Šeštadienis, 27 sausio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosStručio logika

Stručio logika

Kaip strutis kiša galvą į smėlį manydamas, kad tokiu būdu pasislėpė visas, taip valstybės tarnautojas, rajono savivaldybės kontrolierius Gintautas Šakalis nuo mokesčių mokėtojų slepia, kokio dydžio atlyginimas jam kas mėnesį mokamas iš tų mokesčių mokėtojų pinigų…

Nedavė sutikimo paviešinti savo algą
Pagal 2003 metais Vyriausybės priimtą nutarimą valstybės ir savivaldybių institucijos bei įstaigos savo interneto svetainėse privalo skelbti darbuotojams iš biudžeto mokamą vidutinį mėnesinį darbo užmokestį, neatskaičius mokesčių.
Tokius duomenis lentelėje su nuasmenintais savivaldybės politikų, valstybės tarnautojų ir darbuotojų, dirbančių pagal darbo sutartis, vidutiniais mėnesiniais atlyginimais (su priedais ir priemokomis) kas kiekvienų metų ketvirtį skelbia ir Varėnos rajono savivaldybė.
Tačiau savivaldybės kontrolieriui iš rajono biudžeto mokamo atlyginimo toje lentelėje daug metų nėra.
O nėra todėl, kad Vyriausybė savo nutarime darbuotojui, kuris vienintelis įstaigoje eina atitinkamas pareigas, padarė išlygą, t. y. – to darbuotojo atlyginimą skelbti galima, tik gavus jo paties sutikimą. Tad savivaldybės kontrolierius Gintautas Šakalis, kaip jau anksčiau rašėme „Merkio krašte“, ir pasinaudojo ta išlyga – sutikimo viešai skelbti savo darbo užmokestį jis nedavė.

Tuo, kaip rašėme, stebėjosi irgi vienintelė tuometinė savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojos pareigas ėjusi Vilma Miškinienė, nematanti jokių priežasčių nuo visuomenės slėpti biudžetinį atlyginimą. Juolab kad savivaldybės kontrolierius bei tuo pačiu savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos vadovas yra ne tik valstybės tarnautojas, kuriam taikomi tokie Valstybės tarnybos įstatyme įtvirtinti veiklos ir tarnybinės etikos principai, kaip skaidrumas, atvirumas bei tarnavimas išimtinai visuomenės interesams, bet ir – pareigūnas su plačiais įgaliojimais kontroliuojant savivaldybės ir jos įstaigų veiklą bei tą patį biudžetą, iš kurio jis gauna darbo užmokestį.
Biudžeto išlaidos kontrolierių atlyginimams – 76,4 tūkst. eurų
Tačiau paaiškinti, kodėl nenori skelbti savo biudžetinės algos, savivaldybės kontrolierius niekam neprivalo – tokią teisę vieninteliam tam tikras pareigas užimančiam valdiškos įstaigos darbuotojui irgi suteikė šalies valdžia.
Vis dėlto kaip stručiui, įkišusiam galvą į smėlį, pasislėpti nepavyksta, taip ir savivaldybės kontrolieriaus darbo užmokesčio slapstymas neatrodo logiškas, nes kiekvienų metų viešai svarstomame bei skelbiamame rajono savivaldybės biudžete būna atskira eilutė apie G. Šakalio vadovaujamai Kontrolės ir audito tarnybai skiriamas lėšas, tarp jų – ir darbo užmokesčiui.
Antai praėjusių metų rajono biudžete, kaip skelbiama iki šiol, savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybai išlaikyti buvo skirta 80,6 tūkst. eurų, iš jų darbo užmokesčiui – 76,4 tūkst. eurų.
O kadangi Kontrolės ir audito tarnybą sudaro du darbuotojai – jos vadovas, savivaldybės kontrolierius G. Šakalis ir savivaldybės kontrolieriaus pavaduotoja Laima Ulbinienė – nesunku paskaičiuoti, kad šiųdviejų darbuotojų vien algoms iš rajono biudžeto buvo išmokama maždaug po 6 tūkst. 367 eurus kas mėnesį. Tiesa, aritmetiškai padalinti šią solidžią sumą dviem (išeitų maždaug po 3 tūkst. 183 eurus) nebūtų teisinga, nes ilgametis tarnybos vadovas, kuriam priklauso dar ir priedas už tarnystės Lietuvos valstybei stažą, gauna keliais šimtais eurų algos daugiau nei jo pavaduotoja, ką iš principo patvirtina ir paskutiniojo prieš Naujuosius metus įvykusio rajono tarybos posėdžio medžiaga.
Beje, po savivaldybės kontrolieriaus piniginę tikrai taip nenaršytume, jei jis tos savo piniginės iki šiol taip stropiai neslėptų, juolab kad tokios „paslaptys“ jau darosi juokingos, atkreipia ne vieno dėmesį ir respektabilumo labai svarbias pareigas savivaldybėje einančio karjeros valstybės tarnautojo įvaizdžiui anaiptol neprideda.
O stručio uodega tebekyšo
Štai prieš Kalėdas įvykusiame posėdyje rajono taryba sprendimu nustatė savivaldybės kontrolieriui G. Šakaliui šiais metais jam kas mėnesį mokėtinos pareiginės algos koeficientą, pagal kurį skaičiuojama toji alga, bet koeficiento dydis netgi visuomenei paviešintame valdžios sprendime yra… nuslėptas, užrašius, kad tie „duomenys neskelbiami“.
Tarsi savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos vadovas, viešasis asmuo G. Šakalis būtų koks nors paramos prašantis vargšas, teisėsaugos slepiamas liudytojas baudžiamojoje byloje ar žvalgybos agentas.
Beje, naujai nustatyti savivaldybės kontrolieriui G. Šakaliui pareiginės algos koeficientą prireikė, nes nuo šių metų sausio 1-osios įsigaliojo pakeistas Valstybės tarnybos įstatymas, pagal kurį pareiginės algos koeficientai valstybės tarnautojams turi būti perskaičiuoti kitokia tvarka, bet taip, kad pareiginė alga jiems nebūtų sumažinta.
Sprendimo projektą dėl savivaldybės kontrolieriaus G. Šakalio pareiginės algos koeficiento parengusi savivaldybės Personalo skyriaus vedėja Ilona Radzevičienė Aiškinamajame rašte rajono tarybai nurodė, kad pagal Vyriausybės rekomendacijas atlikus savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos, kuriai vadovauja G. Šakalis, „įvertinimą“, savivaldybės kontrolieriaus pareiginės algos koeficientas, atsižvelgus į galimą jų intervalą, būtų 2 (baziniais dydžiais), t. y. – „intervalo vidurkis“.
O kadangi nuo šių metų sausio 1-osios vienas pareiginės algos bazinis dydis yra lygus 1 785,4 euro, šią sumą padauginus iš dviejų, išeitų, kad savivaldybės kontrolieriui bei savivaldybės Kontrolės ir audito tarnybos vadovui G. Šakaliui šiemet kas mėnesį iš rajono biudžeto būtų mokamas maždaug 3 571 euro dydžio atlyginimas (neatskaičius mokesčių, bet be priedo už tarnybos Lietuvos valstybei stažą ir be kitų priemokų).
Na, ar toks būtų savivaldybės kontrolieriui rajono valdžios paskirtas atlyginimas, ar šiek tiek kitoks, tačiau ir čia G. Šakalis uždėjo savo veto, nedavęs sutikimo paviešinti konkretų jo pareiginės algos koeficientą, kad, gink, Dieve, niekas nesužinotų, kiek jis kainuoja mokesčių mokėtojams. Gal iš kuklumo, nes jaučiasi nevertas tų pinigų?..
Bet stručio uodega vis tiek kyšo.
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai