Penktadienis, 5 sausio, 2024
spot_imgspot_imgspot_imgspot_img
spot_img
PradžiaNaujienosValdžia tyli kaip grabas

Valdžia tyli kaip grabas

„Jeigu gauni viešus pinigus, turi už juos visiškai atsiskaityti, ir jokių išimčių niekam nėra – net Bažnyčiai“, – teigia advokatas ir vienos iš didžiausių advokatų kontorų Baltijos šalyse „TGS Baltic“ vadovaujantysis partneris Vilius Bernatonis viename viešame interviu; o štai mūsų rajono tarybos nariai save jau akivaizdžiai kelia aukščiau už Bažnyčią, nes apie savo veiklą, gana dosniai apmokamą iš rajono biudžeto, tyli net ir primygtinai klausinėjami…

Visi žinome, ką veikia mokytojai, gydytojai, „Maksimos“ kasininkės, viešojo transporto vairuotojai ir kiti, kantriai triūsiantys diena dienon už palyginti nedidelį atlyginimą, nes, jei netriūstų, niekas jų nelaikytų ir atlyginimo nemokėtų jokiame darbe – nei privačioje bendrovėje, nei valdiškoje įstaigoje.
O ką veikia mūsų rajono tarybos nariai? Turbūt visi žino, kad jie kartą per mėnesį sudalyvauja 2-juose (ar 3-juose) posėdžiuose, kur svarsto savivaldybės administracijos specialistų parengtus bei pristatomus sprendimų projektus ir balsuodami sprendimus priima arba nepriima.
Tiek dažnam ir pakako žinoti, kol rajono tarybos nariai už savo visuomeninę veiklą iš biudžeto gaudavo palyginti nedideles išmokas (iki 150 eurų per mėnesį) vadinamosioms kanceliarinėms išlaidoms (transportui, telefonui, internetui ir pan.), kurias griežtai kontroliuodavo savivaldybės buhalterija, reikalaudama tas išlaidas pagrindžiančių dokumentų.
Bet štai nuo šių metų liepos 1-osios Seimas visiems šalies savivaldybių tarybų nariams įteikė dovaną – nustatė jiems fiksuotus mėnesinius atlyginimus už mokesčių mokėtojų pinigus, susietus su mero alga.
O svarbiausia, kad už tuos mokesčių mokėtojų pinigus – ar jie išleidžiami išskirtinai tik tarybos nario pareigoms atlikti, ar „prabaliavojami“, ar kišami į kojinę – pagal įstatymus niekam jokios ataskaitos duoti nereikia.
Taip pat savivaldybių tarybų nariams įstatymiškai nereikia atsiskaityti, ar kiekvienas iš jų dar ką nors veikia be to, kad sudalyvauja tuose 2-juose posėdžiuose per mėnesį.
Aiškiau kalbant, likusį laiką nuo posėdžių rajono ar miesto aukščiausiosios valdžios atstovas gali krapštyti nosį arba dirbti kitus darbus, už kuriuos taip pat gauna atlyginimą. Taip pat jis gali į tarybos ar komiteto posėdį nueiti net neperskaitęs sprendimų projektų ir pratylėti ten arba parėkauti ne į temą, prieš vaizdo kameras nutaisęs didžio kovotojo už teisybę miną.
Tiesa, kartą per metus savivaldybių tarybos pagal įstatymą vis dėlto privalo atsiskaityti visuomenei, ką gero ir gražaus jos per tą laiką nuveikė. Bet tai tėra formali kolektyvinės veiklos metinė ataskaita, kurią parengia (o vėliau publikuoja) savivaldybių administracijos specialistai, ją paprastai pristato meras, tad tarybos nariams ir čia nereikia patiems nė piršto prikišti. Nebent opozicijai yra proga iškritikuoti valdančiuosius, kad tie geri ir gražūs darbai nėra nei geri, nei gražūs.
O apie individualias viešas bent jau kiekvieno iš mūsų rajono tarybos narių veiklos ataskaitas, kurioms yra skirtas net specialus skyrelis Varėnos r. savivaldybės interneto svetainėje (žr. faksimilę apačioje), net netenka kalbėti – ten tų ataskaitų nėra ir niekada nebuvo.
Priminsime, kad mūsų rajono tarybos nariams mokamas atlyginimas siekia nuo 1 tūkst. 71,24 euro iki 1 tūkst. 285,49 euro su mokesčiais, arba nuo beveik 689 iki 827 eurų „į rankas“ per mėnesį. Dėl to per mėnesį Varėnos rajono biudžetas netenka maždaug 30 tūkst. eurų, per metus – apie 355 tūkst. eurų, o per ketverių metų kadenciją – apie 1,5 milijono eurų.
Už tokią krūvą pinigų galima išasfaltuoti geroką kelio ruožą, pavyzdžiui, į Dubičius (ko šio kaimo žmonės rajono valdžios neprisiprašo metų metus) arba nupirkti apie 25 butus (dabartinės rinkos kainomis!) Varėnos mieste socialiai remtinoms šeimoms ar medikams, kurių trūksta, arba finansiškai paremti vaikus sunkumų patiriančiose šeimose (tokių šeimų rajone yra apie 200), taip pat – neįgaliuosius ar pensininkus, kurių per mėnesį gaunamos 350 eurų pensijos gal neužtenka nė normaliai pavalgyti.
Daug ką galima nuveikti už tokius pinigus.
Tad suprantama, kad žmonės, atėję, parašę ar paskambinę į „Merkio krašto“ redakciją, labai domisi, už kokią veiklą rajono tarybos nariai iš mūsų visų pinigų gauna atlyginimą, net didesnį už minimaliąją mėnesinę algą (šiemet MMA siekia 840 eurų), už kurį dažnas sunkiai dirba kasdien po 8 valandas ir ilgiau? Negi tik už dalyvavimą 2-juose posėdžiuose per mėnesį?
Antai žinomas verslininkas, buvęs rajono tarybos narys, už pastarąją ilgametę veiklą iš biudžeto neėmęs nė cento, paskaičiavo, kad tarybos nario darbas dviejuose posėdžiuose per mėnesį, taikant minimalųjį valandinį atlygį (šiemet MVA siekia 5,65 euro), yra vertas daugiausia 50 eurų. „Ir nematau jokios logikos, už ką jam mokama net keliolika kartų daugiau,“- stebėjosi buvęs rajono tarybos narys.
Tad „Merkio kraštas“ mūsų interesantų prašymu kiekvienam iš 25-ių mūsų rajono tarybos narių uždavė tris klausimus: „1. Kiek laiko per mėnesį jis skiria tarybos nario pareigoms atlikti ir kokiai konkrečiai veiklai tas laikas skiriamas? 2. Ar Seimas pasielgė teisingai, nutaręs savivaldybių tarybų nariams mokėtas kanceliarines išlaidas pakeisti kasmėnesiniu fiksuotu atlyginimu, susietu su mero alga? 3. Ar tarybos narys negalvoja pasinaudoti teise, kurią suteikia tarybos veiklos reglamentas, atsisakyti to jam mokamo atlyginimo? O jei ne, tai kodėl?“
Beje, užduoti tokius ir panašius klausimus viešiesiems asmenims, valstybės politikams, kurie priiminėja sprendimus, reguliuojančius visų mūsų gyvenimą, ir gauti atsakymus – yra kiekvieno Lietuvos piliečio konstitucinė teisė, ir tai vadinama visuomenės, arba viešuoju, interesu.
Juolab kad tie politikai, rajono tarybos nariai, jau nebedirba visuomeniniais pagrindais – jie, imdami biudžetinį atlyginimą, jau turi tam tikrų privačių interesų, t. y. asmeninės turtinės naudos, kuria, kaip paaiškėjo, maždaug pusė tarybos net labai suinteresuota. Apie tai rašėme rugsėjo 22d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Biudžeto pinigų savo atlyginimų sąskaita tarybos nariai nelinkę taupyti“. Ar tai nėra interesų konfliktas?
Taigi minėtuosius tris klausimus visiems mūsų rajono tarybos nariams pirmą kartą redakcija dar lapkričio 15 dieną išsiuntinėjo jų viešai skelbiamais elektroninio pašto adresais ir apie tai informavo skaitytojus lapkričio 17 dienos „Merkio krašto“ žinutėje „Atlyginimai“.
Tiesą sakant, labai tikėjomės, kad bent dauguma tarybos narių, atsižvelgę į moralinį situacijos aspektą, tikrai atsakys.
Deja, atsakymus (beje, labai atvirus bei aiškius) atsiuntė tik du tarybos nariai iš 25-ių: Michailas Golubevas ir Gintautas Kanauka. (Jų atsakymai – gruodžio 1 d. „Merkio krašto“ straipsnyje „Už kokią veiklą rajono tarybos nariai gauna atlyginimą?“).
Panašu, kad tik tiedviem politikams galioja įstatymų ir Valstybės politikų etikos kodekso nuostatose akcentuojami politikų elgesio principai: skaidrumas ir viešumas, taip pat – sąžiningumas, atsakomybė, padorumas, pagarba žmogui ir valstybei. Nes likusieji 23 mūsų išsirinktieji aukščiausiosios rajono valdžios atstovai – Rytis Amšiejus, Žilvinas Baublys, Kęstutis Budėnas, Marijonas Čapkovskis, Edgaras Grikšas, Jaunius Grikšas, Saulius Ivanauskas, Martynas Katelynas, Rasa Kačiurinienė, Jonas Kleponis, Marius Krakauskas, Ąžuolas Kuprys, Dalius Lukminas, Angelė Malinovskienė, Vidas Mikalauskas, Danguolė Miškinienė, Algis Miškinis, Jovita Samauskienė, Giedrius Samulevičius, Audrius Saulynas, Povilas Saulevičius, Daiva Tamulevičienė ir Virginijus Varanavičius – tylėjo kaip užsiūti.
Tuomet jiems tuos pačius klausimus tais pačiais adresais darkart išsiuntinėjome gruodžio 8 dieną, gruodžio 9-ąją apie tai informavę skaitytojus „Merkio krašto“ žinutėje „Pelės“. Ir vėl nė iš vieno nė kriukt.
Tiesa, iš vieno teko išgirsti neoficialų žodinį paaiškinimą, maždaug: „Kas ten tokie taip labai domisi mūsų atlyginimais ir ko čia dabar mes visi jiems turim aiškintis“. Na, iki kitų savivaldos rinkimų dar toli, tad panašu, kad rajono tarybos nariams jų rinkėjų ir apskritai rajono visuomenės interesas, Putino kalba kalbant, pochui.
Tai čia viena versija. Bet jų gali būti ir kitų, pavyzdžiui: rajono tarybos narys raštu nesugeba suregzti be klaidų rišlaus teksto; jam nepavyko sufantazuoti, ką jis veikia kaip tarybos narys, nes nieko neveikia; vadovaujasi liaudies posakiais „Duoda – imk, muša – bėk“, „Kvailys išmintingas tol, kol tyli“ ir panašiai.
O gal iš tiesų taip ir yra?
Diana Zubavičienė

LEAVE A REPLY

įveskite savo komentarą!
įveskite savo vardą čia

Brangiai perka miškąspot_img
- Reklama -spot_img
- Reklama -spot_img

Naujausi komentarai