Trečiadienis, 20 kovo, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosŠiųmetis biudžetas – didžiausias rajono savivaldos istorijoje

Šiųmetis biudžetas – didžiausias rajono savivaldos istorijoje

Praėjusį antradienį (vasario 13-ąją) rajono tarybos balsų dauguma buvo patvirtintas rajono biudžetas, į kurį šiemet planuojama surinkti iš viso 46 milijonus eurų pajamų, o tai yra 8,3 milijono daugiau negu pernai…

Biudžetas subalansuotas, skolintis neprireiks
Praėjusią savaitę posėdžiavusių rajono tarybos narių darbotvarkėje buvo įtraukta daugiau kaip keturios dešimtys svarstytinų klausimų, o iš jų bene svarbiausias – rajono biudžeto projektas, parengtas savivaldybės administracijos Finansų ir investicijų skyriaus specialistų.
Į rajono biudžetą, kaip ir kasmet, daugiausia pinigų tikimasi surinkti iš gyventojų pajamų mokesčio – iš viso 23 mln. 524 tūkst. eurų. Dar 11 mln. 931 tūkst. eurų sudarytų dotacijos iš kitų valdžios institucijų, o žemės bei paveldimo ir nekilnojamojo turto mokesčių planuojama sukaupti 305 tūkst. eurų. Į biudžetą taip pat turėtų įplaukti dar maždaug 3 mln. eurų kitų pajamų, pavyzdžiui, vietinė rinkliava už komunalines paslaugas. Paskaičiuota, kad šiemet ji sudarys 1 mln. 270 eurų, o tai yra maždaug 360 tūkst. daugiau negu pernai.
Rajono biudžeto projektą pristačiusio posėdžio pirmininko, rajono mero Algio Kašėtos nuomone, šiųmetis biudžetas yra subalansuotas (pajamų lygiai tiek, kiek ir išlaidų) ir pats didžiausias per visą rajono savivaldybės veiklos istoriją. Be to, pirmą kartą po daugelio metų neketinama imti paskolų.
Daugiau pinigų žada skirti beveik visoms sritims
Mero teigimu, didesnis finansavimas planuojamas beveik visose srityse, o daugiausia biudžeto pinigų, kaip įprastai, numatyta švietimui – 15,6 mln. eurų. Dar 9,4 mln. eurų planuojama skirti socialinei apsaugai, kultūrai – 4,1 mln. eurų, aplinkos apsaugai  – 3,9 mln. eurų, ekonomikos skatinimui, infrastruktūros gerinimui ir turizmo vystymui – 4,3 mln. eurų, investicinių projektų įgyvendinimui – 2,6 mln. eurų, iš pastarųjų vien saulės elektrinių įsigijimui – 1,7 mln. eurų.
Daugiau pinigų taip pat turėtų atitekti smulkiajam ir vidutiniam verslui bei žemės ūkio veiklai remti, jaunimo politikai, neformaliojo suaugusiųjų švietimo, vaikų socializacijos, jų skatinimo ir studentų rėmimo programoms, smurto ir nusikalstamumo prevencijai, kultūros, fizinio aktyvumo ir sporto projektams, taip pat psichoaktyvių medžiagų vartojimo prevencijų programoms įgyvendinti.
Svarbiausi suplanuoti darbai
Rajono meras vardijo, kad ruošiamasi užbaigti „Pasakos“ vaikų lopšelio-darželio patalpų remontą, pakeisti „Žilvičio“ vaikų lopšelio-darželio pastato fasado plokštes, naujai aptverti „Pasakos“ vaikų lopšelio-darželio, Valkininkų gimnazijos ir Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinės mokyklos ikimokyklinio ir priešmokyklinio ugdymo skyriaus teritoriją, įgyvendinti programą „Tūkstantmečio mokyklos“, pagerinti socialinių būstų būklę, reorganizuoti sveikatos priežiūros įstaigas, skatinti trūkstamų specialybių gydytojus ir rezidentus, pagerinti šeimos medicinos paslaugų kokybę ir jų prieinamumą, pritraukti investicijų, įkurti Varėnos verslo „Korį“, plėsti turizmą, aprūpinti meno kolektyvus nauja scenine apranga ir užtikrinti jų dalyvavimą šiųmetėje Lietuvos dainų šventėje, suorganizuoti restauravimo darbus tautodailininkų plenero „M. K. Čiurlionio kelio“ skulptūroms ir perkelti jas į lankytojams prieinamas vietas.
Taip pat ketinama nugriauti dalį avarinės būklės Valkininkų kultūros centro pastato, suremontuoti Anzelmo Matučio drevės, Žilinų ir Nedzingės bibliotekų patalpas, atstatyti Margionių klojimo teatrą, sutvarkyti privažiavimą Varėnos Mechanizatorių g. 34B, taip pat takus ir privažiavimus, automobilių stovėjimo aikšteles prie daugiabučių namų ir viešųjų pastatų, pakeisti šaligatvių dangą Varėnos Aušros, Parko ir Žaliojoje g., įgyvendinti gyventojų iniciatyvų projektus, atnaujinti apšvietimą Varėnos Mechanizatorių g., Merkinės Seinų ir Vilniaus g. bei Senosios Varėnos Vytauto g., atnaujinti esamų sporto aikštelių guminę dangą, Perlojoje įrengti krepšinio aikštelę, Vydeniuose – tinklinio aikštelę, Kriviliuose – nutiesti vandentiekio ir nuotekų tinklus, suprojektuoti kolumbariumą Varėnos naujosiose kapinėse, 11-kai savivaldybės biudžetinių įstaigų finansuoti saulės elektrinių įsigijimo projektus, surinkti ir išvežti asbesto turinčias atliekas, parengti investicinius ir techninius projektus.
Pasigedo „proveržio nors vienoje srityje“
Svarstydami biudžetą rajono tarybos nariai ilgai nesugaišo, tačiau be politinių priekabių vis vien neapsieita. Štai opozicijai atstovaujantys socialdemokratai pareiškė, kad biudžeto augimas – ne rajono valdymo, o bendros ekonominės situacijos gerėjimo pasekmė: „Problema ta, kad kelerius metus iš eilės stipriai didėjant biudžetui, jame sunkiai surandame ženklų, jog yra planuojamas proveržis nors vienoje srityje. Dėl to labai liūdna, nes darosi akivaizdu, kad didėjantis pragyvenimo lygis ir didesnis mokesčių surinkimas situacijos savivaldybėje nekeičia. Viskas yra „pravalgoma“ arba išleidžiama mažos reikšmės projektams. Tęsiantis tokiai situacijai, tikėtis didesnių investicijų, papildomų darbo vietų ar gyventojų skaičiaus stabilizavimosi tikėtis neverta. Todėl tokiam biudžetui pritarti negalima“.
Tuo tarpu valdančiųjų atstovo, tarybos nario Giedriaus Samulevičiaus įsitikinimu, vienas iš svarbiausių prioritetų planuojant kitų metų biudžetą turėtų būti savivaldybės biudžetinių įstaigų darbuotojų atlyginimai. „Skiriant maksimalias lėšas darbo užmokesčiui, metų pabaigoje esant sutaupytų lėšų darbo užmokesčio eilutėje, įstaigos vadovas galėtų premija ar kita forma paskatinti savo darbuotojus. Mums svarbiausia kokybiškos paslaugos gyventojams, o tam reikalingi motyvuoti darbuotojai. Tad darbo užmokesčio suplanavimas 12-kai mėnesių turi būti mūsų tikslas ir rūpestis. Kviečiu balsuoti už šių metų biudžetą su viltimi, kad jau kitais metais darbo užmokestis bus suplanuotas 12-kai mėnesių“, – tvirtino politikas, šiuo metu einantis direktoriaus pavaduotojo pareigas biudžetinėje savivaldybės įstaigoje – Švietimo centre.
Rajono biudžetui pritarė 13 tarybos narių, dar 4 buvo „prieš“ ir 8 susilaikė.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai