Trečiadienis, 24 balandžio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosTeismas poliklinikos nepaglostė

Teismas poliklinikos nepaglostė

Praėjusį mėnesį Lietuvos vyriausiasis administracinis teismas galutine ir neskundžiama nutartimi pripažino, kad pacientą aptarnavusi Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro Greitosios medicinos pagalbos brigada pažeidė teisės aktų ir įstaigos vidaus dokumentų reikalavimus, dėl ko buvo padaryta žala paciento sveikatai…

Artimieji įžvelgė medikų kaltę
2021 metų balandžio 17-osios rytą Marcinkonių kaime gyvenantis 56 metų amžiaus vyras, pajutęs skausmus krūtinėje, nugaroje ir dešiniajame šone, telefonu išsikvietė Greitąją medicinos pagalbą (GMP). Tąkart į skambutį atsiliepusi Kauno miesto GMP stoties dispečerė perdavė iškvietimą Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) GMP brigadai. Pastaroji į vietą atvyko po 48 minučių. Varėnos PSPC GMP brigados skubiosios medicinos pagalbos slaugytojai apžiūrėjus pacientą, jis buvo nuvežtas į Varėnos ligoninės Priėmimo skyrių.
Po maždaug 2 valandų marcinkoniškis buvo perkeltas į ligoninės Reanimacijos-intensyvios terapijos ir operacinės skyrių, o atlikus intraveninę trombolizę, pervežtas į Santaros klinikas. Per tą laiką vyro būklė smarkiai pablogėjo ir Vilniaus gydytojai niekuo padėti nebegalėjo – tą pačią dieną infarkto ištiktas marcinkoniškis paniro į komą ir mirė.
Velionio artimieji įžvelgė varėniškių medikų kaltę ir kreipėsi į advokatą bei atsakingas institucijas.
Paciento sveikatai buvo padaryta žala
Pernai sausį Vilniaus apygardos teismas išnagrinėjo civilinę bylą pagal ieškovės (velionio marcinkoniškio dukros) ieškinį su prašymu iš atsakovės Lietuvos Respublikos, kuriai atstovavo Valstybinė ligonių kasa, priteisti 50 tūkst. eurų neturtinės žalos.
Kaip rašoma bylos medžiagoje, Pacientų sveikatai padarytos žalos nustatymo komisija, įvertinusi pareiškėjos nurodytas aplinkybes, taip pat gydymo įstaigų ir specialistų paaiškinimus, medicininę dokumentaciją bei Valstybinės akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybos (Akreditavimo tarnyba) išvadas ir konsultanto nuomonę, nustatė, kad teikiant sveikatos priežiūros paslaugas Varėnos PSPC GMP brigadoje bei ligoninėje, paciento sveikatai buvo padaryta žala.
Audito išvados
Vidaus medicininį auditą Varėnos poliklinikoje atlikusi Akreditavimo tarnyba savo 2022 metų sausio 12 dienos įsakymu konstatavo, kad 2021-ųjų balandžio 17-ąją medicininė pagalba marcinkoniškiui buvo suteikta, pažeidžiant teisės aktų ir įstaigos vidaus dokumentų reikalavimus. O tiksliau – Varėnos poliklinikos GMP skubiosios medicinos pagalbos slaugytoja nesurinko visos paciento ligos istorijos, nenurodė jo vartotų medikamentų ir tikslaus skausmo pradžios laiko, neužtikrino, kad pacientas parašu patvirtintų sutikimą vykti į ligoninę, taip pat netinkamai įvertino EKG, neįtarė ūmaus miokardo infarkto, nepaskyrė reikiamų vaistinių preparatų ir nepriėmė būtino sprendimo transportuoti pacientą į artimiausią Perkutaninės vainikinių arterijų intervencijos centrą.
Akreditavimo tarnybos išvadose taip pat nustatyta, kad GMP brigados kelionė iki paciento truko ilgiau (tai yra – 48 minutes) nei tą numato operatyvumo rodikliai (mieste – iki 15 minučių, kaimuose – iki 25 minučių).
Tačiau Varėnos poliklinika, vadovaujama tuometinio direktoriaus Dano Bortkevičiaus, apskundė Akreditavimo tarnybos įsakymą Vilniaus apygardos administraciniam teismui (VAAT), prašydama šios tarnybos įsakymą panaikinti.
Teismas 2022 metų spalio 10 dienos sprendimu skundą patenkino iš dalies. Pripažinta, kad Akreditavimo tarnybos įsakymo 1.1. punktas, numatantis, jog slaugytoja nesurinko visos paciento ligos istorijos, bei 1.3. punktas dėl Varėnos PSPC GMP brigados kelionės trukmės, yra nepagrįsti. Tuo tarpu likusiąją Akreditavimo tarnybos įsakymo dalį teismas laikė teisėta ir nematė pagrindo jos visiškai naikinti.
Pažeidimai panaikinti nepagrįstai
Velionio marcinkoniškio dukra pirmosios instancijos (VAAT) sprendimą apskundė Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui (LVAT), kuris šių metų vasario 7 dieną išnagrinėjo apeliacinį skundą dėl VAAT 2022 metų spalio 10 dienos sprendimo panaikinimo.
Teisėjų kolegija konstatavo,   kad pirmosios instancijos teismo išvada, neigianti Varėnos GMP pažeidimus, yra neteisinga, – Akreditavimo tarnybos įsakymo 1.1. ir 1.3. punktai buvo panaikinti nepagrįstai.
Todėl LVAT pakeitė VAAT sprendimą taip: „Pareiškėjo viešosios įstaigos Varėnos pirminės sveikatos priežiūros centro skundą atmesti“. Šio teismo nutartis neskundžiama.
Be to, poliklinika buvo įpareigota sumokėti velionio dukrai 585 eurus atstovavimo išlaidų už procesą pirmosios instancijos teisme bei 360 eurų už procesą apeliacinės instancijos teisme.
Evelina Kuliešė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai