Rajono tarybos Socialdemokratų frakcijos narė Daiva Tamulevičienė visos frakcijos vardu viešai paskelbė, kad Žemės ūkio ministerija yra patvirtinusi „paramą gyventojams, įsigijusiems arba norintiems įsigyti individualius nuotekų valymo įrenginius“, ir kad „valstybės mastu tokia programa vykdoma jau ne vienerius metus“, nors pati ŽŪM, kurios komentaro paprašė „Merkio kraštas“, teigia tokios paramos netvirtinusi ir valstybės mastu ji tikrai nevykdoma; panašiai pakomentavo ir rajono savivaldybė…
Ragino pagelbėti rajono gyventojams tvarkant buitines nuotekas
Prieš pusantros savaitės (rugpjūčio 27d.) įvykusio rajono tarybos posėdžio pabaigoje Socialdemokratų frakcijos narė Daiva Tamulevičienė visos šios frakcijos vardu garsiai perskaitė raštišką Pareiškimą, skirtą tarybai, merui ir savivaldybės administracijos direktorei. „Susitikimuose su gyventojais įvairiose Varėnos rajono savivaldybės kaimiškose gyvenvietėse dažnai iškeliamas klausimas dėl paramos įsirengiant individualius nuotekų valymo įrenginius (…), – rašoma tame Pareiškime. – Giliau pasidomėjus kompensavimo galimybe, paaiškėjo, kad Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija patvirtino paramą gyventojams, įsigijusiems arba norintiems įsigyti individualius nuotekų valymo įrenginius. (…) Lietuvoje startavusi buitinių nuotekų tvarkymo kaimo gyvenamosiose vietovėse priemonė, skatinanti tinkamą buitinių nuotekų tvarkymą, įgavo pagreitį – jau daugiau kaip pusė Lietuvos savivaldybių yra paskelbusios informaciją apie kompensaciją už nuotekų valymo įrenginį (…)“.
„Kadangi valstybės mastu tokia programa vykdoma jau ne vienerius metus, – toliau rašoma Socialdemokratų frakcijos narės D. Tamulevičienės pasirašytame Pareiškime visos frakcijos vardu, – raginame Varėnos rajono savivaldybės merą ir administraciją inicijuoti savivaldybės prisijungimą prie minėtos programos ir taip bent iš dalies pagelbėti mūsų savivaldybės gyventojams, norintiems tinkamai tvarkyti buitines atliekas (čia turbūt turėta omeny„nuotekas“-aut.)“.
ŽŪM neva patvirtintos paramos paieškos
„Merkio krašto“ redakcija jau daug metų gauna įvairių šalies institucijų, tarp jų – ir Žemės ūkio ministerijos (ŽŪM), kone kasdien atsiunčiamus pranešimus apie tų institucijų veiklą, aktualią ir mūsų rajono gyventojams. Be to, ir pats „Merkio kraštas“ yra nemažai rašęs buitinių nuotekų, darančių žalą gamtai, tvarkymo temomis bei betarpiškai bendravęs su už tai atsakingų institucijų atstovais, tačiau apie ŽŪM patvirtintą paramą gyventojams, įsirengusiems ar dar tik ketinantiems įsirengti individualius nuotekų valymo įrenginius, vykdomą „valstybiniu mastu“, nėra girdėjęs.
Rajono tarybos narės D. Tamulevičienės pasirašytame ir viešai pagarsintame Pareiškime nebuvo nurodyta, kokiu konkrečiu teisės aktu bei kada buvo patvirtinta ta ŽŪM parama. Tad šių eilučių autorė pirmiausia pasinaudojo internetine „Google“ paieškos sistema su viltimi surasti minėtąjį dokumentą. Bet nerado.
Paieškos sistema teparodė straipsnelį apie ŽŪM finansuotą „neeilinį“buitinių nuotekų (biologinio) valymo įrenginių bandomojo projekto įgyvendinimą Jūrės miestelyje (Kazlų Rūda) 2022 metais, kur tie įrenginiai buvo sumontuoti prie 30 sodybų, ir dar tik ketintą finansuoti analogišką projektą Geležūnų kaime (Birštonas), ten sumontuojant 21 nuotekų valymo įrenginį. Iš viso ŽŪM tiems abiem projektams įgyvendinti skyrė 52,5 tūkst. eurų. Ir tuo viskas pasibaigė.
Dar, peržiūrėjus „Google“, paaiškėjo, kad apie ŽŪM paramą gyventojams dėl buitinių nuotekų valymo įrangos užsimena tik tą įrangą pardavinėjančios, ją montuojančios bei prižiūrinčios privačios įmonės, suinteresuotos iš savo veiklos gauti daugiau pelno. Tuo tarpu apie kompensacijas gyventojams už nuotekų valymo įrenginius skelbiančios savivaldybės, kurias pavyko aptikti per minėtąją internetinę paieškos sistemą, apie ŽŪM paramą nekalba.
Rajono savivaldybė: tokios ŽŪM paramos nėra
Kad ŽŪM minėtuoju tikslu jokios paramos neskiria nei gyventojams, nei savivaldybėms, raštu „Merkio kraštui“ patvirtino ir mūsų rajono administracijos Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis.
„Varėnos rajono savivaldybės žiniomis, – rašo E. Zaleskis, – Lietuvos Respublikos žemės ūkio ministerija 2020 m. teikė paramą buitinių nuotekų (biologinio) valymo įrenginių bandomiesiems projektams įgyvendinti. Vėliau ši programa nebuvo tęsiama, nors manome, kad kompensacijos už buitinių nuotekų (biologinio) valymo įrenginių įrengimą turėtų būti teikiamos iš valstybės, o ne savivaldybės biudžeto lėšų. Tenka apgailestauti, kad įmonės, montuojančios buitinių nuotekų (biologinius) įrenginius, skleidžia klaidingą informaciją apie valstybės mastu vykdomą programą ir ragina gyventojus kreiptis į visas savivaldybes dėl paramos. Šiuo metu yra tik atskiros savivaldybės, tokias kompensacijas skiriančios iš savo biudžeto. Varėnos rajono savivaldybė šiuo metu prioritetą teikia esamų centralizuotų buitinių nuotekų valyklų ir tinklų atnaujinimui ir plėtrai.“
Tad kurie mulkina mūsų rajono gyventojus – savivaldybė ar rajono tarybos Socialdemokratų frakcija su D. Tamulevičiene priešakyje?
„Merkio kraštas“ kreipėsi į pačią ŽŪM su klausimu, ar iš tiesų ši ministerija yra patvirtinusi paramą gyventojams, įsigijusiems ar ketinantiems įsigyti individualius nuotekų valymo įrenginius, ir tokia programa vykdoma nacionaliniu mastu?
Šis „Merkio krašto“ klausimas telefonu atsiliepusią ŽŪM Ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyriaus patarėją Jurgą Vaičiūnę akivaizdžiai nustebino – ji prisipažino… nieko apie minėtąją paramą nežinanti ir paprašė klausimą atsiųsti raštu, kurį išsiuntinėsianti „kolegoms – gal tie ką daugiau žinos“.Tuojau pat tą padarėme, pridėję prie savo raštiško klausimo ir rajono tarybos Socialdemokratų frakcijos vardu D. Tamulevičienės pasirašyto Pareiškimo kopiją. ŽŪM atsakymą gavome šį antradienį.
ŽŪM atsakymas
„Žemės ūkio ministerija 2020-02-28 įsakymu Nr. 3D-139 buvo patvirtinusi Paramos buitinių nuotekų (biologinio) valymo įrenginių bandomiesiems projektams įgyvendinimo taisykles: https://e-seimas.lrs.lt/portal/legalAct/lt/TAD/d4cb9a835cc411eaac56f6e40072e018/asr .
Šia galimybe pasinaudojo Birštono ir Kazlų Rūdos savivaldybės, tačiau projektas, nesulaukęs didelio susidomėjimo, per ŽŪM programas nebefinansuojamas.
Jūsų atsiųstame rašte (Socialdemokratų frakcijos Pareiškime – aut.) kalbama apie paramą, įsirengiant INDIVIDUALIUS buitinių nuotekų valymo įrenginius, bet ji administruojama ne nacionaliniu lygmeniu, o savivaldos.
T. y. kiekviena savivaldybė, vadovaudamasi Vietos savivaldos įstatymo ir Geriamojo vandens tiekimo ir nuotekų tvarkymo įstatymo nuostatomis bei savivaldybės strateginio veiklos plane patvirtintomis rėmimo programomis, SAVARANKIŠKAI tvirtina INDIVIDUALIŲ buitinių nuotekų valymo įrenginių dalinio finansavimo tvarkas.
Anksčiau, įgyvendinant Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programą, buvo teikiama parama paviršinių nuotekų tinklų ir susijusios infrastruktūros, atliekant paviršinio ar gruntinio vandens surinkimą ir nuleidimą nuo viešųjų kaimo teritorijų, naujai statybai, rekonstravimui arba kapitaliniui remontui.
Parama buvo skiriama regioninio planavimo būdu pagal priemonę „Pagrindinės paslaugos ir kaimų atnaujinimas kaimo vietovėse“, o pareiškėjais galėjo būti tik savivaldybių administracijos arba savivaldybių tarybų įsteigti juridiniai asmenys.
Parama individualiems kaimo gyventojams pagal šią Priemonę nebuvo teikiama.
Nes buitinių nuotekų tvarkymo sistemų rekonstravimas ir (arba) nauja statyba (išskyrus pastatų eksploatavimui reikalingų vidaus buitinių nuotekų sistemų, paviršinių nuotekų tinklų ir susijusios infrastruktūros rekonstravimą, kapitalinį remontą ir (arba) naują statybą) Priemonės įgyvendinimo taisyklėse nurodytos kaip netinkamos finansuoti išlaidos.
Kiek mums žinoma, Aplinkos ministerija įgyvendina Aplinkos apsaugos ir klimato kaitos valdymo plėtros programos regioninės pažangos priemonę Nr. 02-001-06-07-02 (RE) „DIDINTI GERIAMOJO VANDENS TIEKIMO IR NUOTEKŲ TVARKYMO PASLAUGŲ PRIEINAMUMĄ“.
Pagarbiai
Žemės ūkio ministerijos Ryšių su visuomene ir bendradarbiavimo skyrius“.
Pareiškimas visuomenės akims apdumti
Taigi iš ŽŪM atsakymo akivaizdu, kad tas rajono tarybos Socialdemokratų frakcijos Pareiškimas, švelniai tariant, yra tikra kliauza (sinonimai – intrigos, pinklės, plepalai), skirta apdumti akis visuomenei, demonstruojant, kaip socialdemokratai rajono valdžioje „rūpinasi“ mūsų gyventojų reikalais.
Ne veltui ima iš rajono biudžeto sau po solidų atlyginimą!
Vis dėlto įdomu, kad tokią kliauzą pasirašyti savo pavarde, patvirtinti parašu ir garsiai perskaityti viešame valdžios posėdyje, kurio transliaciją ar įrašą mato visa respublika, išdrįso tik viena Socialdemokratų frakcijos narė, mokytoja D. Tamulevičienė, šiuo atveju labiausiai iš visų frakcijos bendražygių rizikuodama savo, kaip aukščiausios rajono valdžios atstovės, dalykine reputacija.
O gal tie bendražygiai sąmoningai ją „pakišo“? Nes tame Pareiškime nėra nei frakcijos pirmininko Povilo Saulevičiaus, nei opozicijos lyderio, po mėnesio kandidatuosiančio į Seimą Dzūkijos vienmandatėje rinkimų apygardoje, Martyno Katelyno, nei buvusio ilgamečio mero Vido Mikalausko, nei buvusio ilgamečio savivaldybės administracijos direktoriaus Algio Miškinio pavardžių bei parašų.
Diana Zubavičienė