Šeštadienis, 25 gegužės, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosŠokiruojanti statistika – savižudybių skaičiumi mūsų rajonas vėl atsidūrė sąrašo viršuje

Šokiruojanti statistika – savižudybių skaičiumi mūsų rajonas vėl atsidūrė sąrašo viršuje

Kiekvienų metų pabaigoje Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras parengia visuomenės sveikatos stebėsenos ataskaitą už praėjusius metus, kurią vėliau tvirtina rajono taryba, o kokias pastarųjų metų išvadas pateikė mūsų rajono gyventojų sveikatos stebėtojai?..

Per daug žmonių miršta ir per mažai gimsta
Varėnos rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro ataskaitoje surašyti skaičiai didelio optimizmo neteikia – gyventojų mažėja. Pavyzdžiui, 2018 metais rajone gyveno iš viso 21 tūkst. 520 žmonių, o jau 2019-aisiais gyventojų sumažėjo kiek daugiau nei puspenkto šimto (maždaug iki 21 tūkst. 70), 2020 metais – beveik 700 šimtais (vidutiniškai iki 20 tūkst. 820).
2021 metais gyventojų skaičius vėl šoktelėjo aukštyn ir perkopė 21 tūkst. Tačiau 2022-aisiais mūsų vėl sumažėjo iki 20 tūkst. 746. Iš jų 47 proc. buvo vyrai ir 53 proc. – moterys daugiausia nuo 60-ties iki 64-erių metų amžiaus. Vidutinė gyvenimo trukmė – 71-eri metai.
Gyventojų mažėjimą rajone iš esmės lemia dvi priežastys – per daug žmonių miršta ir per mažai gimsta. Pavyzdžiui, 2022 metais pasaulį išvydo 83 mažyliai, o tai yra 28-iais naujagimiais mažiau negu 2021-aisiais. Skatindama moteris gimdyti rajono savivaldybė pernai kovą nutarė gimdyvėms skirti vienkartinę – 200 eurų dydžio – išmoką.
Daugiausia mirčių – dėl širdies ligų, plaučių uždegimo ir vėžio
2021 metais rajone buvo įregistruotos 499 mirtys, o 2022-aisiais netekome 481 žmogaus. Daugiausia žmonių mirė dėl kraujotakos ir kvėpavimo sistemos ligų – išeminės širdies ligos ir plaučių uždegimo, taip pat dėl piktybinių navikų – prostatos vėžio.
Lyginant šiuos rodiklius su analogiškais visos šalies rodikliais, mirčių nuo kraujotakos sistemų ligų mūsų rajone buvo užfiksuota pusantro karto daugiau, nuo piktybinių navikų – 1,1 karto, o nuo kvėpavimo sistemos ligų – net triskart daugiau negu Lietuvoje.
Apskritai įvairiomis ligomis Varėnos rajone 2022 metais sirgo 17 tūkst. 448 žmonės, ankstesniais metais sergančiųjų skaičius buvo labai panašus. Daugumai pacientų buvo diagnozuotos kraujotakos (padidėjęs kraujo spaudimas), kvėpavimo (ūminės viršutinių kvėpavimo sistemų infekcijos ir gripas) ligos bei endokrininių medžiagų apykaitos sutrikimai.
Pagrindiniai rajono skauduliai
Ataskaitą rengę rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro specialistai išskyrė tris prioritetines savivaldybės problemas, o viena tų problemų – sergamumas tuberkulioze. Ataskaitoje pateiktais duomenimis, 2022 metais šia liga sirgo iš viso 5 rajono gyventojai – 4 vyrai ir 1 moteris daugiausia nuo 45 iki 64 metų amžiaus (2021 metais buvo užfiksuoti 2 tuberkuliozės atvejai, o 2020 metais – net 9).
Antroji problema – išvengiamų hospitalizacijų skaičius (išvengiama hospitalizacija – laiku suteikta ambulatorinė sveikatos priežiūra, kai paciento nereikia guldyti į ligoninę). Pagal išvengiamų hospitalizacijų skaičių (iš viso 519) mūsų rajonas patenka į 10 vietą tarp 60-ies visos šalies savivaldybių.
Mūsų rajonas taip pat atsidūrė „raudonojoje zonoje“ dėl savižudybių: 2022 metais nusižudė 10 mūsų rajono gyventojų – 9 vyrai ir moteris: 5 iš jų buvo virš 65 metų amžiaus, dar 4 – nuo 45 iki 64 metų amžiaus, ir 1 – nuo 18 iki 44 metų amžiaus. 2022 metų skaičiavimais, savižudybių skaičiumi mūsų rajonas yra antroje vietoje tarp 60-ies visos šalies savivaldybių (2021 metais sau gyvybę atėmė 3 mūsų rajono gyventojai, o 2020 metais – net 12). Kas atsidūrė pirmoje vietoje, ataskaitoje nepateikiama.
Rajono savivaldybės tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininkė, Varėnos ligoninės Reanimacijos-intensyvios terapijos ir operacinės skyriaus vedėja Rasa Kačiurinienė „Merkio kraštui“ sakė galinti tik spėlioti, dėl kokių priežasčių rajono žmonės išdrįsta pakelti prieš save ranką.
„Savo tiesioginiame darbe su savižudybėmis aš praktiškai nesusiduriu, nes pas mus tokie žmonės paprasčiausiai nepakliūva. Tokį sprendimą žmonės greičiausiai priima dėl asmeninių dalykų, o tai galėtų būti, tarkime, finansiniai reikalai. Yra organizuojamos visokios prevencinės priemonės, veikia pagalbos linijos, ir visa tai yra tikrai sveikintina, nes tokiais būdais galbūt prisibelsime bent į vieno žmogaus širdį ir protą, kad jam reikia pagalbos“, – komentavo R. Kačiurinienė.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai