Penktadienis, 6 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosSusiginčijo, kuriuos rajono kelius reikėtų asfaltuoti pirmiausia

Susiginčijo, kuriuos rajono kelius reikėtų asfaltuoti pirmiausia

Prieš pusantros savaitės įvykusiame posėdyje rajono taryba vos 4 balsų dauguma (13 balsų „už“, 1 – „prieš“, 5 tarybos nariai susilaikė ir 3 nebalsavo visai) tik po ilgų aiškinimųsi patvirtino vietinės reikšmės kelių tvarkymo prioritetines eiles 2022-2026 metams – daugiausia priekaištauta savivaldybės administracijai, kodėl pirmenybė teikiama duobėtiems keliams arba gatvėms tvarkyti ne toje teritorijoje, kur gyvena pats priekaištautojas ar jo bendrapartietis…

Senosios Varėnos Paupio gatvės „šuolis“

Sprendimo projektą su siūlymu patvirtinti rajono vietinės reikšmės kelių objektų prioritetines eiles 2022-2026 metams tarybos nariams pristatė Turto valdymo skyriaus vedėjas Egidijus Zaleskis.

Šio teisės akto prireikė, kad būtų galima tikslingiau panaudoti Kelių priežiūros ir plėtros programos finansavimo lėšas, nes visiems vietinės reikšmės rajono keliams sutvarkyti iš valstybės biudžeto skiriamų pinigų toli gražu neužtenka.

Taigi ir šiais metais tam tikslui skirti 2 mln. 43 tūkst. eurų, o 2023 ir 2024 metams planai skirti dar po beveik tiek pat tėra palyginti lašas jūroje.

E. Zaleskis paminėjo, kad kelių prioritetinės eilės yra sudarytos pagal ankstesniu rajono tarybos sprendimu patvirtintus kriterijus, o tų eilių yra net šešios (kurie mūsų rajono keliai ir gatvės pagal tas eiles planuojami asfaltuoti šiemet, o kurie – po metų ar po ketverių, galima susipažinti gegužės 24 d. rajono tarybos posėdžio medžiagoje adresu www.varena.lt).

Dalis minėtųjų kriterijų, pasak pranešėjo, vietiniams keliams jau yra patvirtinti ir taikomi „seniai“ –  nuo 2016-ųjų ar nuo 2019 metų. Antai Paupio gatvės Senojoje Varėnoje asfaltavimo planas, kaip teigė E. Zaleskis, pirmą kartą buvo sudarytas 2016 metais, ir toji gatvė pagal eiliškumą tuomet buvo 67 „pozicijoje“, o šiais metais – 31-oje.

„Tai matot, tas šuolis jau įvyko nemažas per tiek metų, – pabrėžė kalbėtojas. – O gatvės būklė – labai gera, bet gal dėl to, kad prieš kelias dienas buvo viskas išgreideriuota. Šitoj gatvėj dar numatoma vykdyti inžinerinius darbus, šiuo metu rangovas vykdo elektros linijos darbus, o savivaldybė dar numatė keliems namams pajungti nuotekų atvadus. Tai ta būklė dar gali pasikeisti (Paupio gatvę planuojama išasfaltuoti 2026 metais-aut.)…“

„Pačiu didžiausiu turizmo objektu mūsų rajone“ įvardijo kelią į Puvočius

Rajono tarybos opozicijos narys Povilas Saulevičius susirūpino, kodėl žvyrkelis Žiūrai-Mardasavas-Puvočiai, kurį planuojama asfaltuoti 2026 metais, pagal eiliškumą atsidūrė žemiau nei žvyrkelis Kijučiai-Kriviliai (jo asfaltavimo planas – 2024-2026 metai), „turint omeny, kad pirmo kelio atkarpa yra pats dažniausias turizmo objektas mūsų rajone, kuriuo pravažiuoja didžiausia gausybė Varėnos rajono svečių, kurie naudojasi mūsų upėmis ir kaimo turizmo sodybomis“.

Kaip tyčia, viena iš tų kaimo turizmo sodybų – Puvočiuose prie Merkio upės plačiai išsidėstęs „Merkio krantas“ –  priklauso būtent P. Saulevičiaus bendrapartiečio, tos pačios rajono tarybos Socialdemokratų frakcijos nario, buvusio ilgamečio savivaldybės administracijos direktoriaus Algio Miškinio šeimai.

Turto valdymo skyriaus vedėjas E. Zaleskis aiškino, kad kelių, jungiančių gyvenvietes, sąrašą rajono taryba pirmą kartą patvirtino 2019 metais, ir kelias Žiūrai-Mardasavas-Puvočiai pagal eiliškumą tuomet buvo „11-oj pozicijoj“,  o dabar – 5-oje. O pakilo į viršų keliomis pozicijomis esą dėl to, kad Mardasave padaugėjo ten prisiregistravusių gyventojų, be to, „keliai, kuriais naudojasi ir baidarininkai, ir kurie yra prie ežerų, gauna papildomą balą“ (šis kelias įvertintas 58,63 balo).

Tuo tarpu kelias Kijučiai-Kriviliai, anot pranešėjo, kaip buvo 4-oje pozicijoje 2019-aisiais, toje pačioje pozicijoje tebėra ir dabar su 61,46 balo iš viso.

Nebeatsimena, kokius kriterijus patys patvirtino vos prieš porą mėnesių

Rajono tarybos narė Danutė Karalevičienė aiškinosi, „kaip skaičiuojami prioritetai“, jei „200 metrų ilgio gatvės atkarpoje yra 280 lopų, neskaičiuojant mažų lopukų, kur yra duobės ir kur asfalto tuoj visiškai neliks“, bet „prioritetas niekaip neateina per 7 metus“, nors gyventojų pakankamai – abipus gatvės stovi „gyvenamieji namai, šeimos gyvena“.

Perlojoje gyvenanti rajono tarybos narė neįvardijo nei kaimo, nei tos „sulopytos“ gatvės pavadinimų, bet pranešėjas E. Zaleskis susigaudė, kad tai bus asfaltuota Perlojos kaimo Žalioji gatvė, kuriai taikomas vienas iš eiliškumo kriterijų – „pagal sulopytų duobių skaičių“. Tačiau, pranešėjo nuomone, toji gatvė ir taip „stovi pakankamai aukštai – 7 pozicijoj“ (ji numatoma asfaltuoti 2025 metais).

„Tarybos nariams pirmiausia reikėtų susipažinti su tuo, ką jie tvirtina, – pastebėjo E. Zaleskis. – Nes tuos kriterijus nustatėt būtent jūs ir juos patvirtinot praeitame (šių metų kovo 29 d.-aut.) posėdy.“

Tuo tarpu rajono tarybos opozicijos narys Jaunius Grikšas priekaištavo „nelabai suprantąs“, kaip savivaldybės administracija „naudoja tuos prioritetus“ jo gyvenamojoje Kaniavos seniūnijoje, „jei pirmas tvarkomas kelias nusimato 2026 metais“, nors štai Jasauskų kaimo Beržyno gatvė, kur yra „ir gaisrinė, ir stambių atliekų aikštelė“, – „visiška tragedija“, o „Sodų gatvė Panočiuose – irgi baisi“.

Be to, pasak tarybos nario, Sodų gatvė „pernai net nebuvo lopyta“, o šiemet tie lopai lipdomi „ant nenušluoto asfalto“.

Turto valdymo skyriaus vedėjas E. Zaleskis atsakė, kad „minėtos gatvės kol kas nepatenka į tą pateiktą sąrašą artimiausiu metu“, bet kiekvienais metais, seniūnijos užsakymu, yra lopomos, ir gali būti, jog „kitais ar dar kitais metais jos gali šoktelėti į viršų“.  O šiemetinio tų gatvių lopymo, t. y. atliktų darbų, aktas, kaip sakė E. Zaleskis, dar nepasirašytas, bei pažadėjo, kad „jei yra kažkokių nuogąstavimų“, jis pats nuvažiuos „ir įvertins situaciją vietoje“.

Labiausiai bus tvarkomos Merkinės gatvės

Tuo tarpu rajono tarybos opozicijos narys merkiniškis Martynas Katelynas, neberadęs, ką prikišti savivaldybės administracijai dėl Merkinės gatvių tvarkymo (nes per šiuos ir kitus metus planuojama išasfaltuoti net 8-ias šio miestelio –  Kalno, Jagmino, Gilšės, Kalvių, Šarūno, Sodų, Taurakalnio bei Jazminų –  gatves), prisiminė prieš dvejus metus mero duotus pažadus merkiniškiams.

Anot tarybos nario, meras yra pažadėjęs, kad visos Merkinės gatvės bus sutvarkytos iki 2024 metų, bet kai kurios jų numatomos asfaltuoti ir 2025, ir 2026 metais, tad ar galėtų meras dabar „maždaug pasakyti“, kada bus ta pabaiga?

Meras Algis Kašėta atsakė nenorįs įvardinti datos, nes, „kaip žino gerbiamas kolega, asfaltuojamų gatvių skaičius ir ilgis priklauso nuo to, koks finansavimas gaunamas iš valstybės biudžeto – o jis yra netolygus“.

„Mes tuos planus nustatėme ir Merkinės bendruomenei pateikėme pagal tų metų finansavimą, bet tas finansavimas banguoja, – aiškino meras. – Reikia tikėtis, kad jis pagerės, bet gali ir pablogėti. Galiu tik patikinti, kad tai, kas buvo pažadėta, sutarta, tai tas bus ir vykdoma. Visų Merkinės gatvių, atidėtų dėl vandens ir nuotekų tinklų darbų, sąrašas dabar yra viršuje, ir dabar labiausiai bus tvarkomos būtent Merkinės gatvės.“

Beje, šiemet finansavimas šalies kelių priežiūrai buvo sumažintas beveik 200 mln. eurų, tad 60 savivaldybių ne kažin ką galės nuveikti už likusius 116 milijonų, nors Susisiekimo ministerija pažadėjo pridėti dar 20 mln. eurų, patikslinus valstybės biudžetą. Pati Varėnos r. savivaldybė iš rajono biudžeto, kaip teigiama, kelių priežiūrai kasmet teišgali skirti tik po 400 tūkst. eurų.

Diana Zubavičienė

1 KOMENTARAS

  1. Kada asfaltuos kelia varena-rudnia-krokslys,juk zadeta pradeti 2022 metais,nesimato jokiu darbu,ar ir vel atideti darbai siam ruozui 🤔🤔🤔

Comments are closed.

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai