žengia ir nemažai kitų rajonų. Antai Tauragės rajono savivaldybės administracija ir Aplinkos projektų valdymo agentūra šių metų vasarį irgi pasirašė finansavimo sutartį dėl nutolusios 1075,3 kilovatų galios saulės fotovoltinės elektrinės įrengimo. Tauragė tam įrengimui turėtų gauti ne mažesnę kaip 853 tūkst. eurų subsidiją. Didžioji dalis tokiu būdu nemokamai pagamintos elektros energijos bus panaudota visoms Tauragės rajono gatvėms apšviesti.

Ukmergės r. savivaldybės valdoma UAB „Ukmergės šiluma“ šiemet taip pat pasirašė sutartį su energetikos bendrove „Ignitis“, pagal kurią pastaroji bendrovė 8 ha žemės sklype įrengs 3,6 kilovatų galios saulės elektrinių parką ir elektra aprūpins net 35 savivaldybės įstaigas bei 12 seniūnijų. Į šį parką investuoti maždaug 4 mln. eurų (savivaldybės indėlis – 28 proc., o likusios lėšos – ES parama), kaip teigiama, atsipirks per 2-2,5 metų.

Saulės elektrinių neįmanoma nusipirkti

Minėtajame Regionų forume dalyvavo ir mūsų rajono meras Algis Kašėta, bet pranešimo apie pigesnę saulės energiją Varėnos rajone neskaitė. Tačiau kitų rajonų pavyzdžiu, kaip meras patvirtino „Merkio kraštui“, ketina sekti ir mūsų rajono savivaldybė. „Jeigu pasisektų, mūsų paskaičiavimais, aprūpintume apie 80 procentų savivaldybės įstaigų“, – trumpai pakomentavo rajono vadovas.

Šia tema su „Merkio kraštu“ daugiau kalbėjęs rajono savivaldybės administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis vardijo, kad saulės baterijas ant stogų jau turi įsirengusios 4 savivaldybės įstaigos – Valkininkų gimnazija, Matuizų ir Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinės mokyklos bei Varėnos „Ryto“ progimnazija (tokias baterijas turi įsirengusios ir dvi rajonui svarbios viešosios įstaigos – Varėnos ligoninė ir poliklinika).

Sutartis dėl finansavimo pasirašė dar 13-ka kitų savivaldybei priklausančių įstaigų: Varėnos sporto centras, „Ąžuolo“ bei Merkinės Vinco Krėvės gimnazijos, Varėnos „Žilvičio“ ir „Pasakos“ vaikų lopšeliai-darželiai, Varėnos švietimo ir Socialinių paslaugų centrai, rajono bendruomeniniai vaikų globos namai, taip pat Varėnos bei Merkinės globos namai, Merkinės krašto muziejus, Varėnos viešoji biblioteka ir savivaldybės administracija. Bendrai šioms rajono biudžetinėms įstaigoms Aplinkos apsaugos ministerija skyrė 1,658 mln. eurų dydžio (dar 20 proc. šios sumos papildomai numatyta skirti iš rajono biudžeto) paramą saulės elektrinėms įsirengti ar įsigyti, kurių galia iš viso siekia 2,065 megavato. Tačiau, kaip sakė E. Zaleskis, darbai stringa, nes dabar saulės baterijų poreikis didelis, o jų gauti praktiškai nėra iš kur.

„Saulės parkuose dabar įsigyti reikiamos įrangos neįmanoma, nors dauguma saulės elektrinių buvo planuojama pirkti būtent iš tų parkų. Net ir fiziniam asmeniu tai praktiškai neįmanoma, nes tų elektrinių labai trūksta, o įstaigoms – dar sudėtingiau, nes jos turi laikytis viešųjų pirkimų reikalavimų. Kelios mūsų įstaigos bandė pirkti, bet nepavyko, nes paprasčiausiai nėra pasiūlos. Prognozuojama, kad galimybė įsigyti elektrinę atsiras kitų metų antrąjį pusmetį“, – aiškino E. Zaleskis.

Galimybės tebesvarstomos

„Ignitis saulės parkų“ produkto vadovė Indrė Baltušienė yra sakiusi, kad susidomėjimas saulės elektrinėmis šiemet yra rekordinis, mat vien per pirmąjį šių metų pusmetį įmonė pardavė tiek nutolusių saulės parkų, kiek planuota jų parduoti per visus metus. Be to, dėl augančios paklausos ir infliacijos elektrinių įrengimas pabrango nuo 10 iki 30 proc.

Pasak Turto valdymo skyriaus vedėjo E. Zaleskio, svarstomos dvi galimybės – įsigyti norimą elektrinės dalį arba savivaldybės teritorijoje statyti nuosavą saulės parką. Tačiau tam visų pirma reikia turėti laisvos žemės, kadangi, kaip skelbia šios srities žinovai, 1 kilovatui reikia ne mažiau kaip 10 kvadratinių metrų ploto. Šiuo klausimu, kaip teigė E. Zaleskis, savivalda turėtų apsispręsti kitąmet.

„Ar tokį parką statys savivaldybė, ar įsigysime saulės elektrines jau pastatytame saulės parke, bus sprendžiama atlikus abiejų alternatyvų finansinę analizę, įvertinus technines galimybes ir rinkos situaciją“, – kalbėjo E. Zaleskis.

Evelina Kuliešė

5 KOMENTARAI

  • Jūs teisus. Kaip mus informavo Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorius Danas Bortkevičius, ant šios įstaigos stogo esančios saulės baterijos elektra aprūpina ne PSPC, o Varėnos ligoninę. Atsiprašome už klaidą.

 1. Pacientų dėmesiui !

  Atvykus pas Varėnos ligoninės konsultacinės poliklinikos gydytojus,

  pasiimti talonėlio prie registratūros esančiame terminale

  NEREIKIA

  • Gerbiamasis skaitytojau, ačiū, kad atidžiai skaitote mūsų straipsnius. Norėčiau paaiškinti, kad Jūsų komentarai nėra trinami, o paprasčiausiai nepatvirtinti, todėl po šia publikacija jų ir nematote, kadangi visuose rašote tą patį. Kaip jau turbūt pastebėjote, savo klaidą pripažinome ir būtinai apie ją paskelbsime artimiausiame laikraščio numeryje. Dar kartą ačiū už patikslinimą bei supratingumą.

Comments are closed.

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai