Ant Senosios Varėnos Andriaus Ryliškio pagrindinės mokyklos senojo pastato sienos iki šiol kabo 2014-aisiais iškilmingai atidengta memorialinė lenta, žyminti, jog tais metais mokyklai sukako 70 metų, nors pats mokyklos direktorius Gintautas Bendorius pripažįsta, kad mokykla iš tiesų – kur kas senesnė ir dar pernai sulaukė garbingo 100 metų jubiliejaus, kuris nebuvo net paminėtas; kodėl?..
Atšventė 70-metį, o po 6-erių metų pakvietė švęsti… 100-metį
2014-ųjų lapkrity buvo iškilmingai atšvęstas Senosios Varėnos vidurinės mokyklos 70 metų jubiliejus.
Kaip viskas vyko, tų pačių metų lapkričio 14 ir 18 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Senoji Varėna atšventė mokyklos 70-metį“ išsamiai aprašė buvęs šios mokyklos mokinys, žurnalistas ir laikraščio neetatinis korespondentas Adomas Taraskevičius, ta proga pasiaiškinęs ir mokyklos įsteigimo Senojoje Varėnoje aplinkybes bei jos tikrąjį amžių.
Taigi, kaip rašė straipsnio autorius, mokyklos 70-metis prasidėjo šv. Mišiomis Senosios Varėnos bažnyčioje, kur „iš pradžių sugužėjo per pusantro šimto svečių“, skambėjo pakilios kalbos, sveikinimai, o „mokyklos praeitį ir dabartį apžvelgė mokyklai jau 20 metų vadovaujantis direktorius Gintautas Bendorius“.
Direktorius tuomet pažymėjo mokyklos istorijos įprasminimo svarbą sakydamas, kad „žmogaus darbai yra istorija, jos negalime pamiršti, nes nemokėsime gyventi“, ir priminė, jog „mokyklos ištakos Senojoje Varėnoje siekia 1781 m., kuomet buvo atidaryta parapijinė mokykla, o 1884m. – atidaryta valdiška mokykla“.
G. Bendorius paminėjo ir 1920-uosius metus, kuomet (Lietuvai jau atkūrus nepriklausomybę) Senojoje Varėnoje buvo įsteigta pradžios mokykla, taip pat – 1944 m. spalio 17 d. (Lietuvą okupavus sovietams), kada atidaryta vidurinės mokyklos pradininkė – I Varėnos progimnazija, kurią 1949-aisiais baigė pirmoji abiturientų laida.
Tad „ant senojo mokyklos pastato Andriaus Ryliškio g. pusėje mokyklos direktorius su prof. S. Vėlyviu atidengė mokyklos 70-mečio atminimo lentą“, žyminčią, kad mokyklą įsteigė ne nepriklausomos Lietuvos valdžia 1920 metais, bet – okupacinė sovietų valdžia daug vėliau, 1944-aisiais.
Tiesa, po to direktorius G. Bendorius, kaip rašo straipsnio „Senoji Varėna atšventė mokyklos 70-metį“ autorius A. Taraskevičius, „visus pakvietė švęsti mokyklos šimtmetį po 6 metų, t. y., kaip manoma, – tikrąjį mokyklos jubiliejų“.
70-mečio iškilmes pavadino „spektakliu“
Ta proga A. Taraskevičius pasidomėjo, ką apie šios mokyklos įsteigimo datą rašo istoriniai šaltiniai ir ką žino ilgamečiai jos mokytojai.
Antai šviesaus atminimo istorikė, humanitarinių mokslų daktarė, profesorė Regina Žepkaitė, jos sudarytoje knygoje „Varėna istorijos kelyje“ remdamasi kunigu ir istoriku Janu Kurčevskiu, nurodo, kad 1781m. Varėnoje (dabartinėje Senojoje Varėnoje) veikė parapijinė mokykla. Bet knygos sudarytoja čia pat rašo, kad ši data kelia daug abejonių, nes L. Karčevskis ir kitas mokyklas datuoja tais pačiais metais, o ir pati mokykla greičiausiai veikė nereguliariai, nes 1782 metais apie ją jokių duomenų jau nėra.
Paminėta ir 1864-aisiais (carinės Rusijos okupacijos metais) įkurta valdiška valsčiaus mokykla, išlaikoma iš valsčiaus visuomeninių pajamų. Tokie pat duomenys yra ir Senosios Varėnos 600 metų jubiliejui išleistoje knygoje „Senoji Varėna 600“, kur pažymima, kad valsčiaus mokykla buvusi rusiška, o „mokslas toje mokykloje trukdavo neilgai: per porą savaičių pamokyta tik pasirašyti, ir viskas“.
O štai 1920 metų rugpjūčio 15 dieną jau paskelbtos Nepriklausomos Lietuvos švietimo ministro įsakymu įsteigta mokykla Senojoje Varėnoje (iš pradžių buvusi dviklasė, bet oficialiuose dokumentuose vadinta vidurine) savo veiklą trumpam nutraukė tik po sovietų okupacijos 1940-ųjų birželio 15-ąją, o 1944 metų vėlų rudenį, baigiantis karui, joje atidaryta progimnazija, nuo 1945-ųjų – formuota gimnazija ir 1949-aisiais mokykla tapo vienuolikamete vidurine.
Pastaruosius faktus pateikė ne tik prof. R. Žepkaitė, bet ir kiti istoriniai šaltiniai. o tai, kad Senosios Varėnos mokyklos įsteigimo data yra būtent 1920-ieji metai, yra gyvai patvirtinę tiek buvę ilgamečiai šios mokyklos mokytojai Antanas Devyžis ir Marija Bakanavičienė, kuriuos tuomet (2014 metais) pavyko pakalbinti straipsnio „Senoji Varėna atšventė mokyklos 70-metį“ autoriui A. Taraskevičiui, tiek buvę mokiniai: politinis kalinys, tremtinys, šioje mokykloje mokęsis dar prieš sovietų okupaciją, Vytautas Kaziulionis ir gydytojas Alfonsas Jakelevičius, patys apie tai ne kartą rašę „Merkio krašte“.
Mokyklos tuomet švęstą 70-mečio jubiliejų ilgametis istorijos mokytojas A. Devyžis ir jo mokinys gydytojas A. Jakelevičius atvirai kalbėjo laikantys „spektakliu“.
Siūlė traktuoti, kaip „priaugančios“ vidurinės mokyklos šventę
O štai ilgus metus Senosios Varėnos vidurinės mokyklos direktoriaus pavaduotoja dirbusi mokytoja Leokadija Balkuvienė, kaip rašo A. Taraskevičius savo straipsnyje, tuomet teigė, kad mokyklos 70-metį reikėtų traktuoti kaip „priaugančios“ vidurinės mokyklos šventę, nes „1944-ieji tai buvo vidurinės mokyklos pradžia, ne apskritai mokyklos“, be to, esą mokyklos nereikėtų sieti nei su politika, nei su santvarka, kadangi ji yra „pirmiausia žmogaus auklėjimo vieta“. (Beje, jau tuomet buvo žinoma, kad Senosios Varėnos vidurinė mokykla „nebepriauga“ ir po atšvęsto 70-mečio taps pagrindine, nes taip nusprendė mokyklos steigėja, tuometinė rajono savivaldybės taryba.)
O 70 metų mokyklos jubiliejaus ištakomis l. Balkuvienė sakė linkusi laikyti 1984-ųjų susitikimą ir ypač 1994-uosius, kai buvo švenčiamas mokyklos 50-metis, ir, anot pašnekovės, „visiems ta šventė tiko“, „niekam neatėjo į galvą šurmuliuoti dėl to“.
Vis dėlto toji šventė tiko ne visiems ir šiokio tokio šurmulio būta, kai į 50 metų mokyklos jubiliejaus organizacinį komitetą įrašytas šios mokyklos absolventas, gydytojas A. Jakelevičius, jo nė neatsiklausus, mokyklos administracijai bei tam pačiam komitetui nunešė raštą, kad nesutinka prisidėti organizuojant „sovietinės mokyklos“ sukaktį bei siūlė po vienų metų paminėti „tikrąjį“ mokyklos įkūrimo jubiliejų.
Tokiam žingsniui, pasak A. Jakelevičiaus, visiškai pritarė buvęs jo istorijos mokytojas A. Devyžis, patikinęs, kad „istorijos klastoti negalima“, tad A. Jakelevičius ta proga parašė ir 1994 m. lapkričio 5 d. „Merkio krašte“ publikuotą straipsnį „Nostalgija sovietmečiui ir tikrasis Senosios Varėnos mokyklos jubiliejus“.
Iš istorijos išbraukė visą Lietuvos nepriklausomybės laikotarpį
„Atsirado asmenų, kurie nutarė šiais metais organizuoti sovietinės mokyklos įkūrimo jubiliejų su šv. Mišiomis bažnyčioje, – rašė A. Jakelevičius savo straipsnyje. – Labai apmaudu, kad iš mokyklos istorijos išbrauktas visas Lietuvos nepriklausomybės laikotarpis, kada mokykla buvo lietuvybę palaikantis kultūros židinys lenkų okupuotos Lietuvos teritorijos pašonėje. Tokiu paminėjimu išbraukiamas ir A. Ryliškio (šioje mokykloje dirbusio ir jai vadovavusio 1925-1940 m., taip pat daug nusipelniusio Varėnos bei jos apylinkių kultūrai – red.) vardas, kurio bareljefinė lenta puošia senąjį mokyklos pastatą, o išreiškiama pagarba tiems aktyvistams, kurie išnešė kryžių iš klasių, vietoj jų pakabinę Lenino ir Stalino portretus (…) Manau, kad mokyklos vadovai ras jėgų pasipriešinti šiam renginiui, ir mokyklos įkūrimo jubiliejus bus paminėtas be nostalgijos sovietmečiui“.
Bet Senosios Varėnos mokyklos vadovai, kaip jau žinome, nesipriešino nei 50-ies, nei 70-ies metų mokyklos sukakčių iškilmingam minėjimui, o pastarojo metu direktorius G. Bendorius netgi sudalyvavo atidengiant granitinę atminimo lentą su užrašu, kuriame, beje, nėra žodžio apie „priaugančią vidurinę“. Užrašas skelbia, kad 70 metų (2014-aisiais) sukako būtent „Senosios Varėnos mokyklai“.
Gydytojas A. Jakelevičius dar ne kartą priminė savo straipsniais „Merkio krašte“, kad Senosios Varėnos mokyklos pradžia – nepriklausomoje Lietuvoje, o ne tuomet, kai šalį okupavo sovietai („Kas tai – nostalgija sovietmečiui ar mankurtizmas?“, 2014 10 28; „Dar kartą apie nostalgiją sovietmečiui ir tikrąjį mokyklos jubiliejų“, 2014 11 18-21). Tačiau į tuos priminimus nereagavo nei mokyklos, nei jos steigėjos – rajono savivaldybės – tuometinė vadovybė.
„Ir mes tikrai esame šio krašto patriotai“
Ir paskutinis A. Jekelevičiaus straipsnis „Kodėl nepaminėtas Senosios Varėnos mokyklos šimtmetis?“ buvo publikuotas šių metų kovo 30 d. „Merkio krašte“. Tame straipsnyje jo autorius dar kartą primena, kad ant šios mokyklos senojo pastato sienos tebekabo sovietų okupaciją primenanti memorialinė lenta, o prieš 100 metų įsteigtos mokyklos garbinga sukaktis praėjusiais metais net nepaminėta – kodėl?
Šįkart A. Jakelevičiaus viešas kreipimasis rado šiokį tokį atgarsį ir rajono valdžioje. Straipsnio autoriaus klausimą tiesiogiai Senosios Varėnos pagrindinės mokyklos direktoriui G. Bendoriui uždavė mero pavaduotojas, istorikas Giedrius Samulevičius šių metų balandžio 7-ąją vykusio nuotolinio rajono tarybos posėdžio metu, direktoriui pristatant praėjusių metų mokyklos veiklos ataskaitą. Ką gi atsakė direktorius G. Bendorius?
„Šios mokyklos buvę mokytojai Bakanavičiai, Markeliūnai, Antanas Vėlyvis ir buvę mokiniai – profesorius Uždavinys, profesorius Stasys Vėlyvis ir kiti – abu tuos mokyklos jubiliejus inicijavo, – kalbėjo G. Bendorius. – Jų iniciatyva buvo sudarytos darbo grupės, ir tie jubiliejai buvo pažymėti, neužmirštant, kad 2020 metais mokyklai, įkurtai 1920 metų rugpjūčio 15-ąją, sukaks 100 metų. Ir mūsų bendruomenė šitam jubiliejui ruošėsi. Tačiau atsitiko pandemija, ir mes negalėjom šito jubiliejaus atšvęst su trenksmu, ką esu pats iš aukštos tribūnos pasakęs tiems, kurie galvojo, kad mes švenčiam 50 – 70 metų vidurinės mokyklos jubiliejus, neva susieję juos su sovietiniais simboliais (…). Tai nieko bendra neturi su šitais dalykais, ir mes tikrai esame šio krašto patriotai, ir 100 metų jubiliejų pavėluotai, bet atšvęsim. Ir jeigu bendruomenė, na, nutars tų atminimo lentų kažkokį nukabinimą ar jų perkėlimą kitur, mes tą svarstysim ir priimsim visiems tinkamus sprendimus. Aš taip galvočiau.“
Diana Zubavičienė