Trečiadienis, 15 sausio, 2025
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosSeimas sudavė skaudų smūgį

Seimas sudavė skaudų smūgį

Nuo ateinančių 2025-ųjų metų Seimas atėmė galimybę skirti dalį gyventojų pajamų mokesčio biudžetinėms įstaigoms – mokykloms, darželiams, taip pat sodininkų ir daugiabučių bendrijoms, tad kiek pinigų praras minėtieji paramos gavėjai bei kaip jie vertina įstatymų leidėjų įtvirtintus pakeitimus, domėjosi „Merkio kraštas“…

Pataisas priėmė 2022 metais
Priminsime, kad Labdaros ir paramos įstatymo pataisas Seimas balsų dauguma priėmė dar 2022 metais. Pagal naująją tvarką nuo 2025 metų 1,2 procento gyventojų pajamų mokesčio (GPM) bus galima skirti tik nevyriausybinėms organizacijoms, iki 0,6 procento – politinėms partijoms ir komitetams bei profesinėms sąjungoms.
Nevyriausybinių organizacijų plėtros įstatymas numato, kad nevyriausybinėms organizacijoms nepriskiriamos sodininkų, daugiabučių gyvenamųjų namų bei kitos paskirties pastatų savininkų įsteigtos bendrijos. Iš paramos gavėjų sąrašo taip pat išbraukiamos visos biudžetinės įstaigos – mokyklos, darželiai ir panašiai.
Dosniausios paramos sulaukusios biudžetinės įstaigos
Antai naujausiais duomenimis, kuriuos skelbia Valstybinė mokesčių inspekcija, 2023 metais mūsų rajone buvo įregistruota per 200 įstaigų, asociacijų, klubų, bendrijų ir kitų organizacijų, kurioms mokesčių mokėtojai skyrė dalį savo jau sumokėto GPM. Peržvelgus pernykštę statistiką, dosniausios mokesčių mokėtojų paramos sulaukė trys biudžetinės įstaigos: Varėnos „Žilvičio“ vaikų lopšelis-darželis (1 tūkst. 403 eurų), Merkinės krašto muziejus (1 tūkst. 244 eurų) ir Varėnos „Ryto“ progimnazija (1 tūkst. 25 eurų).
905 eurų dydžio paramą gavo Varėnos Jadvygos Čiurlionytės menų mokykla, 646 eurus – Merkinės globos namai, 569 eurus – Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinė mokykla, 562 eurus – Varėnos „Pasakos“ vaikų lopšelis-darželis, 529 eurus – Matuizų pagrindinė mokykla, 513 eurų – Varėnos globos namai, 490 eurų – Varėnos viešoji biblioteka, 466 eurus – Liškiavos daugiafunkcis centras, 463 eurus – Varėnos „Ąžuolo“ gimnazija, 426 eurus – Varėnos sporto centras, 333 eurus – Varėnos socialinių paslaugų centras, 210 eurų – Dzūkijos nacionalinio parko ir Čepkelių valstybinio gamtinio rezervato direkcija, 120 eurų – Marcinkonių daugiafunkcis centras, 76 eurus – rajono savivaldybės šeiminiai (vaikų globos) namai, 61 eurą – Perlojos daugiafunkcis centras, 42 eurus – Varėnos kultūros centras.
Skausmingas sprendimas
Varėnos „Ryto“ progimnazijos direktorius Vygantas Pavalkis „Merkio kraštui“ sakė nesidžiaugiąs šalies valdžios sprendimu panaikinti galimybę mokykloms skirti dalį GPM, nes iš valstybės ir rajono biudžeto švietimo įstaigos gauna pinigų tik būtiniausioms išlaidoms.
„Daugiausia tai būdavo mūsų mokinių tėvų aukos, o šiais pinigais disponuodavo mokyklos taryba. Už tuos suaukotus pinigus įsigydavome renginiams ir įvairioms šventėms reikalingos atributikos, kadangi visos ūkio lėšos yra tikslinės ir labai aiškiai apibrėžta, ką mes galime už jas pirkti ir ko – ne, todėl gyventojų pajamų mokestis dėl kai kurių mokyklos pirkimų būdavo patogu“, – komentavo pašnekovas.
Progimnazijos direktorius taip pat prieštaringai vertina įstatymų leidėjų siūlymą, kad tėvai, norintys iš GPM paremti darželį ar mokyklą, patys turės įsteigti specialų labdaros fondą.
„Tai nėra taip paprasta, todėl labai abejoju, ar kas nors apsiims šitą darbą ant savo pečių. Prieš keletą metų sakiau tėveliams, kad yra toks variantas, bet, kai jie pasiaiškino, kaip visa tai reikės administruoti, rengti ataskaitas ir panašiai, noras dingo. Ironiškai pajuokausiu – politinėms partijoms pritrūko lėšų, tai sugalvojo papildomai paimti iš švietimo įstaigų“, – teigė V. Pavalkis.
Panašiai kalbėjo ir Varėnos „Žilvičio“ vaikų lopšelio-darželio direktorė Rimutė Latvienė. „Šis sprendimas tikrai skausmingas, – pripažino pašnekovė. – Kiekvienas euras mums labai svarbus, nes galėdavome nors kiek lengviau atsikvėpti, nusipirkti tai, ko mums reikia. Pavyzdžiui, įsigijome nemažai įrenginių lauko erdvėms, žinoma, dalį pinigėlių reikėjo pridėti ir iš ikimokyklinio krepšelio“.
Apie tai, kad paremti darželį nuo kitų metų bus galima tik per labdaros fondą, direktorės teigimu, su įstaigos bendruomene buvo diskutuojama dar pernai. „Atsirado aktyvių tėvelių, kurie norėtų užsiimti šiuo reikalu“, – tikino R. Latvienė.
Muziejus nėra „labai turtinga įstaiga“
Darbą baigusio senojo Seimo įtvirtinti pakeitimai nuliūdino ir Merkinės krašto muziejaus direktorių Žygimantą Buržinską. „Jų logika, matyt, buvo tokia, kad biudžetinės įstaigos ir taip užsitikrina sau finansavimą. Tokie muziejai kaip Merkinės, kitaip tariant, provincijos muziejai, dažniausiai užsiima ne tik muziejininkystės, bet ir bendruomeninėmis veiklomis. Be to, Merkinės muziejus kartais atlieka ir Turizmo centro vaidmenį, nes pastarasis yra gana silpnas, todėl tenka kuruoti ne tik miestelio turizmą, bet ir kultūrinę veiklą. Nesame labai turtinga įstaiga, tad gyventojų pajamų mokesčio panaikinimas mums yra liūdnas. Organizuojam renginius, pasikviečiam lektorius, o kartais prireikia tvarkyti inventorių, taip pat visokie atvirukai, suvenyrai ir panašiai“, – sakė Ž. Buržinskas.
Muziejaus direktorius taip pat aiškino, jog savivaldybių biudžetinėms įstaigoms lėšas skirsto ir Lietuvos kultūros taryba, tačiau sklinda kalbos, kad jos skiriamo finansavimo irgi norima atsisakyti. „Tokiu atveju neįsivaizduoju, kaip galėsime įgyvendinti kokius nors projektus ar iniciatyvas. Savivaldybė visuomet prisideda prie mūsų projektų maždaug 20-čia procentų. Kasmet įgyvendiname bent po vieną projektą. Jeigu negausime paramos kitais būdais, kalbėsimės ir su savivaldybe. Tačiau negalime skųstis, nes ji labai daug prisidėjo prie istorinio Vazos namo atkūrimo, ir šis projektas savivaldybei bus iš tiesų nelengva finansinė našta“, – teigė pašnekovas.
Paremtos ir sodininkų bei daugiabučių namų bendrijos
Pernai mokesčių mokėtojų paramos per GPM sulaukė ir sodininkų bendrijos, daugiausia – „Epušinė“ (1 tūkst. 834 eurų) ir „Ąžuolas“ (1 tūkst. 360 eurų); kiek mažiau sodininkų bendrija „Tulpė“ – 804 eurų, „Beržupis“ – 630 eurų, „Dzūkija“ – 597 eurų, „Salovartė“ – 579 eurų, „Smiltynė“ – 277 eurų, „Atžalynas“ – 176 eurų ir „Pavardonys“ – 145 eurų.
Rėmėjai praėjusiais metais taip pat pervedė GPM mokesčio pinigų daugiabučių namų savininkų bendrijoms, o daugiausia – iš viso 786 eurai – atiteko daugiabučio namo savininkų bendrijai „Kadagys“, 736 eurai – „Viltis“, 709 eurus – gavo ir „Beržas“, 667 eurus – „Smiltis“, 604 eurus – „Blokas“. Visų kitų daugiabučių namų savininkų bendrijų surinktos aukos nesiekė 300 eurų: mažiausia suma buvo paremtos Varėnos Vytauto g. 46 (99 eurais), Voronecko g. 6 (54 eurais), taip pat Vytauto g. 32 (41 euru) bei Dzūkų g. 21 (41 euru) daugiabučių namų savininkų bendrijos.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai