Šeštadienis, 14 spalio, 2023
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosValdžia irgi ruošiasi taupyti

Valdžia irgi ruošiasi taupyti

Lyg ant mielių kylant elektros kainoms, vis dažniau kalbama apie būtinybę taupyti elektrą; „Merkio kraštas“ aiškinosi, kaip veržtis diržus žada mūsų rajono savivaldybė…

Išjungs šviesas, mažins šildymą

Kaip „Merkio kraštui“ teigė Varėnos rajono savivaldybės administracijos direktorius Alvydas Verbickas, savivalda jau ėmėsi rengti planus, kaip taupyti, kad sąskaitos už elektrą būtų mažesnės.

Kaip galimus taupymo būdus pašnekovas vardijo viešosiose erdvėse esančių prietaisų bei gatvių apšvietimo išjungimą, taip pat numatyta kai kur mažinti patalpų šildymą, pavyzdžiui, naktimis, savaitgaliais ar šventinėmis dienomis.

„Vyriausybė kol kas nėra parengusi jokių nurodymų, tik pateikusi rekomendacijas, kad reikia stengtis sutaupyti bent 20 procentų elektros energijos. Remdamiesi tomis rekomendacijomis ir aptarėme, kokios yra mūsų galimybės. Kol kas jokių konkrečių sprendimų nėra, bet jie bus priimti. Savivaldybės įmonėms jau parengėme lenteles, kuriose reikės žymėti, kiek elektros ir šilumos jos sunaudoja, tokiu būdu galėsime stebėti, kaip mums sekasi“, – komentavo A. Verbickas.

Apie taupymo priemones, pasak pašnekovo, kalbėta ir su seniūnais: dauguma Varėnos rajono seniūnijų naudoja centralizuotą elektros energiją ir tik trys seniūnijos ją gali reguliuoti pačios, tai – Naujieji Valkininkai, Merkinė ir Varėna.

Seniūnai: kur galėsime, ten taupysime

„Merkio krašto“ šia tema pakalbintas Merkinės seniūnas Gintautas Tebėra dėstė, kad ruošiamasi atsisakyti naktinio apšvietimo centrinėse miestelio gatvėse – nuo Merkinės žiedinės sankryžos iki tilto per Nemuną. Merkinės seniūnas taip pat sakė besiviliantis, kad gyventojai bus supratingi, jog taip daroma „ne iš kvailumo“.

„Dabar ši judri atkarpa yra apšviesta visą naktį, todėl reikės išsikviesti specialistus, kad perprogramuotų astronominį laikrodį, ir nuo pusės 11 vakaro iki pusės 6 ryto būtų tamsusis periodas. Vasaros metu Merkinėje turizmo metas, o šiemet Merkinė buvo svarbiausias turizmo centras rajone, bet, kadangi turizmas jau eina į pabaigą, didieji renginiai baigėsi, su administracijos direktoriumi esame suderinę, kad po Grybų šventės atliksime tą šviesos reguliavimą. Girdime ir Vyriausybės patarimus, ir patys suprantame, kad reikia taupyti, tai kur tik galėsime, ten ir taupysime“, – kalbėjo G. Tebėra.

Naujųjų Valkininkų seniūnas Antanas Juknevičius „Merkio kraštui“ sakė, kad dar tarsis su savivaldybės administracija, kaip ir kur būtų galima sutaupyti. „Vienas iš numatytų taupymo būdų yra šiek tiek prisukti šilumą. Kitas variantas – gatvių apšvietimas, trumpinsime jo laiką. Bandysime išgyventi tokiomis sąlygomis, kurias mums diktuoja geopolitinė padėtis. Nors pas mus ir anksčiau tas apšvietimas būdavo maždaug iki 10 valandos vakaro – kad po darbų namo išeidavusioms pardavėjoms būtų drąsiau eiti per miestelį“, – nurodė A. Juknevičius.

Seniūnijų kolegoms antrina ir Varėnos seniūno pavaduotojas Petras Keršys: „Anksčiau per visą naktį būdavo įjungtas gatvių apšvietimas, dabar tą laiką trumpinsime. Trumpiau veiks ir fontanas ant Karloniškės ežero. Taupymo režimą įjungsime visur, kur bus įmanoma. Mūsų specialistas pervažiuos per apylinkes ir visur apžiūrės, kur bus galima tos elektros sutaupyti“.

Taupyti skatino ir iki krizės

Taupymo klausimas, pasirodo, aptartas ir su mokyklų vadovybe. Štai su „Merkio kraštu“ bendravusi savivaldybės Švietimo skyriaus vedėja Stasė Bingelienė svarstė, kad kažkokių ypatingų taupymo sprendimų kaip ir nėra, esminės priemonės, kaip ir visur kitur – šildymas ir šviesa.

„Erdvėse, kuriose nevyksta ugdymas, reikės mažinti apšvietimą, atėjus šildymo sezonui – šildymą prisukti savaitgaliais. Tačiau mus įpareigoja higienos normos, todėl labai kažko neprigalvosi. Taip pat mokymosi patalpose yra numatytas reikalingas tam tikras šviesos kiekis. Su mokyklų vadovais buvo kalbėta, kad per naktį nepaliktų įjungtų prietaisų, kuriuos galima išjungti. Tačiau tas taupymas ir iki krizės mokyklose buvo skatinamas. Tarkime, kai kuriose mokyklose prie jungiklių yra lipdukai, kad reikia išjungti šviesą ar užsukti vandenį. Klasių ir mokyklų vadovai irgi bandys atkreipti mokinių dėmesį, kad reikia taupyti“, – dėstė S. Bingelienė.

Politikai negali nurodinėti įstaigų vadovams

Paklausėme rajono tarybos Sveikatos ir socialinių reikalų komiteto pirmininko Valdo Kukulskio, kokius taupymo variantus rinksis rajono gydymo įstaigos. „Išlošė tie, kurie iš anksto padarė namų darbus. Tarkime, Valkininkų ambulatorijoje buvo pakeisti elektriniai „pečiai“ į šilumos siurblius, Merkinės slaugos ligoninėje įrengta saulės elektrinė. Bet dabartiniai iššūkiai reikalauja dar daugiau elektros taupymo, ir tai yra įstaigų vadovų prerogatyva. Manau, kad politikai negali ateiti ir nurodyti vadovams bei kolektyvui, ką jie turi daryti. Galime tik paraginti, bet iš šalies, kaip politikai, įstaigoms nevadovausime. Toks požiūris būtų ydingas“, – pakomentavo V. Kukulskis.

Evelina Kuliešė

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai