Šeštadienis, 23 gruodžio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosŠiųmetė centralizuotos šilumos kaina kaulų laužyti neturėtų

Šiųmetė centralizuotos šilumos kaina kaulų laužyti neturėtų

Praėjusią savaitę centralizuotos šilumos vartotojai sulaukė pirmųjų sąskaitų už šildymą, ir jeigu pernai išaugusi šilumos kaina sumušė visus rekordus, tai šiemet, kaip tikina UAB „Varėnos šiluma“ direktorius Jonas Endrikis, sąskaitos už centrinį šildymą turėtų būti mažesnės daugiau kaip 20-čia procentų…

Šildymo sezonas prasidėjo sklandžiai
Šiųmetis rugsėjis dar leido pasidžiaugti vasariška šiluma, bet, prasidėjus spaliui, termometrų stulpeliai staiga smuktelėjo žemyn ir gyventojai ėmė diskutuoti, kad jau metas pradėti šildyti daugiabučius.
Antai pernai centralizuotą šilumą vartojančiuose daugiabučiuose radiatoriai įkaito spalio 3-ąją, o štai šiemet pilnu pajėgumu pradėta šildyti spalio 17 dieną. Kiek anksčiau, nuo spalio 10 dienos, šildosi rajono savivaldybės biudžetinės bei sveikatos priežiūros įstaigos ir administraciniai padaliniai.
Labiausiai nekantraujantys daugiabučiuose galėjo pradėti šildymo sezoną anksčiau, tiesa, tam turėjo pritarti dauguma namo gyventojų. Kaip „Merkio kraštui“ sakė UAB „Varėnos šiluma“ direktorius Jonas Endrikis, galimybe pasiankstinti šildymo sezoną šiemet pasinaudojo du daugiabučiai.
„Rajono mero potvarkiu numatoma, kada visi namai privalo būti šildomi. Jeigu gyventojai pageidauja atidėti šildymą arba priešingai – nori pradėti šildytis anksčiau, balsų dauguma gali nuspręsti dėl šildymo sezono pradžios. Atsisakiusiųjų pradėti šildymą šiemet neturėjome, o anksčiau įjungti šildymą pageidavo pora mažesnių daugiabučių. Trijų butų daugiabutyje yra paprasčiau priimti sprendimą, o dideliame name tai padaryti būna daug sudėtingiau, nes nesutampa nuomonės“, – komentavo pašnekovas.
„Varėnos šilumos“ vadovo J. Endrikio patikinimu, šildymo sezono pradžia praėjo sklandžiai, be didesnių sistemų sutrikimų. „Ankstesniais metais būdavo, kad radiatoriai burbuliuodavo, nešilo tam tikri namai. O šiemet pirmąją šildymo savaitę trikdžių turėjome labai minimaliai. Manau, kad šildymo kokybe gyventojai yra patenkinti, nes negavome jokių nusiskundimų“, – kalbėjo J. Endrikis.
Galima tikėtis mažesnių sąskaitų
Pernai gyventojus gerokai išgąsdino rekordinės centralizuotos šilumos kainos, šovusios į neregėtas aukštumas. Apie tai rašėme praėjusių metų gruodžio 16 dienos „Merkio krašto“ straipsnyje „Išvydusi sąskaitą už šilumą „vos neapako“. UAB „Varėnos šiluma“ direktorius J. Endrikis ramina, kad šįmet besišildantiems centralizuotai tiekiama šilumos energija galima tikėtis penktadaliu mažesnių sąskaitų.
„Šilumos kaina bus pigesnė 20 procentų ir net daugiau lyginant su tuo pačiu laikotarpiu praėjusiais metais. Tikėtina, kad šį šildymo sezoną sąskaitos bus mažesnės, jeigu lauko temperatūra bus panaši kaip pernai. Tačiau, spustelėjus stipresniam šaltukui, sąskaitos už šildymą gali ir susilyginti, kadangi bus suvartojama daugiau šilumos energijos“, – aiškino J. Endrikis.
Valstybinės energetikos reguliavimo tarybos (VERT) duomenimis, jeigu pernai lapkritį už kilovatvalandę (kWh) „Varėnos šilumai“ nustatyta šilumos energijos kaina siekė 11,28 cento, tai šiemet – 8,18 cento (be PVM). Šį mėnesį vidutinė centralizuotai tiekiamos šilumos kaina Lietuvoje yra 7,59 cento už kWh (be PVM).
Palyginome 11-kos tos pačios grupės šilumos tiekimo įmonių, naudojančių biokurą, kainas šį mėnesį. Antai brangiausiai šiluma kainuoja UAB „Gren Švenčionys“ (10,11 cento už kWh), o pigiausiai – UAB „Šilalės šilumos tinklai“ (6,68 cento už kWh). Tuo tarpu UAB „Varėnos šiluma“ yra 9 vietoje (8,18 cento už kWh).
Stabilizavosi biokuro kaina
UAB „Varėnos šiluma“ direktoriaus J. Endrikio paaiškinimu, didžiausią įtaką sąskaitoms už šilumą turi biokuro kaina, kuri šiemet irgi yra mažesnė nei pernai. Be to, šie metai yra pirmieji, kai Lietuva biokuru apsirūpina iš savų resursų.
„Man būtų sunku tiksliai pasakyti, kas nulemia biokuro kainos pokytį. Tačiau galiu drąsiai pasakyti, kad dar prieš metus ir anksčiau biokuro kaina buvo tikrai maža, kadangi nemažas jo kiekis buvo įvežamas iš Baltarusijos. Dabar įvežimas draudžiamas, o vietiniai biokuro gamintojai ir pardavėjai tą kainą užkėlė. Biokuru dar neapsirūpinome visam šildymo sezonui, kadangi perkame jį biokuro biržoje. Šiuo metu turime maždaug 70 procentų reikiamo kiekio. Žinoma, daug kas priklauso ir nuo to, kokia bus žiema ir koks bus to kuro poreikis“, – sakė J. Endrikis.
Kaip žurnalistams yra sakęs Lietuvos energetikos agentūros analitikas Antanas Budraitis, nuo šių metų gegužės iki lapkričio biokuro kaina yra 48 proc. mažesnė nei pernai.
Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai