Antradienis, 26 rugsėjo, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosSupirkėjams trūksta ne tik lietuviškų grybų, bet ir grybautojų

Supirkėjams trūksta ne tik lietuviškų grybų, bet ir grybautojų

Rajono miško gėrybių supirkėjai ir perdirbėjai pasakoja, kad su kiekvienais
metais vis labiau trūksta grybus renkančių žmonių, todėl nemažai šios produkcijos esą taip ir pasilieka miško paklotėse, tačiau kai kurie kraštiečiai jau džiaugiasi pilnais voveraičių krepšiais ir kupinais uogų kibirais…

Su „Merkio kraštu“ bendravę rajono miško gėrybių supirkėjai ir perdirbėjai pastebi
liūdną tendenciją – pasigendama ne tik vietiniuose miškuose surinktų grybų, bet ir nėra kas eitų į mišką, be to, įmonėse trūksta sezoninių darbuotojų. „Galiu pasakyti, kad visų miško gėrybių neišrinksime, nes nėra nei rinkėjų, nei darbuotojų, kurie galėtų tuos grybus sutvarkyti. Lietuviški grybai sudaro labai neženklią dalį. Pavyzdžiui, praeiti metai buvo pakankamai grybingi baravykais, bet aš manau, kad neišrinkome nė 50 procentų“, – atkreipė dėmesį Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas Virginijus Varanavičius.

Lietuvos miško grybų ir uogų verslininkų asociacijos prezidentas Virginijus Varanavičius

Vienos iš Varėnoje įsikūrusių bendrovių „Ekoratas“ administratorė Aldona
Juškevičienė „Merkio kraštui“ skaičiavo, kad lietuviški grybai tesudaro maždaug 20 proc. produkcijos, o didžioji dalis žaliavos atkeliauja iš Rytų. Pašnekovė taip pat apgailestavo, kad kasmet vis labiau trūksta grybautojų. „Sezonas šiemet vėlavo, bet buvo lietaus, todėl turėtų pasirodyti daugiau voveraičių. Esame nusiteikę optimistiškai. Tik bėda ta, kad labai mažai grybų rinkėjų, kiek pasišnekame su kitais tiekėjais, visi sako, kad neliko kas grybauja. Anksčiau grybaudavo ir jaunimas, tuos grybus priduodavo, o dabar – nieko“, – kalbėjo A. Juškevičienė.

„Ekorato“ administratorė taip pat pastebi, kad miško gėrybių rūšiuotojai irgi dirba
vangiai. „Po pandemijos žmonės tapo apatiški, pavargę, neturi motyvacijos. Darbo birža, atrodo, bedarbių pilna, bet kai ateina dirbti, tai net sunku į juos žiūrėti… Sunku pasakyti, kodėl taip yra“, – kalbėjo „Ekorato“ administratorė A. Juškevičienė.

„Ekorato“ turgaus administratoriai Aldona Juškevičienė ir Almantas Juškevičius

Bendrovės „Taraila“ direktorius Alvydas Taraila teigė dirbantis tik su lietuviška
produkcija, tačiau perdirbimui grybai kol kas esą yra per brangūs. „Viskas priklauso nuo oro. Karantinas irgi labai prisidėjo, nes stipriai sumažėjo grybų vartojimas. Apyvarta krito. Kiekvienais metais mažėja grybautojų, žmonės sensta, o jaunimas į mišką eiti nenori“, – sakė jis.

„Merkio krašto“ pakalbintas bendrovės „Adex“ vykdantysis direktorius Tomas
Gulbinas taip pat teigė, kad lietuviškų grybų kiekiai yra per maži. „Mano žiniomis, kiek žmonės superka, tai daugiausia turguje. Šiuo metu dar nėra prasidėjęs normalus grybų pirkimas nei pas mus, nei Rytuose, todėl būtų sunku kažką prognozuoti. Jeigu sinoptikai sako, kad bus šilta ir bus lietaus, tada prognozuojam didelį derlių. Jeigu kalbėsime apie pavasarį, kada uogos krauna vaisių, tai buvo palankus. Uogų derliaus galima tikėtis vidutinio arba didesnio“, – svarstė T. Gulbinas.


„Grybus tvarkančių darbuotojų trūksta, bet mes tai sprendžiame įvairiais būdais,
pavyzdžiui, atsivežame žmonių iš kitų miestų. Ypač žmonių trūksta vasaros pabaigoje,
jaunimas irgi vasarą ateina pas mus padirbėti, tačiau rugsėjį išeina“, – kalbėjo „Adex“
vykdantysis direktorius T. Gulbinas.

„Adex LT“ vykdantysis direktorius Tomas Gulbinas


Gėrybėmis prekiauja ir internete

„Merkio krašto“ pakalbinta kraštietė Vitalija randa voveraičių ir, kaip pati sakė, gana
nemažai. Pašnekovė pasakojo grybus renkanti sau ir artimiesiems, tačiau jau ruošiasi ir parduoti. „Man patinka pats procesas, uogauti nemėgstu, o grybus rinkti – tai kaip
priklausomybė ir pramoga“, – pasako Vitalija, grybaujanti netoli Jakėnų seniūnijos.

Barčių kaime miško gėrybes renkanti Ana teigė, kad voveraičių dar mažai, tačiau
apstu žemuogių, noksta mėlynės. Moteris pasakojo praėjusiais metais miško gėrybėmis prekiavusi Valkininkų pakelėje, šiemet pardavinėja pavieniams žmonėms. Už litrą žemuogių moteris paprašo 7 eurų.


„Merkio krašto“ pašnekovas Giedrius irgi sakė šiemet bandęs pakelėje prekiauti
voveraitėmis, tačiau nesėkmingai – šiuo metu, anot Giedriaus, žmonės labiau nori uogų, todėl voveraites prisireikė vežti į supirktuvę.

Socialiniame tinkle „Facebook“ per pastarąsias savaites buvo galima pamatyti ne
vieną skelbimą apie parduodamas uogas, kai kurie uogautojai netgi siūlo jas atvežti į namus. Štai, pavyzdžiui, už litrą mėlynių prašoma nuo 3 iki 6 eurų, o už litrą žemuogių gali tekti susimokėti ir 10 eurų.


Evelina Petrušytė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai