Sekmadienis, 15 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosSusiruošė pirkti pirmąjį rajone maršrutinį elektrobusą

Susiruošė pirkti pirmąjį rajone maršrutinį elektrobusą

Šį antradienį posėdžiavusi rajono taryba visais balsais pritarė, kad UAB Varėnos
autobusų parkas dalyvautų Susisiekimo ministerijos kvietime teikti paraišką ir įsigyti elektrinį autobusą, o kiek šis pirkinys kainuotų ir apie kitus niuansus „Merkio kraštui“ papasakojo pats bendrovės direktorius Juozas Jaskonis…

Galės važiuoti „bet kur, netgi į Rudnią“
Sprendimo projektą „Netaršios transporto priemonės įsigijimas priemiestiniam susisiekimui užtikrinti Varėnos rajone“ rajono tarybai antradienį pristačiusi savivaldybės administracijos Finansų ir investicijų skyriaus vedėja Svetlana Griškevičienė posėdžio dalyviams aiškino, kad elektra varomas autobusas yra žemagrindis, todėl jis galėtų kursuoti tik asfaltuotais keliais, pavyzdžiui, į Merkinę, Valkininkus, taip pat Senosios Varėnos ir Varėnos apylinkėse.
„Bet kur, netgi į Rudnią, jeigu bus išasfaltuotas kelias, – pridūrė S. Griškevičienė. – Visiškai įkrautas autobusas galėtų nuvažiuoti 200 kilometrų. Papildomai būtų sumontuota elektros įkrovimo įranga, kuri finansuojama visu 100 procentų. Labai daug savivaldybių pretenduoja įsigyti elektra varomus autobusus vien dėl įsipareigojimo vykdyti Klimato kaitos konvencijos nuostatas. Varėnos rajono savivaldybė teikia siūlymą pirkti vieną elektra kraunamą autobusą“.
Kai kurie tarybos nariai susirūpino, kas, reikalui esant, tą elektrinį autobusą remontuotų. Anot pranešėjos, tuo užsiimančių įmonių Lietuvoje yra „tikrai daug“. Tačiau S. Griškevičienė sakė mananti, kad bent jau 5 metus elektrobuso remontuoti nereikės.

Pokyčiams įgyvendinti – 66 mln. eurų
Trumpai paminėsime, kad pagal Bendrąjį Europos transporto erdvės kūrimo bei Nacionalinį pažangos planus siekiama iki 2030 metų per pusę sumažinti įprastiniu kuru varomų transporto priemonių miestuose, o iki 2050 metų – visiškai jų atsisakyti.
Pirmieji penki elektra varomi autobusai pasirodė 2019 metais Vilniuje. O štai pirmasis Lietuvos miestas, kuriame visus degalais varomus miesto autobusus jau pakeitė varomi elektra, yra Druskininkai. Šiuo metu čia važinėja 17 elektrobusų.
Miestų ir priemiestinių viešojo transporto priemonių parko atnaujinimui Susisiekimo ministerija yra numačiusi 66 mln. eurų. Norintys pasinaudoti šia parama vežėjai gali teikti paraiškas iki šių metų rugpjūčio 24 dienos.
Šiuolaikiškas naujos kartos elektrinis autobusas būtų perkamas Europos Sąjungos ir konkursą laimėjusio vežėjo, teikiančio viešojo transporto paslaugas, šiuo atveju – UAB Varėnos autobusų parko – lėšomis. O kiek tikėtina, kad bendrovė sulauks finansinės paramos elektrobusui įsigyti, „Merkio kraštas“ pasiteiravo šios bendrovės direktoriaus Juozo Jaskonio.
Visi autobusai turi savų minusų
„Kas daugiau tų autobusų pirks, tas pirmasis ir gaus finansavimą, likusiems tikimybė 50 prie 50. Didžioji dalis dokumentų jau yra parengti, paraiška beveik užpildyta, beliko kelios smulkmenos“, – komentavo direktorius.
Nors apie elektrinių autobusų privalumus kalbama daug ir gražiai – kad mažės oro tarša, pagerės paslaugų kokybė – su „žaliuoju“ transportu, pasak J. Jaskonio, dar yra ir nemažai problemų: „Man yra tekę važiuoti elektra varomu autobusu, ir galiu pasakyti, kad jis nenuvažiuoja tiek kilometrų, kiek yra deklaruojama, – kalbėjo pašnekovas. – Pavyzdžiui, Trakuose esantis elektra varomas autobusas nuvažiuoja daugiausia 150 kilometrų. Taip pat klausimas ir dėl tokių autobusų aptarnavimo, kadangi mes neturime tam specialistų. Elektra varomus autobusus aptarnauja jų gamintojai, kurie turi savo atstovų Lietuvoje, tačiau jų yra ne tiek ir daug. Vis dėlto visi autobusai turi savų minusų, nesvarbu, ar jis dyzelinis, ar elektrinis“.
Pirkinys už daugiau nei 300 tūkst. eurų
UAB Varėnos autobusų parko direktoriaus J. Jaskonio teigimu, 18-20 sėdimų vietų elektra varomo autobuso kaina siekia kiek daugiau nei 300 tūkst. eurų, tuo tarpu 25 sėdimų vietų autobuso kaina prasideda nuo 450 tūkst. eurų. Bendrovė tikisi pradžiai nusipirkti mažesnį. Šis turėtų vieną vietą specialių poreikių turinčiam žmogui, keliaujančiam su neįgaliojo vežimėliu.
Jeigu UAB Varėnos autobusų parkas laimėtų ir elektriniam autobusui įsigyti gautų iki 200 tūkst. eurų iš Europos Sąjungos fondų, likusią dalį apmokėtų pati bendrovė.
Priminsime, kad rajono tarybos sprendimu nuo praėjusių metų vasario vietinis viešasis transportas yra nemokamas, tad ir naujuoju elektrobusu būtų galima važinėtis už dyką.
Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai