Šeštadienis, 28 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosValdiškos pagalbos prireikia ir jauniems, ir seniems

Valdiškos pagalbos prireikia ir jauniems, ir seniems

Birželį rajono taryba patvirtino šių metų socialinių paslaugų planą, kuriame atsispindi mūsų krašto žmonių bėdos, o apie tai plačiau „Merkio kraštui“ pakomentavo rajono savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Stankevičiūtė…

Ilgėja socialinės rizikos šeimų sąrašas

Rajono tarybai svarstyti pristatytame šių metų socialinių paslaugų plane, mūsų nuomone, yra įdomios informacijos.

Pavyzdžiui, pagal surinktus stebėsenos duomenis 2021 metų pradžioje mūsų rajone suskaičiuoti 20 288 gyventojai, iš jų 7 689 gyveno Varėnos mieste ir 12 599 kaimuose. Per pastaruosius 14 metų mūsų rajono gyventojų gretos palaipsniui mažėjo, o per paskutinius 4 metus vis daugiau šeimų yra įtraukiamos į socialinės rizikos sąrašą. Pagrindinė priežastis – tėvų girtavimas ir socialinių įgūdžių stoka. Pernai tokių šeimų buvo 189, jose gyveno 305 vaikai.

Į apskaitą įtraukti ir vadinamieji socialinių paslaugų gavėjai, kurie negali apsieiti be valdiškos pagalbos. Dauguma jų tokiais tampa dėl senatvės, prastos sveikatos būklės, dėl priklausomybės ligų ar nedarbo. Pavyzdžiui, praėjusiais metais nuolat buvo slaugomi 16 vaikų, 60 darbingo amžiaus žmonių ir 291 pensininkas. Nuolatinės priežiūros ir pagalbos prireikė 52 vaikams, 148 darbingo amžiaus asmenims bei 371 pensinio amžiaus žmogui.

Pagalba maistu ir kompensacijomis pritaikant būstą

Antai pernai 1 vaikui su sunkia negalia būstas buvo pritaikytas pagal individualius poreikius. Rajono savivaldybė praėjusiais metais sulaukė 8 tokių prašymų, o metų pabaigoje būstą pritaikyti prašė iš viso jau 19 neįgaliųjų. Per šiuos metus neįgaliesiems planuojama pritaikyti dar 4 būstus. Šiam reikalui iš valstybės biudžeto lėšų šiemet skirta kiek daugiau nei 74 tūkst. eurų, iš rajono biudžeto – maždaug 32 tūkst. eurų.

Labiausiai skurstantiems rajono gyventojams taip pat gali būti skiriama parama vadinamaisiais maisto paketais. Nuo 2018 metų gyventojai aprūpinami ir higienos prekėmis: muilu, šampūnu, skalbimo priemonėmis ir kitomis būtiniausiomis priemonėmis. Tokį paketą gali gauti žmogus, kurio mėnesinės pajamos vienam šeimos nariui neviršija 192 eurų, išimties atveju – 281,60 euro per mėnesį. Pernai tokios paramos gavėjų rajone buvo 3 015. Jiems išdalinta 16 211 paketų.

Pasigendama organizacijų iniciatyvos ir personalo

Socialines paslaugas rajone siūlo 4 savivaldybės biudžetinės įstaigos, 9 nevyriausybinės organizacijos ir 3 kitos įstaigos. Nors plane teigiama, kad „daugeliui užtikrinamos kokybiškos socialinės paslaugos“, prieita prie išvados, kad kaimuose vis dar trūksta laisvalaikio organizavimo, asmeninės higienos bei priežiūros paslaugų. Kaip „Merkio kraštui“ komentavo Socialinės paramos skyriaus vedėja Dalia Stankevičiūtė, aktyviau galėtų įsitraukti nevyriausybinės organizacijos.

„Asmeninė higiena yra viena iš kataloge esančių socialinių paslaugų, kada žmogus, atėjęs į tam tikrą įstaigą, gali nusiprausti arba išsiskalbti. Kaimuose trūksta tokių vietų, kur žmonės galėtų tai pasidaryti. Tokią paslaugą siūlo Varėnos socialinių paslaugų centras, bet tai galėtų daryti ir nevyriausybinės organizacijos, tačiau pasigendame jų iniciatyvos šiuo klausimu“, – kalbėjo D. Stankevičiūtė.

Savivaldybė, pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos, taip pat neturi galimybių užtikrinti socialinių paslaugų teikimo visiems potencialiems jų gavėjams, „todėl poreikis patenkinamas iš dalies“. D. Stankevičiūtės paaiškinimu, tai reiškia, kad Varėnos rajono teritorijoje nėra stacionarių įstaigų asmenims su proto arba psichikos negalia, kuriems galėtų būti suteikta trumpalaikė arba ilgalaikė globa. „Šias paslaugas užtikriname kitaip, tai yra perkame jas kitose savivaldybėse“, – aiškino pašnekovė.

Pasak jos, „labai mažai“ paslaugų užtikrinama ir vaikams su negalia bei jų šeimoms, tačiau ateityje situacija turėtų pasikeisti. D. Stankevičiūtė taip pat pripažino, kad, be infrastruktūros, jaučiamas ir šios krypties darbuotojų trūkumas. „Yra sudarytas socialinis žemėlapis dėl daugiau paslaugų suteikimo šeimoms ir jų vaikams su negalia per projektus. Jeigu gausime finansavimą, planuojame, kad Varėnos mieste atsiras kompleksinių paslaugų centras vaikams su psichikos negalia, autizmo spektro sutrikimais. Tačiau reikia ir specialistų, o kadangi gyvename kaimiškame rajone, prisikviesti juos nėra taip paprasta“, – kalbėjo D. Stankevičiūtė.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai